بدون کنکورکنکور

زمان ثبت‌ نام در رشته‌ های بدون کنکور 1401

سازمان سنجش آموزش کشور اطلاعيه‌ای درباره‌ی اعلام تاريخ ثبت نام و انتخاب رشته در رشته‌ های بدون کنکور آزمون سراسری سال 1401 منتشر کرده است.  پذيرش دانشجو در این رشته‌ها صرفاً بر اساس سوابق تحصيلی است. متقاضيان ثبت‌نام در رشته‌هايي كه پذیرش آن‌ها در آزمون سراسری مهرماه سال 1401 صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (معدل كتبي ديپلم) صورت می‌گيرد، می‌توانند از طريق درگاه سازمان سنجش آموزش کشور  از روز سه­‌شنبه (18 مرداد 1401) تا روز يکشنبه (6 شهریور 1401) برای ثبت‌‌نام و انتخاب رشته اقدام کنند.

همچنین برای ثبت‌نام و انتخاب رشته در دوره‌ی تکمیل ظرفیت پذيرش دانشجو بر اساس سوابق تحصيلی برای بهمن ماه سال 1401 دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی از روز چهارشنبه مورخ 1401/09/30 تا روز دوشنبه مورخ 1401/10/12فرصت هست.

زمان ثبت‌ نام در رشته‌های بدون کنکور
زمان ثبت‌ نام در رشته‌ های بدون کنکور

زمان انتشار دفترچه راهنمای رشته های بدون کنکور 1401

بر اساس اعلام سازمان سنجش، دفترچه‌ی راهنماي ثبت‌نام و جدول كد رشته محل‌های مربوط به پذيرش در رشته‌های بدون کنکور، از 18 مرداد 1401، همزمان با شروع ثبت‌نام، در درگاه اطلاع‌رساني اين سازمان قرار خواهد گرفت.

برای دانلود دفترچه‌ راهنمای ثبت نام رشته های تحصیلی صرفا بر اساس سوابق تحصیلی 1401، اینجا کلیک کنید. برای مشاهده‌ی اصلاحات جدید و جدول رشته محل‌های جدید نیز اینجا را کلیک کنید.

متقاضيان می‌توانند بر اساس ضوابط و شرايط مندرج در دفترچه‌ی راهنمای مربوط به پذيرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصيلی (معدل كتبی ديپلم) در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی، از 18 مرداد تا 6 شهریور 1401 به سایت سازمان سنجش مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و تكميل فرم انتخاب رشته (با انتخاب حداكثر 150 كدرشته) به روش اينترنتی، اقدام کنند.

تکمیل ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌های بدون کنکور (بهمن 1401)

دفترچه راهنمای ثبت‌نام و جدول كدرشته محل‌های مربوط به پذيرش بر اساس سوابق تحصيلی سراسری بهمن ماه سال 1401 دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی را از اینجا دانلود کنید.

متقاضيان می‌توانند بر اساس ضوابط و شرايط مندرج در دفترچه‌ی راهنمای مربوطه، برای ثبت‌نام در روزهای چهارشنبه مورخ 1401/09/30 تا دوشنبه مورخ 1401/10/12 به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش مراجعه کرده و نسبت به ثبت‌نام و تكميل فرم انتخاب رشته (حداكثر 100 كدرشته) به روش اينترنتی، اقدام کنند.

مراحلی كه متقاضی بايد برای ثبت‌نام، مطابق با آن‌ها عمل کند، به قرار زیر هستند:

  1. مراجعه به درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش برای تهيه‌ی كارت اعتباری ثبت نام (سريال 12 رقمی) و دريافت دفترچه‌ی راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته.
  2. تهيه‌ی فايل عكس اسكن شده متقاضی بر اساس توضيحات مندرج در دفترچه‌ی راهنمای ثبت‌نام.
  3. آماده کردن اطلاعات مورد نياز برای ثبت‌نام.
  4. خريد كارت اعتباري ثبت‌نام به مبلغ 750/000 (هفتصد و پنجاه هزار) ریال از سامانه‌ی خرید کارت اعتباری در درگاه اطلاع‌رسانی سازمگان.

تبصره: با توجه به اينكه مقرر شده است در مراحل مختلف فرآيند اين آزمون، خدماتي از طريق ارسال پيام كوتاه ارائه شود، مبلغ 12000 (دوازده هزار) ريال به عنوان هزينه استفاده از خدمات پيام كوتاه دريافت مي‌شود.

غایب‌ های کنکور 1401 ثبت نام مجدد نکنند

متقاضیانی که در کنکور 1401 ثبت‌نام کرده بودند ولی در جلسه‌ی آزمون غایب بوده‌اند، نیازی به ثبت‌نام مجدد برای پذیرفته شدن در رشته‌های بدون کنکور ندارند. این متقاضیان می‌توانند دفترچه‌ی راهنمای انتخاب رشته‌ی آزمون سراسری سال 1401 را مطالعه کنند. سپس با مراجعه به لينک مربوط به انتخاب رشته‌ی کنکور 1401، حداکثر تعداد 150 کدرشته محل از رشته‌های پذیرش با سوابق تحصیلی در هر گروه آزمایشی که تمایل دارند را انتخاب و در فرم انتخاب رشته درج کنند.

اگر متقاضی در مرحله‌ی انتخاب رشته‌ی آزمون سراسری سال 1401 اقدام به تکميل فرم انتخاب رشته کند و بعد مجدداً در پذيرش رشته‌های صرفاً با سوابق تحصيلی (بدون آزمون) هم ثبت نام و انتخاب رشته کند، فرم ثبت نام و انتخاب رشته‌ی مرحله بدون آزمون او باطل خواهد شد.

مدارک و مراحل ثبت‌نام اینترنتی برای رشته های بدون کنکور 1401

متقاضيان دریافت پذيرش در دانشگاه‌ها بر اساس سوابق تحصيلی (معدل کتبی ديپلم)، بايد اقدامات‌ زير را به‌ موقع‌ و در مهلت‌ مقرر انجام‌ دهند:

  1. مراجعه به درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش كشور
  2. دريافت دفترچه‌ی راهنمای ثبت‌نام از طريق درگاه اطلاع رسانی سازمان و مطالعه‌ی آن
  3. تهيه‌ی فايل عكس اسكن شده‌ی داوطلب بر اساس توضيحات مندرج در دفترچه‌ی راهنمای ثبت‌نام
  4. ثبت‌نام و انتخاب رشته از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان در زمان مقرر (18 تا 23 مرداد 1401)

تذكرات لازم برای ثبت نام و انتخاب رشته‌ های بدون کنکور

📌 اخذ ديپلم نظام آموزشي جديد 3-3-6 حداكثر تا تاريخ 1401/6/31، دارا بودن مدرک پيش‌دانشگاهی و يا اخذ مدرك پيش‌دانشگاهی حداكثر تا تاريخ 1401/6/31 و يا دارا بودن ديپلم نظام قديم و يا مدرک كاردانی (فوق ديپلم) دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و كاردانی پيوسته‌ی آموزشكده‌های فنی و حرفه‌ای براي متقاضيان الزامی است.

📌 دارندگان ديپلم فنی و حرفه‌ای و كاردانش نظام قديم هنرستان كه فاقد مدرک پيش دانشگاهی و يا مدرک كاردانی هستند، حق ثبت‌نام و شركت در اين مرحله را ندارند و در صورت ثبت‌نام و انتخاب رشته به‌عنوان متخلف شناخته شده و برابر ضوابط با آنان برخورد خواهد شد.

📌 نظر به اينكه گزينش دانشجو در اين مرحله بر اساس سوابق تحصيل (معدل كتبی ديپلم) صورت خواهد گرفت؛ لذا متقاضيان (ديپلمه‌های نظام آموزشی 3-3-6، نظام سالی واحدی يا ترمی واحدی، نظام قديم چهارساله‌ی دبيرستان و همچنين ديپلمه‌های فنی و حرفه‌ای و كاردانش نظام قديم هنرستان كه داراي مدرک پيش‌دانشگاهی و يا كاردانی هستند) باید معدل كل و يا معدل كتبی خود را به‌صورت صحيح در تقاضانامه ثبت‌نام اينترنتي درج کنند. متقاضيان توجه داشته باشند در صورت مغايرت معدل كل و يا معدل كتبی واقعی با معدل كل و يا معدل كتبی اعلام شده در تقاضانامه‌ی ثبت نامی، از ثبت‌نام پذيرفته شدگان ممانعت به‌ عمل آمده و قبولی آن‌ها لغو می‌شود.

📌 متقاضيان ديپلم فنی و حرفه‌ای و يا كاردانش نظام آموزشی جديد 3-3-6 و ديپلمه‌های فنی و حرفه‌ای و كاردانش نظام قديم هنرستان كه دارای مدرک پيش‌دانشگاهی و يا كاردانی هستند و فاقد معدل كتبی ديپلم هستند، باید معدل كل ديپلم متوسطه‌ی خود را عيناً در بند 16 تقاضانامه‌ی اينترنتي ثبت‌نام درج کنند.

برای آشنایی با رشته‌های کنکور در گروه‌های آزمایشی مختلف می‌توانید مقالات رشته‌ های بدون کنکور هنر 1401، رشته‌ های بدون کنکور زبان 1401، رشته های بدون کنکور تجربی ۱۴۰۱، رشته های بدون کنکور انسانی ۱۴۰۱، رشته‌ های بدون کنکور ریاضی 1401، رشته‌ های بدون کنکور دانشگاه غیرانتفاعی 1401، رشته‌ های بدون کنکور دانشگاه آزاد 1401 و رشته‌ های بدون کنکور دانشگاه پیام نور 1401 را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، ثبت‌نام برای گرفتن پذیرش در رشته‌هایی که پذیرش آن‌ها در آزمون سراسری مهرماه سال 1401 فقط بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) صورت می‌گیرد، از طریق سایت این سازمان از روز سه­ شنبه (۱۸ مرداد 1401) آغاز و در روز یکشنبه (۲۳ مرداد 1401) پایان می‌پذیرد.‌ دفترچه‌ی راهنمای ثبت‌نام و جدول کدرشته محل‌های مربوط به پذیرش در رشته‌های بدون کنکور هم همزمان با شروع ثبت نام در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش قرار خواهد گرفت.

متقاضیان می‌توانند حداکثر ۱۵۰ کدرشته انتخاب کنند و متقاضیانی که در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ ثبت نام کرده و غایب جلسه‌ی آزمون بوده‌اند نیازی به ثبت‌نام مجدد ندارند.


سوالات متداول

دفترچه راهنمای رشته های بدون کنکور 1401 چه زمانی منتشر می‌ شود؟

بر اساس اعلام سازمان سنجش، دفترچه‌ی راهنماي ثبت‌نام و جدول كد رشته محل‌های مربوط به پذيرش در رشته‌های بدون کنکور، از 18 مرداد 1401، همزمان با شروع ثبت‌نام، در درگاه اطلاع‌رساني اين سازمان قرار خواهد گرفت.

آیا غایب های جلسه کنکور 1401 باید برای انتخاب رشته های بدون آزمون دوباره ثبت نام کنند؟

متقاضیانی که در کنکور 1401 ثبت‌نام کرده بودند ولی در جلسه‌ی آزمون غایب بوده‌اند، نیازی به ثبت‌نام مجدد برای پذیرفته شدن در رشته‌های بدون کنکور ندارند. این متقاضیان می‌توانند با توجه به دفترچه‌ی راهنمای انتخاب رشته‌ی کنکور با مراجعه به لينک مربوط به انتخاب رشته‌ی کنکور 1401، حداکثر تعداد 150 کدرشته محل از رشته‌های پذیرش با سوابق تحصیلی در هر گروه آزمایشی که تمایل دارند را انتخاب و در فرم انتخاب رشته درج کنند.

متقاضیان دریافت پذیرش در رشته های بدون کنکور 1401 حداکثر چند رشته می توانند انتخاب کنند؟

حداكثر 150 كدرشته

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا