پایه دهمپایه یازدهم

راهنمای جامع المپیاد زیست‌ شناسی + معرفی منابع آزمون

باشگاه دانش‌پژوهان جوان تحت نظر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان وزارت آموزش و پرورش، هرساله المپیادهای علمی و ادبی دانش‌آموزی را برگزار می‌کند. این آزمون‌های علمی در رشته‌های‌ متعدد از جمله المپیاد زیست‌ شناسی که موضوع این مقاله است، برای شرکت دانش‌آموزان پایه‌های دهم و یازدهم برگزار می‌‌شوند. دانش‌آموزان برای شرکت در این المپیادها باید دارای شرایط شرکت در المپیاد دانش آموزی باشند و در چنین شرایطی می‌توانند در بیش از یک المپیاد هم شرکت کنند.

دانش‌آموزان می‌توانند از طریق سامانه‌ ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی، برای شرکت در یک یا چند المپیاد علمی اقدام کنند. هدف از برگزاری این المپیادهای دانش‌آموزی رشد سطح علمی، آشنایی با علوم روز دنیا، ایجاد روحیه‌ی نشاط علمی و تقویت فعالیت‌های نوآورانه در نوجوانان، ارتقای سطح علمی در کشور و در نهایت انتخاب تیمی برای شرکت در المپیادهای بین‌المللی است. البته تسهیلات و مزایای شرکت در المپیادهای دانش‌آموزی نیز انگیزه‌ای برای حضور در این رقابت‌ علمی ملی و جهانی است. 

راهنمای جامع المپیاد زیست‌ شناسی
راهنمای جامع المپیاد زیست‌ شناسی

این مقاله راهنمایی جامع برای دانش‌آموزانی است که علاقمند به شرکت در المپیاد زیست شناسی هستند. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا با مباحث مورد سوال در المپیاد زیست شناسی، منابع مناسب برای کسب آمادگی، شرایط و قوانین شرکت در المپیاد زیست شناسی و تسهیلات و مزایای قبولی در هر مرحله از این المپیاد آشنا شوید.

المپیاد زیست شناسی دانش آموزی

المپیاد زیست شناسی، مانند سایر المپیادهای دانش‌آموزی از آغاز تا پایان روند انتخاب اعضای تیم ملی کشور، شامل چهار مرحله است. مرحله‌ی اول معمولاً بهمن‌ماه برگزار می‌شود و پذیرفته شده‌های این مرحله، اردیبهشت‌ماه در آزمون مرحله‌ی دوم شرکت می‌کنند. حدود 40 نفر در مرحله‌ی دوم المپیاد زیست شناسی برگزیده می‌شوند و برای آن‌ها دوره‌ای در طول تابستان برگزار می‌شود و درنهایت مدال‌ها توزیع می‌شوند.

ثبت‌نام برای شرکت در مرحله‌ی اول المپیاد از روز چهارشنبه مورخ 1401/09/16 تا پایان روز دوشنبه مورخ 1401/09/28 انجام می‌شود.

مرحله‌ی اول بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد دانش‌آموزی زیست‌شناسی روز جمعه مورخ 1401/11/7 ساعت 9 صبح برگزار می‌شود.

دارندگان مدال طلا در دوره‌ی دیگری که معمولاً در نیمه‌ی دوم سال برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند. پس از پایان دوره‌ی طلایی‌ها، آزمون‌های انتخاب تیم برگزار می‌شود که رتبه‌های برتر به‌عنوان اعضای تیم ملی جمهوری اسلامی ایران برای اعزام به المپیادهای جهانی انتخاب می‌شوند.

المپیاد بین‌المللی زیست شناسی (IBO) مختص دانش‌آموزان زیر 20 سال است و یکی از شناخته‌شده‌ترین المپیادهای علمی بین‌المللی به حساب می‌آید. اولین IBO در سال 1990 میلادی در چکسلواکی برگزار شد و از آن زمان تاکنون هر سال برگزار شده است. این رقابت به تدریج گسترش یافته و در حال حاضر دانش‌آموزان بیش از 75 کشور از پنج قاره در آن شرکت می‌کنند. همه‌ی کشورهای شرکت کننده، معمولاً چهار مدال‌آور المپیاد ملی زیست شناسی خود را به IBO می‌فرستند.

شرایط شرکت در المپیاد زیست شناسی

شرکت در هر یک از المپیادهای علمی دانش‌آموزی، به صورت مجزا شرایط و تسهیلات خاص خود را دارد. جوایز برگزیدگان این المپیادها را بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم و سازمان نظام وظیفه اعطا می‌کنند. دارندگان مدال طلای کشوری در المپیادهای علمی مزایایی ازجمله معافیت از کنکور و حمایت‌های مالی و معنوی بنیاد نخبگان را کسب می‌کنند. دانش‌آموزانی که مدال نقره و برنز المپیاد را می‌گیرند، سهمیه‌ی 15 درصدی در کنکور خواهند داشت.

پسران برگزیده در المپیادهای علمی می‌توانند با انجام پروژه‌های علمی و تحقیقاتی دوران سربازی را طی کنند. دریافت وام‌های کم‌بهره برای خرید خانه، خودرو یا حضور در همایش‌های بین‌المللی، تحصیل همزمان در دو رشته‌ی دانشگاهی و دریافت سهمیه‌ی نخبگان از دیگر مزایای برگزیده شدن در المپیادهای دانش‌آموزی است. در ادامه شرایط شرکت در المپیاد زیست شناسی و مزایای کسب رتبه و مدال در این رشته ذکر شده است:

✔️ دانش‌آموزان پایه‌ی دهم و یازدهم در تمامی رشته‌ها امکان ثبت‌نام برای شرکت در المپیاد زیست شناسی را دارند.

✔️ دانش‌آموزانی که مدال طلای المپیاد زیست‌ شناسی دریافت کنند، امکان معافیت از کنکور را دارند و از شرکت در آزمون سراسری معاف می‌شوند. به نمره‌ی تراز کنکور سراسری مدال‌آوران نقره و برنز، پانزده درصد افزوده می‌شود.

✔️ تمامی مدال آوران المپیاد زیست شناسی می‌توانند از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان بهره ببرند و علاوه بر دریافت حقوق ماهیانه و تسهیلات ویژه‌ی مالی و اعتباری برای شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌های علمی داخلی و خارجی، پسران می‌توانند از تسهیلات نظام وظیفه‌ی بنیاد نیز استفاده کنند.

✔️ دانش‌آموزانی که موفق به کسب مدال طلا شوند در باشگاه دانش پژوهان جوان آموزش‌های تکمیلی می‌بینند و بعد از آزمون‌های انتخابی تیمی، ۴ نفر برگزیده و به المپیاد جهانی زیست شناسی اعزام می‌شوند.

✔️ بر اساس بخشنامه‌ رسمی آموزش و پرورش، ظرفیت و تعداد مدال‌های دوره‌ی آموزشی تابستان 1402 در رشته‌ی زیست شناسی به این شرح است: پذیرش دوره‌ی تابستان 40 نفر، تعداد مدال برنز 16 عدد، تعداد مدال نقره 16 عدد، تعداد مدال طلا 8 عدد.

مطابق اعلام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دارندگان مدال‌های نقره و برنز المپیادهای ادبی، ریاضی، زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، نجوم و اخترفیزیک و کامپیوتر، در صورت شرکت در آزمون سراسری و کسب حدنصاب 90 درصد از نمره‌ی آخرین فرد پذیرفته شده‌ی آزاد، در هر کد محل تحصیل توسط سازمان سنجش و آموزش کشور به صورت مازاد بر ظرفیت به یکی از دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند.

مباحث المپیاد زیست شناسی

علم زیست‌شناسی بسیار گسترده است. به همین دلیل مباحث مورد بحث و آزمون در المپیاد این رشته نیز گستردگی خاص خود را دارند. مباحث مورد سوال در المپیاد زیست‌شناسی در جدول زیر ارائه شده است:

مباحث مورد سوال در المپیاد زیست شناسی
بیوشیمی ساختار، آب و بافرها، آمینواسیدها و پروتئین‌ها، کار با پروتئین‌ها، نوکلئیک اسیدها، لیپیدها، قندها و آنزیم شناسی، متابولیسم، مبانی بیوانرژیتیک، کاتابولیسم قندها و چربی‌ها، کوآنزیم‌ها و ویتامین‌ها.
فیزیولوژی غشاء، نورون‎، پتانسیل استراحت، پتانسیل عمل، عضله، قلب و گردش خون، کلیه و دفع مواد زائد، غدد درون‌ریز، تنفس، گوارش و تولید مثل.
گیاهی آناتومی گیاهی، ساقه، برگ، ریشه و …، فیزیولوژی گیاهی، فوتوسنتز، جذب و انتقال آب و مواد معدنی، رشد و نمو گیاهی، مورفولوژی گیاهی.
سلولی غشاء، اسکلت سلولی، ارسال و بسته‌بندی پروتئین‌ها، نقل و انتقالات وزیکولی، چرخه‌ی سلولی و تقسیم سلول، ارتباطات بین سلولی.
ژنتیک مولکولی ساختمان DNA و فشرده‌سازی آن، همانندسازی DNA، رونویسی و تولید و پردازش RNA، ترجمه و تولید پروتئین‌ها، مهندسی ژنتیک و تکنولوژی ژنتیک DNA نوترکیب.
ژنتیک کلاسیک الگوهای تبارث، مندلیسم، جهش و انواع آن.
رفتارشناسی غریزی (اتولوژی)، اکتسابی (یادگیری).
اکولوژی اکولوژی عمومی، اکوسیستم‌ها، بیوم‌ها، زیست گاه، کنام، اکولوژی جمعیت، انواع روابط بین‌گونه‌ای.

منابع المپیاد زیست شناسی

منابع آزمون‌های المپیاد گسترده هستند. اگر علاقمند به هر کدام از رشته‌های المپیاد، ازجمله زیست شناسی، باشید، منابع فارسی و انگلیسی بسیاری در بازار برای مطالعه‌ی جدی این رشته‌ها وجود دارد. بر اساس بخشنامه‌ی وزارت آموزش و پرورش کتب زیست شناسی دبیرستان منابع اصلی مرحله‌ی اول المپیاد زیست شناسی هستند. در عین حال در این بخشنامه ذکر شده است که شناخت کافی از مطالب کتاب‌های فیزیک و شیمی دبیرستان نیز، ضروری است.

در ادامه منابع مناسب برای شرکت در آزمون‌های مراحل مختلف المپیاد زیست شناسی را ذکر کرده‌ایم:

  • مرحله‌ی اول: کتاب‌های زیست‌شناسی و فیزیک و شیمی دبیرستان و زیست‌ شناسی کمپبل
  • مبحث بیوشیمی: بیوشیمی استرایر (انتشارات اندیشه رفیع) و اصول بیوشیمی لنینجر (انتشارات اندیشه رفیع)
  • مبحث فیزیولوژی: فیزیولوژی پزشکی گایتون و هال (انتشارات ارجمند)، فیزیولوژی پزشکی برن و لوی (انتشارات اندیشه رفیع)، مبانی فیزیولوژی (مولفین: کوشا پایداری و محمدحسین پورنبی – انتشارات دانش‌پژوهان جوان)
  • مبحث گیاهی: الفبای گیاه‌شناسی (مولف: محمدصادق‌ پورجعفری- انتشارات دانش‌پژوهان جوان)، فیزیولوژی گیاهی تایز و زایگر (نشر جهاد دانشگاهی مشهد)، زیست‌ شناسی گیاهی رست (انتشارات مدرسه)
  • مبحث ژنتیک: ژنتیک کلاسیک (مولف: رضا شاه‌نظر – انتشارات فاطمی)، ژنتیک از دیدگاه حل مسئله (مولف: ساسان امینی – انتشارات اندیشه‌سرا)، مقدمه‌ای بر تجزیه و تحلیل ژنتیک گریفیث (انتشارات دانش‌پژوهان جوان)
  • مبحث زیست شناسی سلولی: مبانی زیست شناسی سلولی آلبرتس (انتشارات خانه زیست شناسی و اندیشه رفیع)
  • مبحث زیست شناسی مولکولی: مبانی ژنتیک مولکولی (مولفین: سیدعلی آل‌محمد و منیژه رحمانی – انتشارات فاطمی)، ژنتیک مولکولی واتسون (انتشارات خانه زیست شناسی)، مبانی زیست مولکولی و مهندسی ژنتیک (مولف: گیتی امتیازی – نشر مانی)
  • مبحث اکولوژی: الفبای اکولوژی جمعیت (مولف: کوشا پایداری – چاپ انتشارات دانش‌پژوهان جوان)، رفتارشناسی (مولف: محمد کرام‌الدینی – انتشارات فاطمی)، بوم‌ شناسی (مولف: محمد کرام‌الدینی – انتشارات فاطمی)

یافتن منابع مفید برای دریافت سوالات مناسب و هم‌سطح با پرسش‌های المپیاد، اهمیت زیادی در کسب موفقیت دارد. یکی از این منابع مفید، سرویس آموزش مبتنی بر تمرین «هم‌درس» است. یک اپلیکیشن هوشمند که سطح یادگیری شما را تحلیل و ارزیابی می‌کند و سپس سوالات و پاسخنامه‌های تشریحی بی‌شماری در اختیار شما قرار می‌دهد. اپلیکیشن هم‌درس آزمون‌های خود را بر اساس سطح‌بندی از بسیار ساده تا بسیار دشوار یا المپیادی تقسیم‌بندی‌ کرده است و بر اساس میزان پاسخگویی صحیح شما به سوالات، رشد شما را در سطوح مختلف اندازه‌گیری می‌کند.

لینک دانلود اپلیکیشن رایگان هم‌درس
لینک دانلود اپلیکیشن رایگان هم‌درس

موفقیت در المپیاد زیست شناسی

در حال حاضر بسیاری از مدارس کشور برای علاقمندان به شرکت در المپیادهای دانش‌آموزی کلاس‌ برگزار می‌کنند. برخی از موسسات آموزشی آزاد نیز کلاس‌های المپیاد دارند. معمولاً مدال‌آوران سال‌های گذشته، به تدریس مباحث المپیاد می‌پردازند. استفاده از کلاس‌های آموزشی، بهره‌گیری از برنامه‌های مشاوران تحصیلی و استفاده از منابع مناسب برای مطالعه‌ی مباحث المپیاد، برای کسب موفقیت در المپیاد زیست شناسی، اهمیت دارند.

موفقیت در هر مرحله از المپیاد زیست شناسی تلاش‌های خاص خود را می‌طلبد و درنهایت مزایا و تسهیلاتی برای برگزیدگان در بر دارد. در ادامه‌ی مقاله توصیه‌هایی برای تسهیل روند موفقیت در هر مرحله ذکر شده و به مزایا و تسهیلات کسب رتبه در آن‌ها، پرداخته شده است:

موفقیت در مرحله اول المپیاد زیست شناسی

آزمون‌ مرحله‌ی اول المپیاد زیست شناسی معمولاً اوایل بهمن ماه هر سال در حوزه‌های داخل و خارج از کشور به‌صورت هم‌زمان برگزار می‌شود. دانش‌آموزان معمولاً آذر ماه ثبت‌نام می‌کنند. بارگذاری دفترچه‌ و کلید سوالات، پس از برگزاری آزمون و همچنین دریافت و پاسخ به درخواست‌های تجدیدنظر دانش‌آموزان از طریق سامانه‌ی ثبت‌نام المپیادهای علمی به نشانی my.medu.ir انجام می‌شود.

برای کسب موفقیت در مرحله‌ی اول نیاز به دانش گسترده نیست. تسلط بر کتاب‌های زیست‌ شناسی دوره‌ی متوسطه‌ی دوم و آشنایی با مباحث زیست شناسی عمومی کافی است. آزمون المپیاد زیست‌ شناسی در این مرحله شامل حدود 40 سوال تستی و 5 سوال پاسخ کوتاه است.

از مزایای قبولی در این مرحله از المپیاد زیست شناسی می‌توان به دریافت جواز شرکت در مرحله‌ی دوم المپیاد اشاره کرد. قبولی در مرحله‌ی دوم می‌تواند در نهایت منجر به کسب مدال و بهره‌گیری از تسهیلات شود. تقویت پایه‌ای و پیشرفته‌ی دانش‌آموز در درس زیست از دیگر مزایای شرکت در مرحله‌ی اول المپیاد زیست شناسی است. دانش‌آموزانی که برای پذیرفته شدن در مرحله‌ی اول المپیاد زیست شناسی تلاش کرده و در کلاس‌های ویژه شرکت می‌کنند، شانس خوبی برای کسب درصد خوب زیست در آزمون سراسری کنکور دارند.

موفقیت در مرحله دوم المپیاد زیست شناسی

پذیرفته شدگان مرحله‌ی اول المپیادهای دانش‌آموزی معمولاً در اردیبهشت ماه در آزمون مرحله‌ی دوم شرکت می‌کنند. آزمون این مرحله معمولاً شامل 30 سوال صحیح و غلط و حدود 10 سوال محاسباتی پاسخ کوتاه است. شرکت در آزمون‌های منظم با بهره‌گیری از سوالات مرحله‌ی دوم المپیاد زیست شناسی در سال‌های گذشته و سوالات المپیاد‌های بین‌المللی پیشین می‌تواند شرایط بهتری برای شرکت‌کنندگان فراهم کند.

در این مرحله دیگر هیچ کدام از سوالات در حد مباحث کتاب درسی نیستند و استفاده از کتاب‌های کمک‌درسی که برخی از آن‌ها در این مقاله ذکر شد، ضروری است. برای موفقیت در این مرحله باید علاوه بر تسلط بر مباحث درسی و زیست شناسی عمومی، قدرت حل سوالات و محاسبات دقیق در کوتاه‌ترین زمان ممکن را داشته باشید.

در مرحله‌ی دوم حدود 40 نفر در المپیاد زیست شناسی برگزیده می‌شوند و برای آن‌ها دوره‌ای در طول تابستان برگزار می‌شود. این افراد همگی موفق به کسب مدال شده‌اند و برای تعیین اینکه رنگ مدال هر فرد چه باشد، در دوره‌ی تابستان المپیاد (مرحله‌ی سوم) شرکت می‌کنند. در دوره‌ی تابستانی و در انتهای آن تعدادی آزمون برگزار می‌شود. با توجه به نمره‌ی امتحانات دوره‌ی تابستان به برگزیدگان مدال‌های طلا، نقره و برنز اهدا می‌شود.

مدال های المپیاد شیمی دانش آموزی
دانش‌آموزانی که مدال طلای المپیاد زیست شناسی دریافت کنند، از کنکور معاف می‌شوند.

پس موفقیت در آزمون مرحله‌ی دوم المپیادها به معنای کسب مدال است و کسب مدال بهره‌گیری از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان و کسب امتیاز و یا معافیت از شرکت در کنکور سراسری را در پی دارد. برگزیدگان مرحله‌ی دوم المپیادها همچنین می‌توانند به تدریس رشته‌های المپیاد در مدارس، موسسات و به صورت خصوصی، بپردازند. به نفرات برگزیده در هر رشته که در سطح کشور در رشته‌های المپیاد خود، مقام اول را به دست می‌آورند، امتیازاتی مثل استخدام در دستگاه‌های دولتی و امکان استفاده از بورسیه تحصیلی اعطا می‌شود.

موفقیت در مرحله سوم المپیاد زیست شناسی

در دوره‌ی آموزشی تابستان، هر دانش‌آموز فقط می‌تواند در یک المپیاد شرکت کند و در صورت کسب رتبه‌ی لازم برای شرکت در چند المپیاد، باید در آغاز دوره‌ی تابستان یک المپیاد را انتخاب کند.

ظرفیت و تعداد مدال‌ها (تندیس‌های) المپیاد زیست شناسی دوره‌ی آموزشی تابستان 1402 در جدول زیر آمده است:

رشته‌ی المپیاد پذیرش دوره‌ی تابستان (نفر) تعداد مدال برنز/ تندیس تعداد مدال نقره/ تندیس تعداد مدال طلا/ تندیس
زیست شناسی 40 16 16 8

مطالعه برای دوره‌ی تابستان بسیار پیشرفته‌تر از مراحل قبلی است. در این مرحله که شامل یک دوره‌ی هشت هفته‌ای است، مباحث مختلفی از علم زیست شناسی در دو بخش تئوری و عملی مورد آموزش و آزمون قرار می‌گیرند.

بعد از برگزاری چندین و چند آزمون در این دوره، برگزیدکان این مرحله دست‌کم مدال برنز و حداکثر یک مدال طلای المپیاد کشوری کسب می‌کنند. کسب مدال طلا در المپیاد زیست شناسی منجر به معافیت از کنکور سراسری و بهره‌گیری از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان ازجمله معافیت از سربازی برای پسران می‌شود. به نمره‌ی تراز کنکور سراسری مدال‌آوران نقره و برنز، پانزده درصد افزوده می‌شود.

دریافت حقوق ماهیانه تا زمان اشتغال به تحصیل و دریافت وام‌های مربوط به خرید مسکن و شرکت در همایش‌هایی ملی و بین‌المللی از دیگر مزایایی است که در پی کسب مدال کشوری المپیاد از سوی بنیاد ملی نخبگان در اختیار برگزیدگان قرار می‌گیرد. امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر دنیا و امکان تدریس المپیاد در موسسات، مدارس و کلاس‌های خصوصی از دیگر مزایای قبولی در مرحله‌ی سوم المپیادهای دانش‌آموزی است.

موفقیت در مرحله چهارم المپیاد زیست شناسی

بعد از دوره‌ی آموزشی تابستان، دوره‌ی طلای المپیادهایی که مسابقه‌ی جهانی دارند از جمله المپیاد زیست شناسی برگزار و طی کلاس‌های حضوری و آزمون‌های مختلف، تیم‌های ملی انتخاب می‌شوند تا در المپیادهای جهانی که معمولاً در تابستان برگزار می‌شود و زمان دقیق آن توسط کمیته‌های جهانی مشخص می‌شود، شرکت کنند.

مدال‌آوران طلای کشور تا قبل از شروع دوره باید در مدرسه‌ی محل تحصیل خود حضور داشته باشند. تیم ملی المپیاد زیست شناسی بر حسب حضور دانش‌پژوهان در دروه و آزمون‌های مربوطه، طبق ضوابط کمیته‌ی علمی، مشخص می‌شود. تعداد اعضای تیم‌های ملی جمهوری اسلامی ایران در المپیاد زیست شناسی 4 نفر است.

عضویت در تیم ملی المپیاد دانش‌آموزی علاوه بر افتخارآفرینی برای کشور، مزایای بسیاری ازجمله امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی از بهترین دانشگاه‌های دنیا و امکان حضور در بزرگ‌ترین همایش‌های علمی را به دنبال دارد.

مزایای کسب رتبه در المپیاد زیست شناسی چیست؟

یکی از مهم‌ترین مزایای شرکت در المپیادهای دانش‌آموزی، تأثیری است که کسب رتبه‌ی کشوری آزمون‌های المپیاد بر قبولی در کنکور سراسری دارد. بر اساس مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی، دارندگان مدال طلا در المپیاد زیست شناسی، پس از اخذ دیپلم دوره‌ی متوسطه، از شرکت در کنکور سراسری دانشگاه‌ها در زیرگروه مربوط، معاف بوده و برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی انتخابی در زیرگروه مربوط، به دانشگاه مورد نظرشان معرفی می‌شوند.

تعداد معافیت از کنکور در المپیاد زیست شناسی

در میان مزایای شرکت در المپیادهای دانش‌آموزی، معافیت در کنکور، یکی از محبوب‌ترین تسهیلات است. تعداد دریافت‌کنندگان مدال طلا در المپیاد زیست شناسی که شامل معافیت از شرکت در کنکور سراسری دانشگاه‌ها هستند و برای ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی انتخابی در زیرگروه مربوط به دانشگاه مورد نظرشان معرفی می‌شوند، 8 نفر است.

تسهیلات بنیاد ملی نخبگان برای برگزیدگان المپیاد زیست شناسی

براساس آیین‌نامه‌ی بنیاد ملی نخبگان، دارندگان مدال‌های طلا، نقره و برنز مرحله‌ی کشوری المپیادهای علمی دانش‌آموزی در سطح ملی یا جهانی (با معرفی وزارت آموزش و پرورش) می‌توانند از تسهیلات این بنیاد استفاده کنند. بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد و برگزیدگان المپیاد زیست شناسی برای بهره‌مندی از تسهیلاتی که این بنیاد ارائه می‌دهد، باید به سامانه‌ی اطلاعاتی بنیاد ملی نخبگان به نشانی sina.bmn.ir مراجعه کنند. برگزیدگان باید فعالیت‌های نخبگانی خود را در این سامانه بارگذاری و ثبت کنند تا امکان بررسی درخواست آن‌ها مطابق تسهیل مورد نظر، فراهم شود.

تمامی مدال آوران المپیاد زیست شناسی می‌توانند از تسهیلات بنیاد ملی نخبگان بهره ببرند و علاوه بر دریافت حقوق ماهیانه و تسهیلات ویژه‌ی مالی و اعتباری برای شرکت در کنفرانس‌ها و همایش‌های علمی داخلی و خارجی، پسران دارنده‌ی مدال طلا می‌توانند از تسهیلات نظام وظیفه‌ی بنیاد نیز استفاده کنند.

جمع‌بندی

المپیاد‌ زیست شناسی می‌تواند برای دانش‌آموزان علاقمند، کوشا و با استعداد، یک سکوی پرتاب به حساب آید که شرکت در آن مزایای بسیاری برای آن‌ها دربر داشته باشد. جوایز برگزیدگان المپیاد را بنیاد ملی نخبگان، وزارت علوم و سازمان نظام وظیفه اعطا می‌کنند. دارندگان مدال طلای کشوری در المپیاد زیست شناسی مزایایی ازجمله معافیت از کنکور و حمایت‌های مالی و معنوی بنیاد نخبگان را کسب می‌کنند. دانش‌آموزانی که مدال نقره و برنز المپیاد را می‌گیرند نیز سهمیه‌ی 15 درصدی در کنکور خواهند داشت.

دانش‌آموزان کشور ما همواره شرکت فعالی در المپیاد‌های جهانی داشته‌اند. در تاریخ 27 تیر ماه سال 1401 اعلام شد تیم ملی المپیاد زیست شناسی ایران با کسب چهار مدال طلا در سی و سومین المپیاد بین‌المللی زیست شناسی، رتبه‌ی اول جهان را از آن خود کرده است. در این رقابت‌ها مهدی افشاری اسفیدواجانی، امیررضا زینالی، محمد امین کیانی و محمد مهدی رحیم پور به‌عنوان تیم ملی ایران، همگی مدال طلا را به دست آوردند. بنا بر اعلام باشگاه دانش‌پژوهان جوان، این بهترین نتیجه‌ی تیم ملی المپیاد زیست‌شناسی ایران از سال ۱۳۷۸ تا ۱۴۰۰، بوده است. المپیاد جهانی زیست ۲۰۲۲ به میزبانی ارمنستان و با حضور ۶۵ کشور به صورت حضوری برگزار شد. ایران و روسیه به طور مشترک در رده‌ی نخست قرار گرفتند.

کسب موفقیت در مراحل مختلف المپیاد زیست شناسی منوط به تلاش مستمر، شرکت در کلاس‌های آموزشی یا دسترسی به منابع معتبر المپیاد است. ما در این مقاله ضمن معرفی مباحث مختلف المپیاد زیست شناسی، مهم‌ترین منابع موجود برای مطالعه را معرفی کرده و شرایط شرکت، کسب موفقیت و تسهیلات ارائه شده در این المپیاد دانش‌آموزی را تشریح کردیم.


سوالات متداول

برای ثبت‌نام در المپیاد زیست شناسی باید از طریق چه سایتی اقدام کرد؟

نام نویسی آزمون‌های المپیاد دانش‌آموزی از طریق سامانه‌ی ثبت‌نام المپیادهای دانش‌آموزی به نشانی my.medu.ir صورت می‌گیرد.

منابع آزمون‌ مرحله اول المپیاد زیست شناسی چه هستند؟

بر اساس بخشنامه‌ی آموزش و پرورش، کتاب‌های زیست‌شناسی دبیرستان و شناخت کافی از مطالب کتاب‌های فیزیک و شیمی دبیرستان به‌عنوان منابع آزمون مرحله‌ی اول المپیاد زیست شناسی معرفی شده‌اند.

ظرفیت و تعداد مدال‌های دوره‌ی آموزشی تابستان المپیاد زیست شناسی چه میزان است؟

بر اساس بخشنامه‌ رسمی آموزش و پرورش، ظرفیت و تعداد مدال‌های دوره‌ی آموزشی تابستان 1401 در رشته‌ی زیست شناسی به این شرح است: پذیرش دوره‌ی تابستان 40 نفر، تعداد مدال برنز 16 عدد، تعداد مدال نقره 16 عدد، تعداد مدال طلا 8 عدد.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 3

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا