پایه یازدهم

تغییر رشته یازدهم به دوازدهم l راهنمای تغییر رشته از یازدهم به دوازدهم

در برخی مواقع ممکن است دانش‌آموزان پایه‌ی یازدهم به هر دلیلی از رشته‌ی تحصیلی خود رضایت نداشته باشند و بخواهند رشته‌ی دیگری را انتخاب و در آن رشته ادامه تحصیل دهند. براساس بخشنامه‌ی وزارت آموزش و پرورش، امکان تغییر رشته‌ از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم به صورت درون شاخه‌ای برای هریک از رشته‌های تحصیلی دوره‌ی نظری، برای دانش‌آموزان وجود دارد.

دانش‌آموزانی که می‌خواهند رشته‌ی خود را تغییر دهند، باید پس از اطلاع از دروس تغییر رشته، در آزمون مربوطه شرکت و نمره لازم را کسب کنند.

تغییر رشته پایه یازدهم به دوازدهم | راهنمای تغییر رشته از یازدهم به دوازدهم
تغییر رشته پایه یازدهم به دوازدهم | راهنمای تغییر رشته از یازدهم به دوازدهم

تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم

امکان تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم به صورت درون شاخه‌ای برای هریک از رشته‌های ریاضی فیزیک، تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی امکان‌پذیر است. دانش‌آموزانی که می‌خواهند رشته‌ی تحصیلی خود را تغییر دهند، باید ضمن آگاهی از شرایط تغییر رشته و همچنین دروس تغییر رشته‌ی پایه‌ی یازدهم به دوازهم، در بازه‌های زمانی تعیین شده، در آزمون تغییر رشته شرکت کنند.

امتحان تغییر رشته در خرداد و شهریور ماه پایه‌ی یازدهم برگزار می‌شود و دانش‌آموزان می‌توانند برخی از دروس را در خردادماه و برخی از دروس را در شهریور یا کل دروس را در خرداد و شهریور امتحان دهند.

با ورود به پایه‌ی یازدهم، تغییر رشته برای پایه‌ی دوازدهم فقط به صورت درون شاخه‌ای امکان‌پذیر است، یعنی دانش‌آموزی که در یکی از رشته‌های نظری (ریاضی، تجربی، انسانی و علوم و معارف اسلامی) درس می‌خواند، می‌تواند بر اساس ضوابط، به هر کدام از این گروه‌ها تغییر رشته بدهد، اما دیگر امکان تغییر رشته از فنی‌حرفه‌ای یا کاردانش به رشته‌های نظری وجود ندارد. بنابراین برای چنین تغییری باید قوانین مربوط به تغییر رشته دهم به یازدهم را مطالعه کنید و از اطلاعات مربوط به امتحان تغییر رشته در دبیرستان آگاه باشید و پیش از رسیدن به پایه‌ی یازدهم، در این زمینه اقدام کنید.

شرایط تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم

دانش‌آموزانی که قصد تغییر رشته‌ی تحصیلی خود را دارند، باید آگاهی لازم در رابطه با شرایط تغییر رشته از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم را داشته باشند و سپس در آزمون مربوطه شرکت کنند. شرایط تغییر رشته‌ از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم در زیر فهرست شده است:

✔️ تغییر رشته‌ی درون شاخه‌ای دانش‌آموزان، منوط به اخذ موافقت کمیسیون خاص آموزش و پرورش و شرکت در آزمون تغییر رشته و کسب نمره‌ی قبولی در دروس مرتبط است.

✔️ دروس گذرانده شده در رشته‌ی قبلی که با درس‌های رشته‌ی جدید دارای کد یکسانی هستند، به عنوان دروس گذرانده شده در رشته‌ی جدید، پذیرفته می‌شوند.

✔️ دروسی که دانش‌آموز برای تغییر رشته انتخاب می‌کند جزو واحدهای درسی آن سال تحصیلی منظور نمی‌شود.

✔️ اگر دانش‌آموزی در خردادماه در آزمون تغییر رشته شرکت کند و نتواند نمره‌ی لازم را برای قبولی کسب کند، می‌تواند آن درس را مجدد در شهریورماه امتحان دهد.

✔️ هزینه‌ی طراحی سوال و تصحیح اوراق و برگزاری امتحان تغییر رشته، مطابق با تعرفه‌ی امتحانات داوطلبان آزاد از دانش‌آموزان دریافت می‌شود.

تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم فقط برای دانش‌آموزان شاخه نظری ممکن است. دانش‌آموزانی که می‌خواهند به رشته‌ها و شاخه‌های دیگر تغییر رشته بدهند باید از قوانین مربوط به آموزش از راه دور، مدارس بزرگ‌سالان و … استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: آزمون رغبت و توانایی

لینک دانلود اپلیکیشن رایگان هم‌درس
لینک دانلود اپلیکیشن رایگان هم‌درس

مراحل تغییر رشته در پایه یازدهم

دانش‌آموزانی که در پایه‌ی تحصیلی یازدهم مشغول به تحصیل هستند، در صورتی که متقاضی تغییر رشته‌ی درون شاخه‌ای باشند لازم است با معرفی مدیر مدرسه و موافقت اداره‌ی آموزش و پرورش، برای تغییر رشته‌ی تحصیلی خود اقدام کنند. تغییر رشته از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم دارای مراحلی است که در ادامه به صورت گام به گام بیان شده است.

مراحل و نحوه تغییر رشته در پایه‌ی یازدهم

✔️ دریافت فرم تغییر رشته از سامانه سناد و درخواست تغییر رشته توسط دانش‌آموز:

نمون برگ شماره‌ی 1 درخواست تغییر رشته باید دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد یا شهریور تکمیل و پس از تایید ولی، به مدیر مدرسه تحویل داده شود. نکته مهم آنکه، اگر دانش‌آموزی در دو مرحله‌ی خرداد و شهریور در امتحان تغییر رشته شرکت کند، باید نمون برگ درخواست تغییر رشته را برای هر مرحله به صورت مجزا تکمیل و ارائه کند.

✔️ معرفی دانش‌آموز برای شرکت در آزمون تغییر رشته:

پس از تکمیل فرم توسط دانش‌آموز و ارائه به مدرسه، مدیر واحد آموزشی باید تقاضای تغییر رشته‌ی دانش‌آموز را به صورت مکتوب به اداره‌ی آموزش و پرورش ارسال کند و در صورت تایید، مجوز شرکت در امتحان تغییر رشته برای دانش‌آموز صادر می‌شود.

✔️ شرکت دانش‌آموز در امتحان تغییر رشته:

پس از تایید و دریافت مجوز، دانش‌آموز باید ضمن آگاهی از جدول دروس تغییر رشته از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم، در آزمون تغییر رشته شرکت و حدنصاب نمره‌ی قبولی را در دروس مربوطه کسب کند.

✔️ تطبیق دروس رشته قبلی با رشته جدید:

پس از موافقت اداره‌ی آموزش و پرورش و کسب نمره‌ی قبولی در آزمون تغییر رشته، دانش‌آموز باید باقی‌ مانده‌ی دروس پایه‌های دهم و یازدهم رشته‌ی جدید را در تابستان و یا دی ماه پایه‌ی دوازدهم بگذراند.

لازم به ذکراست، پس از ثبت نام دانش‌آموز در رشته‌ی جدید، تطبیق دروس از طریق سیستم رایانه‌ای انجام می‌شود و دروسی که دانش‌آموز باید برای فارغ التحصیلی بگذراند، با درج کلمه کمبود در کارنامه مشخص می‌شود.

جدول دروس قابل تطبیق در تغییر رشته‌ی درون شاخه‌ای که داری کد یا عنوان یکسانی نیستند:

جدول دروس قابل تطبیق در تغییر رشته‌ی درون شاخه‌ای 
دروس گذرانده شده در رشته‌ی قبلی دروس قابل تطبیق با رشته‌ی جدید
عنوان درس کد درس عنوان درس کد درس
تعلیمات دینی (دینی، اخلاق و قرآن) 1 10151 اصول عقاید 1 10241
تعلیمات دینی (دینی، اخلاق و قرآن) 1 10151 تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) 1 10011
اصول عقاید 1 10241 تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) 1 10011
اصول عقاید 1 10241 تعلیمات دینی (دینی، اخلاق و قرآن) 1 10151
اصول عقاید 2 11281 تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) 2 11011
اصول عقاید 2 11281 تعلیمات دینی (دینی، اخلاق و قرآن) 2 11181
تاریخ 1 10191 تاریخ 1 (تخصصی رشته) 10281
تاریخ 1 (تخصصی رشته) 10281 تاریخ 1 10191
تاریخ 2 11231 تاریخ 2 (تخصصی رشته) 11321
تاریخ 2 (تخصصی رشته) 11321 تاریخ 2 11231
آمار و احتمال 11071 ریاضی و آمار 2 11211
حسابان 1 11061 ریاضی 2 11161
حسابان 1 11061 ریاضی و آمار 2 11211
ریاضی 1 10051 ریاضی و آمار 1 10181
ریاضی 2 11161 ریاضی و آمار 2 11211
عربی (زبان تخصصی رشته) 1 10161 عربی، زبان قرآن 1 10021
عربی (زبان تخصصی رشته) 1 10271 عربی (زبان تخصصی رشته) 1 10161
عربی (زبان تخصصی رشته) 1 10271 عربی، زبان قرآن 1 10021
عربی (زبان تخصصی رشته) 1 10161 عربی (زبان تخصصی رشته) 1 10271
عربی (زبان تخصصی رشته) 2 11191 عربی، زبان قرآن 2 11021
عربی (زبان تخصصی رشته) 2 11311 عربی (زبان تخصصی رشته) 2 11191
عربی (زبان تخصصی رشته) 2 11191 عربی (زبان تخصصی رشته) 2 11311
فیزیک 1 10101 فیزیک 1 10291
فیزیک 2 11101 فیزیک 2 11331

✔️ ثبت نمرات امتحان تغییر رشته:

پس از شرکت در آزمون و کسب نمره‌ی قبولی در تمامی دروس مربوط، با تغییر رشته‌ی دانش‌آموز موافقت می‌شود و دانش‌آموز می‌تواند در پایه‌ی دوازدهم رشته‌ی جدید ادامه تحصیل دهد.

انتخاب رشته برای ادامه‌ی تحصیل در دبیرستان و سپس انتخاب یک رشته و شغل مناسب برای آینده، می‌تواند یک موضوع دلهره‌آور باشد. ما در مقاله‌ی «انتخاب رشته دانشگاهی در دبیرستان» چندین راهکار برای انتخاب صحیح به شما ارائه کرده‌ایم. 

دروس تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم

جدول دروس تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم در دوره‌ی دوم متوسطه ی نظری، در جدول زیر ذکر شده است:

دروس تغییر رشته‌ی پایه یازدهم به دوازدهم
عنوان رشته عناوین دروس تغییر رشته
ریاضی فیزیک حسابان 1 / هندسه 2 / فیزیک 2 / شیمی 2
علوم تجربی ریاضی 2 / فیزیک 2 / شیمی 2 / زیست‌شناسی 2
ادبیات و علوم انسانی علوم و فنون ادبی 2 / جامعه‌شناسی 2 / عربی 2 / فلسفه 1
علوم و معارف اسلامی علوم و معارف قرآنی 2 / اصول عقاید 2 / عربی (زبان تخصصی رشته) 2 / تاریخ 2 (تخصصی رشته)

نمون برگ شماره 1 درخواست تغییر رشته‌ی دانش آموز

نمون برگ شماره 1 درخواست تغییر رشته‌ی دانش آموز
نمون برگ شماره 1 درخواست تغییر رشته‌ی دانش آموز

جمع بندی

آن دسته از دانش‌آموزان پایه‌ی یازدهم که از رشته‌ی تحصیلی خود رضایت ندارند، با رعایت شرایط و همچنین آگاهی از دروس تغییر رشته‌ی یازدهم به دوازدهم، می‌توانند در آزمون تغییر رشته شرکت و در صورت کسب نمره‌ی قبولی، در رشته‌ی جدید در پایه‌ی دوازدهم ادامه تحصیل دهند. در صورت هرگونه ابهام پیرامون شرایط و نحوه‌ی تغییر رشته از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم، می‌توانید سوالات خود را در بخش کامنت مطرح کنید.


سوالات متداول

آیا امکان تغییر رشته در پایه‌ی یازدهم وجود دارد؟

بله. آن دسته از دانش‌آموزان پایه‌ی یازدهم که از رشته‌ی تحصیلی خود رضایت ندارد، با رعایت شرایط می‌توانند در آزمون تغییر رشته شرکت و در صورت کسب نمره‌ی قبولی در رشته‌ی جدید ادامه تحصیل دهند.

امتحان تغییر رشته از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم چه زمانی برگزار می‌شود؟

امتحان تغییر رشته در خرداد و شهریورماه برگزار می‌شود و دانش‌آموزان می‌توانند برخی از دروس را در خرداد برخی از دروس را در شهریورماه یا کل دروس را در خرداد و شهریور امتحان دهند.

چگونه نمون برگ درخواست تغییر رشته را دریافت کنیم؟

نمون برگ شماره 1 درخواست تغییر رشته، از طریق سامانه سناد قابل دریافت است.

میانگین امتیاز 4.5 / 5. جمع امتیاز 14

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

207 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید،مبنای کمسیون برای اجازه به تغیر رشته چیست؟! کدام شرایط و در نظر میگیره و اجازه تغیر رشته میده؟! معدل سال قبل رشته فعلی ام ۱۸/۶۴بود
  لطفا شرایط موافقت کمسیون با تغیر رشته رو بفرمایید و همچنین دروس تغیر رشته و تطبیق کارنامه رو بفرمایید
  ولطفا تاریخ دریافت فرم تغیر رشته از مدرسه رو بفرمایید.
  تشکر فراوان

  1. سلام دوست عزیز، شما ذکر نکردید که در چه رشته‌ای مشغول به تحصیل هستید، اما در ابتدای امر باید با مراجعه به دفترداری مدرسه و یا مشاور تحصیلی خود، فرم تغییر رشته را دریافت کنید و از طریق مدرسه در آزمون تغییر رشته شرکت کنید. در این مقاله ذکر شده که برای ورود به هر رشته باید چه درس هایی رو امتحان بدید. اگر برای تغییر رشته جدی هستید، بدون توجه به زمانبندی ها هرچه سریعتر به مدرسه اعلام کنید تا هم فرم های مربوطه به شما ارائه شود و هم برای شرکت در آزمون تغییر رشته به مشکل برنخورید. مبنای اصلی برای پذیرش شما در رشته ی دیگر، کسب نمره ی قبولی در آزمون تغییر رشته است.

   1. سلام من درخواست تغییر رشته از ریاضی به تحربی رو دادم اما درس های حسابان و امار و احتمال رو پاس نشدم و باید برای تغییر رشته فیزیک۲ ، ریاضی ۲ و زیست ۲ رو امتحان بدم . ایا ممکنه ریاضی ۲ رو جای امار احتمال و حسابان امتحان بدم؟ یعنی دیگه امتحان تجدید رو ندم

    1. سلام دوست عزیز، شما برای تغییر رشته باید در امتحانات ترم دوم پایه‌ای که تحصیل می‌کنید، نمره‌ی قبولی کسب کنید. بنابراین این امکان وجود ندارد و اگر امکان استفاده از تبصره تک ماده وجود دارد، که مشکلی پیش نمی‌آید، اما اگر این امکان نیست، باید در امتحان تجدیدی شهریور ماه شرکت کنید.

 2. سلام و خسته نباشید بنده یازدهم تجربی هستم و میخوام به دوازدهم انسانی تغیر رشته بدم
  آیا کمسیون اجازه تغیر رشته میده؟
  همچنین بفرمایید من که میخوام در آزمون تغیر رشته شهریورماه شرکت کنم چه زمانی باید فرم تغیر رشته رو دریافت کنم
  سپاس

  1. سلام دوست عزیز. امکان تغییر رشته درون رشته‌های نظری ریاضی، تجربی و انسانی هم در مقطع دهم و یازدهم و هم یازدهم به دوازدهم وجود دارد. اگر متقاضی تغییر رشته هستید لازم است چند واحد درسی که برای تغییر رشته است را بگذرانید (واحدهای درسی برای تغییر رشته در همین مقاله ذکر شده است.) و نمره‌ی قبولی را کسب کنید. برای تغییر رشته می‌توانید در خرداد یا شهریورماه اقدام کنید و لازم است برای ثبت درخواست به مدرسه‌ی خود مراجعه و فرم های مربوطه را تکمیل کنید.

 3. سلام من رشتم فنی حرفه هست پایه یازدهم و سال بعد دوازدهم میخونم میخاستم ببینم میشه تو هنرستان از یازدهم به دوازدهم تغییر رشته داد

    1. سلام دوست عزیز، تغییر رشته در پایه‌ی یازدهم به دوازدهم از فنی و حرفه‌ای به رشته‌های نظری (ریاضی، تجربی و انسانی) امکان‌پذیر نیست، اما تغییر رشته‌ی درون شاخه‌ای معمولاً با کسب موافقت مسئولین مدرسه امکان پذیر است. شما می‌توانید با مراجعه به مسئولین مدرسه‌ی خود، پیگیر تغییر رشته ی خود باشید.

    2. اگر امتحانات تیر تغییر رشته رو در پایه یازدهم به دوازدهم تجربی یکیش یا دوتاش رو قبول نشیم امکان امتحان دوباره در شهریور هست؟

     1. سلام دوست عزیز، بله در شهریور امکان شرکت مجدد در امتحان تغییر رشته وجود دارد.

 4. با سلام خسته نباشید.
  رشته من فنی حرفه ای هست پایه یازدهم هستم.
  میخواستم تغییر رشته بدم از یازدهم به دوازدهم و رشته تجربی انتخاب کنم.
  شرایطش چطوری هست؟

  1. سلام، وقت بخیر. دوست عزیز تغییر رشته از فنی حرفه ای و کاردانش به رشته‌های نظری در پایه ی یازدهم امکان پذیر نیست. شما نمی توانید از فنی حرفه ای به تجربی بروید. تغییر رشته از رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش به رشته‌های نظری (ریاضی/انسانی/تجربی) تنها از پایه ی دهم به یازدهم امکانپذیر است.

   1. سلام بنده یازدهم فنی هستم
    نمره هام هم خوبه میخاستم تغییر رشته بدم به دوازدهم انسانی گفتن شرطش اینه برم غیر انتفاعی و اگه نمره هام ۲۰ باشه دولتی میتونم برم در صورتی ک جا داشته باشن
    درستع؟

    1. سلام دوست عزیز، چیزی که شما گفتید در قوانین مربوط به تغییر رشته ذکر نشده است. لطفا برای کسب اطمینان حتماً به اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه‌ی محل تحصیل خود مراجعه کنید. بر اساس قوانین تغییر رشته از فنی به نظری در سال یازدهم به دوازدهم امکان پذیر نیست، مگر از طریق مدارس بزرگسال. موفق باشید.

 5. سلام خسته نباشید،من میخوام در آزمون تغیر رشته یازدهم تحربی به دوازدهم انسانی در شهریورماه شرکت کنم دوهفته مانده به خرداد میتونم فرم تغیر رشته ام رو ثبت کنم و در شهریور آزمون بدم؟ یا باید دوهفته مانده به شهریور تغیر رشته رو ثبت کنم؟
  همچنین دروس تطبیق کارنامه تجربی به انسانی و بفرمایید
  سپاس

  1. سلام دوست عزیز، اگر مدرسه‌ی شما دولتی باشه امکان تغییر رشته در خرداد هم هست. اگر مدرسه‌ی شما غیرانتفاعی باشه باید حتماً در شهریور تغییر رشته بدید. برای ثبت فرم، اگر می‌خواید برای شهریور اقدام کنید، بعد از امتحانات خردادماه به مدرسه مراجعه کنید و فرم های تغییر رشته رو پر کنید. برای تغییر رشته از یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی باید در‌س‌های جامعه شناسی 2، فلسفه 1، علوم و فنون ادبی 2 و عربی 2 امتحان داده بشود. پس از تغییر رشته نیز هنگام تحصیل باید درس های اقتصاد، منطق، جامعه شناسی 1 و علوم فنون ادبی 1 از پایه ی دهم انسانی را در زمانی که مدرسه مقرر می‌کند پاس کنید تا دیپلم دریافت کنید.

 6. سلام استاد،من میخوام در آزمون تغیر رشته پایه یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی در (شهریورماه)شرکت کنم، چه زمانی باید برای فرم تغیر رشته ثبت نام کنم؟

  1. سلام دوست عزیز، اگر می‌خواهید برای شهریور ماه اقدام کنید، باید بعد از امتحانات خردادماه به مدرسه مراجعه کنید و فرم‌های تغییر رشته را دریافت و پر کنید.

 7. سلام خسته نباشید،من میخوام در آزمون تغیر رشته یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی در شهریور ماه شرکت کنم،بنظرتون من از الان کتاب های تغیر رشته رو بخونم یا صبرکنم بعد پایان امتحانات فعلی ام شروع کنم؟

  1. سلام دوست عزیز، چون بناست شهریور امتحان بدهید، بهترین کار این است که امتحان‌های خودتان را جدی بگیرید. اما چون کتاب‌هایی که باید برای امتحان تغییر رشته بخوانید، بیشتر کتاب‌های مفهومی هستند و خودتان از پس مطالعه‌ی آن‌ها برمی‌آیید، بد نیست یکبار به صورت روزنامه‌‌وار و برای آشنایی با مباحث، آن‌ها را بخوانید. شما می‌توانید روزانه حدود یک تا یک ساعت و نیم از وقت خودتان را به خواندن این کتاب‌ها اختصاص دهید. با توجه به این که درنهایت شما قرار است در کنکور انسانی شرکت کنید، خواندن این کتاب ها کمک خوبی به شما خواهد کرد. با توجه به اینکه بیشتر مدارس، تابستان منتهی به سال دوازدهم جمع‌بندی پایه انجام می‌دهند، اگر بتوانید تا 10 یا 15 تیرماه کتاب‌های دروس تغییر رشته را یک دور مرور کنید، برای شروع جدی کارتان (مطالعه‌ برای کنکور انسانی) کمک کننده است. اما برای قبولی در امتحانات تغییر رشته که خیلی هم سخت نیستند چون تشریحی هستند، مطالعه بعد از پایان امتحانات خرداد ماه، کفایت می‌کند.

 8. سلام،میخوام از یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی در شهریور ماه تغیررشته بدم اما استرس دارم که شاید مدرسه یا آموزش پرورش مجوز تغیر رشته ندن یعنی نزارن تو آزمون تغیر رشته شرکت کنم بنظرتون اجازه تغیر رشته و حضور در آزمون تغیر رشته رو میده؟
  همچنین لطف کنید نمره قبولی تغیر رشته رو بگید
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز، اگر مدرسه‌ی شما دولتی باشد امکان تغییر رشته در خرداد هم هست. اگر مدرسه‌ی شما غیرانتفاعی است باید حتماً در شهریور تغییر رشته بدهید. امکان تغییر رشته از تجربی به انسانی وجود دارد، اما اگر نگران هستید می‌توانید زودتر به مسئولین مدرسه مراجعه کنید و از امکان تغییر رشته اطمینان حاصل کنید.
   نمره ی قبولی برای تغییر رشته 10 است.
   برای تغییر رشته از یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی باید در‌س‌های جامعه شناسی 2، فلسفه 1، علوم و فنون ادبی 2 و عربی 2 امتحان داده بشود. پس از تغییر رشته نیز هنگام تحصیل باید درس های اقتصاد، منطق، جامعه شناسی 1 و علوم فنون ادبی 1 از پایه ی دهم انسانی را در زمانی که مدرسه مقرر می‌کند پاس کنید تا دیپلم دریافت کنید.

   1. سلام و عرض ادب خدمت شما استاد گرامی . من قصد تغییر رشته دارم از تجربی به انسانی مانند دوستمون . سوالی داشتم خدمتتون که جدا از این درس هایی که هنگام تحصیل باید امتحان بدیمو شما فرمودید . درس جغرافیا یا تاریخ هم وجود نداره ؟ چون در تجربی ما جغرافیا نداشتیم . و اینکه کجا از ما این امتحان رو میگیرن . در مدرسه یا مکانی رو مشخص میکنن ؟ و ببخشید اگر افتادیم درس های سال دهم رو باید تابستون دوازدهم بدیم و چگونه ؟ بی نهایت سپاسگزارم از پاسخگویتون

    1. سلام دوست عزیز، رشته‌ی انسانی دروس زیادی دارد به همین دلیل تعدادی از درس‌ها به عنوان دروس تغییر رشته انتخاب شده‌اند و امتحان فقط از آن‌ها گرفته می‌شود. پس از تغییر رشته هم هنگام تحصیل باید درس‌های اقتصاد، منطق، جامعه شناسی 1 و علوم فنون ادبی 1 از پایه‌ی دهم انسانی را در زمانی که مدرسه مقرر می‌کنه پاس کنید تا دیپلم دریافت کنید. البته این هایی که نوشتم برای تغییر رشته از یازدهم به دوازدهم است. معمولاً امتحان تغییر رشته در مدرسه‌ی خود شما برگزار می‌شود. اگر شما امسال 1400-1401 دهم بودید، باید شرایط تغییر رشته از پایه دهم به یازدهم رو مطالعه کنید: تغییر رشته دهم به یازدهم

 9. سلام خسته نباشید،ازتون یک سوال دارم،من یازدهم تجربی هستم ولی میخوام در کنکور ریاضی شرکت کنم بنظرتون تغیر رشته بدم یا دوازدهم هم تجربی بخونم و از ریاضی کنکور بدم؟
  بنظرتون کدوم برای من بهتره؟

  1. سلام دوست عزیز، تغییر رشته دادن کار عاقلانه‌تری به نظر می‌رسد چرا که در کنکور سال بعد سوابق تحصیلی 60 درصد در کنکور تأثیر قطعی خواهند داشت و در صورت عدم تغییر رشته، شما باید بخشی از انرژی خود را روی مطالبی بگذارید که ربطی به کنکورتان نخواهد داشت.

   1. یعنی اگه تجربی رو بخونم و از ریاضی کنکور بدم معدل تجربی بعنوان سابقه تحصیلی در کنکور ریاضیم حساب میشه؟ یا اصلا اون ۶۰ درصد و برای من در نظر نمیگیرن؟

 10. درود، آیا تغییر رشته از تجربی به ریاضی علاوه بر قبولی در دروس تخصصی پایه یازدهم ریاضی، نیازمند قبولی در دروس تخصصی سال دهم ریاضی هم هست؟ یعنی نیازه که فیزیک ۱ و هندسه ۱ هم امتحان بدیم برای تغییر رشته در پایه یازدهم؟ بعد آیا تغییر رشته منجر به دیپلم شهریور ماه در پایه دوازدهم میشه؟ به عبارتی امتحانات نهایی دوازدهم به جای خرداد در شهریور برگزار میشه یا یه همچین چیزی؟ و اگه که دیپلم شهریور حساب بشه آیا مانع ورود به بعضی از دانشگاه هاست؟ و اگه که هست چه دانشگاه هایی رو نمیشه وارد شد با دیپلم شهریور؟ سپاسگزار میشم پاسخ بدین و در صورت امکان پاسخ رو به ایمیل بنده ارسال کنید. سپاس بابت راهنمایی

  1. سلام دوست عزیز، شما باید حتماً فیزیک 1 و هندسه 1 را هم امتحان بدهید. ولی مدرسه همکاری می‌کند و معمولاً بعد از اتمام پایه‌ی دوازدهم از شما این آزمون ها را می‌گیرد. دیپلم شهریور ماه صادر نمی شود و همان دیپلم خردادماه صادر می‌شود. امتحان نهایی‌های دوازدهم اگر در شهریور امتحان بدهید، دیپلم در شهریور صادر می شود. فعالاً و بر اساس قوانین امسال، دیپلم شهریور هیچ مانع و محدودیتی برای ورود به دانشگاه‌ها ایجاد نمی‌کند.

 11. سلام،یک سوال ازتون دارم بنظرتون برای کنکور ریاضی کدام منابع کتاب تستی مناسب هست لطف کنید بفرمایید
  همچنین بفرماید جامع بخرم یا پایه؟

  1. سلام دوست عزیز، کتاب‌های شبیه‌ساز کنکور خیلی مفید هستند. کتاب‌هایی مثل «چند کنکور» یا «دور دنیا در چهار ساعت» و «کنکوریوم» خوب هستند. اگر دنبال منبع مناسبی برای دریافت سوالات سطح‌بندی شده از منظر دشواری و آسانی برای تمرین و یادگیری مؤثر هستید، با سرویس آموزش مبتنی بر تمرین «هم‌درس» آشنا شوید. هم‌درس یک اپلیکیشن پیشرفته است که نقاط ضعف هر دانش‌آموز را در مباحث مختلف درسی کشف می‌کند و مسیر درست را برای رفع اشکالات به ‌او نشان می‌دهد. لینک دانلود هم‌درس:
   https://cafebazaar.ir/app/org.taraz.app

 12. سلام الان یازدهم تجربی هستم و میخوام به دوازدهم انسانی تغییر رشته بدم دروس تغییر رشته رو که از مدرسه پرسیدم بعلاوه دروسی که در مقاله ذکر شد روان شناسی و دین و زندگی رو هم گفتن جزء دورس تغییر رشته هستش میخاستم بدونم اطلاعات درست دادن یا نه

  1. سلام دوست عزیز، برای تغییر رشته از یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی باید در‌س‌های جامعه شناسی 2، فلسفه 1، علوم و فنون ادبی 2 و عربی 2 امتحان داده بشود. پس از تغییر رشته نیز هنگام تحصیل باید درس های اقتصاد، منطق، جامعه شناسی 1 و علوم فنون ادبی 1 از پایه ی دهم انسانی را در زمانی که مدرسه مقرر می‌کند پاس کنید تا دیپلم دریافت کنید.

 13. سلام خسته نباشید، من پایه یازدهم انسانی هستم و می‌خوام به دوازدهم تجربی تغییر رشته بدم، خواستم بدونم خیلی سخت میشه و قیدشو بزنم کلا یا تغییر رشته بدم؟ چون تو انسانی هیچکدوم از دروس تجربی و ریاضی نیستم میگم شاید خیلی سخت باشع

  1. سلام دوست عزیز، همانطور که خودتون ذکر کردید تغییر رشته در پایه‌ی یازدهم به دوازدهم از انسانی به تجربی، اقدام چالش برانگیزیه که دشواری‌های زیادی در پی داره. مشاورین تحصیلی چنین اقدامی رو توصیه نمی‌کنن، مگر اینکه تصمیم داشته باشید با یک برنامه ریزی بسیار دقیق و حساب شده و با دست کم یکسال پشت کنکور باقی ماندن، به موفقیت برسید.

   1. برا من مهم دیپلمه، چون می‌خوام تو آزمون افسری نیروی هوایی ارتش که دیپلم تجربی یا ریاضی نیازه شرکت کنم

    1. اگر برای دیپلم اقدام می‌کنید، تغییر رشته مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کنه. شما باید برای تغییر رشته، دروس اصلی تجربی را امتحان بدید و در صورتی که خوب بخونید و مباحث رو یاد بگیرید، می‌تونید آمادگی لازم برای کسب نمره‌ی و معدل دیپلم خوب را هم پیدا کنید.

     1. سلام من پایه یازدهمم تحربی میخام تغغیر رشته بدم به انسانی اطلاع دارم که باید درس فنون۲عربی۲جامعه۲وفلسفه۱رو امتحان بدم و بعد در پایه دوازدهم فنون۱جامعه۱اقتصاد و منطق رو ازمون بدم سوالم اینه که درس های باقی مونده از یازدهم و دهم مثل روانشناسی و تاریخ و جغرافیا اونا چی اوناروهم باید امتحان بدم با مه نیازی نیس؟؟؟

     2. سلام دوست عزیز، رشته‌ی انسانی دروس زیادی دارد به همین دلیل تعداد از درس‌ها به عنوان دروس تغییر رشته انتخاب شده و امتحان دادن در آن‌ها برای تغییر رشته کافی است. دروسی که گفتید رو لازم نیست امتحان بدهید.

 14. سلام. من میخوام از تجربی برم انسانی(یازدهم به دوازدهم) آیا باید در دروس اختصاصی تجربی هم نمره قبولی رو بگیرم تا بتونم تغییر رشته بدم یا گرفتن نمره قبولی در امتحانات تغییر رشته کافی است؟

  1. سلام دوست عزیز، باید در امتحانات رشته‌ی تجربی نمره‌ی قبولی رو کسب کنین.

   1. یعنی الان اگه فیزیک یا ریاضی رو تجدید بشم نمیشه تو امتحان تغییر رشته شرکت کرد؟

    1. دوست عزیز شما باید به هر صورت نمره‌ی قبولی رو کسب کنید. می‌تونید با مشورت مسئولین آموزشی مدرسه یا از قانون تک ماده استفاده کنید و یا در شهریور مجدداً امتحان بدید و نمره‌ی قبولی رو به دست بیارید.

     1. من تو ریاضی تجربی یازدهم می‌خوام از تم ماده استفاده کنم بعدش آماده شم برا تغییر رشته که شهریورماهه مشکلی که پیش نمیاد؟ از تجربی به انسانی

     2. سلام دوست عزیز، بر اساس قوانین استفاده از تبصره‌ (تک ماده)، شما در طول متوسطه‌ی دوم می‌تونید در 4 درس (2 درس نهایی و 2 درس غیرنهایی) از تک ماده استفاده کنید. اما حتما با معاون آموزشی یا دیگر مسئولین مدرسه صحبت کنید و از امکان بهره‌گیری از تک ماده یا ضرورت شرکت در امتحانات تجدیدی شهریورماه مطلع بشید.

     3. سلام وقتتون بخیر ببخشید من یازدهم علوم ومعارف هستم میخوام تغییر رشته بدم برم انسانی )یازدهم به دوازدهم(
      چه درسایی رو باید امتحان بدم؟

     4. سلام دوست عزیز، بر اساس آنچه در بخشنامه آمده است، شما باید درخواست خود را به مدرسه ارائه دهید و در‌س‌های جامعه شناسی 2، فلسفه 1، علوم و فنون ادبی 2 و عربی 2 امتحان داده بشود.

    2. سلام خسته نباشید برای تغییر رشته از یازدهم تجربی به دوازدهم ریاضی امتحانات تجربی فقط باید نمره قبولی بگیریم یا باید نمرمون بالا باشه؟

   2. سلام وقت بخیر من از یازدهم به دوازدهم از رشته تجربی به رشته انسانی تغییر رشته دادم و چهار تا واحد مربوطه رو پاس شدم سوالم اینجاست که برای اخذ دیپلم باید درس های دیگه یازدهم رو هم پاس کنم
    و در درس های دهم باید به جز منطق و اقتصاد و فنون و جامعه بقیه درس های دهم هم پاس بکنم ؟

    1. سلام دوست عزیز، خیر همین دروسی که در یازدهم و دهم ذکر کردید را باید امتحان بدهید و نیازی به امتحان دادن بقیۀ دروس نیست.

 15. سلام من میخوام تغیر رشته بدم از ریاضی به ادبیات باید چه کتاب هایی رو امتحان بدم

  1. سلام دوست عزیز، برای تغییر رشته از یازدهم ریاضی به دوازدهم انسانی باید در‌س‌های جامعه شناسی 2، فلسفه 1، علوم و فنون ادبی 2 و عربی 2 امتحان داده بشه. پس از تغییر رشته هم هنگام تحصیل باید درس‌های اقتصاد، منطق، جامعه شناسی 1 و علوم فنون ادبی 1 از پایه‌ی دهم انسانی را در زمانی که مدرسه مقرر می‌کنه پاس کنید تا دیپلم دریافت کنید.

   1. سلام خسته نباشید
    من میخوام از یازدهم تجربی به دوازدهم ریاضی تغییر رشته بدم
    باید تو شهریور حسابان 1 و هندسه 2 امتحان بدم فقط؟

    1. سلام دوست عزیز. شما باید در شهریور دروس حسابان 1، هندسه 2 و فیزیک 2 رو امتحان بدید.

 16. منظورم درس های باقی مونده روانشناسی تاریخ جغرافیای دهم یازدهمه اونارو هم باید در پایه دوازدهم امتحان بدم ؟ ؟؟

 17. سلام وقتتون بخیر. من پایه یازدهم ریاضی میخواستم تغییر رشته بدم برم تجربی کدوم کتاب هارو باید ازمون بدم ؟

  1. سلام نادیای عزیز، برای تغییر رشته از پایه‌ی یازدهم ریاضی به تجربی باید دروس ریاضی 2، فیزیک 2، شیمی 2 و زیست شناسی 2 را آزمون داده و نمره‌ی لازم برای قبولی را کسب کنید.

 18. سلام وقت بخیر بنده کلاس یازدهم تجربی هستم می خواهم از تجربی به ریاضی تغییر رشته بدهم با توجه به اینکه زیست شناسی برای من مازاد به حساب می آید آیا باید برای تغییر رشته نمره قبولی در آزمونش را کسب کنم یا نیازی نیست؟
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز، شما بدون قبولی در درس زیست پایه‌ی یازدهم را تمام نخواهید کرد. بعد از اتمام پایه ی یازدهم برای تغییر رشته باید درس‌های لازم را امتحان بدهید. الان در پایه‌ی یازدهم برای شما مازاد به حساب نمیاد زیست.

 19. سلام وقت بخییر بنده کلاس یازدهم تجربی هستم و میخوام به فنی حرفه ای تغییر رشته بدم آیا امکان پذیر ؟

  1. سلام دوست عزیز، تغییر رشته به شکل معمول و با آزمون‌های مدرسه‌ از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم فقط به صورت درون شاخه‌ای ممکن است. شما می‌خواهید از شاخه‌ی فنی به نظری تغییر رشته بدید که این فقط در پایه‌ی دهم به یازدهم امکان‌پذیر بود. اما می‌توانید از قوانین مربوط به آموزش از راه دور، مدارس بزرگ‌سالان و … استفاده کنید. برای آگاهی از این قوانین و امکان استفاده از مدارس بزرگسالان به آموزش و پرورش منطقه‌ی خودتون رجوع کنید.

  1. سلام دوست عزیز، تغییر رشته از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم فقط به صورت درون شاخه‌ای امکان‌پذیر است. یعنی اگر شما نظری هستید (ریاضی، تجربی، انسانی و معارف)، اجازه‌ی تغییر رشته به صورت معمول برای ورود به فنی و حرفه‌ای را ندارید. اما قوانینی هست که بر اساس آن‌ها شما می‌توانید با استفاده از مدارس بزرگسال این تغییر رشته را صورت بدهید. برای کسب اطلاع از جزئیات این موضوع باید به اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه‌ی خودتان رجوع کنید.

 20. سلام خسته نباشید من یازدهم تجربی هستم میخوام تغیر رشته به ریاضی بدم یک سوال داشتم خدمتون آیا سوالات تغیر رشته رو دبیران مدرسه خودمون میگیرن یا سوالات از اداره میاد؟همچنین بفرماید سوالات و اداره تصیح میکنه یا مدرسه؟
  همچنین سطح سوالات درحدکتاب هست یا فراتر؟

  1. سلام دوست عزیز، مسئول سوالات تغییر رشته، منطقه‌ی آموزش و پرورش (اداره) است. هر سال منطقه، طراحی سوال‌های تغییر رشته را به یک مدرسه‌ی خاص می‌سپارد تا برای تمام مدارس آن منطقه سوال طراحی کند. بنابراین سوالات هر منطقه با منطقه‌ی دیگر تفاوت دارد. تصحیح امتحان نیز در مدرسه‌ی شما صورت نمی‌گیرد و منطقه‌ی آموزش و پرورش مسئول تصحیح است. سوالات در حد کتاب درسی هستند.

 21. سلام اگر کسی تو رشته ی فعلی خودش چندتا درسو خرداد بیفته می‌تونه تغییر رشته بده؟

  1. سلام دوست عزیز، اگر شخص امتحان‌هاشو بیوفته، باید علاوه بر شرکت در امتحانات تغییر رشته، شهریور در امتحانات تجدیدی شرکت کرده و قبول بشه. اگر هم تعداد تجدیدی‌ها کم باشه و شرایط استفاده از تبصره‌ی تک ماده داشته باشه، می‌تونه از این تبصره استفاده کنه. برای اطلاع از اینکه امکان استفاده از تک ماده دارید یا نه باید به دفترداری مدرسه رجوع و سوال کنید.

 22. سلام وقت بخیر من پارسال که پایه یازدهم تجربی بودم از تجربی به انسانی تغییر رشته دادم الان دوازدهم انسانی رو تموم کردم و برای فارغ‌التحصیلی شهریور باید دروس کمبود انسانی رو امتحان بدم که دقیقا شامل ۹ درس میشه میخواستم بپرسم برای این دروس امکان استفاده از تک ماده وجود داره؟ اگر امکانش هست حداکثر برای چندتا درس میتونم از تک ماده و تبصره استفاده کنم؟ و شرایطش چجوریه؟ ممنون میشم پاسخ بدید

  1. سلام دوست عزیز، بر اساس اطلاعاتی که از سال‌های گذشته داریم، امکان استفاده از تک ماده در آزمون‌هایی که فرمودید نیست. کف قبولی در این امتحانات، کسب نمره‌ی 10 است. برای کسب اطلاع دقیق می‌تونید از دفترداری مدرسه یا از منطقه‌ی آموزش و پرورش سوال کنید.

 23. سلام
  من یازدهم انسانی هستم ، تغیر رشته میدم به تجربی و شهریور باید ۴ تا کتاب تجربی رو امتحان بدم حالا سوالم اینه اگر از ۴ تا امتحان یکی یا دو تاش رو قبول نشدم یعنی زیر ۱۰ گرفتم چی میشه ؟
  یعنی اگر یکیشون رو قبول نشم کلا انتخاب رشتم لغو میشه یا نه

  1. سلام دوست عزیز، کف نمره برای تغییر رشته نمره‌ی 10 است و اگر نتوانید این نمره را بیاورید، اجازه‌ی تغییر رشته نخواهید داشت.

 24. سلام خسته نباشید ، من متقاضی تغییر رشته از ریاضی به تجربی پایه یازدهم هستم ، میخواستم بدونم برای امتحان تغییر رشته شهریور ماه چجوری و کدوم درس هارو باید امتحان بدم؟!

  1. سلام دوست عزیز، شما باید درخواست خودتون رو به مدرسه اعلام کرده باشید، در ادامه مدرسه فرآیند اداری را انجام می‌ده و به شما برنامه‌ی امتحانات شهریور را اطلاع می‌دهند. اگر متقاضی پایه‌ی دهم به یازدهم هستید، برای اطلاع از دروس امتحانی، این مقاله رو بخونید: تغییر رشته دهم به یازدهم l راهنمای تغییر رشته در پایه یازدهم

 25. سلام بجز درسای تخصصی یازدهم شیمی ۲ زیست ۲ ریآصی ۲ و فیزیک ۲ برای تغییر رشته درسای سال دهم رشته تجربی ام باید امتحان بدیم؟
  درسای رشته ریآصی و تو خرداد قبول شدم باز باید دهم و یازدهم ریآصی ام امتحان داد وقتی قراره برم تجربی؟؟؟ح

  1. سلام دوست عزیز، برای تغییر رشته از ریاضی به تجربی، فقط زیست یازدهم و دهم را باید امتحان بدید، بقیه‌ی درس‌ها معادل سازی می‌شود. امتحانات خرداد امسال که بعدش آزمون تغییر رشته می‌دید رو باید قبول شده باشید.

 26. سلام من یازدهم انسانی ام تغیر رشته به تجربی
  امروز تو مدرسه ازم تعهد گرفتن که در صورت پیش اومدن مشکل در فارغ التحصیلی و دیپلم اعتراضی ندارم ، یعنی امکان این هست توی کنکور قبول شم ولی به خاطر تطابق دیپلم مشکل برام پیش بیاد ؟

  1. سلام دوست عزیز، بر اساس اطلاعات موجود، مشکلی برای شما ایجاد نمی‌شود و بدون نگرانی تغییر رشته بدهید. اما کار سختی برای کنکور دارید و تمرکز خود را روی مطالعه ی دروس تجربی بگذارید.

 27. سلام خسته نباشید
  من میخوام از رشته ریاضی یازدهم به تجربی برای دوازدهم تغییر رشته بدم
  و همه ی درسارو پاس شدم
  چه درسایی رو باید شهریور امتحان بدم؟

  1. سلام دوست عزیز، زیست 1 و زیست 2 را باید آزمون بدید. حتماً درخواست خود را برای تغییر رشته به مدرسه اعلام کنید تا برنامه‌ی امتحانی را به شما ارائه بدهند.

 28. سلام من می‌خوام از انسانی به تجربی برم .
  میخواستم بدونم آزمون تغییر رشته در مدرسه ای که حال دارم درس میخونم امتحان میدم یا یک جای دیگه؟

  1. سلام دوست عزیز، شما باید درخواست تغییر رشته را به مدرسه‌ی خودتون ارائه بدید. درنهایت منطقه‌ی آموزش و پرورش تعیین می‌کنه شما در کدوم مدرسه‌ی منطقه‌ی تحصیلی خودتون باید آزمون بدید. آزمون‌های تغییر رشته‌ی شما همون امتحانات تجدیدی شهریورماه یک مدرسه‌ی دیگه‌ست که شما همراه با دانش‌آموزای اون مدرسه امتحان می‌دید.

 29. سلام و عرض ادب،بنده میخوام از یازدهم تجربی به دوازدهم ریاضی تغیر رشته بدم
  یک سوال از خدمت تون دارم،آیا اگر آموزش و پرورش محل برگزاری امتحان تغیر رشته بنده را در مدرسه خودم برگزار کنه آیا سوالات تغیر رشته بنده با سوالات تجدیدی هایی که در مدرسه ای که آزمون میدم یک سوال خواهد بود؟
  یعنی اگر آزمون تغیر رشته در مدرسه خودم برگزار بشه سوالات تغیر رشته من با تجدیدی ها مدرسه خودم یکسان خواهد بود؟

  1. سلام دوست عزیز، آموزش و پرورش هر منطقه هر سال یک مدرسه‌ی دولتی را میزبان امتحانات تغییر رشته قرار می‌دهد. اگر مدرسه‌ی دولتی می‌روید، امکان این وجود دارد که مدرسه‌ی شما میزبان باشد، باید از مسئولین مدرسه یا آموزش و پرورش منطقه سوال کنید. بله، سوالات امتحان شما با دانش‌آموزانی است که امتحان تجدیدی می‌دهند، یکسان است.

   1. سلام پس اگر محل برگزاری آزمون مدرسه خودم باشه مسئول تصحیح سوالات هم مدرسه خودم خواهد بود؟

 30. سلام و درود،یک سوالات از خدمتتون داشتم،آیا از رشته ریاضی تو کنکور از علوم قضایی و فقه حقوق پذیرش میگیرن؟! اگه میگیرن لطفا حداقل رتبه این رشته رو براساس سال های گذشته بفرمایید و همچنین بفرمایید سال قبل چند نفر پذیرش گرفتن
  سپاس فراوان

  1. سلام دوست عزیز، از گروه آزمایشی ریاضی می‌توان وارد رشته‌های فقه و حقوق و علوم قضایی شد. بر اساس آنچه در دفترچه انتخاب رشته گروه ریاضی در کنکور 1400 آمده است، دانشگاه‌های غیرانتفاعی در این رشته دانشجو می‌پذیرند. در مقطع کاردانی دانشگاه‌هایی مثل آفاق (ارومیه)، کار (خرمدره)، کار (قزوین)، روزبهان (مازندران) و علامه طبرسی (مازندران)، هرکدام 100 دانشجو در رشته‌ی علوم قضایی پذیرفته‌اند. دانشگاه علوم قضایی تهران (با شرایط خاص و مصاحبه) 9 نفر مرد در مقطع کارشناسی پذیرفته است. دانشگاه‌ غیرانتفاعی فیض الاسلام در خمینی شهر اصفهان نیز 35 نفر پذیرفته است. دانشگاه غیرانتفاعی طلوع مهر در قم 10 نفر در مقطع کاردانی، دانشگاه غیرانتفاعی زاگرس در کرمانشاه نیز 12 نفر پذیرفته است.دانشگاه‌ غیرانتفاعی شمال در آمل مازندارن و دانشگاه علامه محدث نوری در همین استان هر کدام 60 دانشجوی کارشناسی علوم قضایی پذیرفته‌اند.
   در رشته فقه و حقوق دانشگاه غیردولتی شهید مطهری سال گذشته 12دانشجو با مصاحبه و شرایط خاص پذیرفته است. دانشكده غيرانتفاعي اصول الدين در واحد تهران 60 نفر در این رشته می‌پذیرد. دانشگاه زابل و موسسه‌های غیر انتفاعی میزان (تبریز) و آذرآبادگان ارومیه، شهید اشرفی اصفهان (60 نفر) امین در فولادشهر اصفهان (20 نفر) فیض کاشانی در کاشان (5 نفر)، هشت‌بهشت اصفهان (20 نفر)، قرآن و حدیث شهر ری (30 نفر) بدون کنکور (با سوابق تحصیلی) در این رشته دانشجو می‌پذیرند. دانشگاه‌های غیر انتفاعی بیشتری نیز در شهرهای کشور به ویژه قم و تهران هم با آزمون و هم بدون کنکور در این رشته دانشجو می‌پذیرند.
   در کنکور 1400 داوطلبی با رتبه در سهمیه‌ی 11426 (منطقه یک/ گروه آزمایشی ریاضی) در رشته‌ی فقه وحقوق اسلامی|دانشگاه غيردولتی شهيدمطهری | شبانه پذیرفته شده است.

    1. دوست گرامی، شهریه‌ی هر دانشگاه غیرانتفاعی متفاوت است. برخی از دانشگاه‌های غیر انتفاعی مثل دانشگاه شهید مطهری در تهران، روزانه بدون شهریه هم دانشجو می‌پذیرند ولی در دوره‌ی شبانه شهریه دارند. برای اطلاع دقیق باید با روابط عمومی هر کدام از دانشگاه‌ها که مد نظرتون هست تماس بگیرید.

 31. سلام وقت بخیر
  میخواستم بپرسم میشه از رشته انسانی کنکور کامپیوتر رو داد؟
  و اینکه برای تغییر رشته از انسانی به فنی حرفه ای یا کاردانش از یازدهم به دوازدهم بجز مدارس بزرگسالان و آموزش از راه دور راه دیگه ای نیست؟ چون میخوام هرجور شده دوازدهم رو کامپیوتر بخونم بعد کنکور 1402 رو کنکور کامپیوتر بدم.

  1. سلام دوست عزیز، شما با دیپلم رشته‌ی انسانی می‌توانید در کنکور رشته‌ی ریاضی شرکت کنید. برای تغییر رشته به فنی در سال یازدهم به دوازدهم تنها امکان موجود فعلا مدارس بزرگسال و آموزش از راه دور است.

  1. سلام دوست عزیز، شما باید در امتحانات پایان ترم قبول شده باشید و بعد از آزمون‌های تغییر رشته در شهریور ماه پذیرفته بشید. شرط معدل در تغییر رشته ملاک نیست.

 32. سلام خسته نباشید بنده برای تغییر رشته از یازدهم تجربی به دوازدهم ریاضی به غیر از شیمی2. هندسه 2. فیزیک 2. حسابان 1. چه درس های دیگری را باید امتحان بدهم ؟؟

   1. سلام من الانم میخوام تغییر رشته بدم از یازدهم تجربی به ریاضی اینطور که متوجه شدم باید دروس یازدهم رو شهرریور پیشرو و دهم رو تابستان بعد از امتحانات دیپلم بدهم اونوقت دروس مثل فیزیک و شیمی که مشترک و یا نزدیک به هم هستن رو هم باید امتحان داد؟ممنون میشم راهنمایی کنید

    1. سلام دوست عزیز، شما باید درخواست خودتون رو برای تغییر رشته هرچه سریع‌تر به مدرسه اعلام کنید، با منطقه هماهنگ می‌شه و شما امتحان‌ دروس تغییر رشته رو همزمان با امتحانات تجدیدی مدرسه‌ای که منطقه به شما اعلام می‌کنه، شرکت می‌کنید. دروس مشترک تطبیق داده می‌شن و مشکلی برای اون‌ها ندارید. بعد از اعلام به مدرسه، برنامه‌ی آزمون به شما ارائه می‌شه.

 33. یعنی نیازی به امتحان دادن هندسه 1و فیزیک یک و شیمی یک و ریاضی دهم . نیست ??

  1. سلام دوست عزیز، شیمی و ریاضی که یکی هستند. هندسه 1 و فیزیک 1 هم جزو دروسی هستن که شما باید بگذرونید. بستگی به مدرسه داره و برنامه‌ای که به شما ارائه می‌دن. چون تعداد امتحان‌های تغییر رشته اینجوری زیاد می‌شه، گاهی مدارس این آزمون‌ها را بعدا در تابستان سال دوازدهم از شما امتحان می‌گیرند. باید با مدرسه و برنامه‌ی مدرسه برای تغییر رشته هماهنگ باشید.

 34. سلام ببخشید برای تغییر رشته یادزدهم به دوازدهم و از تجربی به ریاضی دیر نیست الان ؟ مهلتش تموم نشده ؟ تا چه زمانی وقت هست؟

  1. سلام دوست عزیز، امتحانات تغییر رشته شهریور ماه همزمان با امتحانات تجدیدی برگزار می‌شن. در اسرع وقت درخواست خود را به مدرسه ارائه بدهید تا کارهای اداری مربوط به شرکت شما در آزمون های تغییر رشته صورت بگیرد.

 35. سلام برای تغییر رشته از ریاضی به تجربی پایه یازدهم به دوازدهم فقط باید زیست شناسی 2 رو امتحان بدم

  1. سلام دوست عزیز، هرچه سریعتر درخواست تغییر رشته‌ی خود را به مدرسه ارائه بدهید چراکه امتحانات تغییر رشته همزمان با امتحانات تجدیدی شهریور برگزار می‌شود. به شما برنامه‌ی آزمون داده می‌شود. معمولاً در این برهه‌ی زمانی زیست ۲ را امتحان می‌دهید و بعداً در هماهنگی با مدرسه‌ای که در آن در رشته‌ی تجربی ثبت نام می‌کنید، در برهه‌ی زمانی دیگری زیست 1 هم از شما امتحان گرفته می‌شود.

 36. سلام خسته نباشید من پایه یازدهم تجربی هستم
  و می‌خوام برم دوازدهم انسانی
  بنده دهم و یازدهم دروس اصلی مرتبطه با رشته تجربی افتادم و هنوز پاس نکردم
  و الان می‌خوام در تغییر رشته به انسانی شرکت کنم
  من باید دروس اصلی تجربی امتحان بدم !
  یا نه فقط باید در امتحانات دروس انسانی شرکت کنم !
  بعدش داداش من می‌خوام دیپلمم بگیرم خوب
  چه کاری کنم که این مدرک کامل بگیرم و به دردسر نیوفتم یعنی اینکه بعد امتحانات تغییر رشته باید چه امتحانی تو ایام تحصیل بدم تا مدرک به درستی بگیرم !
  مرسی لطفا هرچه زودتر پاسخ من را بدهید ممنون

  1. سلام دوست عزیز، شما باید امتحانات پایه‌ی یازدهم تجربی رو قبول بشید. یعنی اگر الان در امتحانات خرداد افتادید، باید شهریور حداقل نمره‌ی ده رو بگیرید. برای تغییر رشته از یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی باید در‌س‌های جامعه شناسی 2، فلسفه 1، علوم و فنون ادبی 2 و عربی 2 امتحان داده بشه. پس از تغییر رشته هم هنگام تحصیل باید درس های اقتصاد، منطق، جامعه شناسی 1 و علوم فنون ادبی 1 از پایه ی دهم انسانی را در زمانی که مدرسه مقرر می‌کند پاس کنید تا دیپلم دریافت کنید.

  1. سلام دوست عزیز برای تغییر رشته از یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی باید در‌س‌های جامعه شناسی 2، فلسفه 1، علوم و فنون ادبی 2 و عربی 2 امتحان داده بشود. پس از تغییر رشته نیز هنگام تحصیل باید درس های اقتصاد، منطق، جامعه شناسی 1 و علوم فنون ادبی 1 از پایه ی دهم انسانی را در زمانی که مدرسه مقرر می‌کند پاس کنید تا دیپلم دریافت کنید.

 37. سلام من در امتحانات تغییر رشته شهریور ماه یازدهم به دوازدهم تجربی به ریاضی شرکت کردم اگه در امتحان هندسه در شهریور نمره نیارم آیا فرصت دوباره هست یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز، باید حتماً در امتحان تغییر رشته دست‌کم نمره‌ی ده را بگیرید وگرنه امکان تغییر رشته ندارید.

 38. سلام وقت بخیر من تغی رشته یازدهم به دوازدهم انسانی به تجربی ام
  بعد از امتحانای شهریور اگر زیر ۱۰ گرفتم حق اعتراض دارم یعنی میشه اعتراض زد

 39. سلام من امسال پایه ی یازدهم رو تمام کردم میخواستم ببینم نمیشه که تغییر رشته بدم و وارد رشته ی فنی بشم
  امکانش هست مه تغییر رشته بدم و از پایه ب پایین تر مثلا دوباره از یازدهم در رشته فنی ادامه تحصیل بدم؟

  1. سلام دوست عزیز، تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم فقط برای دانش‌آموزان شاخه‌ی نظری ممکن است. امکان رفتن به پایه‌ی پایین تر را ندارید. اگر بخواهید به فنی تغییر رشته بدهید باید از قوانین مربوط به آموزش از راه دور، مدارس بزرگ‌سالان و … استفاده کنید.

 40. سلام من میخوام از یازدهم تجربی برم دوازدهم انسانی، میدونم که دروس عربی و فلسفه و اقتصاد و علوم فنون و جامعه شناسی رو باید امتحان داد ، اما من چون خرداد معدلم کم شده و میدونم بعد تغییر رشته درس ها جایگزین میشه و معدل من رو نمره ی درسای انسانی تعیین میکنن.میخواستم بپرسم من میتونم روانشناسی و جغرافیا رو هم امتحان بدم تا اونام جایگزین نمرات کمی که گرفتم بشه ؟ میتونم ریاضی و آمارو دوباره امتحان بوم تا نمرش جایگزین ریاضیم بشه؟ امکان امتحان دادن در درس هایی که کاملا یکیه چطوره؟ مثلا فارسی

  1. سلام دوست عزیز، معدل سال یازدهم شما بر اساس نمرات تجربی شما تعیین می‌شود نه امتحانات تغییر رشته. و در پایه‌ی یازدهم از نظر قانونی امکان ترمیم معدل وجود ندارد و نمره‌ای جایگزین نمره‌ی دیگر نمی‌شود. پایه‌ی دوازدهم را با جدیت بخوانید و معدل خوبی در این پایه کسب کنید تا در کنکور به شما کمک کند.

    1. سلام دوست عزیز، برای کسب اطمینان و دریافت اطلاعات بروز باید به اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه‌ای که در آن تحصیل می‌کنید، مراجعه کنید.

 41. سلام من در امتحانات تغییر رشته شهریور ماه یازدهم به دوازدهم تجربی به ریاضی شرکت کردم اگه در امتحان هندسه در شهریور نمره نیارم آیا فرصت دوباره هست یا نه؟

  1. سلام دوست عزیز، فقط یکبار امکان شرکت در امتحانات تغییر رشته وجود دارد و باید حداقل نمره‌ی ده را کسب کنید. در غیر این صورت امکان تغییر رشته نخواهید داشت، اما در پایان سال دوازدهم می‌توانید به جای کنکور تجربی در کنکور ریاضی شرکت کنید.

 42. سلام
  من در امتحانات تغییر رشته شهریور ماه یازدهم به دوازدهم تجربی به ریاضی شرکت کردم اگه در امتحان هندسه در شهریور نمره نیارم آیا فرصت دوباره هست که دوباره امتحان بدم ؟
  مثلاً در دی دوازدهم میتونم بدم؟

  1. سلام دوست عزیز، خیر امکان شرکت مجدد در آزمون وجود ندارد، اما مطابق قوانین جدید شما با دیپلم تجربی نیز به راحتی می‌توانید در کنکور ریاضی شرکت کنید.

 43. سلام خسته نباشد من یازدهم هستم امسال میرم دوازدهم رشته علوم انسانی هستم خواستم ببینم میشه امسال دوازدهم رشته علوم تجربی بخونم؟

  1. سلام دوست عزیز، برای تغییر رشته باید پیش از شهریور به مدرسه درخواست تغییر رشته می‌دادید تا در امتحانات تغییر رشته که همزمان با امتحانات تجدیدی برگزار می‌شه، شرکت کنید. به احتمال زیاد فرصت درخواست از دست رفته است، اما محض احتیاط با مدرسه تماس بگیرید و سوال بفرمایید.

  2. سلام وقت بخیر
   برای تغییر رشته از یازدهم انسانی به دوزادهم تجربی ابتدا باید کدوم دروس رو امتحان داد؟دروسِ دهم تجربی یا یازدهم تجربی؟!منظورم اینه واسه اولین زمان امتحان که احتمالا شهریور سال بعد هس برای من ابتدا واسه کدوم دروس اماده باید باشم؟!

   1. سلام دوست عزیز شما هنگام شرکت در آزمون‎ تغییر رشته در شهریور سال بعد باید ابتدا دروس یازدهم تجربی از جمله ریاضی، شیمی، فیزیک و زیست را امتحان بدهید. در صورت قبولی و آغاز سال تحصیلی، امتحانات مربوط به دهم را نیز در هماهنگی با مدرسه‎، بعد از امتحانات خرداد سال دوازدهمتان، امتحان خواهید داد تا دیپلم خود را بگیرید.

 44. سلام خسته نباشید
  ببخشید تغییر رشته یازدهم انسانی به دوازدهم تجربی رو درس های شیمی و زیست پاس کردم
  در شهریور نتونستم ریاضی و فیزیک رو پاس کنم
  راهی نیست که بتونم دوباره امتحان بدم؟

  1. سلام دوست عزیز، خیر راهی برای شرکت مجدد در آزمون نیست. اما بر اساس قوانین جدید شما می‌تونید با دیپلم انسانی هم در کنکور تجربی شرکت کنید. منتها باید با مدرسه صحبت کنید تا دروسی که نیاز هست رو در طی سال تحصیلی آینده پاس کنید. به دفترداری مدرسه مراجعه کنید تا جزئیات رو با شما درمیون بذارند.

   1. سلام وقتتون بخیر
    من میخوان امسال تغییر رشته از سال یازدهم به دوازدهم از رشته انسانی به تجربی رو انجام بدم و قراره تو مدرسه دیگه ای ثبت نام کنم چون به شهر دیگه ای داریم میریم بعد از یکی از مدرسه ها که پرسیدیم گفت امکان تغییر رشته دیگه نیس
    الان باید پیش اموزش پرورش بریم و بگن کدوم مدرسه امکانش هست و بعد ثبت نام کنیم؟!

    1. سلام دوست عزیز، شما برای تغییر رشته باید قبل از شهریور ماه اقدام می کردید و در حال حاضر امتحانات تغییر رشته برگزار شده و شما امکان تغییر رشته ندارید. اما اگر تمایل داشته باشید که کنکور تجربی بدهید، مشکلی وجود ندارد، چراکه بر اساس قانون جدید با دیپلم انسانی هم می‌توانید در کنکور تجربی شرکت کنید. اما کار شما سخت تر است و رقابت در این رشته بسیار بالاست. همچنین باید معدل خوبی هم در رشته ی انسانی کسب کنید چون نمرات شما به عنوان سوابق تحصیلی در کنکور اثر دارد.

     1. من سال دهم رو تموم کردم در حال حاضر
      و امسال میرم یازدهم و تو سال جدید تحصیلی که یازدهم هستم برای دوازدهم میخوام تغییر رشته بدم
      و اون مدرسه کلا ظرفیت نداشت واسه ثبت نام و ظاهرا بخاطر همین گفت امکان تغییر رشته نیس
      اما میخوام بدونم به طور کلی امکان تغییر رشته از سال یازدهم به دوازدهم هست و مدرسه ای هست که موافقت کنه؟!

     2. سلام دوست عزیز، بله تغییر رشته از یادهم به دوازدهم امکانپذیره و مدرسه موظف هست که درخواست شما رو بپذیره. البته شما باید در انتهای امتحانات خرداد ماه سال تحصیلی جدید، درخواست خود را مطرح کنید. اگر مدرسه نپذیرفت، به آموزش و پرورش منطقه‌ی محل تحصیل خودتون رجوع کنید.

    2. سلام بجز این چهار درس ضروری که برای تغییر رشته لازم هست، دانش آموز میتونه به انتخاب خودش دروس دیگه که واحد تحصیلی اون سال نبوده رو امتحان بده ؟ مثلا برای تجربی به انسانی میشه ریاضی و آمار رو هم امتحان داد؟ ممنون میشم جواب بدید خیلی به جوابتون احتیاج دارم ♥️

     1. سلام دوست عزیز، برای تغییر رشته باید در امتحانات تعیین شده شرکت کنید. بعد از تغییر رشته، باقی دروسی که مختص انسانی هستند رو در طول سال تحصیلی یا تابستان سال بعد امتحان می‌دید. در این مورد باید با مسئولین مدرسه‌ای که واردش می‌شید صحبت کنید.

 45. ی سوال داشتم برای رفتن ب دوازدهم تجربی
  چه فصل هایی رو از دهم و بازدهم باید خوب بلد باشی تا پیش نیاز باشه
  از ریاضی فیزیک شمی زیست 1 و 2 کدوم فصلاشو بخونم تا برای دوازدهمم اماده باشم چون الن وقت کلش نیس

  1. دوست عزیز، سوال شما واضح نیست. شما الان سال دهمی هستید؟ یا از مهر وارد پایه ی یازدهم می‌شید؟ رشته‌ی شما چه هست؟ قصد دارید سال دیگه تغییر رشته بدید؟

 46. سلام
  من امتحانات تغیر رشته رو شرکت کردم قبول هم شدم
  کادر مدرسه گفتن داخل سامانه سیدا تغیر رشته من رو ثبت کردن
  اما برای اصلاح سفارش کتاب که من وارد سامانه فروش کتاب میشم هنوز من رو دانش اموز انسانی میدونه
  میخواستم بدونم چقدر طول میشه فرایمد ثبت شدن اسم من در سامانه سیدا در رشته جدید

  1. سلام دوست عزیز، حتما با دفتر مدرسه تماس بگیرید و پیگیری کنید. با دفتردار مدرسه صحبت کنید و به ایشون اطلاع بدید که هنوز نام شما در رشته‌ی جدید ثبت نشده است.

 47. با سلام وقتتون بخیر
  دانش اموزانی که دوازدهم تجربی هستن و میخان تو کنکور ریاضی شرکت کنن (با توجه به اینکه اخرین مهلت تغییر رشته شهریور ماه بود) طبق بخشنامه امروز برای ۱۴۰۲ تکلیفشون چی میشه؟ مجبور هستن امتحان نهایی زیست شناسی رو در خرداد بدن؟ امتحاناتی که فقط مربوط به رشته ریاضی هستند(مثل هندسه) چطور؟
  خیلی ممنون

  1. سلام دوست عزیز، درست است که بر اساس بخشنامه‌ی جدید دروس مختلف با ضریب خاص خود در کنکور اثر می‌گذارند، اما معدل نهایی بالاترین اهمیت را دارد. در هر صورت شما باید امتحانات نهایی رشته‌ی خود را بدهید و نمی‌توانید در آزمون‌های رشته‌ی دیگری در خرداد شرکت کنید. امتیاز سوابق تحصیلی شما بر اساس معدل نهایی‌تان اعمال خواهد شد.

 48. سلام من آزمون های تغیر رشته رو دادم قبول هم شدم ولی هنوز مدرسه تو سایت سیدا ثبت نکرده😐
  تا کی مهلت هست ثبت کنن؟

 49. سلام
  من الان سال یازدهم هستم و سال دهم درخواست تغییر رشته دادم و موافقت شد ولی به دلایلی فقط یکی از امتحان هارو دادم و بقیه رو نتونستم برم و امتحان ندادم‌.
  امسال از مشاور پرسیدم و گفت میتونی از یازدهم به دوازدهم تغییر رشته بدی فقط کافیه معدل بالای 17داشته باشی؛حالا برای تغییر رشته مشکلی پیش نمیاد بخاطر سال دهم و میتونم امتحان بدم؟!

  1. سلام دوست عزیز، مشکلی نداره اگر تغییر رشته از فنی به نظری یا بلعکس نباشه، یعنی فقط از رشته‌های نظری (ریاضی، انسانی و تجربی) به نظری باشه، یازدهم به دوازدهم هم امکان پذیره.

 50. سلام
  من الان یازدهم انسانی ام و نهایتا میخوام به تجربی تغییر رشته بدم امسال
  حالا امکانش هس از همین ابتدا انتقالی بگیرم به یه مدرسه غیر انتفاعی و امسال رو از همین الان تجربی بخونم ؟

  1. سلام دوست عزیز، خیر امکانش نیست، شما باید تابستان در امتحانات تغییر رشته شرکت کنید.

 51. سلام
  ممنون میشم اگه پاسخ بدین
  برای تغییر رشته سال یازدهم به دوازدهم معدل رشته قبلی برای اینکه اجازه بدن تغییر رشته بدم خیلی مهمه؟ مثلا اگه همه درس هارو قبول شده باشم و تجدیدی نداشته باشم کافیه یا حتما باید معدل بالای 18باشه و اگه در غیر اینصورت باشه اجازه تغییر رشته نمیدن؟
  و اینکه میشه بگین نهایتا در چه صورتی با تغییر رشته موافقت نمیشه؟

  1. سلام دوست عزیز، شما صرفا باید درخواست تغییر رشته بدید و شهریور در امتحانات تغییر رشته شرکت کنید و نمره‌ی قبولی بگیرید. شرط دیگه‌ای نداره.

 52. سلام
  ببخشید اگه من امسال برای تغییر رشته از انسانی به تجربی زیست۲،فیزیک۲،شیمی۲،ریاضی۲ رو امتحان بدم سال دوازدهم چه درس های دیگه ای رو باید امتحان بدم بغییر از زیست۱،فیزیک۱،شیمی۱،ریاضی۱ باید زمین شناسی و ازمایشگاه۱ و ازمایشگاه۲ هم متحان بدم؟!

  1. سلام دوست عزیز، امتحاناتی که ذکر کردید درست است. زمین شناسی و آزمایشگاه‌ها را نباید امتحان بدهید.

   1. ببخشید ولی مگه زمین شناسی و ازمایشگاه هم جزو درس های رشته تجربی نباید تو کارنامه باشن؟
    الان فرق کسی که از اول تو رشته ای بوده با کسی که تغییر رشته میده برای معدل دیپلم و چیزای دیگه چیه ؟

    1. سلام دوست عزیز، برای تغییر رشته، شما باید بعضی از دروس مهم رو امتحان بدید تابستون، بعد اگر پذیرفته بشید، در طی تحصیل در سال بعد، درس‌‎هایی که جا موندن و نمره ندارید از سال گذشته رو ازتون امتحان می‌گیرن. مدرسه‌ای که در اون تحصیل می‌کنید، به شما برنامه می ده.

 53. سلام
  وقت بخیر
  من 11 انسانی هستم میخوام امسال به12تجربی تغییررشته بدم. با اموزش پرورش و مدرسه صحبت کردم و گفتم که میخوام امتحانات رو در طول سال تحصیلی فعلی بدم و موافقت کردن
  سوالی که دارم اینه که اگرقبل از خرداد و شهریور امتحانات تغییر رشته رو بدم همشون رو قبول بشم دیگه لزومی نداره که خرداد امتحان دروس تخصصی انسانی رو بدم درسته؟

  1. سلام دوست عزیز، شما در هر صورت باید امتحانات سال یازدهم رشته‌ی انسانی رو با موفقیت پشت سر بگذارید.

 54. سلام.من یازدهم انسانی ام و میخوام به دوازدهم ریاضی تغییر رشته بدم.مدرسم هم غیرانتفاعی هست.سال قبل هم درخواست تغییر رشته دادم ولی نرفتم امتحانشو بدم.بعدش هم مدیر مدرسمون خیلی اذیت کرد که نه تو تغییر رشته نده و پشیمون میشی و اینا.
  خب من یه چند تا سوال داشتم:
  مدیر مدرسه میتونه نزاره تغییر رشته بدیم؟
  من که یه بار درخواست تغییر رشته دادم میتونم امسالم بدم؟
  بعد به نظر شما چه دلایلی بیارم که این مدیرمون قانع بشه؟
  و اینکه من میتونم هم خرداد و هم شهریور در امتحانات تغییر رشته شرکت کنم؟

  1. سلام دوست عزیز، تغییر رشته تصمیم شخصی شماست و مدیر مدرسه امکان ممانعت از شرکت شما در آزمون تغییر رشته را ندارد. بله امکان تغییر رشته در سال یازدهم هم دارید. هم خرداد و هم شهریور امکان شرکت در آزمون ها را دارید. احتمالاً مدیریت مدرسه‌ی شما دلایلی برای مخالفت با تغییر رشته‌ی شما دارد، ضمن جویا شدن این دلایل از ایشان، در صورت امکان با یک مشاور تحصیلی مشورت کنید.

  2. سلام
   وقتتون بخیر
   یه سوال داشتم واسه کسایی تغییر رشته میدن معدل دیپلم چطوری میشه؟
   درس های تغییر رشته جای درس های رشته قبلی رو برای معدل دیپلم میگیرن؟
   و اینکه درس های عمومی هم نسبت به رشته جدید واحد هاش تو کارنامه برای معدل تغییر میکنه؟ مثلا دینی یازدهم تجربی و دینی انسانی که متفاوت هس
   با اینکه تطبیق زده میشه ولی در معدل تفاوتی داره؟

   1. سلام دوست عزیز، دقت داشته باشید که معدل دیپلم شما مختص به امتحانات نهایی سال دوازدهم است. در مورد معدل یازدهم نیز، امتحانات رشته‌ی قبلی معدل را تعیین می‌کنند. امتحانات تغییر رشته فقط برای کسب مجوز برای تغییر رشته از شما گرفته می‌شوند. در کل تنها نمرات آزمون‌هایی در کنکور اثرگذار هستند که به صورت نهایی گرفته می‌شوند. در مورد عمومی ها هم بسته به اینکه امتحانات نهایی چه رشته ای را می‌دهید ضرایب متفاوت هستند.

   2. سلام
    وقتتون بخیر
    از اونجایی که برای تغییر رشته باید درس های تخصصی رشته قبلیت هم نمره قبولی داشته باشی
    خواستم بپرسم اگه من در خرداد نمره بالای10 قبولی از درس های رشته قبلیم رو داشته باشم ولی در طول سال نمرات خاصی نداشته باشم
    برای صرفا قبولی رشته قبلیم نمرات خرداد که حتما بالای10 باشه کافیه؟

    1. سلام دوست عزیز، نمره‌ی هر آزمونی که امتحان آن نهایی محسوب می‌شود، اهمیت دارد. چرا که هر ساله تاثیر نمرات دبیرستانی در کنکور در حال افزایش است. بنابراین توجه داشته باشید که در صورت برگزاری نهایی امتحانات، نمره‌ی خوبی کسب کنید.

 55. مممنون بابت توضیحاتتون
  من الان یازدهم انسانی ام و میخوام به دوازدهم تجربی تغییر رشته بدم ولی باید همه درس های رشته قبلیم یعنی انسانی هم قبول شم تا بتونم تغییر رشته بدم.خواستم بدونم مثلا واسه درس هایی مثل علوم و فنون و… که بعد از تغییر رشته من بی تاثیر میشه مشکلی نداره اگه فقط خرداد رو نمره قبولی یعنی بالای10 بگیرم برای این درس ها و نمراتی که در طول سال برای مستمر و… هست رو نداشته باشم؟
  یعنی اگه فرضا نمرات مستمر و نوبت اول خاصی نداشته باشم ولی خرداد رو بالای 10 بگیرم قبول هستم این درس هارو؟ یا نوبت اول و مستمر ها هم حتی با گرفتن نمره بالای ۱۰ خرداد بازم در قبولی یا عدم قبولی تاثیر دارن؟

  1. سلام مجدد دوست عزیز، در وهله‌ی اول باید بدانید که در حال حاضر معدل یازدهم در کنکور اثر ندارد. چون هنوز امتحان‌های آن نهایی برگزار نمی‌شوند. بنابراین اگر شما نمره‌ی علوم و فنون خوبی نگیرید، اثر خاصی در کنکور شما نخواهد داشت. اما از سال بعد از کنکور شما، معدل یازدهم نیز در کنکور اثرگذار است.
   اما در مورد اینکه نمره‌ی مستمر و نوبت اول نداشته باشید، باید بگویم که شما یک نمره‌ی سالانه در کارنامه دارید که شامل نمره‌ی مستمر اول (با ضریب یک)، نمره‌ی نوبت اول (با ضریب دو)، نمره‌ی مستمر دوم (با ضریب یک) و نمره‌ی ترم دوم (با ضریب 4) است. این نمره ی سالانه باید بالای ده باشد تا شما قبولی را بگیرید.

 56. سلام وقتتون بخیر
  یه سوال ازتون داشتم
  من الان یازدهم انسانی ام و خرداد تغییر رشته میدم به دوازدهم تجربی
  و میخوام به غیر از کتاب های اصلی یعنی(شیمی۲.زیست۲.فیزیک۲.ریاضی۲) کتاب های دیگه یعنی ازمایشگاه۲ و زمین شناسی هم امتحان بدم(چون نمیخوام بیفته واسه سال دوازدهم)
  خواستم بدونم تاریخ معاصر هم باید جدا امتحان بدم یا تاریخ یازدهم انسانی رو میشه باهاش تطبیق زد؟!

  1. سلام دوست عزیز، وقتی شما درخواست تغییر رشته می‌دهید، برنامه‌ی آزمون از طرف مدرسه به شما ارائه می‌شود و باید در آزمون درس‌هایی شرکت کنید که برای تغییر رشته ضروری هستند. آزمون درس‌های اختصاصی پایه‌ی دهم هم بعد از تغییر رشته در مدرسه از شما گرفته می‌شود. امتحان تاریخ یا آزمایشگاه و … ضرورتی ندارد و تا هنگامی که یک آزمون نهایی نباشد، تاثیر در سوابق تحصیلی شما هم ندارد.

   1. من اموزش پرورش رفتم گفت میتونم همزمان با امتحانات خرداد امتحان تغییر رشته رو بدم؛ فرض کنید من نمیخوام کنکور بدم و مدرک دیپلمم برام خیلی مهمه و میخوام مثل بقیه کسایی که تو این رشته هستن دیپلم بگیرم برای همین اگه زمین شناسی،ازمایشگاه۱و۲،تاریخ معاصر رو امتحان ندم تو کارنامم نمره ای ندارم ازشون!!
    خواستم بدونم این امتحانات که دروس اصلی رو شامل نمیشن مثل زمین شناسی و … رو میتونم نهایتا خرداد و شهریور امسال یا شهریور سال دوازدهم بهرحال امتحان بدم؟!

    1. سلام دوست عزیز، ببینید با درخواست شما برای تغییر رشته، مدرسه فقط موظفه که امتحانات تغییر رشته رو از شما بگیره. بر اساس قاعده، احتمالاً این امتحانات رو از شما نمی‌گیرن به خصوص که نهایی هم نیستند امتحانا و نقشی در ساختن سوابق تحصیلی شما ندارند. اما برای اطمینان باید با دفتردار مدرسه صحبت کنید و از ایشون بخواهید این مورد رو براتون از طریق اداره ی آموزش و پرورش پیگیری کنند.

 57. سلام من از یازدهم انسانی می خوام برم فنی حرفه آیی هنر ( نقاشی) این امکان وجود داره؟

  1. سلام دوست عزیز، در حالت عادی امکان تغییر رشته از نظری (انسانی، تجربی، ریاضی، معارف) به رشته‌های فنی و حرفه‌ای فقط از دهم به یازدهم امکان پذیر است. اگر اصرار به تغییر رشته دارید، باید بعد از مراجعه به اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه‌ی محل تحصیل خود، از طریق مدارس شبانه برای تغییر رشته اقدام کنید.

   1. ممنون میشم به این سوالمم پاسخ بدین
    اگه من نیم سال یازدهمم رو غیر انتفاعی برم نمیتونم برای دوازدهم به مدارس عادی برگردم؟!

    1. سلام مجدد، دوست عزیز مشکلی برای ثبت نام در سال دوازدهم در مدرسه‌ی دولتی ندارید.

 58. سلام بنده از یازده تجربی میخوام برم دوازده انسانی بعد از اینکه امتحانات اولیه فنون،جامعه،عربی۲ و فلسفه۱ رو قبول شدم میشه بگید دقیقا چند درس و چه دروسی رو از رشته جدید باید امتحان بدم ؟ چون بلد نیستم تطبیق بدم

  1. سلام دوست عزیز، بعد از امتحانات خردادماه به مدرسه مراجعه کنید و فرم های تغییر رشته رو پر کنید. برای تغییر رشته از یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی باید در‌س‌های جامعه شناسی 2، فلسفه 1، علوم و فنون ادبی 2 و عربی 2 امتحان داده بشود. پس از تغییر رشته نیز هنگام تحصیل باید درس های اقتصاد، منطق، جامعه شناسی 1 و علوم فنون ادبی 1 از پایه ی دهم انسانی را در زمانی که مدرسه مقرر می‌کند پاس کنید تا دیپلم دریافت کنید. نیازی نیست شما کاری انجام بدهید، بعد از ارائه ی درخواست خود مدرسه به شما برنامه می ده و کار جلو خواهد رفت.

   1. ممنون از پاسخ گویی شما بعد ببخشید من الان دانش آموز تیزهوشان هستم می خوام بعد امتحان ترم برم مدرسه عادی بدلایلی
    برای تغییر رشته که مشکلی پیش نمیاد ؟ باید از مدرسه جدید پیگیری کنم ؟
    و اینکه امکان داره قبول نکنن؟

    1. سلام مجدد دوست عزیز، مشکلی برای انتقال به مدرسه ی عادی ندارید. فقط حتماً درخواست تغییر رشته ی خودتون رو به مدرسه ارائه بدید و برنامه بگیرید.

 59. سلام من دانش آموز نمونه دولتی پایه یازدهم ریاضی هستم و میخوام به انسانی تغییر رشته بدم امکان داره امتحانات تغییر رشته رو در مدرسه خودم بگذرونم و پس از قبولی به مدرسه دولتی بروم؟ بعد باید چه مراحلی رو طی کنم که مشکلی پیش نیاد

  1. سلام دوست عزیز، شما باید درخواست تغییر رشته رو به مدرسه ی خودتون ارائه بدید. بعد هم باید در امتحانات پایان ترم رشته ی ریاضی (یازدهم) شرکت کنید و هم در امتحانات تغییر رشته (در خرداد یا شهریور)، این امتحانات در مدرسه‌ی دیگه ای برگزار می‌شه. در واقع اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه‌ی محل تحصیل شما، یک مدرسه رو انتخاب می کنه به عنوان مرکز برگزاری امتحانات تغییر رشته و شما باید در اون مدرسه امتحانات تغییر رشته رو بدید.

 60. سلام امکان داره امتحان ترم و تغییر رشته همزمان بشه در خرداد ماه ؟ اون موقع چه اتفاقی میفته؟

  1. سلام دوست عزیز، امتحانات تغییر رشته برای مدارس دولتی هم در خرداد و هم در شهریور برگزار می‌شوند، اگر مدرسه‌ی غیرانتفاعی هستید، فقط شهریور ماه امکان شرکت در امتحانات تغییر رشته را دارید. برای گرفتن برنامه و اطلاع دقیق از زمان برگزاری امتحانات تغییر رشته به دفتردار مدرسه‌ی محل تحصیل خود مراجعه کرده و درخواست تغییر رشته‌‌ی خود را مطرح کنید.

  1. سلام دوست عزیز، در حالت عادی، تغییر رشته از پایه ی یازدهم به دوازدهم فقط در رشته‌های نظری امکان پذیر است، اما اگر اصرار به تغییر رشته دارید، باید ضمن مراجعه به اداره‌ی آموزش و پرورش منطقۀ محل تحصیل خود و اعلام درخواست، از طریق مدارس بزرگسال برای تغییر رشته اقدام کنید.

 61. سلام. من پایه یازدهم رشته تجربی هستم و می‌خوام به انسانی تغییر رشته بدم. مطمئنم که تو امتحان عربی که نوبت دوم میدم قبول میشم و این درس هم قابل تطبیق هست. پس میمونه جامعه شناسی ، علوم و فنون و فلسفه یازدهم انسانی که باید امتحان بدم. سوالم اینه که من تو این سه تا امتحان نمره قبولی بیارم مستقیم میرم دوازدهم انسانی دیگه درسته؟ دیگه مرحله دیگه ای که باقی نمیمونه؟

  1. سلام دوست عزیز، برای تغییر رشته از یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی باید در‌س‌های جامعه شناسی 2، فلسفه 1، علوم و فنون ادبی 2 و عربی 2 امتحان داده بشود. پس از تغییر رشته نیز هنگام تحصیل باید درس های اقتصاد، منطق، جامعه شناسی 1 و علوم فنون ادبی 1 از پایه ی دهم انسانی را در زمانی که مدرسه مقرر می‌کند پاس کنید تا دیپلم دریافت کنید.

 62. وقت بخیر
  برای تغییر رشته از تجربی به ریاضی در پایه یازدهم، باید دقیقا چه دروسی امتحان داده بشه؟ علاوه بر حسابان ۱ و هندسه ۲، فیزیک ۱ و هندسه ۱ هم باید امتحانش رو داد؟
  و حداقل نمره قبولی چقدر هست؟

  1. سلام دوست عزیز، هندسه 1 و فیزیک 1 هم جزو دروسی هستن که شما باید بگذرونید اما نه در طی امتحانات تغییر رشته. بستگی به مدرسه داره و برنامه‌ای که به شما ارائه می‌دن. گاهی مدارس این آزمون‌ها را بعداً در تابستان سال دوازدهم از شما امتحان می‌گیرند. باید با مدرسه و برنامه‌ی مدرسه برای تغییر رشته هماهنگ باشید. حداقل نمره برای تغییر رشته، 10 است.

 63. سلام خسته نباشید. ببخشید من یک سوال داشتم
  اینکه توی دروس تغییر رشته به انسانی نوشته عربی انسانی بخش تخصصی رشته من نمیدونم که منظورتون اصلا چیه یعنی چی که تخصصی مگه یک کتاب نیست؟ یکیم اینکه اگر منظورتون بخش هایی هست که فقط رشته انسانی آونجارو میخونن میشه بگید دقیقا پایه یازدهم انسانی کجاهاش تخصصی میشه و نام ببرید که من فقط اونجاهارو برای تغییر رشته بخونم؟

  1. سلام دوست عزیز، مقصود این است که کتاب عربی رشته ی انسانی با رشته‌های تجربی و ریاضی تفاوت دارد. کتاب عربی رشته ی انسانی برای سال یازدهم را آزمون می دهید.

 64. نه من میدونم که کتاب عربی یازدهم انسانی رو امتحان میدم منظورم اینه که یعنی چون بخشی از درسای عربی ریاضی با انسانی یکیه امکان نداره مثلا بعضی قسمت هاش که مشترکه رو امتحان ندم و اون قسمت هارو حذف کنن وبخش تخصصی عربی انسانی رو امتحان بدم؟

 65. سلام
  من سال دهم ریاضی بودم بعد به کامپیوتر فنی حرفه ای تغییر دادم الان دوباره برای دوازدهم میخوام برم ریاضی امکتنش هست؟

  1. سلام دوست عزیز، بر اساس قوانین تغییر رشته، تغییر از فنی به نظری یا نظری به فنی فقط در پایه ی دهم به یازدهم ممکنه، اما اگر اصرار به تغییر رشته دارید باید به اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه‌ی محل تحصیل خود مراجعه کنید و با راهنمایی آن‌ها در صورت امکان تغییر رشته، از طریق مدارس بزرگسالان اقدام کنید.

 66. سلام وقت بخیر ببخشید من پایه یازدهم هستم از رشته معارف اسلامی میخوام تغییر رشته بدم برای انسانی اگه توی برگه انتخاب رشته پایه نهم انسانی رو نیاورده باشم میتونم بازم تغییر رشته بدم؟

  1. سلام دوست عزیز، شرط تغییر رشته فقط قبولی در امتحانات تغییر رشته است و دیگر به هدایت تحصیلی شما رجوع نمی‌شود. درخواست خود را به مدرسه ارائه دهید و در امتحانات تغییر رشته شرکت کنید، اگر نمره ی قبولی بیاورید و در امتحانات پایه ی یازدهم رشته ی فعلی خودتون هم نمره ی قبولی داشته باشید، مشکلی ایجاد نخواهد شد.

 67. سلام وقت بخیر
  خواستم بپرسم الان تکلیف اونایی میخوان از یازدهم به دوازدهم تغییر رشته بدن و بعضی از امتحانات یازدهم هم نهایی هست چی میشه؟

  1. سلام دوست عزیز، تفاوتی ایجاد نمی‌کنه، شما باید امتحانات رشته‌ی فعلی خودتون رو با موفقیت پشت سر بذارید. اما در امتحانات تغییر رشته، کسب نمره‌ی قبولی کافیست.

   1. من خرداد امتحانات تغییر رشته رو میدم(یعنی خود اموزش پرورش موافقت کرده واسه اون زمان) و فرم تغییر رشته هم اردیبهشت قراره بگیرم.
    با این وجوداگه تغییر رشته از انسانی به تجربی باشه، عربی یازدهم تجربی که به صورت نهایی هس رو بعدا ممکنه نیاز باشه امتحان بدم یا قابل تطبیق هس؟

    1. دوست عزیز در حال حاضر فقط امتحانات تغییر رشته مطابق با برنامه از شما گرفته می‌شه و شما باید تمام امتحانات خرداد ماه رشته‌ی خودتون رو با موفقیت پشت سر بگذارید. پس از ورود به رشته‌ی جدید، مدرسه به شما اعلام می‌کنه که شرکت در چه امتحانات دیگری لازم است. در طی تحصیل در سال بعد، درس‌‎هایی که جا موندن و نمره ندارید از سال گذشته رو ازتون امتحان می‌گیرن. مدرسه‌ای که در اون تحصیل می‌کنید، به شما برنامه می ده.

 68. چطور از ریاضی میشه رفت تجربی از انسانی میشه رفت ریاضی یا هر رشته دیگه ای ولی از فنی نمیشه واقعا این ناعدالتی بزرگیه که خیلیا مثل من حقشون پایمال میشه

  1. سلام دوست عزیز، اگرچه مطابق رویه‌ی معمول امکان تغییر رشته از نظری به فنی در پایه‌ی یازدهم به دوازدهم ممکن نیست، اما اگر اصرار به تغییر رشته دارید، می‌توانید با مراجعه به اداره‌ی آموزش و پرورش منطقه‌ی محل تحصیل خود و اعلام درخواستتان از طریق مدارس شبانه این کار را به انجام برسونید.

 69. سلام خسته نباشید
  من سال قبل از تجربی به ریاضی تغییر رشته دادم و دروس حسابان۱و فیزیک۲و هندسه۲ رو آزمون دادم
  تابستان دوازدهم باید چه درس های دیگه ای رو آزمون بدم؟و اینکه امکانش هست جلوتر از شهریور (مثلا همراه غایبین موجه )آزمون بدم؟

  1. سلام دوست عزیز، تصمیم گیری در این مورد مستقیماً به مدرسه‌ی محل تحصیل شما ارتباط داره، باید با معاون آموزشی مدرسه صحبت کنید.

 70. سلام من یازدهمم رشته گرافیک میخونم میخوام سال بعد تجربی و دانشگاه پزشکی بخونم باید چیکار کنم از کجا شروع کنم؟

  1. سلام دوست عزیز، اگر در تصمیم خود ثابت قدم هستید، باید هرچه زودتر به مدرسه اعلام کنید قصد تغییر رشته دارید، مدرسه کارهای اداری را پیش می برد و شما باید شهریورماه در امتحانات تغییر رشته شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا