راهنمای ثبت نام کنکورکنکور تجربی

سهمیه بهیاری در کنکور ۱۴۰۱ l کنکور بهیاری چیست؟

در این مقاله موضوع تاثیر سهمیه بهیاری در کنکور سراسری ۱۴۰۱ را مورد بررسی قرار داده ایم. یکی از سهمیه های موثر در ثبت نام کنکور سراسری سهمیه بهیاران می باشد که داوطلبان گروه آزمایشی تجربی در صورت دارا بودن شرایط لازم می توانند از آن استفاده نمایند. داوطلبان توجه داشته باشند، تاثیر سهمیه بهیاری در کنکور مختص داوطلبان تجربی و پذیرش در رشته پرستاری می باشد.

شرایط و ضوابط استفاده از سهمیه بهیاری در کنکور و نحوه اختصاص آن به داوطلبان، به صورت کامل در این مقاله شرح داده شده است.

سهمیه بهیاری در کنکور ۱۴۰۱ تاثیر سهمیه بهیاری 1401
سهمیه بهیاری در کنکور ۱۴۰۱ تاثیر سهمیه بهیاری 1401

سهمیه بهیاری چیست؟

از سهمیه های موثر در کنکور سراسری می توان به سهمیه ایثارگران (دریافت کد 12 رقمی سهمیه ایثارگری)، سهمیه مناطق، سهمیه خانواده شهدا، سهمیه رزمندگان و سهمیه بهیاران اشاره کرد. براساس آخرین تغییرات دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری، داوطلبان کنکور تجربی، در صورت دارا بودن یکسری شرایط می توانند از سهمیه بهیاران در کنکور سراسری استفاده کنند.

در راستای تسهیل پذیرش و ادامه تحصیل داوطلبانی که دیپلم بهیاری دارند، دستورالعمل استفاده از سهمیه بهیاران در کنکور سراسری با انجام برخی از اصلاحات اجرایی شد. این مصوبه از کنکور سراسری 1400 و به مدت 5 سال اجرا خواهد شد. تاثیر سهمیه مذکور در کنکور سراسری 1401 قطعی می باشد.

در سال گذشته زمزمه هایی از حذف سهمیه بهیاری به گوش می رسید اما طبق دفترچه ثبت نام از سال 1400، سهمیه ویژه بهیاران به مدت 5 سال به میزان 5 درصد از ظرفیت هریک از رشته محل های دوره روزانه کارشناسی پیوسته رشته پرستاری به بهیاران حائز شرایط اختصاص می یابد. سهمیه بهیاری فقط برای داوطلبان تجربی که قصد ورود به رشته پرستاری را دارند درنظر گرفته شده است.

تاثیر سهمیه بهیاری در کنکور 1401

براساس مصوبات جلسه 1400 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی، تاثیر سهمیه بهیاری در کنکور 1401 به مدت 5 سال و به میزان 5 درصد از ظرفیت هر یک از رشته محل های دوره روزانه کارشناسی پیوسته رشته پرستاری می باشد. به عبارت دیگر، 5 درصد از ظرفیت هریک از رشته محل های رشته پرستاری، به بهیاران واجد شرایط اختصاص دارد.

ظرفیت اختصاصی سهمیه بهیاری شامل حداکثر 5 درصد از ظرفیت هر یک از کد رشته محل‌ های پرستاری دوره روزانه است.
شرایط سهمیه بهیاری در کنکور سراسری
شرایط سهمیه بهیاری در کنکور سراسری

شرایط سهمیه بهیاری در آزمون سراسری

داوطلبان گروه تجربی در صورت ورود به رشته پرستاری، اگر شرایط سهمیه بهیاری در آزمون سراسری را داشته باشند می توانند از سهمیه مذکور استفاده کنند. متقاضیان استفاده از این سهمیه در کنکور 1401، باید کلیه شرایط و ضوابط زیر را دارا باشند:

شرایط لازم برای استفاده از سهمیه بهیاران در کنکور سراسری
دارا بودن کلیه شرایط ثبت نام کنکور سراسری  برخورداری از سلامت کامل جسمی و روانی
دارا بودن گواهینامه اشتغال به خدمت (اعم از دولتی یا غیر دولتی به تایید دفتر پرستاری محل خدمت) دارا بودن حداقل سه سال سابقه خدمت (اعم از دولتی و غیر دولتی به عنوان بهیار در استان محل خدمت)
دارا بودن دیپلم بهیاری نظام قدیم یا دیپلم بهیاری نظام جدید به همراه مدرک پیش دانشگاهی مورد تایید آموزش و پرورش کسب حدنصاب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد

مدارک لازم برای استفاده از سهمیه بهیاری

مدارک لازم برای استفاده از سهمیه بهیاری در کنکور سراسری 1401 به صورت زیر است. داوطلبان گروه آزمایشی تجربی، در صورت دارا بودن شرایط و مدارک لازم می توانند از سهمیه بهیاران در کنکور استفاده نمایند.

  • داشتن دیپلم بهیاری نظام قدیم آموزش متوسطه (4 ساله)
  • داشتن دیپلم بهیاری نظام جدید آموزش متوسطه (3 ساله)
  • دریافت مدرک پیش دانشگاهی مورد تایید وزارت آموزش و پرورش حداکثر تا 1401/06/31.
نحوه اجرای سهمیه بهیاری در کنکور
نحوه اجرای سهمیه بهیاری در کنکور

نحوه اجرای سهمیه بهیاران در کنکور ۱۴۰۱

نحوه اجرای سهمیه بهیاران در کنکور ۱۴۰۱  همواره یکی از سوالات متداول داوطلبان می باشد. این سهمیه در رشته محل های دوره روزانه رشته پرستاری و فقط در استان محل خدمت (محل اشتغال) بهیار اعمال می شود. متقاضیان حق استفاده از سهمیه بهیار را در استان های دیگر ندارند. (در صورت قبولی به سهمیه بهیاری و عدم رعایت این شرایط، قبولی داوطلب لغو خواهد شد.)

برای داوطلبانی که در کنکور سراسری تجربی شرکت می کنند، آزمون درس بهیاری در دفترچه ای مجزا با ضریب 4 برگزار می‌شود. نحوه تاثیر نمره این درس در نمره کل مربوط به زیرگروه رشته پرستاری برای پذیرش در دوره روزانه این رشته با استفاده از سهمیه بهیاران در آزمون سراسری 1400، به صورت تاثیر مثبت و در آزمون سراسری ۱۴۰۱ و بعد از آن، به صورت تاثیر قطعی است.

داوطلبان توجه داشته باشند، سهمیه بهیاری فقط برای ورود به رشته پرستاری در کنکور سراسری ورود به دانشگاه ها است و فقط شامل دوره روزانه (به جز رشته‌ محل‌های مخصوص مناطق محروم، بلایای طبیعی و دارای تعهد خدمت) می باشد.

در مورد سایر سهمیه های کنکور سراسری بیشتر بخوانید:

نکات مهم سهمیه بهیاری

لازم است داوطلبان به نکات مهم سهمیه بهیاری که در ادامه بیان شده است توجه داشته باشند:

✔️پذیرفته شدگان با سهمیه بهیاری امکان انتقال و جابجایی را ندارد.

✔️میزان تعهد استفاده کنندگان از سهمیه بهیاران، دو برابر طول مدت تحصیل و مطابق مقررات وزارت بهداشت می باشد.

✔️فقط داوطلبان گروه تجربی که قصد انتخاب رشته پرستاری را دارند، می توانند از این سهمیه استفاده کنند.

✔️استان بومی، استان محل خدمت (محل اشتغال) بهیار می باشد و متقاضیان حق انتخاب کد رشته محل های ایجاد شده در استان های همجوار را ندارند.

✔️طول دوره تحصیل و نظام آموزشی مطابق مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته مصوب علوم پزشکی است.

✔️درس هایی که دانشجو در دوره بهیاری گذرانده در مقطع کارشناسی پیوسته تطبیق داده نمی شود و لازم است دانشجو کلیه دروس پرستاری مقطع کارشناسی پیوسته را بگذراند.

یکی از سهمیه های موثر در کنکور سراسری 1401، سهمیه بهیاری است که داوطلبان تجربی واجد شرایط در صورت ورود به رشته پرستاری می توانند از آن استفاده نمایند. براساس مصوبه تصویب شده، میزان 5 درصد از  ظرفیت رشته محل های دوره روزانه مقطع کارشناسی پرستاری، به بهیاران اختصاص دارد.

لازم است داوطلبان استان محل خدمت (استان محل اشتغال به حرفه بهیاری) خود را در ردیف 36 تقاضانامه ثبت نام اینترنتی کنکور درج نمایند.


سوالات متداول

نمره لازم برای استفاده از سهمیه بهیاری در کنکور سراسری چند است؟

حد نصاب نمره لازم برای استفاده از سهمیه بهیاران در کنکور سراسری، کسب حداقل 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد آن رشته محل می باشد.

چه داوطلبانی شرایط استفاده از سهمیه بهیاری را در کنکور سراسری دارند؟

سهمیه بهیار فقط برای داوطلبان تجربی که قصد ورود به رشته پرستاری را دارند در نظر گرفته شده است.

تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور 1401 چگونه است؟

تاثیر سهمیه بهیاری در کنکور 1401 قطعی می باشد.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

    1. سلام، سهمیه ویژه بهیاران به مدت 5 سال به میزان 5 درصد از ظرفیت هر یک از رشته محل های دوره روزانه کارشناسی پیوسته رشته پرستاری به بهیاران واجد شرایط اختصاص دارد.

  1. سلام خواهش میکنم به سوالم جواب بدید
    من رشته بهیاری هستم‌ ولی نمیتونم از سهمیه استفاده کنم بخاطر همین میخوام‌ کنکور تجربی بدم. اگه دانشگاه قبول شدم آیا نیازی هست که مدرک‌پیش دانشگاهی یه رشته دیگرو بگیرم؟

    1. سلام دوست عزیز. در حال حاضر نیازی نیست که مدرک پیش دانشگاهی رشته دیگه‌ای دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا