برنامه ریزی کنکورراهنمای ثبت نام کنکورکنکور

تاثیر معدل در کنکور (تاثیر معدل در کنکور: 1401 تا 1404)

داوطلبانی که قصد ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری را دارند، در صورت دارا بودن شرایط لازم مشمول اعمال سوابق تحصیلی خواهند شد. تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ به میزان 40 درصد و به صورت مثبت است. داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را سال 84 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی خود را سال 91 به بعد دریافت کرده اند، مشمول اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری می‌شوند و لازم است با مراجعه به سایت مربوطه برای دریافت کد سوابق تحصیلی اقدام کنند.

باتوجه به سوالات متداول داوطلبان، در این مقاله به بررسی تاثیر معدل در کنکور 1401 و سال های آتی پرداخته ایم.

تاثیر معدل در کنکور
تاثیر معدل در کنکور

تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۱

از جمله تغییرات کنکور ۱۴۰۱ می‌توان به افزایش 10 درصدی معدل امتحانات نهایی در کنکور سراسری اشاره کرد. در سال گذشته، تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری به میزان 30 درصد بود. براساس آخرین اخبار منتشر شده، تاثیر معدل در کنکور سراسری 1401 به میزان 40 درصد و مثبت خواهد بود.

ممکن است این سوال برای داوطلبان پیش بیاید که منظور از تاثیر مثبت معدل در کنکور چیست؟ تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور سراسری یعنی آن دسته از داوطلبانی که دارای معدل بالاتری هستند، از تاثیر مثبت معدل خود در کنکور بهره‌مند می‌شوند و در صورتیکه معدل داوطلبی پایین باشد، این معدل در کنکور او تاثیر منفی نخواهد داشت.

تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری یعنی، معدل دیپلم و نهایی دانش‌آموزان چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی، در تعیین رتبه‌ی قبولی داوطلب تاثیرگذار خواهد بود.

تاثیر معدل در آزمون سراسری 1401 به صورت مثبت و 40 درصدی خواهد بود.

لینک دانلود اپلیکیشن هم‌درس

ترمیم معدل کنکور

همانطور که بیان شد، معدل نهایی دانش‌آموزان در کنکور سراسری تاثیر مثبت (نه قطعی) دارد. یعنی فقط نمرات و سوابق تحصیلی بالا به صورت مثبت در کنکور اعمال می‌شود. لازم به ذکراست، آموزش و پرورش برای آن دسته از داوطلبانی که نگران معدل پایین خود بودند، امکان ترمیم معدل را فراهم کرده‌ و داوطلبان می‌توانند در دروسی که نمرات پایینی کسب کرده‌اند، مجدد امتحان دهند و در صورت کسب نمره‌ی بالاتر، نمره‌ی جدید ملاک سنجش قرار گیرد.

(توجه داشته باشید، ترمیم معدل فقط برای کنکور سراسری است و نمرات جدیدی که در آزمون مجدد کسب می‌کنید، در کارنامه‌ی کتبی شما اصلاح نخواهد شد.)

مشمولان اعمال سوابق تحصیلی در کنکور

داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط زیر لازم است در زمان مقرر با مراجعه به سایت سوابق تحصیلی دیپلم برای دریافت کد مربوطه به صورت اینترنتی اقدام و سپس کد سوابق تحصیلی را در فرم ثبت نام کنکور سراسری درج کنند. (دریافت کد سوابق تحصیلی برای تکمیل فرم ثبت نام الزامی است.) مشمولان اعمال سوابق تحصیلی در کنکور 1401 به صورت زیر است:

✔️ داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را از سال 84 به بعد دریافت کرده‌اند.

✔️ داوطلبانی که مدرک تحصیلی خود را در نظام آموزشی جدید دریافت کرده و در امتحانات نهایی پایه‌ی دوازدهم شرکت کرده‌اند.

✔️ داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را از سال 91 به بعد دریافت کرده‌اند.

دیپلمه‌های فنی حرفه ای و کار و دانش، مشمول اعمال سوابق تحصیلی نخواهند بود.

تاثیر معدل در کنکور 1402 تا 1404

براساس آخرین اخبار منتشر شده، مصوب شد در سال‌های آتی، علاوه بر معدل پایه‌ی دوازدهم، معدل پایه‌ی دهم و یازدهم دانش‌آموزان نیز در کنکور سراسری تاثیر قطعی داشته باشد. در سال 1402 تنها معدل پایه‌ی دوازدهم و در سال 1403 معدل پایه‌های یازدهم و دوازدهم در کنکور تاثیرگذار خواهد بود. (60 درصد)

تاثیر معدل در کنکور سال 1404 براساس معدل پایه‌های دهم تا دوازدهم به میزان 60 درصد و قطعی خواهد بود.

تاثیر معدل در کنکور سراسری 1402 و بعد از آن، به اندازه‌ی 60 درصد و قطعی خواهد بود.

جمع‌بندی

تاثیر معدل در کنکور سراسری ۱۴۰۱ به میزان 40 درصد و مثبت خواهد بود. داوطلبان توجه داشته باشند، از سال 1402 تاثیر معدل و سوابق تحصیلی 60 درصدی و قطعی است. آن دسته از داوطلبانی که مشمول اعمال سوابق تحصیلی می‌شوند، لازم است در زمان ثبت نام آزمون سراسری با مراجعه به سایت دیپ کد، کد مربوطه را دریافت و در فرم ثبت نام درج کنند. (کلیه‌ی مراحل دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم به صورت اینترنتی است.)

در صورتی که کماکان ابهامی در رابطه با تاثیر معدل در کنکور سراسری دارید، می‌توانید سوالات خود را در بخش کامنت مطرح کنید.

سوال‌های متداول

تاثیر معدل در کنکور 1401 چگونه است؟

معدل نهایی داوطلبان در کنکور سراسری 1401 به میزان 40 درصد و مثبت خواهد بود.

منظور از تاثیر مثبت معدل در کنکور چیست؟

تاثیر مثبت سوابق تحصیلی یعنی داوطلبانی که دارای معدل بالاتری هستند از تاثیر مثبت معدل خود در کنکور بهره‌مند می‌شوند و اگر معدل داوطلبی پایین باشد، این معدل در رتبه و کنکور او تاثیر منفی ندارد.

تاثیر معدل در کنکور 1402 چگونه است؟

براساس اخبار منتشر شده، تاثیر معدل در کنکور 1402 به میزان 60 درصد و قطعی خواهد بود.

میانگین امتیاز 4.8 / 5. جمع امتیاز 9

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

    1. سلام یاسین عزیز تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری یعنی، معدل دیپلم و نهایی دانش‌آموزان چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی، در تعیین رتبه‌ی قبولی داوطلب تاثیرگذار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا