برنامه ریزی کنکورراهنمای ثبت نام کنکورکنکور

تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۲ | تغییرات کنکور 1402 چیست؟

براساس آخرین اخبار منتشر شده، کنکور سراسری 1402 با تغییراتی همراه خواهد بود. از مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۲ می‌توان به تاثیر 60 درصدی سوابق تحصیلی در آزمون سراسری، دو مرحله‌ای شدن کنکور و همچنین حذف دروس عمومی از دفترچه‌ی سوالات اشاره کرد. با انتشار مصوبه‌‌ی کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در رابطه با تغییرات کنکور 1402، بسیاری از داوطلبان دچار سردرگمی شده‌اند و نمی‌دانند آیا این تغییرات اجرایی خواهند شد یا خیر؟

به منظور آگاهی بیشتر داوطلبان، در این مقاله به صورت کامل به بررسی جزئیات و تغییرات کنکور سال 1402 پرداخته‌ایم.

تغییرات کنکور سراسری | تغییرات کنکور چیست؟
تغییرات کنکور سراسری | تغییرات کنکور چیست؟

تغییرات کنکور سراسری 1402

در سال‌های گذشته زمزمه‌هایی از تغییر در نحوه‌ی برگزاری کنکور سراسری به گوش می‌رسید. چندی پیش تغییرات کنکور 1401 به طور رسمی اعلام شد و اکنون طبق اخبار منتشر شده، کنکور سراسری از سال 1402 نیز با تغییراتی همراه خواهد بود و لازم است متقاضیان ضمن آگاهی از تغییرات کنکور، خود را برای شرکت در این ماراتن آماده کنند.

یکی از تغییرات کنکور 1402، افزایش تاثیر سوابق تحصیلی (معدل نهایی) در آزمون سراسری است. از دیگر تغییرات کنکور می‌توان به حذف دروس عمومی و دو مرحله‌ای شدن آزمون سراسری اشاره کرد.

تغییرات آزمون سراسری ۱۴۰۲ 
 کاهش سهم کنکور و افزایش سهم تحصیلات رسمی آموزش و پرورش: تاثیر قطعی (نه مثبت) و 60 درصدی سوابق تحصیلی پایه‌ی دوازدهم
حذف دروس عمومی و برگزاری کنکور سراسری برای دروس تخصصی: انتقال دروس عمومی به بخش سوابق تحصیلی
دو مرحله‌ای شدن کنکور : برگزاری دو کنکور در سال برای هر گروه آزمایشی و اختصاص دادن 2 سال اعتبار برای نتایج کسب شده در آزمون
تعیین یک حدنصاب توسط دانشگاه‌ها برای پذیرش داوطلبان

لینک دانلود اپلیکیشن هم‌درس

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲، به میزان 60 درصد و قطعی است. یعنی، معدل دیپلم و نهایی دانش‌آموزان چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی، در تعیین رتبه‌ی قبولی داوطلب تاثیرگذار خواهد بود. منظور از معدل و سوابق تحصیلی، دروسی است که به صورت نهایی برگزار می‌شود. (در سوابق تحصیلی فقط نمرات نهایی پایه‌ی دوازدهم دانش‌آموزان ملاک عمل قرار می‌گیرد.)

به عبارتی، سهم آموزش و پرورش 60 درصد و سهم کنکور سراسری 40 درصد می‌شود و سوابق تحصیلی مبنای ارزیابی نهایی خواهد بود.

براساس اطلاعیه‌ی منتشر شده، تاثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور سراسری 1402 به میزان 60 درصد و قطعی (نه مثبت) خواهد بود.

همچنین بخوانید:

حذف دروس عمومی در کنکور 1402

براساس طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی، کنکور سراسری از سال 1402 فقط شامل دروس تخصصی است و دروس عمومی حذف خواهد شد و به بخش سوابق تحصیلی منتقل می‌شود. با ایجاد این تغییرات، داوطلبان در کنکور سراسری 1402 فقط در کنکور دروس تخصصی شرکت می‌کنند.

آخرین اخبار در رابطه با حذف دروس عمومی در کنکور ۱۴۰۲، از طریق همین مقاله اطلاع‌رسانی خواهد شد.

طبق آخرین اخبار، کنکور سراسری 1402 فقط شامل دروس اختصاصی است و دروس عمومی حذف خواهند شد.

دو مرحله ای شدن کنکور از سال ۱۴۰۲

دو مرحله‌ای شدن کنکور از سال ۱۴۰۲ قطعی است؟ یکی دیگر از تغییرات کنکور 1402، دو مرحله‌ای شدن کنکور سراسری و برگزاری دوبار کنکور در سال برای هریک از رشته‌های تحصیلی است. نتایج کسب شده در آزمون تا 2 سال اعتبار دارد. این تغییرات فرصت مجددی را در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد که اگر به نتیجه‌ی دلخواه خود دست نیافتند، مجبور نباشند یکسال منتظر بمانند و بتوانند مجدد در کنکور سراسری ثبت نام و شرکت کنند.

طبق اخبار منتشر شده، احتمال دارد کنکور سراسری از سال 1402 دو مرحله‌ای برگزار شود. به محض انتشار اطلاعیه‌ی قطعی سازمان سنجش، از طریق همین مقاله اطلاع‌رسانی خواهد شد.

تعیین یک حدنصاب توسط دانشگاه‌ ها برای پذیرش داوطلبان

بدین منظور دانشگاه‌ها می‌توانند یک حدنصاب برای معدل مشخص و براساس آن تعیین کنند تا چه معدلی را پذیرش می‌کنند و در صورتیکه معدل داوطلب از حدنصاب پایین‌تر باشد، دانشگاه می‌تواند متقاضی را پذیرش نکند.

جمع‌بندی

طبق اطلاعیه های منتشر شده کنکور سراسری از سال 1402 با تغییراتی همراه خواهد بود. از مهم‌ترین تغییرات کنکور می‌توان به تاثیر 60 درصدی سوابق تحصیلی، دو مرحله‌ای شدن آزمون سراسری و حذف دروس عمومی در کنکور اشاره کرد. در صورت انتشار اطلاعیه‌ی جدید و هرگونه اخبار پیرامون تغییرات کنکور سراسری 1402، این مقاله بروزرسانی خواهد شد.


سوال‌های متداول

تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1402 قطعی است؟

بله. سوابق تحصیلی در کنکور 1402 تاثیر قطعی و 60 درصدی دارد.

دروس عمومی از کنکور حذف می‌شود؟

براساس اخبار منتشر شده، دروس عمومی در کنکور 1402 حذف می‌شود.

کنکور سراسری چند بار در سال برگزار می‌شود؟

احتمال دارد از سال 1402 کنکور سراسری دو مرحله‌ای شده و دو آزمون در سال برگزار شود.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 7

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

    1. سلام دوست عزیز، تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۲، به میزان 60 درصد و قطعی است. یعنی، معدل دیپلم و نهایی دانش‌آموزان چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی، در تعیین رتبه‌ی قبولی داوطلب تاثیرگذار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا