راهنمای ثبت نام کنکور

ویرایش انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ | (آموزش تصویری)

پس از تکمیل فرم انتخاب رشته، سازمان سنجش زمانی را برای ویرایش انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ در نظر می‌گیرد تا داوطلبانی که در درج اطلاعات و یا رشته‌های تحصیلی خود دچار اشتباه شده‌اند، نسبت به ویرایش انتخاب رشته سراسری اقدام کنند. در بازه زمانی ویرایش انتخاب رشته، امکان حذف، جابجایی و اضافه کردن رشته‌ها در فرم اینترنتی انتخاب رشته وجود دارد.

ویرایش اطلاعات انتخاب رشته کنکور صرفاً به صورت اینترنتی و در بازه زمانی تعیین شده امکانپذیر است. زمان و نحوه‌ی ویرایش انتخاب رشته آزمون سراسری 1401 به صورت تصویری در این مقاله بیان شده است.

ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری )آموزش تصویری(
ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری )آموزش تصویری(

ویرایش انتخاب رشته کنکور 1401

ویرایش انتخاب رشته کنکور 1401 به صورت اینترنتی و صرفاً از طریق سایت سازمان سنجش کشور انجام می‌شود. امکان ویرایش اطلاعات همزمان با شروع فرآیند انتخاب رشته از طریق پایگاه سنجش وجود دارد. داوطلبان پس از اتمام فرآیند انتخاب رشته و دریافت کد انتخاب رشته، تا پایان مهلت تعیین شده برای انتخاب رشته فرصت دارند، با مراجعه به سایت سنجش اطلاعات درج شده را ویرایش کنند.

توصیه می‌شود برای جلوگیری از اشتباه قبل از ورود به سامانه اصلی انتخاب رشته، رشته‌های انتخابی خود را به همراه کد هر رشته، به ترتیب اولویت و علاقه‌مندی، در فرم پیش نویس انتخاب رشته کنکور وارد کنید. پس از اتمام مهلت ویرایش، امکان جابجایی یا حذف رشته‌های انتخابی در فرم انتخاب رشته وجود ندارد. لذا اگر تصمیم به تغییر اطلاعات دارید، حتما در زمان تعیین شده اقدام کنید.

اگر در کد و عنوان رشته ها و ترتیب آن‌ها اشتباهی مشاهده می‌کنید، می‌توانید اشتباهات را از طریق سایت سنجش اصلاح کنید.

زمان ویرایش انتخاب رشته ۱۴۰۱

زمان ویرایش انتخاب رشته ۱۴۰۱، همزمان با شروع فرآیند انتخاب رشته در سایت سنجش آغاز می‌شود و متقاضیان تا پایان مهلت ثبت نام فرصت دارند نسبت به جابجایی، حذف و اضافه اطلاعات انتخاب رشته خود اقدام کنند. انتخاب رشته کنکور 1401 از دوشنبه شب (17 مرداد) آغاز شود و تا روز دوشنبه (24 مرداد) ادامه دارد.

پس از اتمام زمان انتخاب رشته و اعلام نتایج نهایی کنکور، امکان ویرایش انتخاب رشته وجود ندارد. ویرایش انتخاب رشته آزمون سراسری صرفاً به صورت اینترنتی و از طریق سایت sanjesh.org امکانپذیر است.

ویرایش اطلاعات انتخاب رشته کنکور سراسری، همزمان با شروع فرآیند انتخاب رشته وجود دارد و پس از اتمام زمان انتخاب رشته، امکان جابجایی و حذف و اضافه رشته ها وجود نخواهد داشت.

مهلت مجدد به مجازين انتخاب رشته کنکور 1401

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، مجازين به انتخاب رشته در آزمون‌ سراسری سال 1401 که در زمان مقرر (1401/5/17 تا 1401/5/24) موفق به تکميل فرم انتخاب رشته‌های تحصيلی خود نشده‎‌اند، می‌توانند از تاريخ 15 تا 17 شهریور ماه 1401 با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی اين سازمان به آدرس: www.sanjesh.org و لينک مربوط به انتخاب رشته‌ی کنکور 1401، با رعايت شرايط خاصی که در زیر ذکر شده است، نسبت به تکميل فرم انتخاب رشته‌های تحصيلی خود اقدام کنند:

 • این امکان فقط برای افرادی که بر اساس محتوای كارنامه اعلام نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته شده ولی موفق به انجام انتخاب رشته نشدند، فراهم شده است. این مهلت بعد از تاریخ 1401/6/17 تمدید نمی‌شود و هیچ درخواستی در این خصوص پذیرفته نخواهد شد.
 • انتخاب رشته در رشته­‌های دارای آزمون عملی و طراحی (رشته‌های علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی و همچنین رشته‌های گروه آزمایشی هنر) به افرادی توصیه می­‌شود که در آزمون عملی این رشته‌ها قبلاً شرکت کرده باشند.
 • اگر اقدام به انتخاب رشته‌های دارای شرايط خاص و مصاحبه می‌کنید، توجه داشته باشید در صورت داشتن شرایط و همچنین نمره‌ی علمی، همزمان با اعلام نتایج نهایی برای انجام مراحل مصاحبه و بررسی صلاحیت معرفی خواهید شد.

سازمان سنجش اعلام کرده است که داوطلبان می‌توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگويي اينترنتی درگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني: Request.sanjesh.org يا با شماره‌ تلفن‌: 42163 (كد 021) در ميان بگذارند.

چگونه انتخاب رشته کنکور را ویرایش کنیم؟
چگونه انتخاب رشته کنکور را ویرایش کنیم؟

مراحل ویرایش انتخاب رشته

مراحل ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری به صورت گام به گام در ادامه بیان شده است. برای ویرایش اطلاعات انتخاب رشته یا حذف و جابجایی رشته های انتخاب شده، در بازه زمانی تعیین شده با به همراه داشتن اطلاعات (کد رهگیری انتخاب رشته) به سایت سنجش مراجعه نمایید. نحوه ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 به صورت زیر است:

✔️به سایت سنجش sanjesh.org مراجعه کنید.

✔️از بخش سراسری، لینک فعال ” انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1401″را انتخاب کنید.

✔️از طریق منوی سمت راست، گزینه “ویرایش اطلاعات” را انتخاب کنید.

✔️اطلاعات خواسته شده را درج نموده و پس از ورود به سیستم اطلاعات موردنظر خود را ویرایش کنید.

بیشتر بخوانید: دریافت شماره داوطلبی و شماره پرونده کنکور 1401

راهنمای تصویری ویرایش فرم انتخاب رشته :

 • مراجعه به سایت سنجش و انتخاب لینک ” انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1401″

ورود به سایت ویرایش انتخاب رشته کنکور

 • انتخاب گزینه “ویرایش اطلاعات” و درج اطلاعات خواسته شده جهت ورود به سامانه ویرایش اطلاعات انتخاب رشته کنکور

نحوه ویرایش انتخاب رشته کنکور

تعداد دفعات ویرایش انتخاب رشته

براساس دفترچه انتخاب رشته، تعداد دفعات ویرایش انتخاب رشته، پنج نوبت است. متقاضیان می توانند در بازه زمانی انتخاب رشته تا پنج نوبت رشته‌های انتخابی خود را ویرایش کنند. داوطلبان برای ویرایش اطلاعات می‌توانند در بازه‌ی زمانی مقرر با مراجعه به سایت سنجش، نسبت به تصحیح فرم انتخاب رشته اقدام کنند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از تمدید مهلت انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ تا پایان روز دوشنبه ۲۴ مردادماه خبر داد. داوطلبان باید توجه داشته باشند که فقط یک بار اجازه‌ی انتخاب رشته به هر فرد داده می‌شود و تا پایان مهلت قانونی امکان حداکثر ۵ بار ویرایش وجود دارد و پس از هر بار ویرایش نیز پیامک انجام ویرایش برای متقاضیان ارسال می‌شود.

ضمناً به داوطلبانی که قبلاً انتخاب رشته کرده‌اند (از 5 نوبت ویرایش خود استفاده کرده‌اند)، در دو روز آخر (23 و 24 مرداد که مهلت انتخاب رشته تمدید شده است) فرصت داده می­‌شود که در صورت تمایل یکبار دیگر نسبت به ویرایش فرم انتخاب رشته خود اقدام کنند.

جمع بندی

داوطلبان پس از تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور سراسری، تا 5 نوبت فرصت دارند با مراجعه به سایت ثبت نام کنکور (سایت سنجش) فرم خود را ویرایش کنند. ویرایش اطلاعات انتخاب رشته کنکور سراسری به صورت اینترنتی و صرفا از طریق سایت سازمان سنجش امکانپذیر است. متقاضیان توجه داشته باشند، پس از اعلام نتایج نهایی، امکان تغییر رشته قبولی وجود ندارد لذا در درج رشته های انتخابی دقت داشته باشید.


سوالات متداول

آیا امکان ویرایش انتخاب رشته کنکور وجود دارد؟

بله. در بازه زمانی انتخاب رشته، داوطلبان می‌توانند فرم انتخاب رشته خود را تصحیح و ویرایش کنند.

سایت ویرایش اطلاعات انتخاب رشته کنکور چیست؟

ویرایش، جابجایی و حذف و اضافه رشته‌های انتخابی در فرم انتخاب رشته، از طریق سایت sanjesh.org امکانپذیر است.

مهلت ویرایش انتخاب رشته کنکور تمدید می‌شود؟

پس از تکمیل فرم انتخاب رشته، امکان پنج نوبت ویرایش در محدوه زمانی انتخاب رشته وجود دارد. پس از پایان مهلت انتخاب رشته، امکان تمدید زمان ویرایش اطلاعات انتخاب رشته وجود ندارد.

میانگین امتیاز 3 / 5. جمع امتیاز 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

18 دیدگاه

 1. سلام
  توروخدا جوابم بدین
  کسی که برام انتخاب رشته کرده یه کدرشته مهم برام وارد نکرده مهلتم تموم شده.باید چکارکنم
  سپاس فراوان خداخیرتون بده

  1. سلام دوست عزیز، هنوز زمان انتخاب رشته ی کنکور 1401 نرسیده. منظورتون کنکور ارشده؟ انتخاب رشته ی ارشد تا چهارم تیرماه بود و نهایتاً مهلت اصلاح تا 6 تیر تمدید شد و امکان اصلاح دیگه وجود نداره.

  2. سلام دوست عزیز، مشاور رئیس و مدیرکل روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ 25 تیر ماه از امکان انتخاب رشته برای داوطلبان کارشناسی ارشد سال 1401 از دوم تا چهارم مرداد ماه سال جاری خبر داد. فرصت مجددی برای انتخاب رشته کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ برای مجازین و جاماندگان در نظر گرفته شده است

 2. سلام انتخاب رشته تجربی انجام دادم و پنج بار ویرایش کردم الان که اومدم انتخاب رشته زبان انجام بدم گفته دیگه مجاز نیستید.
  الان چه کنم مگه نمیگن هشت باره پس چرا زده پنج بار حداکثرشه بالای سایت
  توروخدا جواب بدین چه کنممممم بدبختتتت شدم

  1. سلام دوست عزیز، پارسال امکان هشت بار اصلاح انتخاب رشته وجود داشت. امسال سازمان سنجش بالای صفحه‌ی انتخاب رشته‌ی شما تذکر داده که فقط 5 بار امکان اصلاح وجود دارد. با این حال از دیروز چند رشته ی جدید اعلام کردند و احتمالاً امکان ویرایش دوباره مهیا شده است. یکبار دیگر مراجعه کنید و اگر امکان اصلاح پیدا نکردید، درخواست خود را در بخش سیستم پاسخگویی سنجش مطرح کرده و یا مراجعه‌ی حضوری داشته باشید.

   1. ۰سلام خسته نباشید
    من انتخاب رشته ام رو انجام دادم اما الآن متوجه شدم که بایستی دو تا از انتخاب هام رو جا به جا کنم آیا سنجش فرصت دوباره ی ویرایش اطلاعات رو میده یا دیگه هیچ راهی وجود نداره?

    1. سلام دوست عزیز، طبق اعلام سازمان سنجش، فرصت مجددی برای ویرایش انتخاب رشته داده نخواهد شد.

    2. بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، مجازين به انتخاب رشته در آزمون‌ سراسری سال 1401 که در زمان مقرر (1401/5/17 تا 1401/5/24) موفق به تکميل فرم انتخاب رشته‌های تحصيلی خود نشده‎‌اند، می‌توانند از تاريخ 15 تا 17 شهریور ماه 1401 با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی اين سازمان به آدرس: http://www.sanjesh.org و لينک مربوط به انتخاب رشته‌ی کنکور 1401، با رعايت شرايط خاصی نسبت به تکميل فرم انتخاب رشته‌های تحصيلی خود اقدام کنند.

 3. من تو بازه زمانی انتخاب رشته ۵بار ویرایش انجام دادم ولی چنتا کد رو میخواستم جابجا کنم،امروز صبح وارد سایت سازمان سنجش شدم و با اینکه گفته بودن مهلت تا دیسب بوده ولی من وارد شدم و حتی انتخاب رشتمو ویرایش کردم و هیچ اروری به من نداد و رسیدش رو هم به صورت چاپی گرفتم و برام پیامک ویرایش هم اومد،حالا با توجه به اینکه میگن فقط ۵بار مجاز بوده و مهلتش تموم شده بود ،ایا ویرایش من مورد قبول بوده و برام اعمال میشه؟

  1. سلام دوست عزیز، مشکلی ایجاد نمی‌شود و همیشه به صورت غیررسمی تا چند ساعت امکان ویرایش اطلاعات پس از اتمام مهلت وجود داشته. نگران نباشید.

 4. سلام وقتتون بخیر
  من در بازه زمانی انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ یکبار ویرایش کردم کد هارو اما متاسفانه چند وقت بعد که نگاه کردم اشتباه بودند چندتا از رشته ها رشته ای هم که من میخواستم اصلا وارد نشده بود یعنی جابجا شده بود
  میخواستم بدونم این فرصت انتخاب رشته ای که دوباره دادن از ۱۵ تا ۱۷ شهریور امکان ویرایش برای ماهم داره؟

  1. سلام دوست عزیز، در اطلاعیه آمده که برای کسانی این امکان وجود داره که موفق به انتخاب رشته نشده‌اند، اما برای کسب اطلاع بیشتر می‌تونید با شماره‌ای که اعلام کردن تماس بگیرید:
   42163 (كد 021)

  1. سلام دوست عزیز بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، مجازين به انتخاب رشته در آزمون‌ سراسری سال 1401 که در زمان مقرر (1401/5/17 تا 1401/5/24) موفق به تکميل فرم انتخاب رشته‌های تحصيلی خود نشده‎‌اند، می‌توانند از تاريخ 15 تا 17 شهریور ماه 1401 با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی اين سازمان به آدرس: http://www.sanjesh.org و لينک مربوط به انتخاب رشته‌ی کنکور 1401، با رعايت شرايط خاصی نسبت به تکميل فرم انتخاب رشته‌های تحصيلی خود اقدام کنند. در اطلاعیه آمده که برای کسانی این امکان وجود داره که موفق به انتخاب رشته نشده‌اند، اما برای کسب اطلاع بیشتر می‌تونید با شماره‌ای که اعلام کردن تماس بگیرید:
   42163 (كد 021)

 5. سلام جهت تغيير تعداد دفعات ويرايش با شماره42163 تماس گرفتيم جواب نداد
  با سامانه پاسگويي هم پيام گذاشتم خبري نيست

  1. سلام دوست عزیز، متاسفانه سازمان سنجش آموزش کشور فقط سیستم پاسخگویی آنلاین دارد، مگر اینکه تهران باشید و مراجعه‌ی حضوری داشته باشید که البته ذکر شده که مراجعه نباید کرد، اما در صورت حضور شما، پاسخگویی خواهند داشت.

   1. به نظرتون سقف مجاز تعداد دفعه ويرايش رو برمي دارند يا اينكه تعداد ويرايش رو افزايش دهند.ممنون

    1. سلام دوست عزیز، سنجش اعلام کرده که از تاریخ 15 تا 17 شهریور افرادی که موفق به انتخاب رشته نشدن، می‌تونن انتخاب رشته کنن، اما در مورد ویرایش در اطلاعیه هیچ مطلبی ذکر نشده. در انتها شماره‌ی تلفن‌: 42163 (كد 021) برای کسب اطلاع ذکر شده. انشالله بتوانید پاسخ سوال خود را بیابید، فعلاً اطلاع دقیقی در این مورد وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا