برنامه ریزی کنکورراهنمای ثبت نام کنکورکنکور

تاثیر معدل در کنکور (تاثیر معدل در کنکور: 1402 تا 1404)

داوطلبانی که قصد ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری را دارند، در صورت دارا بودن شرایط لازم مشمول اعمال سوابق تحصیلی خواهند شد. تاثیر معدل در کنکور 1402 به میزان 40 درصد و به صورت قطعی است. داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را سال 84 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی خود را سال 91 به بعد دریافت کرده اند، مشمول اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری می‌شوند و لازم است با مراجعه به سایت مربوطه برای دریافت کد سوابق تحصیلی اقدام کنند.

باتوجه به سوالات متداول داوطلبان، در این مقاله به بررسی تاثیر معدل در کنکور 1402 و سال های آتی پرداخته‌ایم.

تاثیر معدل در کنکور
تاثیر معدل در کنکور

تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۱

از جمله تغییرات کنکور 1402 می‌توان به افزایش تاثیر معدل امتحانات نهایی در کنکور سراسری اشاره کرد. براساس آخرین اخبار منتشر شده، تاثیر معدل در کنکور سراسری 1402 به میزان 40 درصد و قطعی خواهد بود.

ممکن است این سوال برای داوطلبان پیش بیاید که منظور از تاثیر قطعی معدل در کنکور چیست؟ تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور سراسری یعنی آن دسته از داوطلبانی که دارای معدل بالاتری هستند، از تاثیر مثبت معدل خود در کنکور بهره‌مند می‌شوند و در صورتیکه معدل داوطلبی پایین باشد، این معدل در کنکور او تاثیر منفی نخواهد داشت. اما تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری یعنی، معدل دیپلم و نهایی دانش‌آموزان چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی، در تعیین رتبه‌ی قبولی داوطلب تاثیرگذار خواهد بود.

با مطالعه‌ی مقاله‌ی «جزئیات تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402» به طور دقیق با میزان تاثیر معدل پایه‌ی دوازدهم و دیپلم و ضرایب دروس دیپلم نظام جدید و قدیم در کنکور سراسری آشنا شوید.

تاثیر معدل در آزمون سراسری 1402 به صورت قطعی و 40 درصدی خواهد بود.
لینک دانلود اپلیکیشن رایگان هم‌درس
لینک دانلود اپلیکیشن رایگان هم‌درس

ترمیم معدل کنکور

همانطور که بیان شد، معدل نهایی دانش‌آموزان در کنکور سراسری تاثیر قطعی دارد. لازم به ذکراست، آموزش و پرورش برای آن دسته از داوطلبانی که نگران معدل پایین خود بودند، امکان ترمیم معدل را فراهم کرده‌ و داوطلبان می‌توانند در دروسی که نمرات پایینی کسب کرده‌اند، مجدد امتحان دهند و در صورت کسب نمره‌ی بالاتر، نمره‌ی جدید ملاک سنجش قرار گیرد.

(توجه داشته باشید، ترمیم معدل فقط برای کنکور سراسری است و نمرات جدیدی که در آزمون مجدد کسب می‌کنید، در کارنامه‌ی کتبی شما اصلاح نخواهد شد.)

مشمولان اعمال سوابق تحصیلی در کنکور

داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط زیر لازم است در زمان مقرر با مراجعه به سایت سوابق تحصیلی دیپلم برای دریافت کد مربوطه به صورت اینترنتی اقدام و سپس کد سوابق تحصیلی را در فرم ثبت نام کنکور سراسری درج کنند. (دریافت کد سوابق تحصیلی برای تکمیل فرم ثبت نام الزامی است.) مشمولان اعمال سوابق تحصیلی در کنکور 1401 به صورت زیر است:

✔️ داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را از سال 84 به بعد دریافت کرده‌اند.

✔️ داوطلبانی که مدرک تحصیلی خود را در نظام آموزشی جدید دریافت کرده و در امتحانات نهایی پایه‌ی دوازدهم شرکت کرده‌اند.

✔️ داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 91 به بعد دریافت کرده‌اند.

دیپلمه‌های فنی حرفه ای و کار و دانش، مشمول اعمال سوابق تحصیلی نخواهند بود.

تاثیر معدل در کنکور 1403 تا 1404

براساس آخرین اخبار منتشر شده، مصوب شده است که در سال‌های آتی، علاوه بر معدل پایه‌ی دوازدهم، معدل پایه‌ی دهم و یازدهم دانش‌آموزان نیز در کنکور سراسری تاثیر قطعی داشته باشد. در سال 1402 تنها معدل پایه‌ی دوازدهم (40 درصد) و در سال 1403 معدل پایه‌های یازدهم و دوازدهم در کنکور به میزان 60 درصد تاثیرگذار خواهد بود.

تازه‌ترین اطلاعیه‌های سازمان سنجش آموزش کشور تأیید می‌کند که تاثیر معدل در کنکور سال 1402 براساس معدل پایه‌ی دوازدهم به میزان 40 درصد و قطعی خواهد بود. با افزوده شدن معدل یازدهم در کنکور 1403، تاثیر معدل 50 درصد و در نهایت در کنکور 1404 سوابق تحصیلی شامل معدل هر سه پایه‌ی دهم، یازدهم و دوازدهم و به میزان 60 درصد خواهد بود.

میزان تاثیر نمره دروس عمومی و اختصاصی در کنکور 1402

✅ حداکثر سهم دروس عمومی و سهم دروس تخصصی در نمره‌ی کل سابقه‌ی تحصیلی (به جز سهم دروس تخصصی سوابق تحصیلی برای گروه‌های هنر و زبان) به شرح جدول ذیل است:

سهم دروس عمومی و تخصصی در نمره‌ی کل سابقه‌ی تحصیلی
سال عمومی تخصصی جمع
1402 26 14 40
1403 28 22 50
1404 و بعد از آن 30 30 60

جمع‌بندی

تاثیر معدل پایه‌ی دوازدهم در کنکور سراسری 1402 به میزان 40 درصد و قطعی خواهد بود. آن دسته از داوطلبانی که مشمول اعمال سوابق تحصیلی می‌شوند، لازم است در زمان ثبت نام آزمون سراسری با مراجعه به سایت دیپ کد، کد مربوطه را دریافت و در فرم ثبت نام درج کنند. (کلیه‌ی مراحل دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم به صورت اینترنتی است.)

سوال‌های متداول

تاثیر معدل در کنکور 1402 چگونه است؟

معدل نهایی داوطلبان در کنکور سراسری 1402 به میزان 40 درصد و قطعی خواهد بود.

منظور از تاثیر قطعی معدل در کنکور چیست؟

تاثیر مثبت سوابق تحصیلی یعنی داوطلبانی که دارای معدل بالاتری هستند از تاثیر مثبت معدل خود در کنکور بهره‌مند می‌شوند و اگر معدل داوطلبی پایین باشد، این معدل در رتبه و کنکور او تاثیر منفی ندارد. اما تاثیر قطعی یعنی معدل پایین نیز در نتیجه‌ی کنکور اثرگذاری منفی دارد.

تاثیر معدل در کنکور 1403 چگونه است؟

بر اساس مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی، سوابق تحصیلی در کنکور 1403 تاثیر قطعی و 50 درصدی خواهند داشت. چراکه این سوابق شامل معدل نهایی پایه‌های دوازدهم و یازدهم خواهد بود.

میانگین امتیاز 4.8 / 5. جمع امتیاز 10

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

21 دیدگاه

  1. سلام یاسین عزیز تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری یعنی، معدل دیپلم و نهایی دانش‌آموزان چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی، در تعیین رتبه‌ی قبولی داوطلب تاثیرگذار خواهد بود.

 1. باسلام �نش آموزان پایه دوازدهم که امتحان نهایی دارند در کنکور ۱۴۰۲ لحاظ می‌شود ولی دانش آموزان پایه یازدهم در کنکور ۱۴۰۳ اعمال شود نظارتی بر روی پایه یازدهم نبوده و از دانش آموزان در مدارس غیرانتفاعی نمره کبلویی می گرفتند و حالا باید این دو با هم مقایسه بشه فقط دانش آموزانی که الان پایه یازدهم هستنذ باید معدلشون در سال ۱۴۰۳ لحاظ بشه نه اونایی الان دوازدهمن

  1. سلام دوست عزیز، مطابق قانون معدل فقط زمانی در کنکور تاثیر خواهد گذاشت که امتحانات نهایی باشند.

   1. امتحان نهایی که تقلب صورت میگیره مدیر و عوامل مدرسه قدرت گرفتن و معلم مربوطه هنگام تصحیح برگه آزمونی سلیقه ای عمل میکنه به چه دردی کی خورده

 2. سلام وقت بخیر
  کسی که با نظام قدیم فارق التحصیل شده و میخواد خودشو برای کنکور 1404 آماده کنه باید برای هر 3سال دهم یازدهم دوازدهم ترمیم معدل انجام بده؟
  ترمیم معدل دهم رو کی باید انجام بده؟ میشه شهریور امسال انجام داد؟

  1. سلام دوست عزیز، لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله رو مطالعه کنید: «نحوه و مهلت ترمیم نمره و ایجاد سابقه تحصیلی برای کنکور 1402 [نحوه دریافت کد سابقه تحصیلی]» همچنین برای کسب اطلاع دقیق از نحوه‌ی ترمیم معدل با توجه به شرایط تحصیلی خودتون، به اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه‌ی محل تحصیلتون مراجعه کنید.

  2. سلام دوست عزیز، برای کنکور 1404 به بعد هنوز قوانین و آیین نامه های تاثیر معدل نهایی و ترمیم پایه ها مدون نشده است. در حال حاضر فقط برای ترمیم دوازدهم می توانید اقدام کنید.

  1. سلام دوست عزیز، برای رعایت عدالت فقط نتایج آزمون هایی در کنکور اثر دارد که به صورت نهایی برگزار شده باشند.

 3. سلام امسال که دوتا از ازمون های خرداد دهم نهایی هستن نمره اونا تو کنکور تاثیر داره؟ یا معدل دهم امسال؟؟

  1. سلام دوست عزیز، تا زمانی که امتحانات پایانی سال تحصیلی به صورت کامل، نهایی برگزار نشوند، معدل آن سال تحصیلی به خاطر رعایت عدالت در کنکور اثر ندارد. فعلا نمرات و معدل دهم در کنکور اثرگذار نیست.

 4. سلام وقتتون بخیر خسته نباشید
  من دانش اموز سال دهم تجربی هستم میخواستم ببینم برای کنکور سال 1404 نمره ی دهم تاثیر داره ؟
  چون ما امسال فقط دو درس رو نهایی امتحان دادیم و معلم خودمون صحیح میکنه برگه ی امتحانیمون رو فکر نکنم تاثیر داشته باشه؟؟؟؟
  ممنون میشم جواب من رو بدید:))))))

   1. پس بر این اساس برای ما که دهم هستیم داخل کنکور نمرات یازدهم و دوازدهم که کاملا نهایی هستن لحاظ میشه درسته ؟

    1. سلام دوست عزیز، هیچ نمره ای که مربوط به امتحان نهایی نباشد، در کنکور اثر ندارد. چون اگر آزمون های نهایی نباشند، عدالت وجود نخواهد داشت.

 5. سلام وقتتون بخیر
  من دانش آموز پایه دوازدهم هستم و تاثیر معدل توی سال 1402. 40 درصد هست و اگر بخوام سال 1403 کنکور بدم تاثیر معدل همون 40 درصد هست یا نه میشه 50 درصد

 6. سلام. من رشته انسانی نظام قدیم هستم.میخوام واسه کنکور 1403 فقط ترمیم معدل(دوازدهم)، شرکت کنم.اگه یه وقتی دانشگاه فرهنگیان قبول نشم تصمیم دارم واسه سال بعدش 1404 دوباره کنکور بدم.اگه کارم به کنکور 1404 کشید که امتحانات نهایی یازدهم اضافه میشه باید پایه یازدهم رو هم امتحان بدم یا واسه من که نظام قدیم انسانی حساب میشم همون دوازدهم کافیه؟؟؟؟

  1. سلام دوست عزیز، با افزایش تاثیر معدل در کنکور امکان ترمیم معدل هم وجود دارد. دقت بفرمایید برای رعایت عدالت نمراتی فقط در کنکور تاثیر دارند که آزمون‌ آن‌ها به صورت نهایی برگزار می‌شوند، پس در صورت امکان، معدل خود را ترمیم کنید و در این ارتباط و نحوه‌ی تاثیر معدل با اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه‌ی محل تحصیل خود در ارتباط باشید.

 7. سلام وقتتون بخیر
  من پایه یازدهم گرافیک هستم اما میخوام کنکور تجربی شرکت کنم و احتمال اینکه بتونم تغییر رشته بدم پایینه اکه تغییر رشته ندم شصت درصد از کنکور از دست میدم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا