راهنمای ثبت نام کنکور

زمان ثبت نام کنکور سراسری 1402

ثبت نام کنکور سراسری 1402 در دو نوبت صورت می‌گیرد چرا که کنکور 1402 همراه با تغییراتی اساسی خواهد بود که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به دو مرحله‌ای بودن آزمون اشاره کرد. بنابراین ثبت‌ نام برای نوبت اول کنکور 1402 از تاریخ 8 تا 18 آبان ماه 1401 صورت می‌گیرد. ثبت نام برای نوبت دوم کنکور 1402 نیز از تاریخ 15 تا 21 فروردین ماه 1402 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام خواهد شد.

داوطلبان کلیه گروه‌های آزمایشی که قصد ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری سال 1402 را دارند، باید در بازه‌ی زمانی اعلام شده با مراجعه به سامانه جامع آزمون سراسری سازمان سنجش نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اینترنتی اقدام کنند. توصیه می‌شود در آغاز بازه‌ی زمانی اعلام شده برای تکمیل فرم ثبت نام اقدام کنید و نام نویسی خود را به روزهای پایانی موکول نکنید.

 نوبت اول کنکور 1402 در روزهای پنجشنبه و جمعه (29 و 30  دی ماه 1401) و نوبت دوم کنکور سراسری 1402 در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (14 و 15 تیر ماه 1402) برگزار خواهد شد.
زمان ثبت نام کنکور سراسری
زمان ثبت نام کنکور سراسری

زمان ثبت نام کنکور 1402

ثبت نام کنکور سراسری 1402 در دو نوبت صورت می‌گیرد. ثبت‌ نام برای نوبت اول کنکور 1402 از تاریخ 8 تا 18 آبان ماه 1401 انجام می‌گیرد. ثبت نام برای نوبت دوم کنکور 1402 نیز از تاریخ 15 تا 21 فروردین ماه 1402 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام خواهد شد.  داوطلبان در صورت داشتن شرایط و ضوابط ثبت نام، باید مدارک خود را آماده کرده و در زمان اعلام شده در سایت سنجش بارگذاری کنند. ثبت نام کنکور سراسری به صورت غیرحضوری است و به درخواست‌های حضوری داوطلبان پاسخ داده نخواهد شد.

کنکور سراسری 1402 با تغییراتی همراه خواهد بود. از مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۲ می‌توان به، تأثیر قطعی 40 درصدی سوابق تحصیلی، دو مرحله‌ای شدن کنکور و همچنین حذف دروس عمومی از دفترچه‌ی سوالات اشاره کرد. بنابراین ثبت نام برای شرکت در نوبت اول کنکور سراسری 1402 از 8 آبان ماه 1401 آغاز می‌شود و این نوبت از کنکور در روزهای پایانی دی ماه سال 1401 برگزار می‌شود. ثبت‌ نام برای شرکت در نوبت دو کنکور 1402 نیز از نیمه‌ی فروردین ماه سال 1402 آغاز می‌شود و نوبت دوم کنکور نیمه‌ی تیر ماه 1402 برگزار خواهد شد.

📌داوطلبان توجه داشته باشند، زمان ثبت نام دانشگاه فرهنگیان نیز همزمان با ثبت نام کنکور سراسری است و ثبت نام این دانشگاه به صورت مجزا نخواهد بود.

نحوه ثبت نام در کنکور 1402

در مرحله‌ی اول ثبت‌ نام در سامانه جامع آزمون سراسری، اطلاعات کلی داوطلب و بعد از آن اطلاعات هویتی داوطلب ثبت می‌شود و این اطلاعات با سیستم ثبت‌احوال تطبیق داده می‌شود.

اطلاعات تماس و سکونت داوطلبان ثبت می‌شود. حوزه‌ی برگزاری آزمون‌ها بر اساس این آدرس‌ها تعیین می‌شود. بنابراین باید نهایت دقت در ثبت آدرس صورت بگیرد. در گام بعدی نیز اطلاعات گروه‌های آزمونی مورد نظر داوطلب باید ثبت شود و سپس سهمیه‌ی داوطلب درج خواهد شد. در گام پایانی اطلاعات سال‌های قبل داوطلبان به جهت رعایت مسائل قانونی باید تکمیل شود. ثبت نام نهایی پس از پرداخت هزینه‌ی آزمون صورت می‌گیرد. عدم پرداخت هزینه‌ی آزمون و دریافت نکردن کد ۱۶ رقمی به معنای کامل نشدن مراحل ثبت‌نام است.

هزینه‌ی ثبت نام در نوبت اول آزمون سراسری ۱۴۰۲ مبلغ ۱۳۰ هزار تومان به اضافه‌ی سه هزار تومان خدمات پیامکی تعیین شده است. داوطلبانی که برای ثبت‌نام به کافی نت می‌روند، در درج اطلاعات خود دقت کنند. امکان ویرایش اطلاعات برای حداکثر ۵ بار در زمان مشخص شده فراهم است و ثبت اطلاعات ویرایش شده نیز با پیامک به داوطلبان اطلاع داده خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی سامانه‌ جامع آزمون سراسری، مقاله‌ی «نحوه ثبت نام در کنکور 1402 | راه‌اندازی سامانه جامع آزمون سراسری» را مطالغه کنید.

زمان ویرایش اطلاعات ثبت نامی کنکور

زمان ویرایش اطلاعات ثبت نامی کنکور در طی اطلاعیه‌ای از سایت سنجش منشر می‌شود. داوطلبانی که اطلاعات خود را به صورت ناقص وارد کرده‌اند یا در ثبت اطلاعات دچار اشتباه شده‌اند، در بازه‌ی زمانی ثبت نام می‌توانند مجدداً به سایت سنجش مراجعه کرده و پس از درج کد پیگیری 16 رقمی ثبت نام، اطلاعات خود را ویرایش یا تکمیل کنند.

📌برای ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری 1402 باید در زمان مشخص شده به سایت سنجش مراجعه کنید و پس از ورود به قسمت ثبت نام، گزینه‌ی «قبلاً ثبت نام کرده‌ام» را انتخاب کنید. سپس شماره‌ی پرونده و کد پیگیری ثبت نام را درج کرده و اطلاعات خود را ویرایش کنید.

بیشتر بخوانید: دریافت شماره داوطلبی و شماره پرونده کنکور 

امکان ویرایش یا تغییر گروه آزمایشی انتخاب شده در هیچ زمانی وجود ندارد. لذا در انتخاب گروه آزمایشی خود دقت داشته باشید.
آخرین مهلت ثبت نام کنکور سراسری
آخرین مهلت ثبت نام کنکور سراسری

آخرین مهلت ثبت نام کنکور سراسری 1402

پس از پایان مهلت ثبت نام، ممکن است عده‌ای از داوطلبان، به هر دلیلی موفق به ثبت نام آزمون سراسری نشده باشند. ممکن است برخی از داوطلبان اطلاعات خود را ناقص یا اشتباه وارد کرده باشند. سازمان سنجش کشور، برای جاماندگان ثبت نام کنکور سراسری و داوطلبانی که نیاز به ویرایش اطلاعات ثبت نامی دارند، زمانی را در نظر گرفته است که با مراجعه به سایت sanjesh.org می‌توانند نسبت به ثبت نام مجدد یا ویرایش اطلاعات اقدام کنند.

📌📌توصیه می‌شود در مهلت زمانی اعلام شده توسط سایت سنجش ثبت نام خود را انجام دهید و نام نویسی خود را به روزهای پایانی موکول نکنید.

📌داوطلبانی که قصد ثبت نام در دانشگاه‌های با شرایط خاص از جمله دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه امام صادق، دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی، دانشگاه صدا و سیما و … را دارند نیز باید در همین بازه زمانی اقدام به ثبت نام کنند. زمان ثبت نام دانشگاه های با شرایط خاص همزمان با ثبت نام کنکور سراسری است.

سوالات پرتکرار زمان ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
سوال پاسخ
ثبت نام کنکور سراسری چه زمانی آغاز می‌شود؟  ثبت نام کنکور سراسری 1402 در دو نوبت صورت می‌گیرد. اولین مرحله در آبان ماه 1401 و نوبت دوم در فروردین 1402
ثبت نام جاماندگان کنکور سراسری 1402 چه زمانی آغاز می‌شود؟ زمان ثبت نام مجدد کنکور سراسری از طریق سایت سنجش اعلام می‌شود.
ثبت نام دانشگاه‌های با شرایط خاص چه زمانی آغاز می‌شود؟ ثبت نام دانشگاه ها و رشته های دارای شرایط خاص همزمان با ثبت نام کنکور سراسری شروع می‌شود.
ثبت نام دانشگاه‌های دولتی، فرهنگیان، غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد چه زمانی آغاز می‌شود؟ ثبت نام دانشگاه های مذکور همزمان با ثبت نام کنکور سراسری است.

سوالات متداول

برای ثبت نام کنکور سراسری به چه سایتی مراجعه کنیم؟

کلیه مراحل ثبت نام کنکور سراسری در زمان مقرر از طریق سایت سازمان سنجش sanjesh.org انجام می‌شود.

ثبت نام کنکور سراسری 1402 چه زمانی آغاز می‌شود؟

ثبت نام کنکور سراسری 1402 در دو نوبت صورت می‌گیرد. اولین مرحله در آبان ماه 1401 و نوبت دوم در فروردین 1402

تا چه زمانی برای ثبت نام کنکور فرصت داریم؟

سازمان سنجش آموزش کشور با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام خواهد کرد که زمان ثبت نام در کنکور سراسری تا چه روزی تمدید می‌شود. در حال حاضر اعلام شده است که 14 آبان 1401 آخرین مهلت ثبت نام برای شرکت در نوبت اول کنکور 1402 است. همچنین 21 فروردین 1402 آخرین مهلت ثبت نام برای شرکت در نوبت دوم کنکور 1402 درنظر گرفته شده است.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 4

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا