انتخاب رشته نهم به دهمرشته ریاضی

معرفی رشته ریاضی و فیزیک

رشته ریاضی و فیزیک از رشته‌های شاخه نظری هستند، همانطور که از اسم این رشته مشخص است از مهمترین درس‌های این رشته ریاضی و فیزیک می‌باشد. دانش آموزانی که این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند باید علاقمند به حل مسائل بوده و قدرت تحلیل و تجزیه بالایی داشته باشد، دانش آموزان باید در انتهای سال تحصیلی نهم انتخاب رشته انجام دهند تا در پایه دهم دچار مشکل نشوند. در ادامه رشته ریاضی فیزیک را کامل‌تر معرفی می‌کنیم.

معرفی رشته ریاضی و فیزیک
معرفی رشته ریاضی و فیزیک

معرفی رشته ریاضی فیزیک

رشته ریاضی فیزیک از رشته‌های شاخه نظری بوده که دانش آموزان به کمک فرم‌های هدایت تحصیلی و آزمون‌های اعلام شده توسط آموزش و پرورش می‌توانند این رشته‌ را انتخاب کنند.
دانش آموزانی که این رشته را انتخاب می‌کنند باید مشتاق یادگیری مباحث ریاضی و فیزیک باشند تا بتوانند در این رشته موفق شوند، همچنین دانش آموزان برای ورود به رشته ریاضی فیزیک باید شرایطی داشته باشند تا بتوانند به راحتی وارد این رشته شوند. در ادامه شرایط لازم برای انتخاب رشته ریاضی فیزیک را بیان کرده‌ایم:

  • حداقل معدل مورد نیاز برای رشته ریاضی فیزیک 14 می‌باشد.
  • نمره درس ریاضی و فیزیک در سه سال متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می‌شود.
  • حداقل نمره کسب شده توسط دانش آموز در درس علوم 14 و در درس ریاضی 15 می‌باشد.
  • مجموع نمرات دروس ریاضی و علوم در سه سال متوالی پایه هفتم‌، هشتم و پایه  نهم نباید کمتر از ضریب 42 باشد.

برای آگاهی بیشتز از شرایط انتخاب رشته ریاضی فیزیک به مقاله شرایط لازم برای انتخاب رشته ریاضی فیزیک مراجعه کنید.

معرفی رشته‌ های نهم به دهم
معرفی رشته علوم تجربی
معرفی رشته علوم انسانی
معرفی رشته علوم و معارف اسلامی
معرفی رشته فنی حرفه‌ ای
معرفی رشته کار و دانش

درس‌ های رشته ریاضی فیزیک

پس از انتخاب رشته ریاضی فیزیک و ورود به پایه دهم، اکثر مطالب در حوزه ریاضی و روابط فیزیک خواهد بود. دروس عمومی در سایر رشته های نظری یکسان بوده و تنها دروس اختصاصی با دیگر رشته‌های متفاوت است. در ادامه درس های مقطع متوسطه دوم به ترتیب لیست شده‌اند.

درس‌های رشته ریاضی فیزیک دبیرستان

پایه تحصیلی کتاب‌های درسی
پایه دهم شیمی1/فیزیک1/ریاضی1/هندسه1/زبان انگلیسی1/دین و زندگی 1/نگارش1/فارسی1/عربی زبان قران1/آمادگی دفاعی/آزمایشگاه علوم تجربی1/جغرافیای ایران/هنر/کارگاه کارآفرینی و تولید/تفکر و سواد رسانه‌ای
پایه یازدهم شیمی2/فیزیک2/حسابان1/هندسه2/زبان انگلیسی2/دین و زندگی2/نگارش2/فارسی2/عربی زبان قران2/آمار و احتمال/تاریخ معاصر ایران/آزمایشگاه علوم تجربی2/زمین شناسی/انسان و محیط زیست
پایه دوازدهم شیمی3/فیزیک3/حسابان2/هندسه3/زبان انگلیسی3/دین و زندگی3/نگارش3/فارسی3/عربی زبان قران3/ریاضیات گسسته/مدیریت خانواده و سبک زندگی/هویت اجتماعی/سلامت و بهداشت

آینده تحصیلی رشته ریاضی فیزیک

پس از انتخاب رشته نهم به دهم توسط دانش آموزان رشته‌های متنوعی برای ادامه تحصیل آن‌‎ها وجود دارد. رشته‌های دانشگاهی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد پیوسته و دکترای پیوسته ارائه می‌شود، اغلب دانش آموزان در دوره دانشگاهی کارشناسی پیوسته را انتخاب می‌کنند.

زمان تحصیل هر یک از این مقاطع دانشگاهی به صورت کاردانی ( دو سال)، کارشناسی (چهار سال)، کارشناسی ارشد پیوسته (پنج سال) و دکترای پیوسته (پنج تا شش سال) می‌باشد. در جدول زیر نقاط قوت و ضعف رشته ریاضی فیزیک را مشاهده می‌کنید:

نقاط قوت و ضعف رشته ریاضی فیزیک

نقاط قوت نقاط ضعف
تنوع رشته حتی در مقاطه بالاتر اشباع رشته مهندسی فیزیک
امکان درآمدزایی از طریق کارآفرینی کم توجهی به مهندسی
متنوع بودن مشاغل دروس پیچیده و دشوار

مهمترین و بیشترین رشته‌هایی که دانش آموزان انتخاب می‌کنند شامل: مهندسی عمران، مهندسی معماری، مهندسی کامپیوتر، مهندسی پلیمر، مهندسی برق، مهندسی هوافضا، علوم کامپیوتر، مهندسی مکانیک، مهدسی شیمی، مهندسی دریا، مهندسی معدن، مهندسی نفت، مهندسی صنایع، مهندسی پزشکی، مهندسی پلیمر، ریاضی محض، مهندسی شهرسازی، مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات، اقتصاد، شیمی، فیزیک و…
رشته ریاضی فیزیک به دلیل تنوع بالا رشته‌ها این امکان را به دانش آموز می‌دهد تا با توجه به توانمندی‌های خود، دامنه انتخاب‌های گسترده‌تری داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

آینده شغلی رشته ریاضی فیزیک

دانش آموزان در رشته ریاضی فیزیک با توجه به گستردگی و تنوع رشته‌ها انتخاب‌های بیشتری داشته، بنابراین آینده شغلی این رشته متناسب با رشته‌های موجود متنوع خواهد بود.

دانش آموزان در این رشته باید مهارت کسب کنند تا بتوانند وارد بازار کار شوند. ما توصیه می‌کنیم در حین تدریس مطابق با رشته تحصیلی، دوره کارآموزی بگذرانید تا به صورت عملی نیز مهارت رشته دلخواه را کسب کرده باشید و در نهایت بعد از فارغ التحصیلی به راحتی وارد بازار کار شوید.

به طور کلی لازمه موفقیت در تحصیل داشتن پایه ریاضی و فیزیک قوی می‌باشد، از دیگر توانایی‌های لازم برای داوطلبان رشته ریاضی فیزیک شامل خلاقیت، خوش‌بینی، سماجت، تفکر سیستمی، وجدان کاری می‌باشد. دانشجویان پس از اتمام دوره تحصیل می‌توانند در آزمون‌های استخدامی بانک‌ها، آموزش و پروررش و شرکت‌های خصوصی شرکت کنند تا شغل خوبی بدست آورند.

سوالات متداول

معدل لازم برای انتخاب رشته ریاضی فیزیک چقدر است؟

حداقل عدل مورد نیاز برای دانش آموزان پایه نهم برای انتخاب رشته ریاضی فیزیک 14 می‌باشد.

نقاط ضعف رشته ریاضی فیزیک کدام است؟

نقاط ضعف رشته ریاضی فیزیک شامل اشباع رشته مهندسی فیزیک، کم توجهی به مهندسان و دروس پیچیده و دشوار می‌باشد.

حداقل نمره علوم و ریاضی برای انتخاب رشته چقدر است؟

حداقل نمره کسب شده توسط دانش آموز در رشته ریاضی فیزیک و درس علوم باید بالاتر از 14 باشد.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا