راهنمای ثبت نام کنکور

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته کنکور سراسری، باید در مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱، با مراجعه به سایت سنجش نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور به صورت الکترونیکی اقدام کنند. کلیه داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت کرده‌اند، پس از اعلام نتایج اولیه و تحلیل کارنامه کنکور باید در مهلت تعیین شده، با مراجعه به سامانه sanjesh.org نسبت به انتخاب رشته محل‌های انتخابی خود براساس اولویت و علاقه مندی اقدام کنند.

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری
مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری

مهلت انتخاب رشته کنکور 1401

داوطلبانی که کارنامه اولیه خود را دریافت کرده‌اند لازم است در مهلت انتخاب رشته کنکور 1401، برای انتخاب رشته اقدام کنند. داوطلبان مجاز به انتخاب رشته باید با مطالعه دفترچه راهنما و آگاهی از شرایط و ضوابط، فرم انتخاب رشته کنکور را در سایت سنجش تکمیل کنند. انتخاب رشته کنکور 1401 از دوشنبه شب (17 مرداد) آغاز شد و تا روز شنبه (22 مرداد) ادامه داشت. داوطلبان در مدت زمان حدوداً یک هفته فرصت داشتند انتخاب رشته خود را انجام دهند. (مهلت انتخاب رشته تا 24 مرداد تمدید شد)

تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری

داوطلبانی که در بازه زمانی تعیین شده موفق به تکمیل فرم انتخاب رشته نشده‌اند، می‌توانند در زمان تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ با مراجعه به سایت سنجش فرآیند اینترنتی انتخاب رشته خود را انجام دهند. سازمان سنجش هرساله زمان مجددی را برای متقاضیانی که در مهلت مقرر موفق به انتخاب رشته نشده اند در نظر می گیرد تا فرم انتخاب رشته خود را تکمیل کنند.

امکان تصحیح اطلاعات، جابجایی و حذف و اضافه رشته‌های درج شده در فرم سنجش در بازه تمدید مهلت انتخاب رشته برای داوطلبان وجود دارد و  متقاضیان در صورت اشتباه در انتخاب رشته کنکور با مراجعه به سایت سنجش می‌توانند رشته‌های انتخابی خود را تصحیح کنند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از تمدید مهلت انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ تا پایان روز دوشنبه ۲۴ مردادماه خبر داد. داوطلبان باید توجه داشته باشند که فقط یک بار اجازه‌ی انتخاب رشته به هر فرد داده می‌شود و تا پایان مهلت قانونی امکان حداکثر ۵ بار ویرایش وجود دارد و پس از هر بار ویرایش نیز پیامک انجام ویرایش برای متقاضیان ارسال می‌شود.

ضمناً به داوطلبانی که قبلاً انتخاب رشته کرده‌اند (از 5 نوبت ویرایش خود استفاده کرده‌اند)، در دو روز آخر (23 و 24 مرداد که مهلت انتخاب رشته تمدید شده است) فرصت داده می­‌شود که در صورت تمایل یکبار دیگر نسبت به ویرایش فرم انتخاب رشته خود اقدام کنند.

مهلت مجدد به مجازين انتخاب رشته کنکور 1401

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، مجازين به انتخاب رشته در آزمون‌ سراسری سال 1401 که در زمان مقرر (1401/5/17 تا 1401/5/24) موفق به تکميل فرم انتخاب رشته‌های تحصيلی خود نشده‎‌اند، می‌توانند از تاريخ 15 تا 17 شهریور ماه 1401 با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی اين سازمان به آدرس: www.sanjesh.org و لينک مربوط به انتخاب رشته‌ی کنکور 1401، با رعايت شرايط خاصی که در زیر ذکر شده است، نسبت به تکميل فرم انتخاب رشته‌های تحصيلی خود اقدام کنند:

  • این امکان فقط برای افرادی که بر اساس محتوای كارنامه اعلام نتایج اولیه مجاز به انتخاب رشته شده ولی موفق به انجام انتخاب رشته نشدند، فراهم شده است. این مهلت بعد از تاریخ 1401/6/17 تمدید نمی‌شود و هیچ درخواستی در این خصوص پذیرفته نخواهد شد.
  • انتخاب رشته در رشته­‌های دارای آزمون عملی و طراحی (رشته‌های علوم ورزشی و آموزش تربیت بدنی و همچنین رشته‌های گروه آزمایشی هنر) به افرادی توصیه می­‌شود که در آزمون عملی این رشته‌ها قبلاً شرکت کرده باشند.
  • اگر اقدام به انتخاب رشته‌های دارای شرايط خاص و مصاحبه می‌کنید، توجه داشته باشید در صورت داشتن شرایط و همچنین نمره‌ی علمی، همزمان با اعلام نتایج نهایی برای انجام مراحل مصاحبه و بررسی صلاحیت معرفی خواهید شد.

سازمان سنجش اعلام کرده است که داوطلبان می‌توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگويي اينترنتی درگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني: Request.sanjesh.org يا با شماره‌ تلفن‌: 42163 (كد 021) در ميان بگذارند.

مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد
مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد

مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401

زمان دقیق و مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد 1401، از طریق سایت سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد منتشر می‌شود. آن دسته از داوطلبانی که در کنکور سراسری 1401شرکت کرده و مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه آزاد هستند، می‌توانند از تاریخ 18 تا 28 مرداد ماه 1401 اقدام به انتخاب 100 رشته محل از میان رشته محل‌های ارائه شده کنند.

فرآیند انتخاب رشته دانشگاه آزاد رشته‌های پزشکی از طریق سایت سنجش انجام می‌شود. داوطلبان برای انتخاب رشته‌های تحصیلی غیر پزشکی دانشگاه آزاد باید به سایت azmoon.org مراجعه کنند. (انتخاب رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی آزاد از طریق سایت سنجش است.) زمان دقیق انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق همین مقاله اطلاع رسانی می‌شود.

داوطلبانی که قصد انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد را دارند، می‌توانند با استفاده از کد دسترسی مندرج در کارنامه اولیه و کد ملی به سامانه وارد شده و پس از پرداخت هزینه، نسبت به انتخاب حداکثر 100 رشته محل اقدام کنند.

در صورت تمدید مهلت انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱، این مقاله بروزرسانی خواهد شد.

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱

داوطلبان پس از آگاهی از زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ باید با مراجعه به سایت sanjesh.org نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور اقدام کنند. در انتخاب رشته‌های تحصیلی حتما به علاقه خود توجه کنید و رشته‌های انتخابی را براساس اولویت و علاقه‌مندی وارد کنید. برای آگاهی از شرایط و ضوابط پذیرش دانشگاه‌ها توصیه می‌شود پیش از انجام فرآیند انتخاب رشته، حتماً دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری 1401 را دانلود و مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: مدارک لازم برای انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

مراحل انتخاب رشته کنکور:

✔️پس از شروع زمان انتخاب رشته کنکور سراسری به سایت sanjesh.org مراجعه کنید.

✔️کارت اعتباری انتخاب رشته کنکور را خریداری کنید.

✔️وارد صفحه انتخاب رشته شده و اطلاع خواسته شده را به دقت درج نمایید.

✔️پس از ورود به صفحه اصلی انتخاب رشته کنکور سراسری، کد رشته محل های انتخابی را به ترتیب اولویت و علاقه مندی وارد کنید.

جمع بندی

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری، کلیه داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند، می‌توانند در بازه‌ی زمانی تعیین شده توسط سایت سنجش برای تکمیل فرم انتخاب رشته سراسری به سایت sanjesh.org مراجعه کنند. سازمان سنجش هرساله پس از اتمام زمان تعیین شده، مهلت مجددی را برای ویرایش اطلاعات در نظر می گیرد تا داوطلبانی که دچار اشتباه شده‌اند و یا می‌خواهند رشته‌های انتخابی خود را حذف، اضافه یا جابجا کنند با مراجعه به سایت سنجش فرم خود را تصحیح کنند.

زمان دقیق شروع فرآیند انتخاب رشته دانشگاه  آزاد و همچنین تمدید مهلت انتخاب رشته 1401 از طریق همین مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.


سوالات متداول

آیا مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری تمدید می‌شود؟

معمولاً پس از اتمام زمان تعیین شده برای انتخاب رشته، سازمان سنجش مهلت مجددی را برای تکمیل فرم انتخاب رشته و تصحیح فرم مذکور در نظر می‌گیرد. زمان دقیق تمدید مهلت انتخاب رشته سراسری از طریق این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

آیا انتخاب رشته‌ی دانشگاه‌های سراسری و آزاد به صورت همزمان انجام می‌شود؟

خیر. چند روز پس از شروع انتخاب رشته سراسری، فرآیند انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت azmoon.org آغاز می‌شود.

تا چه زمانی برای انتخاب رشته کنکور 1401 فرصت داریم؟

انتخاب رشته کنکور 1401 از دوشنبه شب (17 مرداد) آغاز شود و تا روز شنبه (22 مرداد) ادامه دارد.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا