راهنمای ثبت نام کنکور

انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ [+ آموزش تصویری]

داوطلبانی که پس از دریافت کارنامه‌ی کنکور، مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، باید به سایت سازمان سنجش آموزش و کشور مراجعه کرده و انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ را به صورت اینترنتی انجام دهند. داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند تا 150 کد رشته محل را در فرم انتخاب رشته درج کنند. انتخاب رشته کنکور سراسری منحصرا به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش کشور انجام می شود. در این مقاله نحوه انتخاب رشته کنکور به صورت تصویری و گام به گام شرح داده شده است.

انتخاب رشته کنکور سراسری
انتخاب رشته کنکور سراسری

زمان انتخاب رشته کنکور 1401

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری، هرساله در طی اطلاعیه‌ای از طریق سایت سنجش اعلام خواهد شد. آن دسته از داوطلبانی که کارنامه‌ی اولیه‌ی خود را دریافت کرده‌اند و مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، می توانند در زمان مقرر با مراجعه به سایت سنجش فرم انتخاب رشته را تکمیل کنند.  انتخاب رشته کنکور 1401 از دوشنبه شب (17 مرداد) آغاز شود و تا روز دوشنبه (24 مرداد) ادامه دارد. 

مهلت مجدد به مجازين انتخاب رشته کنکور 1401

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، مجازين به انتخاب رشته در آزمون‌ سراسری سال 1401 که در زمان مقرر (1401/5/17 تا 1401/5/24) موفق به تکميل فرم انتخاب رشته‌های تحصيلی خود نشده‎‌اند، می‌توانند از تاريخ 15 تا 17 شهریور ماه 1401 با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی اين سازمان به آدرس: www.sanjesh.org و لينک مربوط به انتخاب رشته‌ی کنکور 1401، با رعايت شرايط خاصی که در زیر ذکر شده است، نسبت به تکميل فرم انتخاب رشته‌های تحصيلی خود اقدام کنند:

 • این امکان فقط برای افرادی که بر اساس محتوای كارنامه اعلام نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته شده ولی موفق به انجام انتخاب رشته نشدند، فراهم شده است. این مهلت بعد از تاریخ 1401/6/17 تمدید نمی‌شود و هیچ درخواستی در این خصوص پذیرفته نخواهد شد.
 • انتخاب رشته در رشته­‌های دارای آزمون عملی و طراحی (رشته‌های علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی و همچنین رشته‌های گروه آزمایشی هنر) به افرادی توصیه می­‌شود که در آزمون عملی این رشته‌ها قبلاً شرکت کرده باشند.
 • اگر اقدام به انتخاب رشته‌های دارای شرايط خاص و مصاحبه می‌کنید، توجه داشته باشید در صورت داشتن شرایط و همچنین نمره‌ی علمی، همزمان با اعلام نتایج نهایی برای انجام مراحل مصاحبه و بررسی صلاحیت معرفی خواهید شد.

سازمان سنجش اعلام کرده است که داوطلبان می‌توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگويي اينترنتی درگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني: Request.sanjesh.org يا با شماره‌ تلفن‌: 42163 (كد 021) در ميان بگذارند.

زمان انتخاب رشته های بدون کنکور 1401

اگر متقاضی ثبت‌نام در رشته‌هايي هستید كه پذیرش آن‌ها در آزمون سراسری مهرماه سال 1401 صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (معدل كتبي ديپلم) صورت می‌گيرد، می‌توانید از طريق درگاه سازمان سنجش آموزش کشور  از روز سه­‌شنبه (18 مرداد 1401) تا روز يکشنبه (23 مرداد 1401) برای ثبت‌‌نام و انتخاب رشته اقدام کنید. اطلاعات تکمیلی در این مورد را اینجا بیابید: زمان ثبت‌ نام در رشته‌ های بدون کنکور 1401.

مراحل انتخاب رشته

کلیه متقاضیانی که در ثبت نام کنکور سراسری و آزمون کنکور شرکت کرده‌اند، (چه داوطلبانی که در یک گروه آزمایشی شرکت کرده‌اند و چه داوطلبانی که در دو یا سه گروه آزمایشی شرکت کرده‌اند) می‌توانند در یک فرم حداکثر 150 رشته محل انتخاب کنند. براساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته، مراحل انتخاب از مجموعه رشته محل‌ها به صورت زیر است:

 • دریافت کارنامه‌ی کنکور سراسری از سایت sanjesh.org
 • مطالعه‌ی دفترچه‌ی راهنمای انتخاب رشته کنکور
 • انتخاب و اولویت‌بندی رشته محل‌هایی که در آن‌ها مجاز شده‌اید
 • انتخاب رشته اینترنتی در سایت سنجش

پس از تکمیل فرم انتخاب رشته، حتماً شماره‌ی پرونده و شماره‌ی پیگیری 15 رقمی انتخاب رشته را یادداشت کنید.
بیشتر بخوانید: تحلیل کارنامه کنکور 1401 | (توضیح تمام موارد در کارنامه کنکور)

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری در سایت سنجش

نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری در سایت سنجش به صورت تصویری در ادامه بیان شده است. توصیه می‌شود، برای جلوگیری از اشتباه، پیش از ورود به سامانه‌ی اصلی انتخاب رشته، رشته‌های مورد نظر خود را به همراه کد هر رشته، در فرم پیش‌نویس انتخاب رشته سراسری وارد کنید. پس از نهایی کردن رشته‌های انتخابی، آن‌ها را در فرم اصلی انتخاب رشته درج کنید.

راهنمای انتخاب رشته اینترنتی در سایت سنجش:

✔️از طریق منوی سمت راست یا صفحه‌ی اصلی سایت سنجش، گزینه‌ی «سراسری» را انتخاب کنید.

ورود به سایت انتخاب رشته کنکور سراسری
ورود به سایت انتخاب رشته کنکور سراسری
سایت انتخاب رشته کنکور
سایت انتخاب رشته کنکور

✔️پس از ورود به صفحه و انتخاب لینک «انتخاب رشته کنکور سراسری 1401» صفحه‌ی زیر برای شما نمایش داده می‌شود. پس از مطالعه، تیک گزینه‌ی «اطلاعیه‌های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1401 را مطالعه نموده‌ام» را فعال کنید و سپس بر روی گزینه‌ی «تایید و ادامه – گام بعدی» کلیک کنید.

✔️برای ورود به سیستم انتخاب رشته، می‌توانید از سه روش زیر استفاده کنید:

 • روش اول : شماره سریال 12 رقمی ثبت نام + شماره شناسنامه
 • شماره پرونده + کد ملی + سریال شناسنامه
 • کد رهگیری 16 رقمی ثبت نام + کد ملی
ورود به سیستم انتخاب رشته کنکور
ورود به سیستم انتخاب رشته کنکور

✔️در گام بعدی، اطلاعات شما نمایش داده می شود، اگر اطلاعات شما صحیح است آن را تایید کنید:

بیشتر بخوانید: کد عنوان دیپلم

(در صورتی که معدل کتبی دیپلم یا عنوان دیپلم شما اشتباه درج شده است، می‌توانید آن را اصلاح کنید.)

تایید و اصلاح اطلاعات انتخاب رشته کنکور
تایید و اصلاح اطلاعات انتخاب رشته کنکور

✔️پس از تایید و تکمیل اطلاعات، وارد صفحه‌ی اصلی انتخاب رشته می‌شوید. (کلیه‌ی داوطلبان فقط یک فرم انتخاب رشته دارند)

 1. کد رشته‌های انتخابی خود را به ترتیب اولویت و علاقه‌مندی در فرم انتخاب رشته وارد کنید.
 2. با درج کد رشته محل، عنوان رشته، دوره تحصیلی و نام دانشگاه به صورت خودکار نمایش داده می‌شود.
 3. اگر در ترتیب یا عنوان رشته‌ها اشتباهی مشاهده می‌کنید، می‌توانید آن را ویرایش کنید.
تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور
تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور

✔️پس از تکمیل فرم انتخاب رشته و تایید اطلاعات، رسید انتخاب رشته برای شما نمایش داده می‌شود.

(توجه داشته باشید، تنها در صورتی انتخاب رشته‌ی شما انجام شده است، که شماره‌ی پرونده و رسید انتخاب رشته را دریافت کرده باشید.)

رسید انتخاب رشته کنکور سراسری
رسید انتخاب رشته کنکور سراسری

ویرایش انتخاب رشته کنکور

ویرایش انتخاب رشته کنکور فقط به‌صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش امکان‌پذیر است. پس از انجام مراحل فوق و دریافت شماره‌ی پرونده، می‌توانید در محدوده‌ی زمانی انتخاب رشته، تا 5 نوبت فرم خود را ویرایش کنید. توجه داشته باشید، پس از اتمام زمان انتخاب رشته‌ی کنکور سراسری، امکان ویرایش و اصلاح فرم انتخاب رشته وجود ندارد.

داوطلبان باید توجه داشته باشند که فقط یک بار اجازه انتخاب رشته به هر فرد داده می‌شود و تا پایان مهلت قانونی امکان حداکثر ۵ بار ویرایش وجود دارد و پس از هر بار ویرایش نیز پیامک انجام ویرایش برای متقاضیان ارسال می‌شود. ضمناً به داوطلبانی که قبلاً انتخاب رشته کرده‌اند (از 5 نوبت ویرایش خود استفاده کرده‌اند)، در دو روز آخر (23 و 24 مرداد که مهلت انتخاب رشته تمدید شده است) فرصت داده می­‌شود که در صورت تمایل یکبار دیگر نسبت به ویرایش فرم انتخاب رشته خود اقدام کنند.

جمع بندی

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، باید در زمان تعیین شده به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و فرم الکترونیک انتخاب رشته کنکور را تکمیل کنند. داوطلبان هریک از گروه‌های آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان، مجاز به انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل در فرم انتخاب رشته هستند. در صورت وجود هرگونه ابهام، می‌توانید سوالات خود را از طریق کامنت برای ما ارسال کنید.


سوالات متداول

سایت انتخاب رشته کنکور سراسری چیست؟

انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می‌شود.

اطلاعات لازم برای ورود به سیستم انتخاب رشته کنکور چیست؟

داوطلبان با استفاده از کدملی، شماره سریال ثبت نام، شماره پرونده، سریال شناسنامه و کد رهگیری 16 رقمی ثبت‌نام، می‌توانند وارد سامانه شوند.

هزینه انتخاب رشته کنکور سراسری چگونه است؟

متقاضیان برای انتخاب رشته آزمون سراسری نیازی به پرداخت هزینه ندارند.

میانگین امتیاز 4.5 / 5. جمع امتیاز 4

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید، ببخشید میشه تو چهار تا دانشگاه دولتی، آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی انتخاب رشته کنیم؟

  1. سلام بله امکان انتخاب رشته در کلیه دانشگاه هایی که مجاز به انتخاب رشته شده اید، برای شما وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا