پایه دهم

تغییر رشته دهم به یازدهم l راهنمای تغییر رشته در پایه یازدهم

فرآیند انتخاب رشته، یکی از مهم‌ترین تصمیمات دانش‌آموزان است و از طریق تکمیل فرم هدایت تحصیلی و شناخت علایق و استعدادهای دانش‌آموزان و همچنین با کمک مشاوران مدرسه انجام می‌شود. در این میان ممکن است تعدادی از دانش‌آموزان از رشته تحصیلی خود راضی نباشند و پس از گذشت مدتی از تحصیل، تصمیم به تغییر رشته بگیرند.

دانش‌آموزان باید آگاه باشند که پس از انتخاب رشته‌ی تحصیلی و ورود به مقطع متوسطه‌ی دوره‌ی دوم، کماکان امکان تغییر رشته از دهم به یازدهم وجود دارد و اگر دانش‌آموزان دارای شرایط تغییر رشته از پایه دهم به یازدهم باشند، می‌توانند در آزمون تغییر رشته شرکت و در رشته‌ی مورد علاقه خود تحصیل کنند.

تغییر رشته از دهم به یازدهم | راهنمای تغییر رشته در پایه یازدهم
تغییر رشته از دهم به یازدهم | راهنمای تغییر رشته در پایه یازدهم

تغییر رشته دهم به یازدهم

برخی از دانش‌آموزان پس از اتمام پایه‌ی تحصیلی نهم، معدل مورد نظر آموزش و پرورش را برای انتخاب یک رشته‌ی خاص، کسب نمی‌کنند یا به دلایل دیگر، در انتخاب رشته‌ی تحصیلی خود اشتباه می‌کنند یا پس از گذشت مدتی از تحصیل، علاقه‌ای به رشته خود ندارند. آموزش و پرورش فرصتی را برای این دسته از دانش‌آموزان فراهم کرده است تا بتوانند در بازه‌های زمانی مختلف در آزمون تغییر رشته شرکت و  رشته تحصیلی خود را تغییر دهند.

لازم به ذکراست، تغییر رشته در دبیرستان، فقط در بدو ورود به پایه یازدهم یا پس از اتمام این سال امکان‌پذیر است و دانش‌آموزان باید پس از آگاهی از دروس تغییر رشته، در آزمون مربوطه شرکت کنند.

دانش‌آموزان در طول سال دهم، در دو نوبت امتحانات خرداد و شهریور می‌توانند برای تغییر رشته اقدام کنند.

شرایط تغییر رشته دهم به یازدهم

دانش آموزان اگر شرایط تغییر رشته از پایه دهم به یازدهم را داشته باشند، می‌توانند در آزمون مربوطه شرکت و رشته‌ی تحصیلی خود را تغییر دهند. شرایط تغییر رشته‌ی دهم به یازدهم در ادامه فهرست شده است:

✔️ برای تغییر رشته از پایه دهم به یازدهم، دانش‌آموز باید نمره‌ی قبولی 10 را در امتحانات «دروس تغییر رشته»، در نوبت خرداد یا شهریور (یا هردو) کسب کرده باشد.

✔️ پس از کسب نمره‌ی قبولی در دروس تغییر رشته، دانش‌آموز باید در آزمون بعضی از دروس مشابه رشته‌ی قبلی شرکت کند.

✔️ نمره‌ی قبولی درس‌های رشته قبلی، که با دروس رشته‌ی جدید کد درسی یکسانی دارند، به عنوان درس‌های گذرانده شده در رشته‌ی جدید پذیرفته می‌شوند.

✔️ برخی از دروس، غیرقابل تطبیق هستند، بنابراین دانش آموزی که در امتحان تغییر رشته از پایه‌ی دهم به یازدهم در خرداد ماه شرکت کرده است، باید این دروس را نیز در تابستان سال یازدهم یا دوازدهم و یا دی ماه بگذراند.

✔️ دانش‌آموزاني كه از ساير رشته‌ها به يكي از رشته‌هاي فني تغيير رشته مي‌دهند، در آزمون تغيير رشته، دروس پودماني را امتحان می‌دهند. دروس پودمانی دارای 5 پودمان است که برای هر یک از پودمان‌ها باید به صورت جداگانه اعلام نتیجه شود. قبولی در دروس پودمانی، به معنای کسب شایستگی 2 (معادل نمره‌ی 13.5) یا 3 (معادل 20) است.

دانش‌آموز باید حداکثر 15 روز قبل از برگزاری امتحانات خرداد یا شهریور در پایه‌ی دهم، برای تغییر رشته از پایه‌ی دهم به یازدهم، تصمیم قطعی گرفته باشد.

مراحل تغییر رشته دهم به یازدهم

مراحل تغییر رشته در مقطع دهم به یازدهم به اختصار در ادامه بیان شده است:

☑️ درخواست کتبی توسط دانش‌آموز.

☑️ تعیین نوبت برای شرکت در آزمون تغییر رشته ( در دو نوبت خرداد یا شهریور می‌توانید در آزمون تغییر رشته شرکت کنید.)

☑️ ثبت درخواست تغییر رشته در سامانه سناد و دریافت و تکمیل فرم الف و ب. (پس از مراجعه به سامانه سناد و «دریافت فرم الف انتخاب رشته»، دانش‌آموز باید این فرم را در دو نسخه چاپ و تکمیل کند و پس از امضای ولی، به مدرسه تحویل دهد.)

نکته: تکمیل فرم مذکور باید دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد یا شهریور انجام شود.

☑️ بررسی و تایید اداره‌ی آموزش و پرورش.

☑️ شرکت در آزمون و ثبت نمرات تغییر رشته در سیستم. (پس از کسب نمره‌ی قبولی در دروس تخصصی تغییر رشته، دانش‌آموز می‌تواند رشته‌ی خود را تغییر دهد.)

دروس تغییر رشته دهم به یازدهم

دروس تغییر رشته از پایه‌ی دهم به یازدهم به منظور آگاهی بیشتر دانش‌آموزان، به صورت کامل در جدول زیر ارائه داده شده است:

دروس تغییر رشته از پایه‌ی دهم به یازدهم
از تجربی، انسانی، معارف، فنی و حرفه ای و کاردانش
به ریاضی
از ریاضی، تجربی، انسانی، فنی و حرفه ای و کاردانش
به علوم و معارف اسلامی
از کاردانش، ریاضی، تجربی، انسانی، معارف
به فنی و حرفه ای
 • ریاضی 1
 • هندسه 1
 • فیزیک 1
 • شیمی 1

از تجربی به ریاضی : در صورت قبولی در دروس شیمی 1 و ریاضی 1 رشته‌ی تجربی، صرفا در دو آزمون زیر شرکت کنند:

 1. هندسه 1
 2. فیزیک 1
 • تاریخ 1 (تخصصی رشته)
 • عربی 1 (زبان تخصصی رشته)
 • اصول عقاید 1
 • علوم و معارف قرآنی 1
 • الزامات محیط کار
 • دروس شایستگی فنی (تخصصی)

از کاردانش به فنی: در صورت قبولی در الزامات رشته فعلی، صرفا در آزمون های زیر شرکت کند:

 1. دروس شایستگی فنی (تخصصی)
از ریاضی، انسانی، معارف، فنی و حرفه ای، کاردانش
به تجربی
از ریاضی، تجربی، معارف، فنی و حرفه ای، کاردانش
به انسانی
از ریاضی، تجربی، انسانی، معارف و فنی و حرفه ای
به کاردانش
 • ریاضی 1
 • زیست 1
 • فیزیک 1
 • شیمی 1

از ریاضی به تجربی: در صورت قبولی در فیزیک 1، شیمی 1 و ریاضی 1 رشته‌ی ریاضی، صرفا در آزمون زیر شرکت کند:

 1. زیست 1
 • علوم و فنون ادبی 1
 • جامعه شناسی 1
 • اقتصاد
 • منطق
 • الزامات محیط کار
  (گذراندن استاندارد مهارت دهم تا پایان پایه یازدهم)

از فنی به کاردانش: (در صورت قبولی در الزامات رشته فعلی)

 • آزمونی ندارد.

امتحان تغییر رشته دهم به یازدهم

امتحان تغییر رشته دهم به یازدهم در دو بازه‌ی زمانی خرداد و شهریورماه برگزار می‌شود و دانش‌آموزان می‌توانند برخی از دروس را در خردادماه و برخی از دروس را در شهریور یا کل دروس را در خرداد و شهریور امتحان دهند.

جمع بندی

آن دسته از دانش‌آموزانی که بر هر دلیل از انتخاب رشته خود رضایت ندارند، در صورت دارا بودن شرایط و ضوابط لازم، می‌توانند در آزمون تغییر رشته شرکت و رشته‌ی تحصیلی خود را تغییر دهند. در صورت هرگونه ابهام پیرامون مراحل و دروس تغییر رشته از پایه ی دهم به یازدهم، می‌توانید سوالات خود را در قسمت کامنت مطرح کنید.


سوالات متداول

آیا امکان تغییر رشته از پایه‌ی دهم به یازدهم وجود دارد؟

بله، پس از انتخاب رشته‌ی تحصیلی و ورود به مقطع متوسطه‌ی دوره‌ی دوم، کماکان امکان تغییر رشته از دهم به یازدهم وجود دارد و اگر دانش‌آموزان دارای شرایط تغییر رشته از پایه دهم به یازدهم باشند، می‌توانند در آزمون تغییر رشته شرکت و در رشته‌ی مورد علاقه خود تحصیل کنند.

برای تغییر رشته از پایه‌ی دهم به یازدهم در چه مقاطع زمانی باید اقدام کرد؟

دانش‌آموزان در طول سال دهم، در دو نوبت امتحانات خرداد و شهریور می‌توانند برای تغییر رشته اقدام کنند.

دروس تغییر رشته از ریاضی به تجربی در پایه دهم به یازدهم کدامند؟

دانش‌آموزی که می‌خواهد در پایه‌ی دهم از رشته‌ی ریاضی به تجربی تغییر رشته بدهد، در صورت کسب نمره‌ی قبولی درس‌های: ریاضی (1)، فیزیک (1) و شیمی (1)، باید در امتحان درس زیست‌شناسی (1) در خرداد یا شهریور شرکت کرده و نمره‌ی قبولی به دست آورد.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 7

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

25 دیدگاه

 1. سلام وقتتون بخیر
  من الان دهم انسانی ام و میخوام به تجربی تغییر رشته بدم اگه حتی یکی از امتحان های خرداد همین امسال رو نمره قبولی نیارم نمیرارن تو ازمون تغییر رشته شرکت کنم؟!

  1. سلام دوست عزیز، شما باید در امتحانات نهایی پایه ی دهم قبول بشید، اگر تصور می کنید ممکنه در یکی از درس ها بیفتید، می‌تونید از قانون تک ماده استفاده کنید. در این مورد استفاده از این تبصره از معاون آموزشی یا مسئول اداری مدرسه مشورت بگیرید.

 2. با سلام
  ممنون از مطلب مفیدتون
  این فرآیند تغییر رشته و امتحاناتی که میگیرن هر سال برگذار میشه؟؟

  1. سلام دوست عزیز، ممنون از لطف شما. تغییر رشته از دهم به یازدهم و یازدهم به دوازدهم امکان پذیره. منتها از دهم به یازدهم شما می تونید از نظری به فنی حرفه‌ای یا بلعکس هم برید، ولی در یازدهم به دوازدهم فقط درون شاخه‌ای ممکنه. بله هر سال خرداد و شهریور امتحان تغییر رشته برگزار می شه.

 3. با سلام
  یکی از دوستان بنده نتونست درس بخونه به مشکلاتی که براش پیش اومده بود و حد نصاب نمره تجربی رو بیاره و مجبور شد بره رشته فنی حرفه ای،
  خیلی ناراحته و از درس خوندن کلا زده شده.
  من میخواستم از تغییر رشته‌ی سال دهم به یازدهم بهش بگم،
  اما یه سوال برام پیش اومد که آیا چون اون حد نصاب نمره قبولی در رشته تجربی رو نیاورده بود و نتونست بره، الآن هم نمیتونه بره؟؟ یا الآن برا تغییر رشته دیگه اونا نیاز نیستن و تاثیری ندارن و فقط باید برا تغییر رشته چند تا امتحان بده؟؟
  اگه میشه بگید تشکر.

  1. سلام دوست عزیز، مشکلی نداره و می‌تونه در امتحان تغییر رشته شرکت کنه. اشکالی پیش نمیاد. فقط حتماً تاکید کنید به دوستتون که سریع تر اقدام کنه و امتحان تغییر رشته رو در شهریور بده، چون باید به مدرسه اعلام کنه و کارهای اداریش انجام بشه. از طرفی تغییر رشته از فنی حرفه ای به رشته‌های نظری فقط دهم به یازدهم امکان پذیره و در یازدهم به دوازدهم فقط از طریق مدارس بزرگسال می شه از شاخه‌ی فنی به نظری اومد.

 4. سلام برا تغییر رشته نمرات پایه راهنمایی تاثیر داره؟
  مثلا کسی که حد نصاب نمره قبولی تو رشته تجربی رو بدست نیاورده، دبیرستان هم نمیتونه به اون رشته تغییر رشته بده؟؟؟؟؟؟؟؟
  یا که نه تاثیری نداره و فقط چند تا امتحان باید بدیم برا تغییر رشته
  مثلا من حد نصاب قبولی در رشته تجربی رو در پایه ۹ به ۱۰ بدست نیاوردم
  یعنی تغییر رشته هم نمیتونم بدم؟؟

  1. سلام دوست عزیز، خیر برای شرکت در امتحانات تغییر رشته به نمرات دوره‌ی اول توجهی نمی‌کنند. می‌تونید بعد از امتحانات خرداد دهم، در امتحان تغییر رشته شرکت کنید.

 5. سلام اگه در رشته فنی چنتا از درسای تخصصی رو اوفتاده باشی و بخوام تغییر رشته هم بدم باید اون پودمانا رو پاس کنم یا دیگه لازم نیست؟؟

  1. سلام دوست عزیز، شما باید حتماً در امتحانات سال تحصیلی که به اتمام رسوندید، قبول بشید تا امکان تغییر رشته داشته باشید.

 6. سلام ببخشید ی سوالی داشتم من می خوام تغییر رشته بدم مهر می رم یازدهم اگه بخوام تغییر رشته بدم باز باید دهم بخونم یا همون طوری می تونن وارد یازدهم بشم

  1. سلام دوست عزیز، امتحانات تغییر رشته همزمان با امتحانات تجدیدی برگزار شدن و شما باید درخواست خودتون رو پیش از شهریور به مدرسه ارائه می‌دادید. برای تغییر رشته باید تابستان یازدهم به دوازدهم اقدام کنید، البته اگر که نخواهید از نظری به فنی برید.

  1. سلام مجدد دوست عزیز، اگر ریاضی هستید یا انسانی می‌تونید سال بعد هم برای تغییر رشته اقدام کنید، اما اگر چنین قصدی دارید، توصیه می‌کنم حتماً مطالعه‌ی دروس اختصاصی تجربی رو از ابتدای سال تحصیلی جاری آغاز کنید. رقابت در این رشته بالا است و باید آمادگی لازم را کسب کنید. موفق باشید.

 7. ببخشید بازم مزاحم شدم می خوام قشنگ اطلاعات داشته باشم ممنون بابت همه پاسخ هاتون
  اگه بخوام برای تابستان یازدهم تغییر رشته بدم باید کتاب تجربی سال دهم یازدهم امتحان بدم
  ❤️🙏

  1. سلام مجدد دوست عزیز، شما باید بعد از امتحانات خرداد به مدرسه اعلام کنید که می‌خواهید تغییر رشته بدید و بعد دروس یازدهم رو شهریور امتحان بدید. درنهایت اگر پذیرفته بشید، بعداً امتحانات مربوط به سال دهم رو ازتون در تابستان بعد می‌گیرند.

 8. سلام ایا امکان تغییر رشته از انسانی به تجربی برای پایه دهم به یازدهم وجود دارد؟؟
  و اینکه شرایط تغییر رشته از انسانی به تجربس به چه صورت است؟؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز، بله این امکان وجود دارد. متقاضی باید بعد از امتحانات خرداد ماه پایه‌ی دهم، درخواست تغییر رشته‌ی خود را به مدرسه ارائه دهد و تابستان در امتحانات تغییر رشته شرکت کند. دروس ریاضی 1، فیزیک 1، زیست 1 و شیمی 1 را باید امتحان داده و در آن‌ها با نمره‌ی حداقل 10 پذیرفته شود.

   1. واقعا!؟ ولی مدرسه من نمیدونم چجوریه که بهم میگن تغییر رشته از انسانی به تجربی یا ریاضی امکان پذیر نیست چون هیچ کدوم درسای اختصاصی مشترک ندارن و ریاضی و تجربی چون درسای مشترک دارند میتونند دانش اموزا از ریاضی به تجربی یا بالعکس تغییر رشته بدند من واقعا گیج شدم که امکانش اخر هست یا نیست

    1. سلام مجدد دوست عزیز، امکان تغییر رشته از تمام رشته‌های نظری وجود داره. برای کسب اطلاعات دقیق به اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه‌ی محل تحصیل خودتان زنگ بزنید یا حضوری مراجعه کنید.

 9. سلام وقت بخیر. من ی سوالی داشتم اگه من دی برم کنکور بدم درشته حقوق قبول بشم برای دانشگاه آزاد باید رتبه ام چند باشه؟

  1. سلام دوست عزیز، کنکور در سال 1402 دو مرحله است، بعد از آزمون دی ماه، نتایج اعلام نمی‌شود و باید کنکور تیرماه نیز برگزار شود و نتیجه‌ی همه‌ی داوطلبین مشخص شود. برای قبولی در رشته‌ی حقوق برای دانشگاه آزاد، نیازی به کسب رتبه‌ی خیلی عالی ندارید. با رتبه‌های پنج رقمی نیز امکان قبولی وجود دارد.

 10. سلام ببخشید ی سوال دارم .
  من رشتم انسانیه الان کلاس یازدهم هستم
  می خوام برای کنکور. آماده بشم یعنی از تابستون امسال شروع کنم خوبه حالا در کنارش هم کلاس قلم چی برم؟

  1. سلام دوست عزیز، بله اگر درس‌های سال یازدهم رو هم امسال با جدیت بخونید، بهتون کمک زیادی می‌کنه. برای برنامه‌ریزی، تست زنی و رفع اشکال می‌تونید از اپلیکیشن صد در صد رایگان “هم‌درس” استفاده کنید. شرکت در آزمون‌های آزمایشی هم بسیار راهگشاست. در ضمن از افزایش تاثیر معدل نهایی در کنکور غافل نشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا