راهنمای ثبت نام کنکور

سهمیه مناطق سیل زده در کنکور 1401

سهمیه مناطق سیل زده در کنکور 1401، از جمله سهمیه های موثر در آزمون سراسری می باشد. داوطلبانی که قصد ثبت نام کنکور سراسری را دارند، لازم است با دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام و آگاهی از شرایط و ضوابط ثبت نام و همچنین اطلاع از سهمیه های کنکور سراسری، فرآیند نام نویسی خود را به صورت اینترنتی و از طریق سایت سنجش انجام دهند.

شرایط و تاثیر سهمیه مناطق سیل زده در کنکور ۱۴۰۱ به صورت کامل در این مقاله ارائه داده شده است.

سهمیه مناطق سیل زده در کنکور سراسری
سهمیه مناطق سیل زده در کنکور سراسری

سهمیه مناطق سیل زده در کنکور ۱۴۰۱

تاثیر سهمیه مناطق سیل زده در کنکور ۱۴۰۱ چگونه است؟ براساس دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، 5 درصد از ظرفیت دوره روزانه برخی از استان ها، به داوطلبان درگیر بلایای طبیعی (سیل و زلزله) اختصاص دارد.

در مورد سایر سهمیه های کنکور سراسری بیشتر بخوانید:

داوطلبانی که در یکی از شهر ها یا بخش های درگیر بلایای طبیعی مندرج در مناطق مشمول در این مقاله باشند، می توانند از سهمیه مناطق سیل زده در کنکور سراسری استفاده نمایند. لازم به ذکر است، دوره تحصیلی در کلیه رشته های تحصیلی مناطق درگیر بلایای طبیعی (سیل و زلزله)، همانند دوره روزانه رایگان می باشد.

تاثیر سهمیه مناطق سیل زده در آزمون سراسری

تاثیر سهمیه مناطق سیل زده در آزمون سراسری چگونه است؟ حداکثر 5 درصد مجموع ظرفیت دوره روزانه دانشگاه های واقع در این استان ها به صورت مازاد بر ظرفیت در رشته های مورد نیاز و پیشنهادی استانداری ها پس از تایید شورای سنجش و پذیرش دانشجو، به داوطلبانی اختصاص دارد که شهر یا بخش محل اقامت یا محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر دوره متوسطه، یا محل اخذ مدرک تحصیلی سال ماقبل آخر دوره متوسطه، یا محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال ماقبل آخر متوسطه آنها در مناطق درگیر بلایای طبیعی بوده است.

داوطلبانی که شرایط استفاده از سهمیه مناطق سیل زده را در آزمون سراسری دارند و در زمان وقوع بلایای طبیعی، آسیب جانی و مالی دیده اند، لازم است قبل از انتخاب رشته، گواهی مربوط را از فرمانداری محل رخداد حادثه دریافت کنند و در زمان انتخاب رشته، گزینه مربوط به استفاده از این سهمیه را انتخاب نمایند. سپس کد رشته محل های مربوط به این سهمیه را در فرم انتخاب رشته درج کنند.

شرایط استفاده از سهمیه مناطق سیل زده در کنکور
شرایط استفاده از سهمیه مناطق سیل زده در کنکور

شرایط استفاده از سهمیه مناطق سیل زده

ضوابط و شرایط استفاده از سهمیه مناطق سیل زده در کنکور سراسری به صورت زیر است:

✔️5 درصد از ظرفیت دانشگاه ها به داوطلبانی اختصاص دارد که شهر یا بخش محل اقامت یا محل اخذ مدرک تحصیلی آنها (مطابق شرایط زیر) در مناطق درگیر بلایای طبیعی (سیل و زلزله زده) قرار دارد.

 • داوطلبانی که محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر دوره متوسطه آنها، در مناطق درگیر بلایای طبیعی بوده است.
 • داوطلبانی که محل اخذ مدرک تحصیلی سال ماقبل دوره متوسطه آنها در مناطق درگیر بلایای طبیعی بوده است.
 • داوطلبانی که محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال ماقبل آخر متوسطه آنها در مناطق سیل زده بوده است.

✔️شهر یا بخش محل اقامت در صورتی ملاک عمل قرار می گیرد که داوطلب مستقلا یا به همراه خانواده در زمان وقوع بلایای طبیعی، در آن شهرستان یا بخش محل اقامت حضور داشته باشد.

✔️داوطلبانی که با سهمیه مناطق سیل زده در دانشگاه پذیرفته می شوند، باید در زمان قبولی گواهی مربوط (مندرج در دفترچه انتخاب رشته) را به دانشگاه محل قبولی تحویل دهند و در صورتیکه فاقد گواهی مورد تایید فرمانداری باشند، قبولی آنها لغو می شود و مجوز شرکت در آزمون سال بعد را نیز ندارند.

✔️این ظرفیت در دانشگاه های واقع در مناطق آسیل دیده همان استان اختصاص می یابد و در صورت نبود رشته در آن استان، در دانشگاه های واقع در استان های هم جوار اختصاص داده می شود.

✔️سهمیه مناطق سیل زده زمانی به داوطلب اختصاص می یابد، که بلایای طبیعی، باعث خسارت های جانی و مالی شده و عملا موجب وقفه و خلل در تحصیل دانش آموزان شده باشد.

✔️پذیرش در این کد رشته محل ها مستلزم کسب 80 درصد گزینش آزاد و در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، کسب حدنصاب 85 درصد گزینش آزاد خواهد بود.

✔️دانشجویانی که با استفاده از سهمیه مناطق سیل زده در دانشگاه پذیرفته می شوند، حق تغییر رشته و انتقال و جابجایی را ندارند.

مدت اعتبار سهمیه مناطق سیل زده

مدت اعتبار سهمیه مناطق سیل زده یا درگیر بلایای طبیعی، حداکثر سه سال می باشد که در سال اول وقوع بلایای طبیعی، توسط سازمان سنجش کشور اقدام می شود. برای تخصیص سهمیه برای سال دوم و یا سال سوم، از زمان شروع اختصاص سهمیه برای آن منطقه، در صورت تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو، اقدام خواهد شد.

جدول مناطق مشمول سهمیه درگیر بلایای طبیعی

جدول مناطق مشمول سهمیه درگیر بلایای طبیعی، براساس آخرین تغییرات دفترچه انتخاب رشته، به صورت زیر است:

جدول مناطق مشمول سهمیه درگیر بلایای طبیعی
جدول مناطق مشمول سهمیه درگیر بلایای طبیعی

 

جمع بندی

5 درصد از ظرفیت دوره روزانه برخی از استان ها، به داوطلبان درگیر بلایای طبیعی (سیل و زلزله) اختصاص دارد. داوطلبانی که با استفاده از سهمیه مناطق سیل زده در دانشگاه پذیرفته می شوند، شرایط انتقال، جابجایی و تغییر رشته را نخواهند داشت. داوطلبان واجد شرایط استفاده از سهمیه مناطق سیل زده، باید 80 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در آن کد رشته محل را کسب نمایند. برای رشته های پزشکی، حدنصاب نمره 85 درصد می باشد.


سوالات متداول

میزان تعهد خدمت پذیرفته شدگان سهمیه مناطق سیل زده چگونه است؟

میزان تعهد خدمت پذیرفته شدگان با استفاده از این سهمیه، دو برابر مدت تحصیل است که در زمان ثبت نام باید تعهد خود را به استانداری مربوطه اعلام و یک نسخه از آن در پرونده دانشجو درج شود.

تاثیر سهمیه مناطق سیل زده در کنکور سراسری 1401 چگونه است؟

5 درصد از ظرفیت پذیرش دوره روزانه برخی از استان ها به داوطلبان درگیر بلایای طبیعی (سیل و زلزله) اختصاص دارد.

ملاک تعیین استفاده از سهمیه مناطق سیل زده چیست؟

شهر یا بخش محل اقامت یا محل اخذ مدرک تحصیلی سال آخر دوره متوسطه، محل اخذ مدرک تحصیلی سال ماقبل یا دو سال ماقبل آخر متوسطه.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

8 دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر.
  ببخشید یه سوال ضروری داشتم من که ماله منطقه زلزله هستم ولی توی روزانه مجاز نشدم ،میتونم کد رشته مربوط به منطقه زلزله زده استانم رو انتخاب کنم؟

  1. سلام دوست عزیز، تا اونجایی که ما اطلاع داریم باید مجاز شده باشید که بتوانید انتخاب رشته‌ی روزانه بکنید. اما بهتر است در بخش پرسش و پاسخ سایت سنجش آموزش کشور، مسئله‌ی خودتون رو مطرح کنید.

  1. سلام دوست عزیز، بر اساس اطلاعاتی که پیشتر اعلام شده بود، افرادی كه شرايط استفاده از اين سهمیه را دارند و در صورت زمان وقوع بلايای طبيعی، آسيب جانــی و مالی ديده‌اند، بايد قبل از انتخاب رشــته گواهی مربوط را از فرمانداری محل رخداد حادثه دريافت و در زمان انتخاب رشته، گزينه‌ی مربوط به استفاده از اين سهميه را انتخاب کنند.

 2. سلام من با سهمیه سیل زدگان پرستاری آوردم آیا بعد گرفتن لیسانس میتونم در کنکور سراسری شرکت کنم و رشته دیگه ای رو ادامه بدم یا نه

 3. سلام خسته نباشین .. شهر ما جز مناطق سیل زده نیس ولی در انتخاب رشته اشتباها متاسفانه کد رشته منطقه محروم رو وارد سایت کردم .. ایا اصلا امکان قبولی وجود داره؟ یا چون درگیر بلایای طبیعی نبودیم کلا این انتخاب برام بررسی نمیشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا