راهنمای ثبت نام کنکور

شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1401

شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1401 به صورت کامل در این مقاله ارائه شده است. ثبت نام در کنکور سراسری تابع رعایت یکسری شرایط عمومی و اختصاصی می باشد. داوطلبانی که قصد ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری را دارند، باید آگاهی لازم در رابطه با شریط عمومی و اختصاصی ثبت نام را داشته باشند. متقاضیان در صورت دارا بودن شرایط ثبت نام کنکور سراسری باید در زمان مقرر به سایت سازمان سنجش کشور مراجعه نموده و نام نویسی خود را به صورت اینترنتی انجام دهند.

برای آگاهی از شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری، شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری، ضوابط و مقررات نظام وظیفه، شرایط رفع محرومیت از کنکور سراسری و … با ما همراه باشید.

شرایط ثبت نام کنکور سراسری
شرایط ثبت نام کنکور سراسری

شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۱

زمان ثبت نام کنکور سراسری 1401، از بهمن ماه آغاز می شود و داوطلبانی که شرایط ثبت نام کنکور ۱۴۰۱ را داشته باشند، با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سنجش می توانند نسبت به ثبت نام و تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی کنکور اقدام نمایند. داوطبانی که دارای شرایط ذکر شده نباشند، نمی توانند در کنکور سراسری شرکت کنند. لازم است پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1401 و آگاهی از آخرین شرایط ثبت نام، نام نویسی خود را انجام دهید.

داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط ذیل، لازم است مدارک ثبت نام کنکور سراسری را تهیه نموده و در زمان مقرر، به سایت سنجش مراجعه کنند. به منظور آگاهی داوطلبان کنکور 1401 کلیه شرایط ثبت نام آزمون سراسری در این مقاله بیان شده است.

شرایط عمومی ثبت نام کنکور

شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری چیست؟ ثبت نام کنکور صرفا به صورت اینترنتی می باشد. براساس آخرین تغییرات ارائه شده شرایط عمومی داوطلبان برای ثبت نام در کنکور 1401 به صورت زیر است:

📌اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی.

📌عدم احراز فساد اخلاقی.

📌عدم اعتیاد به مواد مخدر.

📌عدم احراز عناد به نظام جمهوری اسلامی.

همه متقاضیان برای ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری موظف به رعایت کلیه شرایط عمومی و اختصاصی می باشند.

دانلود پاسخنامه خام کنکور سراسری

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری

داوطلبان علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی بیان شده باید شرایط اختصاصی زیر را نیز دارا باشند. از مهم ترین شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری ، داشتن یکی از مدارک تحصیلی : دیپلم نظام جدید، دیپلم چهارساله نظام قدیم، گواهینامه دوره پیش دانشگاهی، مدرک کاردانی (فوق دیپلم) می باشد. سایر شرایط به صورت زیر است:

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور ۱۴۰۱
داوطلبانی که با مدرک کاردانی (پزشکی یا غیرپزشکی) در کنکور شرکت می کنند، باید تعهدات قانونی خود را گذرانده باشند. مدارک تحصیلی باید حداکثر تا 31 شهریور 1401 دریافت شوند.
دانشجویان غیرروزانه به شرط نداشتن منع نظام وظیفه بدون انصراف می توانند در کنکور ثبت نام کنند و پس از قبولی در دانشگاه انصراف خود را قطعی نمایند. داوطلبانی که در کنکور 1400 در دوره روزانه پذیرفته شده اند، در صورت ثبت نام در کنکور فقط می توانند رشته های غیرروزانه را انتخاب کنند.
داوطلبان آقا برای ثبت نام در کنکور باید از نظر سازمان نظام وظیفه منعی نداشته باشند. دانشجویان دوره روزانه برای ثبت نام مجدد در کنکور باید از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف دهند.
مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، باید طرح خدمت خود را گذرانده باشند. متقاضیان نباید دانشجوی دوره روزانه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی باشند.

داوطلبانی که در کنکور سراسری سال 1400 شرکت کرده اند و در دوره روزانه قبول شده اند، (در صورتیکه در دانشگاه ثبت نام کرده باشند یا در دانشگاه ثبت نام نکرده باشند) شرایط شرکت در دوره های روزانه را نخواهند داشت.

شرایط وظیفه عمومی برای ثبت نام کنکور 1401

داوطلبان آقا برای ثبت نام کنکور سراسری، نباید از نظر سازمان نظام وظیفه منعی داشته باشند. داوطلبان مرد برای ثبت نام کنکور سراسری و پذیرش در دانشگاه، باید یکی از شرایط زیر را داشته باشند. (درج کد نظام وظیفه هنگام تکمیل فرم تقاضانامه اینترنتی، الزامی است).

📌داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت (کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص.)

📌مشمولان دارای برگ معافيت موقت هولوگرام دار بدون غيبت در مدت اعتبار آن؛

📌مشمولان محصل سال آخر دوره متوسطه که معافیت تحصیلی دانش آموزی اخذ کرده اند و حداکثر تا سن 20 سالگی فارغ التحصیل می شوند.

📌دانش آموزانی که به شرط نداشتن غیبت، تا قبل از سن مشمولیت دیپلم نظام جدید را دریافت کرده اند.

📌سربازان درحال خدمت دارای مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی یا دیپلم نظام جدید به شرطی که در مقطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته شده باشند.

📌کارکنان وظیفه ای که دوره خدمت آنها تا 31 شهریور 1401 به پایان می رسد.

📌کارکنان پایور شاغل در نیروهای مسلح، با ارائه گواهی اشتغال به خدمت.

📌مشمولان غایب مجاز به ثبت نام کنکور سراسری نمی باشند و در صورت ثبت نام و قبولی مجاز به ثبت نام در دانشگاه نخواهد بود.

معافیت تحصیلی برای هر مقطع تنها یکبار صادر می شود و فارغ التحصیلان هر مقطع مجاز به تحصيل مجدد در همان مقطع نمی باشند.
شرایط ثبت نام دانشجویان انصرافی
شرایط ثبت نام دانشجویان انصرافی

شرایط ثبت نام دانشجویان انصرافی

شرایط ثبت نام دانشجویان انصرافی چیست؟ آیا دانشجویان انصرافی می توانند در کنکور سراسری شرکت کنند؟

✔️دانشجویان دوره غیرروزانه به شرط نداشتن منع نظام وظیفه می توانند در کنکور سراسری ثبت نام کنند و پس از قبولی در دانشگاه انصراف خود را قطعی نمایند.

✔️دانشجویان دوره روزانه کلیه مقاطع تحصیلی برای ثبت نام در کنکور سراسری 1401 باید تا تاریخ 25 اسفند 1400، انصراف قطعی خود را اعلام کنند.

✔️داوطلبانی که در سال 1400 در دوره روزانه پذیرفته شده اند، به شرط انصراف تا تاریخ 25 اسفند 1400، می توانند در کنکور سراسری ثبت نام کنند اما شرایط انتخاب رشته دوره های روزانه را نخواهند داشت.

✔️دانشجویانی كه در سال های قبل، انصراف قطعی داده اند و به تحصيل بازنگشته اند، برای شركت در کنکور 1401، فقط كافی است بند 32 تقاضانامه ثبت نام را علامت بزنند.

شرایط ثبت نام داوطلبان اتباع

شرایط ثبت نام داوطلبان اتباع براساس دفترچه ثبت نام در این مقاله بیان شده است. داوطلبان اتباع خارجی (غیرایرانی) برای ثبت نام کنکور سراسری علاوه بر دارا بودن شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام، باید دارای شرایط ذکر شده در ادامه مقاله نیز باشند.

کلیه داوطلبان غیرایرانی برای ثبت نام کنکور سراسری باید به سایت سنجش مراجعه نموده و کد 13 رقمی اتباع را دریافت کنند و در فرم ثبت نام تقاضانامه ایترنتی وارد نمایند.

کد 13 رقمی اتباع به صورت اینترنتی و از طریق سایت سنجش قابل دریافت است. به همراه داشتن کد 13 رقمی داوطلبان غیرایرانی در زمان ثبت نام کنکور الزامی است.

شرایط ثبت نام داوطلبان غیرایرانی برای ثبت نام آزمون سراسری:

شرایط ثبت نام کنکور سراسری برای اتباع
فقط اتباع غیرایرانی مقیم جمهوری اسلامی و دارای اقامت قانونی شرایط شرکت در کنکور سراسری را دارند.
حداکثر مدت زمان تحصیل در دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی پیوسته، 5 سال است.
داوطلبان اتباع، مجاز به انتخاب رشته در مناطق غیرمجاز تردد و اسکان اتباع غیر ایرانی نمی باشند.
پذیرفته شدگان همانند دانشجویان ایرانی باید قوانین و مقررات آموزشی و دانشجویی موسسه را بپذیرند.
داوطلبان اتباع برای پذیرش در دوره های با آزمون و بدون آزمون باید دارای مدرک تحصیلی دیپلم از مدارس جمهوری اسلامی ایران یا مدارس بین المللی داخل ایران باشند.
دانشجویان غیرایرانی، مشمول قانون نظام وظیفه نمی باشند.
داوطلبان غیرایرانی فقط یکبار مجاز به تحصیل در هر مقطع می باشند.
تحصیل داوطلبان در موسسات آموزش عالی و یا مراکز جامعه المصطفی(ص) و مركزآموزش عالی اهل بیت به صورت همزمان ممنوع است.

اتباع خارجی برای ثبت نام در کنکور سراسری، باید یکی از مدارک زیر را داشته باشند:

  • گذرنامه دارای حداقل شش ماه مجوز اقامت.
  • دفترچه پناهندگی سياسی صادره از سوی نيروی انتظامی جمهوری اسلامی
  • كارت هویت ويژه اتباع غيرايرانی دارای اعتبار در همان سال
  • آخرین کارت آمایش معتبر بر اساس اعلام اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور

سوالات متداول

برای ثبت نام کنکور سراسری باید چه مدارکی داشته باشیم؟

از مهم ترین شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور، داشتن یکی از مدارک تحصیلی : دیپلم نظام جدید، دیپلم چهارساله نظام قدیم، گواهینامه دوره پیش دانشگاهی، مدرک کاردانی (فوق دیپلم) می باشد

داوطلبان دوره روزانه شرایط ثبت نام کنکور سراسری را دارند؟

داوطلبان دوره روزانه در صورتی که قصد ثبت نام در کنکور سراسری را دارند، باید در تاریخ تعیین شده انصراف خود را قطعی نمایند.

شرایط ثبت نام کنکور برای داوطلبان غیرایرانی چیست؟

دریافت کد 13 رقمی اتباع برای ثبت نام کنکور سراسری الزامی است. سایر شرایط ثبت نام در مقاله ذکر شده است.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا