راهنمای ثبت نام کنکور

کدام سهمیه مناطق بهتر است؟ منطقه 1، 2 یا 3

کدام سهمیه مناطق بهتر است؟ منطقه 1، 2 یا 3. بیش از 95 درصد داوطلبان در کنکور سراسری مشمول سهمیه مناطق می باشند. سهمیه مناطق در کنکور شامل سهمیه منطقه یک، سهمیه منطقه دو و سهمیه منطقه سه است و براساس سه سال آخر دوره متوسطه داوطلبان تعیین خواهد شد. تمامی متقاضیان کنکور سراسری در یکی از سهمیه های مناطق (1 ، 2 یا 3) قرار می گیرند.

و اما فرق سهمیه منطقه یک، دو و سه چیست و کدامیک از سهمیه های مناطق بهتر است؟

کدام سهمیه مناطق بهتر است؟ منطقه 1، 2 یا 3
کدام سهمیه مناطق بهتر است؟ منطقه 1، 2 یا 3

فرق سهمیه منطقه 1 و 2 و 3 در کنکور

فرق سهمیه منطقه 1 و 2 و 3 در کنکور سراسری چیست؟ سهمیه مناطق در ثبت نام کنکور به عنوان یک سهمیه کلی در کنکور سراسری در نظر گرفته می شود و به کلیه داوطلبانی که در کنکور شرکت می کنند، تعلق خواهد گرفت. 30 درصد از ظرفیت پذیرش هر رشته محل به سهمیه ایثارگران و 70 درصد ظرفیت باقی مانده به سهمیه مناطق اختصاص دارد.

سهمیه مناطق شامل کلیه داوطلبان کنکور و گروه های آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان می باشد. بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان، ملاک تعیین سهمیه مناطق در آزمون سراسری است و براساس آن متقاضیان در سهمیه منطقه 1، سهمیه منطقه 2 یا سهمیه منطقه سه قرار خواهند گرفت.

داوطلبان هر منطقه صرفا با متقاضیان همان منطقه رقابت می کنند و یک داوطلب از سهمیه منطقه یک به هیچ وجه با یک داوطلب در سهمیه منطقه دو یا سهمیه منطقه سه رقابت نخواهد کرد.

سهمیه منطقه یک در کنکور

25 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها به سهمیه منطقه یک در کنکور سراسری اختصاص دارد. سهمیه مناطق در کنکور سراسری براساس امکانات آموزشی تقسیم بندی می شود. منطقه یک از نظر امکانات تحصیلی در بالاترین سطح قرار دارد و شامل مناطق زیر می باشد:

✔️استان تهران (شهرستان کن، شمیران و مرکزی).

✔️استان اصفهان (شهرستان اصفهان)

✔️استان آذربایجان شرقی (شهرستان تبریز)

✔️استان خراسان رضوی (شهرستان مشهد)

✔️استان فارس (شهرستان شیراز)

☑️نکته : میزان تعهد خدمت سهمیه مناطق، فقط شامل پذیرفته شدگان دوره روزانه می شود. (پذیرفته شدگان دارای سهمیه منطقه یک، برابر مدت تحصیل تعهد خدمت دارند.)

سهمیه منطقه دو در کنکور 
سهمیه منطقه دو در کنکور

سهمیه منطقه دو در کنکور

35 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها به سهمیه منطقه دو در کنکور سراسری اختصاص دارد. تعداد داوطلبان سهمیه منطقه دو و سهمیه منطقه سه متغییر است و نمی توان عدد دقیقی را تعیین نمود.) منطقه دو از نظر امکانات و خدمات آموزشی در سطح متوسطی قرار دارد و شامل مناطق زیر می باشد:

✔️استان البرز (کرج)

✔️استان اردبیل (اردبیل و خلخال)

✔️استان هرمزگان (بندرعباس)

✔️استان گلستان (گرگان)

✔️استان کردستان (سنندج و سیروان)

✔️استان سیستان و بلوچستان (زاهدان)

✔️استان لرستان (خرم آباد و بروجرد)

و …

سهمیه منطقه سه در کنکور

40 درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه ها به سهمیه منطقه سه در کنکور سراسری اختصاص دارد. سهمیه منطقه سه به دلیل زیاد بودن تعداد شرکت کننده ها، ظرفیت بالاتری دارد منطقه سه ،دارای حداقل امکانات آموزشی می باشد و شامل مناطق زیر می شود:

✔️استان مازندران (چالوس / سوادکوه / زیرآب / نکا/ رینه / بهنمیر / بند پی غربی / گلوگاه / کله بست / عباس آباد/ رامسر/ چمستان / فریدونکنار)

✔️استان ایلام (شیروان و چرداول / سرآبله / دره شهر / دهلران / مهران/ ارکواز / ایوان / ایلام / آبدانان / چوار / موسیان / بدره)

✔️استان چهارمحال و بختیاری (شلمزار / سامان / بلداجی / اردل گندمان / کیار / کوهرنگ / لردگان / فرخ شهر)

✔️استان لرستان (سلسله / رومشکان / دورود / دلفان (نورآباد) ازنا الشتر / الیگودرز / پلدختر / کوهدشت)

استان بوشهر (عسلویه / شبانکاره / دشتستان (برازجان) / دشتی (خورموج) / دیر / دیلم / جم / بردخون / بندر دیر / بندر گناوه / اهرم (تنگستان) / گناوه / کنگان)

و …

☑️کلیه داوطلبان معلول جزء سهمیه منطقه سه در کنکور سراسری محسوب می شوند.

☑️متقاضیانی که حداقل 2 سال از سه سال آخر متوسطه یا سال آخر متوسطه خود را در خارج از کشور گذرانده باشند، جزء سهمیه منطقه 3 می باشند.

بهترین سهمیه منطقه در کنکور
بهترین سهمیه منطقه در کنکور

بهترین سهمیه منطقه در کنکور کدام است؟

حال به این سوال پاسخ خواهیم داد که بهترین سهمیه منطقه در کنکور سراسری کدام است؟ سهمیه منطقه یک، سهمیه منطقه دو یا سهمیه منطقه سه؟

اگر از نظر امکانات و خدمات آموزشی مقایسه کنیم، خوب طبیعتا سهمیه منطقه یک و سهمیه منطقه دو بهتر است و چون تعداد شرکت کنندگان بیشتری را در خود جای داده، بنابراین ظرفیت پذیرش بیشتری را نیز در دانشگاه ها به خود اختصاص می دهد.

اما رقابت بین داوطلبان در سهمیه منطقه یک و دو نسبت به سهمیه منطقه سه بیشتر است و داوطلبان برای قبولی در رشته و دانشگاه های بهتر باید بیشتر تلاش کنند.

به دلیل کمبود امکانات آموزشی در سهمیه منطقه سه، رقابت بین داوطلبان کمتر است اما و به خاطر تعداد شرکت کنندگان زیادی که دارد، ظرفیت بیشتری را نیز در دانشگاه ها به خود اختصاص می دهد. چون رقابت در سهمیه منطقه سه کمتر است، داوطلبان با درصدهای پایین تر می توانند رتبه کمتری کسب کرده و آسان تر در دانشگاه ها پذیرفته شوند.

همچنین بخوانید: سهمیه مناطق سیل زده در کنکور 1401

جمع بندی

یکی از سهمیه های کنکور سراسری، سهمیه مناطق می باشد که براساس معیارهایی، به سه دسته تقسیم بندی خواهد شد. داوطلبان براساس محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان در یکی از سهمیه های مناطق قرار می گیرند و با یکدیگر به رقابت می پردازند. از نظر امکانات و خدمات آموزشی سهمیه منطقه یک و دو در سطح بالاتری قرار دارد.

در سهمیه منطقه به دلیل کمبود امکانات، رقابت بین داوطلبان کمتر است و متقاضیان شانس بیشتری برای قبولی دارند. در صورت هرگونه ابهام می توانید سوالات خود را از طریق کامنت با ما درمیان بگذارید. کارشناسان ما کمتر از 24 ساعت پاسخگوی شما خواهند بود.


سوالات متداول

کدام سهمیه مناطق بهتر است؟

از نظر امکانات آموزشی سهمیه منطقه یک و دو در سطح بالاتری قرار دارد. در سهمیه منطقه سه رقابت میان داوطلبان کمتر است و شانس قبولی متقاضیان افزایش می یابد.

چند درصد سهمیه های کنکور به سهمیه مناطق اختصاص دارد؟

حدود 70 درصد از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها به سهمیه مناطق در آزمون سراسری اختصاص دارد.

میزان تعهد خدمت سهمیه مناطق چگونه است؟

میزان تعهد خدمت سهمیه مناطق، فقط شامل پذیرفته شدگان دوره روزانه می شود و میزان تعهد پذیرفته شدگان برابر مدت تحصیل می باشد.

میانگین امتیاز 0 / 5. جمع امتیاز 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

    1. سلام براساس جدول سهمیه مناطق در کنکور سراسری، سنندج در سهمیه منقطه 2 قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا