راهنمای ثبت نام کنکور

رشته ها و مناطق ممنوعه برای داوطلبان اتباع غير ايرانی در کنکور 1402

هر یک از اتباع غیرایرانی که متقاضی شرکت در آزمون‌های سراسری هستند، باید منحصراً واجد شرایط و ضوابط اعلام شده در دفترچه‌های راهنمای هر یک از آزمون‌های ذیربط باشند و در زمان انتخاب رشته، محل تحصیل خود را با توجه به شرایط و ضوابط مربوط، انتخاب کنند. اتباع غيرايرانی مقيم، مجاز به انتخاب رشته در مناطق ممنوعه نیستند. بنابراین در صورت پذيرش و اعلام قبولی داوطلبان غيرايرانی در رشته‌ها و مناطق ممنوعه، پذيرش آن‌ها در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی آن مناطق لغو می‌شود.

پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته‌هایی که منجر به ایجاد تعهدات استخدامی برای جمهوری اسلامی شود و همچنین رشته‌های تحصیلی خاصی که عناوین آن‌ها در ادامه‌ی این مقاله ذکر می‌شود، ممنوع است. بنابراین اطلاع از مناطق و رشته‌های ممنوعه برای اتباع غیرایرانی از اهمیت بسیاری برخوردار است.

رشته‌ها و مناطق ممنوعه برای داوطلبان اتباع غيرايراني در کنکور
رشته‌ها و مناطق ممنوعه برای داوطلبان اتباع غيرايراني در کنکور

بر اساس این اطلاعیه، پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته‌هایی که به ایجاد تعهدات استخدامی برای جمهوری اسلامی ایران منجر شود و همچنین رشته‌های تحصیلی: فیزیک اتمی، فیزیک هسته‌ای، فیزیک مولکولی (پلاسما)، فیزیک ذرات بنیادی، مهندسی پلاسما، مهندسی ایمنی (گرایش بازرسی فنی و حفاظت هواپیما)، مهندسی تعمیر و نگهداری (هلیکوپتر و هواپیما)، مهندسی هوا فضا، مهندسی هوانوردی (خلبانی، ناوبری هواپیما، تعمیر و نگهداری هواپیما، خلبانی هلیکوپتر و مراقبت پرواز)، علوم نظامی، الکترونیک هواپیمایی، تعمیر و نگهداری هواپیما، مخابرات هواپیما، مراقبت پرواز، فناوری اطلاعات IT (گرایش مخابرات امن)، مهندسی فناوری ماهواره و مهندسی کامپیوتر (گرایش رایانش امن) ممنوع است.

وضعیت تحصیل اتباع غیر ایرانی در استان‌ها

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، هر یک از اتباع غیرایرانی که متقاضی شرکت در آزمون‌های سراسری هستند، منحصراً می‌بایست واجد شرایط و ضوابط اعلام شده در دفترچه‌های راهنمای هر یک از آزمون‌های ذی ربط باشند و در زمان انتخاب رشته، محل تحصیل خود را با توجه به شرایط و ضوابط مربوط انتخاب کنند.

برای اطلاع از چگونگی دریافت کد 16 رقمی اتباع، این‌ مقاله را بخوانید:

بر اساس آنچه در اطلاعیه‌ی سازمان سنجش آمده است، اتباع غیرایرانی مقیم، مجاز به انتخاب رشته در مناطق ممنوعه نیز نیستند؛ بدیهی است در صورت پذیرش و اعلام قبولی داوطلبان غیرایرانی در رشته‌ها و مناطق ممنوعه، پذیرش آنان در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی آن مناطق، «لغو» می‌شود.

تبصره: آن دسته از اتباع غیرایرانی که دارای «دفترچه مخصوص مدرک اقامت ویژه» صادره از سوی پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران هستند، محدودیتی برای تردد یا سکونت در هیچ یک از شهرها یا مناطق کشور ندارند.

لینک دانلود اپلیکیشن رایگان هم‌درس
لینک دانلود اپلیکیشن رایگان هم‌درس

جدول مناطق ممنوعه برای تردد و اقامت اتباع غیرایرانی

سازمان سنجش آموزش کشور فهرستی از مناطق ممنوعه برای تردد و اقامت اتباع غیر ایرانی منتشر کرده است که به قرار زیر است:

نام استان مناطق ممنوعه استان
آذربایجان شرقی اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان تبریز) ممنوع است.
آذربایجان غربی اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان ارومیهو سایر اتباع غیرایرانی در شهرهای مرزی استان ممنوع است.
اردبیل اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان اردبیل) و اقامت اتباع عراقی در شهرستان های پارس آباد، بیله سوار، گرمی، مشکین شهر و نمین ممنوع است.
اصفهان اقامت اتباع افغانی در شهرستان های نطنز، فریدن، فریدونشهر، سمیرم، چادگان، خوانسار، دهاقان، نائین، گلپایگان، خور و بیابانک، اردستان و بخش ابوزید از شهرستان آران و بیدگل ممنوع است.
البرز اقامت اتباع غیرایرانی در کل استان بلامانع است.
ایلام اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان ایلام) و اقامت سایر اتباع غیرایرانی در شهرستان های مهران، دهلران و شهرهای مرزی استان ممنوع است.
بوشهر اقامت اتباع افغانی در شهرستان های دیلم و گناوه ممنوع است.
تهران اقامت اتباع غیرایرانی در کل استان (به استثناء منطقه خجیر در منطقه ۱۳ شهرداری تهران برای اتباع افغانی) بلامانع است.
چهارمحال و بختیاری اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان شهرکرد) ممنوع است.
خراسان جنوبی اقامت کلیه اتباع غیرایرانی در شهرستان های مرزی نهبندان، سربیشه، درمیان، قائن، زیرکوه، فردوس، سرایان و طبس ممنوع می باشد. اقامت اتباع افغانی در شهرستان های خوسف و بیرجند مجاز است.

اقامت اتباع عراقی در سطح استان (به غیر از شهرستان بیرجندممنوع است.

خراسان رضوی اقامت اتباع افغانی در شهرستان های مرزی تربت جام، قوچان، تایباد، خواف، سرخس، کلات نادری و درگز ممنوع است.
خراسان شمالی اقامت اتباع افغانی و عراقی در سطح استان (به غیر از شهرستان بجنورد) ممنوع است.
خوزستان اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان های اهواز و گتوند) و اقامت و تردد سایر اتباع غیرایرانی در شهرستان های آبادان، خرمشهر و دشت آزادگان ممنوع است.

تبصره: اقامت اتباع غیرایرانی دارنده گذرنامه و اقامت معتبر در شهرستان های آبادان و خرمشهر بلامانع است.

زنجان اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان زنجان) ممنوع است و صرفاً شهرستان های زنجان و خدابنده برای اقامت اتباع عراقی مجاز است.
سمنان تردد و اقامت اتباع غیرایرانی در منطقه گرمسار و ورودی قصر بهرام، مرکز آزمایش معراج یک و منطقه دامغان از جاده جندق به طرف مرکز آزمایش سراج و اقامت اتباع افغانی در شهرستان های شاهرود و دامغان ممنوع است.
سیستان و بلوچستان اقامت اتباع افغانی و عراقی در کل استان (به غیر از شهرستان زاهدان) و اقامت و تردد اتباع غیرایرانی در شهرستان های زابل، هیرمند، زهک و نیز بخشهای مرزی شهرستان های خاش، ایرانشهر، سراوان و چابهار ممنوع است.
فارس اقامت اتباع افغانی در شهرستان های فیروزآباد، فراشبند، داراب، ارسنجان، فسا، مُهر، رستم، خنج و نیریز ممنوع است.
قزوین اقامت اتباع افغانی در کل استان (به غیر از شهرستان قزوین)، ممنوع می باشد.
قم اقامت اتباع غیرایرانی در کل استان بلامانع است.
کردستان اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان سنندج) و اقامت کلیه اتباع غیرایرانی در بخش مرکزی شهرستان سقز و شهرستان های بانه و مریوان و همچنین شهرهای مرزی استان (به استثنای مهمانشهرها) ممنوع است.
کرمان اقامت اتباع افغانی در شهرستان های عنبرآباد، بافت، منوجان، قلعه گنج، بم، فهرج، رودبار، فاریاب، نرماشیر، کهنوج، جیرفت، انار و ریگان و همچنین اقامت اتباع عراقی در سطح استان (به غیر از شهرستان کرمان) ممنوع است.
کرمانشاه اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان کرمانشاه) و کلیه اتباع غیرایرانی در شهرهای مرزی استان ممنوع است.
کهگیلویه و بویراحمد اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان یاسوج) ممنوع است.
گلستان اقامت اتباع افغانی در کل استان (به غیر از شهرستان های گرگان و گنبدممنوع است.
گیلان اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان رشتممنوع است.
لرستان اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان خرم آباد) ممنوع است.
مازندران اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان ساری) ممنوع است.
مرکزی اقامت اتباع افغانی در شهرستان های آشتیان، تفرش، فراهان، فرمهین، خمین، شازند، محلات، زرندیه، کمیجان و خنداب ممنوع است.
هرمزگان اقامت اتباع غیرایرانی صرفاً در شهرستان های ابوموسی و جاسک ممنوع است.
همدان اقامت اتباع افغانی در سطح استان (به غیر از شهرستان همدان) ممنوع است.
یزد اقامت اتباع افغانی صرفاً در شهرستان های خاتم و بافق ممنوع است.

جمع بندی

همزمان با آغاز زمان ثبت نام برای شرکت در کنکور سراسری 1402، سازمان سنجش آموزش کشور با انتشار اطلاعیه‌ای، فهرست رشته‌ها و مناطق ممنوعه برای داوطلبان اتباع غیرایرانی را منتشر کرده است.

بر اساس این اطلاعیه پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته‌هایی که به ایجاد تعهدات استخدامی برای جمهوری اسلامی ایران منجر شود و همچنین برخی رشته‌های مهندسی، هوانوردی، فیزیک و … ممنوع است. اتباع غیرایرانی داوطلب شرکت در کنکور سراسری همچنین مجاز به انتخاب رشته در مناطق ممنوعه نیستند و برای اطلاع از این مناطق باید به جدولی که در این مقاله گنجانده شده است، رجوع کنند.

سوالات متداول

رشته های ممنوعه برای داوطلبان اتباع غيرايراني در کنکور 1402 کدامند؟

پذیرش اتباع غیرایرانی در رشته‌هایی که به ایجاد تعهدات استخدامی برای جمهوری اسلامی ایران منجر شود و همچنین رشته‌های تحصیلی: فیزیک اتمی، فیزیک هسته‌ای، فیزیک مولکولی (پلاسما)، فیزیک ذرات بنیادی، مهندسی پلاسما، مهندسی ایمنی (گرایش بازرسی فنی و حفاظت هواپیما)، مهندسی تعمیر و نگهداری (هلیکوپتر و هواپیما)، مهندسی هوا فضا، مهندسی هوانوردی (خلبانی، ناوبری هواپیما، تعمیر و نگهداری هواپیما، خلبانی هلیکوپتر و مراقبت پرواز)، علوم نظامی، الکترونیک هواپیمایی، تعمیر و نگهداری هواپیما، مخابرات هواپیما، مراقبت پرواز، فناوری اطلاعات IT (گرایش مخابرات امن)، مهندسی فناوری ماهواره و مهندسی کامپیوتر (گرایش رایانش امن) ممنوع است.

آیا امکان قبولی اتباع غیرایرانی مقیم در رشته‌ها و مناطق ممنوعه هست؟

اتباع غیرایرانی مقیم، مجاز به انتخاب رشته در مناطق ممنوعه نیز نیستند؛ بدیهی است در صورت پذیرش و اعلام قبولی داوطلبان غیرایرانی در رشته‌ها و مناطق ممنوعه، پذیرش آنان در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی آن مناطق، «لغو» می‌شود.

کدام اتباع غیرایرانی مقیم محدودیتی برای تردد یا سکونت در شهرها و مناطق ایران ندارند؟

آن دسته از اتباع غیرایرانی که دارای «دفترچه مخصوص مدرک اقامت ویژه» صادره از سوی پلیس مهاجرت و گذرنامه نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران هستند، محدودیتی برای تردد یا سکونت در هیچ یک از شهرها یا مناطق کشور ندارند.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 4

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا