پایه یازدهم

تغییر رشته یازدهم به دوازدهم l راهنمای تغییر رشته از یازدهم به دوازدهم

در برخی مواقع ممکن است دانش‌آموزان پایه‌ی یازدهم به هر دلیلی از رشته‌ی تحصیلی خود رضایت نداشته باشند و بخواهند رشته‌ی دیگری را انتخاب و در آن رشته ادامه تحصیل دهند. براساس بخشنامه‌ی وزارت آموزش و پرورش، امکان تغییر رشته‌ از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم به صورت درون شاخه‌ای برای هریک از رشته‌های تحصیلی دوره‌ی نظری، برای دانش‌آموزان وجود دارد.

دانش‌آموزانی که می‌خواهند رشته‌ی خود را تغییر دهند، باید پس از اطلاع از دروس تغییر رشته، در آزمون مربوطه شرکت و نمره لازم را کسب کنند.

تغییر رشته پایه یازدهم به دوازدهم | راهنمای تغییر رشته از یازدهم به دوازدهم
تغییر رشته پایه یازدهم به دوازدهم | راهنمای تغییر رشته از یازدهم به دوازدهم

تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم

امکان تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم به صورت درون شاخه‌ای برای هریک از رشته‌های ریاضی فیزیک، تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی امکان‌پذیر است. دانش‌آموزانی که می‌خواهند رشته‌ی تحصیلی خود را تغییر دهند، باید ضمن آگاهی از شرایط تغییر رشته و همچنین دروس تغییر رشته‌ی پایه‌ی یازدهم به دوازهم، در بازه‌های زمانی تعیین شده، در آزمون تغییر رشته شرکت کنند.

امتحان تغییر رشته در خرداد و شهریور ماه پایه‌ی یازدهم برگزار می‌شود و دانش‌آموزان می‌توانند برخی از دروس را در خردادماه و برخی از دروس را در شهریور یا کل دروس را در خرداد و شهریور امتحان دهند.

با ورود به پایه‌ی یازدهم، تغییر رشته برای پایه‌ی دوازدهم فقط به صورت درون شاخه‌ای امکان‌پذیر است، یعنی دانش‌آموزی که در یکی از رشته‌های نظری (ریاضی، تجربی، انسانی و علوم و معارف اسلامی) درس می‌خواند، می‌تواند بر اساس ضوابط، به هر کدام از این گروه‌ها تغییر رشته بدهد، اما دیگر امکان تغییر رشته از فنی‌حرفه‌ای یا کاردانش به رشته‌های نظری وجود ندارد. بنابراین برای چنین تغییری باید قوانین مربوط به تغییر رشته دهم به یازدهم را مطالعه کنید و از اطلاعات مربوط به امتحان تغییر رشته در دبیرستان آگاه باشید و پیش از رسیدن به پایه‌ی یازدهم، در این زمینه اقدام کنید.

شرایط تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم

دانش‌آموزانی که قصد تغییر رشته‌ی تحصیلی خود را دارند، باید آگاهی لازم در رابطه با شرایط تغییر رشته از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم را داشته باشند و سپس در آزمون مربوطه شرکت کنند. شرایط تغییر رشته‌ از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم در زیر فهرست شده است:

✔️ تغییر رشته‌ی درون شاخه‌ای دانش‌آموزان، منوط به اخذ موافقت کمیسیون خاص آموزش و پرورش و شرکت در آزمون تغییر رشته و کسب نمره‌ی قبولی در دروس مرتبط است.

✔️ دروس گذرانده شده در رشته‌ی قبلی که با درس‌های رشته‌ی جدید دارای کد یکسانی هستند، به عنوان دروس گذرانده شده در رشته‌ی جدید، پذیرفته می‌شوند.

✔️ دروسی که دانش‌آموز برای تغییر رشته انتخاب می‌کند جزو واحدهای درسی آن سال تحصیلی منظور نمی‌شود.

✔️ اگر دانش‌آموزی در خردادماه در آزمون تغییر رشته شرکت کند و نتواند نمره‌ی لازم را برای قبولی کسب کند، می‌تواند آن درس را مجدد در شهریورماه امتحان دهد.

✔️ هزینه‌ی طراحی سوال و تصحیح اوراق و برگزاری امتحان تغییر رشته، مطابق با تعرفه‌ی امتحانات داوطلبان آزاد از دانش‌آموزان دریافت می‌شود.

تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم فقط برای دانش‌آموزان شاخه نظری ممکن است. دانش‌آموزانی که می‌خواهند به رشته‌ها و شاخه‌های دیگر تغییر رشته بدهند باید از قوانین مربوط به آموزش از راه دور، مدارس بزرگ‌سالان و … استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: آزمون رغبت و توانایی

لینک دانلود اپلیکیشن هم‌درس

مراحل تغییر رشته در پایه یازدهم

دانش‌آموزانی که در پایه‌ی تحصیلی یازدهم مشغول به تحصیل هستند، در صورتی که متقاضی تغییر رشته‌ی درون شاخه‌ای باشند لازم است با معرفی مدیر مدرسه و موافقت اداره‌ی آموزش و پرورش، برای تغییر رشته‌ی تحصیلی خود اقدام کنند. تغییر رشته از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم دارای مراحلی است که در ادامه به صورت گام به گام بیان شده است.

مراحل و نحوه تغییر رشته در پایه‌ی یازدهم

✔️ دریافت فرم تغییر رشته از سامانه سناد و درخواست تغییر رشته توسط دانش‌آموز:

نمون برگ شماره‌ی 1 درخواست تغییر رشته باید دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد یا شهریور تکمیل و پس از تایید ولی، به مدیر مدرسه تحویل داده شود. نکته مهم آنکه، اگر دانش‌آموزی در دو مرحله‌ی خرداد و شهریور در امتحان تغییر رشته شرکت کند، باید نمون برگ درخواست تغییر رشته را برای هر مرحله به صورت مجزا تکمیل و ارائه کند.

✔️ معرفی دانش‌آموز برای شرکت در آزمون تغییر رشته:

پس از تکمیل فرم توسط دانش‌آموز و ارائه به مدرسه، مدیر واحد آموزشی باید تقاضای تغییر رشته‌ی دانش‌آموز را به صورت مکتوب به اداره‌ی آموزش و پرورش ارسال کند و در صورت تایید، مجوز شرکت در امتحان تغییر رشته برای دانش‌آموز صادر می‌شود.

✔️ شرکت دانش‌آموز در امتحان تغییر رشته:

پس از تایید و دریافت مجوز، دانش‌آموز باید ضمن آگاهی از جدول دروس تغییر رشته از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم، در آزمون تغییر رشته شرکت و حدنصاب نمره‌ی قبولی را در دروس مربوطه کسب کند.

✔️ تطبیق دروس رشته قبلی با رشته جدید:

پس از موافقت اداره‌ی آموزش و پرورش و کسب نمره‌ی قبولی در آزمون تغییر رشته، دانش‌آموز باید باقی‌ مانده‌ی دروس پایه‌های دهم و یازدهم رشته‌ی جدید را در تابستان و یا دی ماه پایه‌ی دوازدهم بگذراند.

لازم به ذکراست، پس از ثبت نام دانش‌آموز در رشته‌ی جدید، تطبیق دروس از طریق سیستم رایانه‌ای انجام می‌شود و دروسی که دانش‌آموز باید برای فارغ التحصیلی بگذراند، با درج کلمه کمبود در کارنامه مشخص می‌شود.

جدول دروس قابل تطبیق در تغییر رشته‌ی درون شاخه‌ای که داری کد یا عنوان یکسانی نیستند:

جدول دروس قابل تطبیق در تغییر رشته‌ی درون شاخه‌ای 
دروس گذرانده شده در رشته‌ی قبلی دروس قابل تطبیق با رشته‌ی جدید
عنوان درس کد درس عنوان درس کد درس
تعلیمات دینی (دینی، اخلاق و قرآن) 1 10151 اصول عقاید 1 10241
تعلیمات دینی (دینی، اخلاق و قرآن) 1 10151 تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) 1 10011
اصول عقاید 1 10241 تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) 1 10011
اصول عقاید 1 10241 تعلیمات دینی (دینی، اخلاق و قرآن) 1 10151
اصول عقاید 2 11281 تعلیمات دینی (دینی، قرآن و اخلاق) 2 11011
اصول عقاید 2 11281 تعلیمات دینی (دینی، اخلاق و قرآن) 2 11181
تاریخ 1 10191 تاریخ 1 (تخصصی رشته) 10281
تاریخ 1 (تخصصی رشته) 10281 تاریخ 1 10191
تاریخ 2 11231 تاریخ 2 (تخصصی رشته) 11321
تاریخ 2 (تخصصی رشته) 11321 تاریخ 2 11231
آمار و احتمال 11071 ریاضی و آمار 2 11211
حسابان 1 11061 ریاضی 2 11161
حسابان 1 11061 ریاضی و آمار 2 11211
ریاضی 1 10051 ریاضی و آمار 1 10181
ریاضی 2 11161 ریاضی و آمار 2 11211
عربی (زبان تخصصی رشته) 1 10161 عربی، زبان قرآن 1 10021
عربی (زبان تخصصی رشته) 1 10271 عربی (زبان تخصصی رشته) 1 10161
عربی (زبان تخصصی رشته) 1 10271 عربی، زبان قرآن 1 10021
عربی (زبان تخصصی رشته) 1 10161 عربی (زبان تخصصی رشته) 1 10271
عربی (زبان تخصصی رشته) 2 11191 عربی، زبان قرآن 2 11021
عربی (زبان تخصصی رشته) 2 11311 عربی (زبان تخصصی رشته) 2 11191
عربی (زبان تخصصی رشته) 2 11191 عربی (زبان تخصصی رشته) 2 11311
فیزیک 1 10101 فیزیک 1 10291
فیزیک 2 11101 فیزیک 2 11331

✔️ ثبت نمرات امتحان تغییر رشته:

پس از شرکت در آزمون و کسب نمره‌ی قبولی در تمامی دروس مربوط، با تغییر رشته‌ی دانش‌آموز موافقت می‌شود و دانش‌آموز می‌تواند در پایه‌ی دوازدهم رشته‌ی جدید ادامه تحصیل دهد.

 

دروس تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم

جدول دروس تغییر رشته از پایه یازدهم به دوازدهم در دوره‌ی دوم متوسطه ی نظری، در جدول زیر ذکر شده است:

دروس تغییر رشته‌ی پایه یازدهم به دوازدهم
عنوان رشته عناوین دروس تغییر رشته
ریاضی فیزیک حسابان 1 / هندسه 2 / فیزیک 2 / شیمی 2
علوم تجربی ریاضی 2 / فیزیک 2 / شیمی 2 / زیست‌شناسی 2
ادبیات و علوم انسانی علوم و فنون ادبی 2 / جامعه‌شناسی 2 / عربی 2 / فلسفه 1
علوم و معارف اسلامی علوم و معارف قرآنی 2 / اصول عقاید 2 / عربی (زبان تخصصی رشته) 2 / تاریخ 2 (تخصصی رشته)

نمون برگ شماره 1 درخواست تغییر رشته‌ی دانش آموز

نمون برگ شماره 1 درخواست تغییر رشته‌ی دانش آموز
نمون برگ شماره 1 درخواست تغییر رشته‌ی دانش آموز

جمع بندی

آن دسته از دانش‌آموزان پایه‌ی یازدهم که از رشته‌ی تحصیلی خود رضایت ندارند، با رعایت شرایط و همچنین آگاهی از دروس تغییر رشته‌ی یازدهم به دوازدهم، می‌توانند در آزمون تغییر رشته شرکت و در صورت کسب نمره‌ی قبولی، در رشته‌ی جدید در پایه‌ی دوازدهم ادامه تحصیل دهند. در صورت هرگونه ابهام پیرامون شرایط و نحوه‌ی تغییر رشته از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم، می‌توانید سوالات خود را در بخش کامنت مطرح کنید.


سوالات متداول

آیا امکان تغییر رشته در پایه‌ی یازدهم وجود دارد؟

بله. آن دسته از دانش‌آموزان پایه‌ی یازدهم که از رشته‌ی تحصیلی خود رضایت ندارد، با رعایت شرایط می‌توانند در آزمون تغییر رشته شرکت و در صورت کسب نمره‌ی قبولی در رشته‌ی جدید ادامه تحصیل دهند.

امتحان تغییر رشته از پایه‌ی یازدهم به دوازدهم چه زمانی برگزار می‌شود؟

امتحان تغییر رشته در خرداد و شهریورماه برگزار می‌شود و دانش‌آموزان می‌توانند برخی از دروس را در خرداد برخی از دروس را در شهریورماه یا کل دروس را در خرداد و شهریور امتحان دهند.

چگونه نمون برگ درخواست تغییر رشته را دریافت کنیم؟

نمون برگ شماره 1 درخواست تغییر رشته، از طریق سامانه سناد قابل دریافت است.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 7

هنوز امتیازی ثبت نشده

28 دیدگاه

 1. سلام خسته نباشید،مبنای کمسیون برای اجازه به تغیر رشته چیست؟! کدام شرایط و در نظر میگیره و اجازه تغیر رشته میده؟! معدل سال قبل رشته فعلی ام ۱۸/۶۴بود
  لطفا شرایط موافقت کمسیون با تغیر رشته رو بفرمایید و همچنین دروس تغیر رشته و تطبیق کارنامه رو بفرمایید
  ولطفا تاریخ دریافت فرم تغیر رشته از مدرسه رو بفرمایید.
  تشکر فراوان

  1. سلام دوست عزیز، شما ذکر نکردید که در چه رشته‌ای مشغول به تحصیل هستید، اما در ابتدای امر باید با مراجعه به دفترداری مدرسه و یا مشاور تحصیلی خود، فرم تغییر رشته را دریافت کنید و از طریق مدرسه در آزمون تغییر رشته شرکت کنید. در این مقاله ذکر شده که برای ورود به هر رشته باید چه درس هایی رو امتحان بدید. اگر برای تغییر رشته جدی هستید، بدون توجه به زمانبندی ها هرچه سریعتر به مدرسه اعلام کنید تا هم فرم های مربوطه به شما ارائه شود و هم برای شرکت در آزمون تغییر رشته به مشکل برنخورید. مبنای اصلی برای پذیرش شما در رشته ی دیگر، کسب نمره ی قبولی در آزمون تغییر رشته است.

 2. سلام و خسته نباشید بنده یازدهم تجربی هستم و میخوام به دوازدهم انسانی تغیر رشته بدم
  آیا کمسیون اجازه تغیر رشته میده؟
  همچنین بفرمایید من که میخوام در آزمون تغیر رشته شهریورماه شرکت کنم چه زمانی باید فرم تغیر رشته رو دریافت کنم
  سپاس

  1. سلام دوست عزیز. امکان تغییر رشته درون رشته‌های نظری ریاضی، تجربی و انسانی هم در مقطع دهم و یازدهم و هم یازدهم به دوازدهم وجود دارد. اگر متقاضی تغییر رشته هستید لازم است چند واحد درسی که برای تغییر رشته است را بگذرانید (واحدهای درسی برای تغییر رشته در همین مقاله ذکر شده است.) و نمره‌ی قبولی را کسب کنید. برای تغییر رشته می‌توانید در خرداد یا شهریورماه اقدام کنید و لازم است برای ثبت درخواست به مدرسه‌ی خود مراجعه و فرم های مربوطه را تکمیل کنید.

 3. سلام من رشتم فنی حرفه هست پایه یازدهم و سال بعد دوازدهم میخونم میخاستم ببینم میشه تو هنرستان از یازدهم به دوازدهم تغییر رشته داد

    1. سلام دوست عزیز، تغییر رشته در پایه‌ی یازدهم به دوازدهم از فنی و حرفه‌ای به رشته‌های نظری (ریاضی، تجربی و انسانی) امکان‌پذیر نیست، اما تغییر رشته‌ی درون شاخه‌ای معمولاً با کسب موافقت مسئولین مدرسه امکان پذیر است. شما می‌توانید با مراجعه به مسئولین مدرسه‌ی خود، پیگیر تغییر رشته ی خود باشید.

 4. با سلام خسته نباشید.
  رشته من فنی حرفه ای هست پایه یازدهم هستم.
  میخواستم تغییر رشته بدم از یازدهم به دوازدهم و رشته تجربی انتخاب کنم.
  شرایطش چطوری هست؟

  1. سلام، وقت بخیر. دوست عزیز تغییر رشته از فنی حرفه ای و کاردانش به رشته‌های نظری در پایه ی یازدهم امکان پذیر نیست. شما نمی توانید از فنی حرفه ای به تجربی بروید. تغییر رشته از رشته‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش به رشته‌های نظری (ریاضی/انسانی/تجربی) تنها از پایه ی دهم به یازدهم امکانپذیر است.

 5. سلام خسته نباشید،من میخوام در آزمون تغیر رشته یازدهم تحربی به دوازدهم انسانی در شهریورماه شرکت کنم دوهفته مانده به خرداد میتونم فرم تغیر رشته ام رو ثبت کنم و در شهریور آزمون بدم؟ یا باید دوهفته مانده به شهریور تغیر رشته رو ثبت کنم؟
  همچنین دروس تطبیق کارنامه تجربی به انسانی و بفرمایید
  سپاس

  1. سلام دوست عزیز، اگر مدرسه‌ی شما دولتی باشه امکان تغییر رشته در خرداد هم هست. اگر مدرسه‌ی شما غیرانتفاعی باشه باید حتماً در شهریور تغییر رشته بدید. برای ثبت فرم، اگر می‌خواید برای شهریور اقدام کنید، بعد از امتحانات خردادماه به مدرسه مراجعه کنید و فرم های تغییر رشته رو پر کنید. برای تغییر رشته از یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی باید در‌س‌های جامعه شناسی 2، فلسفه 1، علوم و فنون ادبی 2 و عربی 2 امتحان داده بشود. پس از تغییر رشته نیز هنگام تحصیل باید درس های اقتصاد، منطق، جامعه شناسی 1 و علوم فنون ادبی 1 از پایه ی دهم انسانی را در زمانی که مدرسه مقرر می‌کند پاس کنید تا دیپلم دریافت کنید.

 6. سلام استاد،من میخوام در آزمون تغیر رشته پایه یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی در (شهریورماه)شرکت کنم، چه زمانی باید برای فرم تغیر رشته ثبت نام کنم؟

  1. سلام دوست عزیز، اگر می‌خواهید برای شهریور ماه اقدام کنید، باید بعد از امتحانات خردادماه به مدرسه مراجعه کنید و فرم‌های تغییر رشته را دریافت و پر کنید.

 7. سلام خسته نباشید،من میخوام در آزمون تغیر رشته یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی در شهریور ماه شرکت کنم،بنظرتون من از الان کتاب های تغیر رشته رو بخونم یا صبرکنم بعد پایان امتحانات فعلی ام شروع کنم؟

  1. سلام دوست عزیز، چون بناست شهریور امتحان بدهید، بهترین کار این است که امتحان‌های خودتان را جدی بگیرید. اما چون کتاب‌هایی که باید برای امتحان تغییر رشته بخوانید، بیشتر کتاب‌های مفهومی هستند و خودتان از پس مطالعه‌ی آن‌ها برمی‌آیید، بد نیست یکبار به صورت روزنامه‌‌وار و برای آشنایی با مباحث، آن‌ها را بخوانید. شما می‌توانید روزانه حدود یک تا یک ساعت و نیم از وقت خودتان را به خواندن این کتاب‌ها اختصاص دهید. با توجه به این که درنهایت شما قرار است در کنکور انسانی شرکت کنید، خواندن این کتاب ها کمک خوبی به شما خواهد کرد. با توجه به اینکه بیشتر مدارس، تابستان منتهی به سال دوازدهم جمع‌بندی پایه انجام می‌دهند، اگر بتوانید تا 10 یا 15 تیرماه کتاب‌های دروس تغییر رشته را یک دور مرور کنید، برای شروع جدی کارتان (مطالعه‌ برای کنکور انسانی) کمک کننده است. اما برای قبولی در امتحانات تغییر رشته که خیلی هم سخت نیستند چون تشریحی هستند، مطالعه بعد از پایان امتحانات خرداد ماه، کفایت می‌کند.

 8. سلام،میخوام از یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی در شهریور ماه تغیررشته بدم اما استرس دارم که شاید مدرسه یا آموزش پرورش مجوز تغیر رشته ندن یعنی نزارن تو آزمون تغیر رشته شرکت کنم بنظرتون اجازه تغیر رشته و حضور در آزمون تغیر رشته رو میده؟
  همچنین لطف کنید نمره قبولی تغیر رشته رو بگید
  ممنون

  1. سلام دوست عزیز، اگر مدرسه‌ی شما دولتی باشد امکان تغییر رشته در خرداد هم هست. اگر مدرسه‌ی شما غیرانتفاعی است باید حتماً در شهریور تغییر رشته بدهید. امکان تغییر رشته از تجربی به انسانی وجود دارد، اما اگر نگران هستید می‌توانید زودتر به مسئولین مدرسه مراجعه کنید و از امکان تغییر رشته اطمینان حاصل کنید.
   نمره ی قبولی برای تغییر رشته 10 است.
   برای تغییر رشته از یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی باید در‌س‌های جامعه شناسی 2، فلسفه 1، علوم و فنون ادبی 2 و عربی 2 امتحان داده بشود. پس از تغییر رشته نیز هنگام تحصیل باید درس های اقتصاد، منطق، جامعه شناسی 1 و علوم فنون ادبی 1 از پایه ی دهم انسانی را در زمانی که مدرسه مقرر می‌کند پاس کنید تا دیپلم دریافت کنید.

 9. سلام خسته نباشید،ازتون یک سوال دارم،من یازدهم تجربی هستم ولی میخوام در کنکور ریاضی شرکت کنم بنظرتون تغیر رشته بدم یا دوازدهم هم تجربی بخونم و از ریاضی کنکور بدم؟
  بنظرتون کدوم برای من بهتره؟

  1. سلام دوست عزیز، تغییر رشته دادن کار عاقلانه‌تری به نظر می‌رسد چرا که در کنکور سال بعد سوابق تحصیلی 60 درصد در کنکور تأثیر قطعی خواهند داشت و در صورت عدم تغییر رشته، شما باید بخشی از انرژی خود را روی مطالبی بگذارید که ربطی به کنکورتان نخواهد داشت.

   1. یعنی اگه تجربی رو بخونم و از ریاضی کنکور بدم معدل تجربی بعنوان سابقه تحصیلی در کنکور ریاضیم حساب میشه؟ یا اصلا اون ۶۰ درصد و برای من در نظر نمیگیرن؟

 10. درود، آیا تغییر رشته از تجربی به ریاضی علاوه بر قبولی در دروس تخصصی پایه یازدهم ریاضی، نیازمند قبولی در دروس تخصصی سال دهم ریاضی هم هست؟ یعنی نیازه که فیزیک ۱ و هندسه ۱ هم امتحان بدیم برای تغییر رشته در پایه یازدهم؟ بعد آیا تغییر رشته منجر به دیپلم شهریور ماه در پایه دوازدهم میشه؟ به عبارتی امتحانات نهایی دوازدهم به جای خرداد در شهریور برگزار میشه یا یه همچین چیزی؟ و اگه که دیپلم شهریور حساب بشه آیا مانع ورود به بعضی از دانشگاه هاست؟ و اگه که هست چه دانشگاه هایی رو نمیشه وارد شد با دیپلم شهریور؟ سپاسگزار میشم پاسخ بدین و در صورت امکان پاسخ رو به ایمیل بنده ارسال کنید. سپاس بابت راهنمایی

  1. سلام دوست عزیز، شما باید حتماً فیزیک 1 و هندسه 1 را هم امتحان بدهید. ولی مدرسه همکاری می‌کند و معمولاً بعد از اتمام پایه‌ی دوازدهم از شما این آزمون ها را می‌گیرد. دیپلم شهریور ماه صادر نمی شود و همان دیپلم خردادماه صادر می‌شود. امتحان نهایی‌های دوازدهم اگر در شهریور امتحان بدهید، دیپلم در شهریور صادر می شود. فعالاً و بر اساس قوانین امسال، دیپلم شهریور هیچ مانع و محدودیتی برای ورود به دانشگاه‌ها ایجاد نمی‌کند.

 11. سلام،یک سوال ازتون دارم بنظرتون برای کنکور ریاضی کدام منابع کتاب تستی مناسب هست لطف کنید بفرمایید
  همچنین بفرماید جامع بخرم یا پایه؟

  1. سلام دوست عزیز، کتاب‌های شبیه‌ساز کنکور خیلی مفید هستند. کتاب‌هایی مثل «چند کنکور» یا «دور دنیا در چهار ساعت» و «کنکوریوم» خوب هستند. اگر دنبال منبع مناسبی برای دریافت سوالات سطح‌بندی شده از منظر دشواری و آسانی برای تمرین و یادگیری مؤثر هستید، با سرویس آموزش مبتنی بر تمرین «هم‌درس» آشنا شوید. هم‌درس یک اپلیکیشن پیشرفته است که نقاط ضعف هر دانش‌آموز را در مباحث مختلف درسی کشف می‌کند و مسیر درست را برای رفع اشکالات به ‌او نشان می‌دهد. لینک دانلود هم‌درس:
   https://cafebazaar.ir/app/org.taraz.app

 12. سلام الان یازدهم تجربی هستم و میخوام به دوازدهم انسانی تغییر رشته بدم دروس تغییر رشته رو که از مدرسه پرسیدم بعلاوه دروسی که در مقاله ذکر شد روان شناسی و دین و زندگی رو هم گفتن جزء دورس تغییر رشته هستش میخاستم بدونم اطلاعات درست دادن یا نه

  1. سلام دوست عزیز، برای تغییر رشته از یازدهم تجربی به دوازدهم انسانی باید در‌س‌های جامعه شناسی 2، فلسفه 1، علوم و فنون ادبی 2 و عربی 2 امتحان داده بشود. پس از تغییر رشته نیز هنگام تحصیل باید درس های اقتصاد، منطق، جامعه شناسی 1 و علوم فنون ادبی 1 از پایه ی دهم انسانی را در زمانی که مدرسه مقرر می‌کند پاس کنید تا دیپلم دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا