انتخاب رشته نهم به دهمرشته فنی حرفه ای

معرفی رشته فنی حرفه‌ ای

دانش آموزان پایه نهم در انتهای سال تحصیل باید نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند، دانش آموزان بنا به علاقه و فرم های هدایت تحصیلی می‌توانند انتخاب رشته مناسبی داشته باشند. دانش آموزان در انتهای سال تحصیلی برای انتخاب رشته می‌توانند از میان رشته‌های نظری، فنی و حرفه‌ای، کار و دانش و علوم و معارف اسلامی رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند. ما در این مقاله برای شناخت صحیح شما از رشته فنی و حرفه‌ای، توضیحاتی درباره این سامانه ارائه کرده‌ایم.

معرفی رشته فنی حرفه‌ ای
معرفی رشته فنی حرفه‌ ای

معرفی رشته فنی و حرفه‌ ای

رشته فنی و حرفه‌ای برای دانش آموزانی که به رشته‌های فنی و عملی علاقمند هستند، مناسب‌تر می‌باشد. برخی از رشته‌ها وجود دارد که مختص بانوان است (مانند کودک‌یاری و طراحی دوخت) و در موارد دیگر محدودیتی برای تحصیل دانش آموزان وجود ندارد. دانش آموزان برای ورود به تمام رشته‌ها باید شرایطی را رعایت نمایند، رشته فنی و حرفه ای نیز شامل این شرایط می‌شود، ما در ادامه شرایط تعیین شده در این رشته را بررسی خواهیم کرد:

  • حداقل نمره درس کار و فناوری و درس هنر 12 و درس علوم 10 می‎‌باشد.
  • حداقل معدل برای انتخاب رشته فنی و حرفه‌ای توسط دانش آموزان معدل بالای 12 است.
  • و در نهایت مجموع سه نمره درس‌های ریاضی، علوم و حرفه فن درسه پایه هفتم، پایه هشتم و پایه نهم نباید کمتر از ضریب 30 باشد.
  • توانایی جسمی مناسب
  • اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان رسمی در جمهوری اسلامی
معرفی رشته‌ های نهم به دهم
معرفی رشته علوم تجربی
معرفی رشته ریاضی و فیزیک
معرفی رشته علوم و معارف اسلامی
معرفی رشته علوم انسانی
معرفی رشته کار و دانش

درس های رشته فنی حرفه ای

دانش آموزان پس از ورود به پایه دهم با رشته فنی حرفه ای، دروس تخصصی رشته را آموزش می‌بینند و باید مطابق با آن‌ در‌س ها تلاش بیشتری کنند تا به موفقیت برسند. اکثر درس های رشته فنی حرفه ای دبیرستان (متوسطه دوم) یعنی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم به صورت عملی هستند. به طور کلی رشته‌ فنی و حرفه‌ای به 4 شاخه اصلی تقسیم می‌شود:

  1. گروه صنعت: شبکه و نرم افزار/الکترونیک/الکتروتکنیک/تاسیسات مکانیکی/ماشین ابزار/ساختمان/صنایع فلزی/مکانیک خودرو/متالوژی/صنایع شیمیایی/مکاترونیک/صنایع چوب و مبلمان/معدن/چاپ/سرامیک/صنایع نساجی/مکانیک موتورهای دریایی/الکترونیک و مخابرات دریایی
  2. گروه خدمات: حسابداری/تربیت کودک/تربیت بدنی/حمل و نقل/ ناوبری
  3. گروه کشاورزی: صنایع غذایی/امور دامی/امور باغی/امور زراعی/ماشی‌های کشاورزی
  4. گروه هنر: گرافیک/فتوگرافیک/نقشه کشی معماری/معماری داخلی/نقاشی/صنایع دستی/طراحی دوخت/سینما/ نمایش/پویا نمایی(انیمیشن)/تولید برنامه‌های تلویزیونی/موسیقی نوازندگی سازهای ایرانی/موسیقی نوازندگی سازهای حهان

دانش آموزان پس از ورود به مقطع متوسطه دوم می‌توانند گروه مورد علاقه خود را انتخاب کرده و در رشته دلخواه ادامه تحصیل دهند.

بیشتر بخوانید:

آینده تحصیلی رشته فنی و حرفه‌ ای

دانش آموزان رشته فنی حرفه ای رشته کامپیوتر در مقطع کاردانی پیوسته (فوق دیپلم) می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه آزاد و یا دانشگاه‌های علمی کاربردی ادامه تحصیل دهند. به طور کلی دانش آموزان فنی حرفه ای پس از به اتمام رساندن دوره کاردانی و کارشناسی، جهت ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانند در هر دانشگاهی ادامه تحصیل بدهند، و هیچ محدودیتی برای دانش آموزان هنرستانی وجود ندارد.

✔️برخی از رشته‌های فنی و حرفه ای به صورت بدون آزمون و تنها از طریق سوابق تحصیلی دانشجو پذیرش می‌کنند، رشته‌هایی مانند الکتروتکنیک، کامپیوتر، تاسیسات مکانیکی، حسابداری و… نیز با آزمون دانشجو می‌پذیرند.
✔️برخی از رشته‌های فنی حرفه ای فقط به پسران اختصاص دارد که شامل صنایع فلزی، الکترونیک، تاسیسات، ساخت و تولید، متالوژی و ساختمان می‌باشد.
✔️ از رشته های اختصاصی دختران برای رشته فنی حرفه ای می‌توان به رشته‌های کودک یاری و طراحی دوخت اشاره کرد.

آینده شغلی رشته فنی حرفه ای

دانش آموزانی که رشته فنی حرفه ای را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند، علاقمند به مهارت‌های فنی و عملی هستند، بنابراین با داشتن مهارت در رشته تحصیلی راحت‌تر از سایر رشته‌ها می‌توانند مشغول به کار شوند. دیپلم رشته فنی حرفه ای کارایی بیشتری نسبت به دیپلم رشته‌های نظری دارد، درآمد رشته‌ها نیز براساس مهارت و توانایی فرد است، بنابراین هرچه در رشته خود خبره تر باشید، درآمد بالاتری نیز خواهید داشت.

از رشته‌های پر طرفدار میان دانش آموزان شامل متالوژی، ساختمان، حسابداری، کامپیوتر، الکترونیک و انیمیشن می‌باشد که با توجه به اینکه دانش آموز دارای چه مهارت‌هایی در رشته تحصیلی خود باشد، استخدام خواهد شد.

دقت کنید زمان انتخاب رشته نهم به دهم از افرادی که شغل آینده شما را دارند اطلاعات مورد نیاز را کسب کنید تا در نهایت انتخاب رشته درست و پر درآمدی داشته باشید و در بازار کار به موفقیت برسید.

سوالات متداول

حداقل معدل لازم برای انتخاب رشته فنی و حرفه‌ ای چقدر است؟

حداقل معدل لازم برای نتخاب رشته فنی و حرفه ای، معدل بالای 12 می‌باشد.

رشته فنی حرفه ای شامل چند گروه می‌باشد؟

رشته فنی حرفه ای به 4 گروه اصلی تقسیم می‌شوند: 1)گروه صنعت 2)گروه خدمات 3)گروه کشاورزی 4)گروه هنر

شاخه‌های گروه خدمات رشته فنی و حرفه ای کدام است؟

شاخه‌های گروه خدمات رشته فنی و حرفه ای شامل حسابداری، تربیت کودک، تربیت بدنی، حمل و نقل، ناوبری می باشد

میانگین امتیاز 3.7 / 5. جمع امتیاز 3

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا