راهنمای ثبت نام کنکورکنکورکنکور انسانیکنکور تجربیکنکور ریاضیکنکور زبان خارجیکنکور هنر

دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401 + لینک دانلود

دفترچه‌ انتخاب رشته‌ کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ برای گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، ادبیات و علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی در سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر شده است.

فرآیند انتخاب رشته‌ی آن دسته از شرکت‌کنندگان کنکور 1401 که کارنامه‌ی اولیه‌ی خود را دریافت کرده‌ و مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، از 17 مردادماه آغاز می‌شود و تا 24 مرداد سال 1401 ادامه دارد. در همین راستا سازمان سنجش آموزش کشور، دفترچه‌‌های راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی را منتشر کرده است. این دفترچه‌ها حاوی شرایط و ضوابط اختصاصی رشته‌های مختلف تحصیلی دوره‌های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، مجازی، پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد، دانشگاه پیام‌نور، مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی است.

دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401
دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401

هر یک از متقاضیان انتخاب رشته در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، باید دفترچه‌‌ی راهنمای انتخاب رشته‌ی گروه آزمایشی مربوط به خود را دریافت و مطالعه کنند. در ادامه لینک دانلود دفترچه‌ی راهنمای انتخاب رشته برای هر یک از گروه‌های آزمایشی آمده است:

دفترچه‌های راهنمای انتخاب رشته‌ی آزمون سراسری سال 1401
دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1401 (گروه ازمایشی علوم انسانی)
دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1401 (گروه آزمایشی علوم ریاضی)
دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1401 (گروه آزمایشی علوم تجربی)
دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1401 (گروه آزمایشی هنر و زبان های خارجی)
دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1401 (بخش پیوست)
 دریافت فایل اصلاحات و جداول رشته محل‌های جديد دفترچه‌ های راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1401

داوطلبانی که پس از دریافت کارنامه‌ی کنکور، مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، باید به سایت سازمان سنجش آموزش و کشور مراجعه کرده و انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ را به صورت اینترنتی انجام دهند. داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می‌توانند تا 150 کد رشته محل را در فرم انتخاب رشته درج کنند. انتخاب رشته کنکور سراسری منحصراً به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش کشور انجام می شود. برای آشنایی با مراحل انتخاب رشته مقاله‌ی «انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ [+ آموزش تصویری]» را مطالعه کنید.

نکات مهم در مورد انتخاب رشته کنکور 1401

یکی از مهم‌ترین نکات درباره‌ی انتخاب رشته‌ی کنکور این است که دفترچه‌ی راهنمای انتخاب رشته را به طور كامل مطالعه کنيد. آگاهی از قوانين و مقررات دفترچه برای انتخاب رشته‌ی صحیح، ضروری است. در ادامه برخی از نکات مهم که سازمان سنجش پیش از آغاز فرایند انتخاب رشته اعلام کرده است، ذکر کرده‌ایم:

 1. براساس بیست و دومین جلسه‌ی شورای سنجش و پذیرش دانشجو، پذیرش در 4 رشته‌ی پرمتقاضی پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و دامپزشکی دانشگاه آزاد اسامی به صورت متمرکز و همزمان با پذیرش دوره های روزانه، پردیس خودگردان و شهريه‌پرداز دانشگاه‌های دولتی با انتخاب رشته متمرکز در دفترچه‌ی انتخاب رشته‌ی (شماره 2) انجام می‌شود.
 2. رشته‌های دانشگاهی را براساس علاقه و توانمندی خود انتخاب كنيد.
 3. چهار عامل تعيين كننده در پذيرش داوطلبان شامل: 1) نمره‌ی كل اكتسابی در هر يک از زيرگروه‌ها، 2) سوابق تحصيلی (معدل کتبی دیپلم برای رشته‌های پذیرش با سوابق تحصیلی)، 3) استان بومی و  4) سهميه‌ متقاضی، اثر تعيين كننده‌ای دارند، که باید مورد توجه قرار گیرند.
 4. كارنامه‌ی نتايج اوليه‌‌ی آزمون، وضعيت علمی و رتبه‌ی شما را در بين شركت‌كنندگان گروه آزمايشی و سهمیه (مربوط به شما را) نشان می‌دهد. از اطلاعات آن و موارد مهمی مانند (رتبه‌ی كشوری – رتبه در سهميه – رتبه در زيرگرو‌ه‌ها) شناخت كاملی به دست آوريد.
 5. سهميه‌ی مربوط به خود را، كه در كارنامه درج شده است، شناسايی كنيد.
 6. نوع گزينش رشته‌های دوره‌ی روزانه با توجه به ماهيت رشته و دانشگاه‌های پذيرنده از نوع بومی (استانی – ناحيه‌ای – قطبی- كشوری) است. بنابراين با توجه به نوع گزينش رشته و استان بومی، شانس قبولی بيشتر می‌شود.
 7. نوع گزينش رشته‌های دوره‌ی شبانه از نوع بومی استانی است. بنابراين در انتخاب رشته‌های شبانه شانس قبولی در استان بومی بيشتر است.
 8. نوع گزينش رشته‌های مؤسسه‌های غيرانتفاعي از نوع بومی ناحيه‌ای است. بنابراين در انتخاب اين نوع رشته‌ها، شانس قبولی در استان‌های واقع در ناحيه مربوط بيشتر است.
 9. نوع گزينش در رشته‌های دوره‌های مجازی و پرديس‌های خودگردان از نوع گزينش كشوری است. بنابراين گزينش بومی در اين رشته‌ها صورت نمي‌گيرد.
 10. نوع گزينش رشته‌های مربوط به دانشگاه پيام‌نور از نوع بومی ناحیه‌ای است.

برای اطلاع از جزئیات و تمامی نکات اعلامی سازمان سنجش آموزش کشور در مورد انتخاب رشته‌ی کنکور 1401، «ویژه‌نامه‌ی پیک سنجش: راهنمای انتخاب رشته‌ی آزمون سراسری 1401» را دانلود کنید.

دانلود رایگان اپلیکیشن هم‌درس
دانلود رایگان اپلیکیشن هم‌درس

زمان انتخاب رشته کنکور 1401

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری، هرساله در طی اطلاعیه‌ای از طریق سایت سنجش اعلام می‌شود. بر اساس اعلام این سازمان، آن دسته از داوطلبانی که کارنامه‌ی اولیه‌ی خود را دریافت کرده‌اند و مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، می‌توانند در زمان مقرر با مراجعه به سایت سنجش فرم انتخاب رشته را تکمیل کنند.  انتخاب رشته کنکور 1401 از دوشنبه شب (17 مرداد) آغاز شود و تا روز دوشنبه (24 مرداد) ادامه دارد. 

مهلت مجدد به مجازين انتخاب رشته کنکور 1401

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، مجازين به انتخاب رشته در آزمون‌ سراسری سال 1401 که در زمان مقرر (1401/5/17 تا 1401/5/24) موفق به تکميل فرم انتخاب رشته‌های تحصيلی خود نشده‎‌اند، می‌توانند از تاريخ 15 تا 17 شهریور ماه 1401 با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی اين سازمان به آدرس: www.sanjesh.org و لينک مربوط به انتخاب رشته‌ی کنکور 1401، با رعايت شرايط خاصی که در زیر ذکر شده است، نسبت به تکميل فرم انتخاب رشته‌های تحصيلی خود اقدام کنند:

 • این امکان فقط برای افرادی که بر اساس محتوای كارنامه اعلام نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته شده ولی موفق به انجام انتخاب رشته نشدند، فراهم شده است. این مهلت بعد از تاریخ 1401/6/17 تمدید نمی‌شود و هیچ درخواستی در این خصوص پذیرفته نخواهد شد.
 • انتخاب رشته در رشته­‌های دارای آزمون عملی و طراحی (رشته‌های علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی و همچنین رشته‌های گروه آزمایشی هنر) به افرادی توصیه می­‌شود که در آزمون عملی این رشته‌ها قبلاً شرکت کرده باشند.
 • اگر اقدام به انتخاب رشته‌های دارای شرايط خاص و مصاحبه می‌کنید، توجه داشته باشید در صورت داشتن شرایط و همچنین نمره‌ی علمی، همزمان با اعلام نتایج نهایی برای انجام مراحل مصاحبه و بررسی صلاحیت معرفی خواهید شد.

سازمان سنجش اعلام کرده است که داوطلبان می‌توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگويي اينترنتی درگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني: Request.sanjesh.org يا با شماره‌ تلفن‌: 42163 (كد 021) در ميان بگذارند.

اگر علاقمندید که بدانید رتبه‌های برتر کنکور سراسری چگونه از روش‌های مطالعه‌ی مؤثر برای موفقیت استفاده کرده‌اند، می‌توانید در وبلاگ تراز از نحوه‌ی مطالعه و درصدهای رتبه یک کنکور تجربی 1401، رتبه یک کنکور تجربی 1400، رتبه یک کنکور انسانی 1400، نفر اول کنکور ریاضی 1400 و نفر اول کنکور هنر 1400 نیز آگاه شوید.

زمان انتخاب رشته های بدون کنکور 1401

اگر متقاضی ثبت‌نام در رشته‌هايي هستید كه پذیرش آن‌ها در آزمون سراسری مهرماه سال 1401 صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (معدل كتبي ديپلم) صورت می‌گيرد، می‌توانید از طريق درگاه سازمان سنجش آموزش کشور  از روز سه­‌شنبه (18 مرداد 1401) تا روز يکشنبه (23 مرداد 1401) برای ثبت‌‌نام و انتخاب رشته اقدام کنید. اطلاعات تکمیلی در این مورد را اینجا بیابید: زمان ثبت‌ نام در رشته‌ های بدون کنکور 1401.

اگر تمایل به ثبت نام و انتخاب رشته‌های صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی را دارید، برای دریافت دفترچه‌های راهنمای انتخاب این رشته‌ها و آگاهی از رشته‌های مربوط به سال تحصیلی 1402-1401، مقاله‌ی «رشته‌ های بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401» را مطالعه کنید.

جمع بندی

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، باید از 17 تا 22 مردادماه 1401 به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و فرم الکترونیک انتخاب رشته کنکور را تکمیل کنند. داوطلبان هریک از گروه‌های آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان، مجاز به انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل در فرم انتخاب رشته هستند.

توجه داشته باشيد كه براي انتخاب هر مجموعه از رشته‌های با آزمون، بايد مجاز به انتخاب آن رشته‌ها باشيد. در كارنامه به شما اطلاع داده می‌شود كه در انتخاب چه مجموعه رشته‌هايی مجاز هستيد. درنهایت سعی کنید در اولویت‌بندی رشته‌های انتخابی دقت کنید. به ضوابط و شرایط رشته‌های تحصیلی توجه کنید و به شرایط دوره‌های تحصیلی دقت کنید.

با توجه به اینکه بعد از اعلام نتایج‌ نهایی آزمون، درخواست‌های اشتباه در انتخاب رشته در سازمان سنجش قابل بررسی نیست، داوطلبان باید در کنترل دقیق رشته‌های انتخابی و درج آن‌ها در فرم انتخاب رشته دقت لازم را داشته باشند. مسئولیت درج و ثبت نهایی رشته محل‌ها در فرم انتخاب رشته با شخص داوطلب است و هیچ ادعایی مبنی بر اشتباه متصدی کافینت یا مشاور انتخاب رشته در این زمینه قابل پذیرش نخواهد بود.


سوالات متداول

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 چه زمانی است؟

انتخاب رشته کنکور 1401 از دوشنبه شب (17 مرداد) آغاز شود و تا روز دوشنبه (24 مرداد) ادامه دارد.

مهلت انتخاب رشته های بدون کنکور 1401 چه زمانی است؟

متقاضیان باید از روز سه¬‌شنبه 18 مرداد 1401 تا روز يکشنبه 23 مرداد 1401 برای ثبت‌‌نام و انتخاب رشته اقدام کنید.

هر متقاضی انتخاب رشته در کنکور 1401 حداکثر چند کد رشته محل را می‌توانند انتخاب کنند؟

داوطلبان هریک از گروه‌های آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان، مجاز به انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل در فرم انتخاب رشته هستند.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 4

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا