انتخاب رشته نهم به دهم

دانلود فرم های هدایت تحصیلی نهم

در این مقاله قصد داریم فرم‌های هدایت تحصیلی پایه نهم برای انتخاب رشته دانش آموزان را قرار دهیم، فرم‌های هدایت تحصیلی شامل 7 فرم جداگانه هستند که باید توسط دانش آموز، اولیا، دبیران و مشاور مدرسه تکمیل شود. در این فرم‌ها علاقمندی‌ها و توانایی‌های دانش آموز شناسایی می‌شود و با توجه به همان ویژگی‌ها انتخاب رشته متناسب با دانش آموز انجام خواهد شد. در ادامه نمونه برگ‌ های هدایت تحصیلی را قرار داده‌ایم.

دانلود فرم های هدایت تحصیلی نهم

نمونه فرم هدایت تحصیلی پایه نهم

در پایان سال تحصیلی پایه نهم فرم‌های هدایت تحصیلی در اختیار دانش آموزان، معلمان، مشاوران و اولیا قرار می‌گیرد، پس از تکمیل‌ فرم‌ها در نهایت منجر به انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان خواهد شد. هر یک از فرم‌ها باید با دقت تکمیل شوند تا انتخاب رشته دقیق صورت بگیرد. در ادامه مقاله هر یک از فرم‌های هدایت تحصیلی را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

نمونه برگ هدایت تحصیلی دانش آموزان

یکی از مهمترین‌ فرم‌های هدایت تحصیلی فرم دانش آموزان می‌باشد، دانش آموز براساس علایق، مهارت‌های خود از 1 تا 10 رشته‌های مورد علاقه خود را اولویت بندی می‌کند. از دانش آموزان خواسته می‌شود در جدول زیر طبق ویژگی‌ها و توانایی‌های خود، رشته‌های مورد علاقه را براساس اولویت مرتب کنند.
برگه اولویت تحصیلی دانش آموزان در سه شاخه نظری، کارودانش و فنی حرفه‌ای انجام می‌شود، هر کدام از شاخه‌های تحصیلی شامل تعدادی رشته هستند، با در نظر گرفتن علاقمندی‌های خود، ابتدا شاخه تحصیلی و سپس رشته‌های مورد علاقه خود را انتخاب کنید.

دانلود نمونه فرم شماره 1 هدایت تحصیلی دانش آموزان

نمونه برگ هدایت تحصیلی معلمان

فرم دیگری که برای انتخاب رشته نهم به دهم دانش آموزان باید تکمیل شود، فرم هدایت تحصیلی معلمان است که با توجه به توانایی دانش آموز در دروس مختلف تکمیل می‌شود.
معلمان باید از 1 تا 10 با معیار عالی، خیلی خوب، خوب، متوسط، ضعیف و بد اولویت بندی انجام دهند. دبیران با در نظر گرفتن عملکرد دانش آموزان در طول سال تحصیلی امتیازدهی انجام می‌دهند، بعضی از معیارهایی که معلمان براساس آن‌ها جدول امتیازدهی را پر می‌کنند شامل موارد زیر است:

 • حضور فعال در گروه‌های تشکیل شده
 • خلاقیت، ابتکار در درس‌ها
 • انجام به موقع تکالیف
 • بالا بودن سرعت یادگیری و انتقال
دانلود نمونه فرم شماره 2 هدایت تحصیلی معلمان

نمونه برگ هدایت تحصیلی والدین

یکی از فرم‌هایی که برای هدایت تحصیلی دانش آموزان تکمیل می‌شود، فرم هدایت تحصیلی والدین می‌باشد. این فرم که توسط اولیا تکمیل می‌شود شامل جدولی است که رشته‌های تحصیلی در آن قرار دارند و با توجه به علاقه دانش آموز و انتخاب معلم براساس اولویت باید از 1تا 5 مرتب شوند. انتخاب رشته پایه نهم، براساس نظرات دانش آموزان، معلمان و مشاوران انجام خواهد شد. برای آشنایی بیشتر از فرم هدایت تحصیلی والدین روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود نمونه فرم شماره 3 هدایت تحصیلی والدین

نمونه برگ هدایت تحصیلی مشاوران

از دیگر فرم‌های هدایت تحصیلی، فرم مربوط به مشاوران مدرسه می‌باشد که مشاور با توجه به توانایی و علایق دانش آموز از 1 تا 10 رشته‌ها را اولویت بندی می‌کند. حساسیت انتخاب رشته پایه نهم به قدری است که برای انتخاب مناسب‌ترین رشته باید چند جلسه مشاوره تحصیلی گذراند. امتیازدهی توسط مشاوران مدرسه براساس معیارهای زیر انجام می‌شود:

 • آزمون‌های مشاوره‌ای و ارزشیابی‌های انجام شده در طول سال
 • علاقمندی‌ها و ویژگی‌های دانش آموز
 • نظرات معلمان و والدین
دانلود نمونه فرم شماره 4 هدایت تحصیلی مشاوران

نمونه برگ جمع بندی مشاوره‌ای هدایت تحصیلی

نمونه فرم شماره 5 برای جمع بندی مشاوره‌ای انتخاب رشته دانش آموز طراحی شده است که توسط مشاور تکمیل می‌شود. مشاورین تحصیلی مدرسه با توجه به تمام فرم‌ تکمیل شده، نقاط قوت و ضعف دانش آموز را شناسایی کرده و تحلیل و بررسی می‌کند و در نهایت با توجه به معیارهای بیان شده نتیجه گیری کرده و پس از اولویت بندی رشته‌ها، نتایج را ثبت می‌کنند.

دانلود نمونه فرم شماره 5 جمع بندی مشاوره‌ای هدایت تحصیلی

نمونه برگ جمع بندی هدایت تحصیلی

فرم شماره 6 فرم جمع بندی هدایت تحصیلی است که نتایج فرم‌های تکمیل شده در تمام گروه‌ها به صورت جداگانه مورد بررسی قرار گرفته و امتیازدهی اینفرم براساس نتایج فرم‌های تکمیل شده می‌باشد، امتیازدهی در این فرم از 100 محاسبه می‌شود. برای مشاهده جدول جمع بندی نهایی هدایت تحصیلی روی لینک زیر کلیک کنید.

دانلود نمونه فرم شماره 6 جمع بندی هدایت تحصیلی

نمونه برگ اولویت ثبت‌ نام هدایت تحصیلی

فرم شماره 7 فرم اولویت ثبت‌نام است که براساس شرایط قابل قبول در رشته مورد نظر و تکمیل ظرفیت نهایی، از امتیاز الف تا د رشته‌های انتخاب شده اولویت بندی می‌شوند. در ادامه مفهوم هر یک از اولویت‌ها را بررسی می‌کنیم.

 • اولویت الف
  دانش آموزان برای انتخاب رشته‌های دبیرستان شرایط مطلوب ارائه شده از طرف آموزش و پرورش را دارندف این شرایط براساس ثبت‌نام دانش آموزان در رشته تحصیلی و همچنین میزان ظرفیت رشته می‌باشد.
 • اولویت ب
  دانش آموزانی که شرایط ثبت‌نام در رشته مورد نظر را دارند، اما به عنوان تکمیل ظرفیت می‌توانند شرکت کنند، یعنی پس از ثبت‌نام دانش آموزان با اولویت بالاتر درصورت وجود ظرفیت، این گروه از دانش آموزان می‌توانند ثبت‌نام انجام دهند.
 • اولویت ج و د
  دانش آموزان پس از اتمام ثبت‌نام در رشته‌های مورد نظر، در صورت وجود ظرفیت، دانش آموزان می‌توانند در رشته‌های تحصیلی اولویت ج ود ثبت‌نام کرده و ادامه تحصیل بدهند.
دانلود نمونه فرم شماره 7 فرم اولویت بندی هدایت تحصیلی

سوالات متداول

هدایت تحصیلی در کدام پایه انجام می‌شود؟

هدایت تحصیلی در انتهای سال تحصیلی پایه نهم به پایه دهم انجام می‌شود.

فرم‌های هدایت تحصیلی را چه کسانی پر می‌کنند؟

فرم‌های هدایت تحصیلی توسط 4 گروه دانش آموزان، معلمان، اولیا و مشاوران تکمیل می‌شود.

فرم هدایت تحصیلی دانش آموزان برچه اساس تکمیل می‌شود؟

طبق مطالب بیان شده در مقاله فرم هدایت تحصیلی دانش آموزان برای انتخاب رشته باید براساس علاقه مندی‌ها، مهارت‌ها و توانایی های دانش آموز اولویت بنده شوند.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام، دوست عزیز 7 نوع فرم هدایت تحصیلی وجود دارد که لینک دانلود هر یک از آن‌ها در مقاله ارائه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا