برنامه ریزی کنکورراهنمای ثبت نام کنکورکنکور

تاثیر معدل در کنکور (تاثیر معدل در کنکور: 1402 تا 1404)

داوطلبانی که قصد ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری را دارند، در صورت دارا بودن شرایط لازم مشمول اعمال سوابق تحصیلی خواهند شد. تاثیر معدل در کنکور 1402 به میزان 40 درصد و به صورت قطعی است. داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را سال 84 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی خود را سال 91 به بعد دریافت کرده اند، مشمول اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری می‌شوند و لازم است با مراجعه به سایت مربوطه برای دریافت کد سوابق تحصیلی اقدام کنند.

باتوجه به سوالات متداول داوطلبان، در این مقاله به بررسی تاثیر معدل در کنکور 1402 و سال های آتی پرداخته‌ایم.

تاثیر معدل در کنکور
تاثیر معدل در کنکور

تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۱

از جمله تغییرات کنکور 1402 می‌توان به افزایش تاثیر معدل امتحانات نهایی در کنکور سراسری اشاره کرد. براساس آخرین اخبار منتشر شده، تاثیر معدل در کنکور سراسری 1402 به میزان 40 درصد و قطعی خواهد بود.

ممکن است این سوال برای داوطلبان پیش بیاید که منظور از تاثیر قطعی معدل در کنکور چیست؟ تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور سراسری یعنی آن دسته از داوطلبانی که دارای معدل بالاتری هستند، از تاثیر مثبت معدل خود در کنکور بهره‌مند می‌شوند و در صورتیکه معدل داوطلبی پایین باشد، این معدل در کنکور او تاثیر منفی نخواهد داشت. اما تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری یعنی، معدل دیپلم و نهایی دانش‌آموزان چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی، در تعیین رتبه‌ی قبولی داوطلب تاثیرگذار خواهد بود.

با مطالعه‌ی مقاله‌ی «جزئیات تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402» به طور دقیق با میزان تاثیر معدل پایه‌ی دوازدهم و دیپلم و ضرایب دروس دیپلم نظام جدید و قدیم در کنکور سراسری آشنا شوید.

تاثیر معدل در آزمون سراسری 1402 به صورت قطعی و 40 درصدی خواهد بود.

دانلود رایگان اپلیکیشن هم‌درس
دانلود رایگان اپلیکیشن هم‌درس

ترمیم معدل کنکور

همانطور که بیان شد، معدل نهایی دانش‌آموزان در کنکور سراسری تاثیر قطعی دارد. لازم به ذکراست، آموزش و پرورش برای آن دسته از داوطلبانی که نگران معدل پایین خود بودند، امکان ترمیم معدل را فراهم کرده‌ و داوطلبان می‌توانند در دروسی که نمرات پایینی کسب کرده‌اند، مجدد امتحان دهند و در صورت کسب نمره‌ی بالاتر، نمره‌ی جدید ملاک سنجش قرار گیرد.

(توجه داشته باشید، ترمیم معدل فقط برای کنکور سراسری است و نمرات جدیدی که در آزمون مجدد کسب می‌کنید، در کارنامه‌ی کتبی شما اصلاح نخواهد شد.)

مشمولان اعمال سوابق تحصیلی در کنکور

داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط زیر لازم است در زمان مقرر با مراجعه به سایت سوابق تحصیلی دیپلم برای دریافت کد مربوطه به صورت اینترنتی اقدام و سپس کد سوابق تحصیلی را در فرم ثبت نام کنکور سراسری درج کنند. (دریافت کد سوابق تحصیلی برای تکمیل فرم ثبت نام الزامی است.) مشمولان اعمال سوابق تحصیلی در کنکور 1401 به صورت زیر است:

✔️ داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را از سال 84 به بعد دریافت کرده‌اند.

✔️ داوطلبانی که مدرک تحصیلی خود را در نظام آموزشی جدید دریافت کرده و در امتحانات نهایی پایه‌ی دوازدهم شرکت کرده‌اند.

✔️ داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 91 به بعد دریافت کرده‌اند.

دیپلمه‌های فنی حرفه ای و کار و دانش، مشمول اعمال سوابق تحصیلی نخواهند بود.

تاثیر معدل در کنکور 1403 تا 1404

براساس آخرین اخبار منتشر شده، مصوب شده است که در سال‌های آتی، علاوه بر معدل پایه‌ی دوازدهم، معدل پایه‌ی دهم و یازدهم دانش‌آموزان نیز در کنکور سراسری تاثیر قطعی داشته باشد. در سال 1402 تنها معدل پایه‌ی دوازدهم (40 درصد) و در سال 1403 معدل پایه‌های یازدهم و دوازدهم در کنکور به میزان 60 درصد تاثیرگذار خواهد بود.

تازه‌ترین اطلاعیه‌های سازمان سنجش آموزش کشور تأیید می‌کند که تاثیر معدل در کنکور سال 1402 براساس معدل پایه‌ی دوازدهم به میزان 40 درصد و قطعی خواهد بود. با افزوده شدن معدل یازدهم در کنکور 1403، تاثیر معدل 50 درصد و در نهایت در کنکور 1404 سوابق تحصیلی شامل معدل هر سه پایه‌ی دهم، یازدهم و دوازدهم و به میزان 60 درصد خواهد بود.

میزان تاثیر نمره دروس عمومی و اختصاصی در کنکور 1402

✅ حداکثر سهم دروس عمومی و سهم دروس تخصصی در نمره‌ی کل سابقه‌ی تحصیلی (به جز سهم دروس تخصصی سوابق تحصیلی برای گروه‌های هنر و زبان) به شرح جدول ذیل است:

سهم دروس عمومی و تخصصی در نمره‌ی کل سابقه‌ی تحصیلی
سال عمومی تخصصی جمع
1402 26 14 40
1403 28 22 50
1404 و بعد از آن 30 30 60

جمع‌بندی

تاثیر معدل پایه‌ی دوازدهم در کنکور سراسری 1402 به میزان 40 درصد و قطعی خواهد بود. آن دسته از داوطلبانی که مشمول اعمال سوابق تحصیلی می‌شوند، لازم است در زمان ثبت نام آزمون سراسری با مراجعه به سایت دیپ کد، کد مربوطه را دریافت و در فرم ثبت نام درج کنند. (کلیه‌ی مراحل دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم به صورت اینترنتی است.)

سوال‌های متداول

تاثیر معدل در کنکور 1402 چگونه است؟

معدل نهایی داوطلبان در کنکور سراسری 1402 به میزان 40 درصد و قطعی خواهد بود.

منظور از تاثیر قطعی معدل در کنکور چیست؟

تاثیر مثبت سوابق تحصیلی یعنی داوطلبانی که دارای معدل بالاتری هستند از تاثیر مثبت معدل خود در کنکور بهره‌مند می‌شوند و اگر معدل داوطلبی پایین باشد، این معدل در رتبه و کنکور او تاثیر منفی ندارد. اما تاثیر قطعی یعنی معدل پایین نیز در نتیجه‌ی کنکور اثرگذاری منفی دارد.

تاثیر معدل در کنکور 1403 چگونه است؟

بر اساس مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی، سوابق تحصیلی در کنکور 1403 تاثیر قطعی و 50 درصدی خواهند داشت. چراکه این سوابق شامل معدل نهایی پایه‌های دوازدهم و یازدهم خواهد بود.

میانگین امتیاز 4.8 / 5. جمع امتیاز 10

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

    1. سلام یاسین عزیز تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری یعنی، معدل دیپلم و نهایی دانش‌آموزان چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی، در تعیین رتبه‌ی قبولی داوطلب تاثیرگذار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا