انتخاب رشته نهم به دهمرشته معارف اسلامی

معرفی رشته علوم و معارف اسلامی

دانش آموزان پایه نهم پس از اتمام سال تحصیلی باید برای انتخاب رشته اقدام کنند. از رشته های موجود می‌توان به رشته‌های نظری (ریاضی فیزیک، علوم تجربی و علوم انسانی)، رشته فنی و حرفه ای، رشته کار و دانش و رشته علوم ومعارف اسلامی اشاره کرد.

دانش آموزان باید با توجه به علایق خود و فرم های هدایت تحصیلی رشته دلخواه خود را انتخاب کنند. رشته علوم و معارف اسلامی از رشته‌هایی است که در مدارس خاصی تدریس می‌شود. ما درادامه به معرفی بیشتر این رشته برای علاقمندان می‌پردازیم.

معرفی رشته علوم و معارف اسلامی
معرفی رشته علوم و معارف اسلامی

معرفی رشته علوم و معارف اسلامی

رشته علوم و معارف اسلامی از رشته های موجود برای انتخاب رشته نهم به دهم دانش آموزان است. در رشته علوم و معارف اسلامی به آموختن مباحث، تفاسیر اسلامی و برخی از شاخه‌های علوم انسانی پرداخته می‌شود. دانش آموزان برای ورود به پایه دهم با رشته علوم و معارف اسلامی مانند دیگر رشته‌های دبیرستان باید شرایط لازم را داشته باشند. در ادامه شرایط ورود به رشته علوم و معارف اسلامی را بیان کرده ایم.

  • نمره درس زبان و ادبیات فارسی در سه سال دوره اول متوسطه با ضریب 4، درس مطالعات اجتماعی با ضریب 3 و درس عربی با ضریب 2 محاسبه خواهد شد.
  • حداقل معدل لازم برای دانش آموزان داوطلب رشته علوم و معارف اسلامی معدل بالای 14 می‌باشد.
  • حداقل نمره درس عربی 13، معارف 14 و زبان و ادبیات فارسی 12 است.
  • برای انتخاب رشته علوم و معارف اسلامی نباید مجموع 3 نمره دروس مطالعات، زبان و ادبیات فارسی و عربی در سه پایه هفتم، هشتم و نهم کمتر از ضریب 42 باشد.
معرفی رشته‌ های نهم به دهم
معرفی رشته علوم تجربی
معرفی رشته ریاضی و فیزیک
معرفی رشته علوم انسانی
معرفی رشته فنی حرفه‌ ای
معرفی رشته کار و دانش

درس های رشته علوم و معارف اسلامی

پس از انتخاب رشته نهم، دانش آموزان به صورت تخصصی به مفاهیم رشته انتخابی خود می پردازند. ما در جدول زیر لیست دروس مقطع متوسطه دوم در هر پایه تحصیلی بین کرده‌ایم.

پايه تحصيلي دروس عمومي دروس تخصصي
پايه دهم آمادگي دفاعي/فارسي/هنر/منطق/جغرافيا ايران/کارآفريني و توليد/علوم و فنون ادبي/جامعه شناسي اصول عقايد/تاريخ اسلام/احکام/عربي/زبان انگلیسی/علوم و معارف اسلامي/اخلاق اسلامي
پايه يازدهم نگارش/فارسی/علوم و فنون ادبی/انگلیسی/کتاب کار انگلیسی/ اقتصاد/ روان شناسی/ ریاضی و آمار/فلسفه/ اصول عقاید/تاریخ اسلام/احکام/عربی زبان قرآن/علوم و معارف قرآنی/اخلاق اسلامی
پايه دوازدهم نگارش/ فارسی/علوم/ فنون ادبی/زبان انگلیسی/کتاب کار انگلیسی/ریاضی و آمار/فلسفه/سلامت/بهداشت اصول عقاید/تاریخ اسلام/اصول استنباط احکام/ عربی زبان قرآن/علوم و معارف قرآنی/ اخلاق اسلامی

آینده تحصیلی رشته علوم و معارف

ادامه تحصیل در رشته علوم و معارف اسلامی در سه مسیر مشخص زیر ادامه پیدا می‌کند.

  1. حوزه‌های علمیه
  2. مراکز خاص (دانشگاه شهید مطهری، دانشگاه امام صادق و دانشگاه رضوی)
  3. رشته‌های علوم انسانی دانشگاه های سراسری

دانش آموزان پس از اتمام دوره دبیرستان در رشته علوم و معارف اسلامی می‌توانند به صورت بدون آزمون یا کنکور انسانی در رشته‌هایی مانند حقوق، الهیات، علوم سیاسی، رولنشناسی، زبان و ادبیات فارسی و فلسفه و… در رشته علوم انسانی شرکت کنند. دانش آموز در حوزه‌های علمیه دروس مربوط به این شاخه را مطالعه می‌کند و در رشته‌های علوم انسانی زیر رشته‌های مربوط به آن را مطالعه خواهد کرد.

دانش آموزان علاقمند به شاخه حوزه‌های علمیه باید حافظه قوی و روابط عمومی بالا داشته باشند. به طور کلی داوطلبان این رشته باید حافظه قوی برای حفظ مطالب داشته باشند تا بتوانند در این رشته به موفقیت برسند، زیرا اکثر رشته‌های شاخه علوم ومعارف اسلامی به صورت تئوری می‌باشد.
مقاطع تحصیلی برای ادامه تحصیل در رشته علوم انسانی ماننند رشته‌های دیگر شامل کاردانی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی (پیوسته و ناپیوسته)، کارشناسی ارشد پیوسته و دکترا می‌باشد.

✔️ رشته‌ علوم و معارف اسلامی محدودیتی برای ورود دختران یا پسران در این رشته ندارد.

برای اطلاعات بیشتر از فرم های هدایت تحصیلی روی لینک زیر کلیک کنید.

آینده شغلی رشته علوم و معارف اسلامی

آینده شغلی برای دانش آموزان در رشته علوم و معارف اسلامی با توجه به مسیر تحصیلی طی شده مشخص خواهد شد. برای مثال دانش آموزانی که در حوزه‌های علمیه ادامه تحصیل داده‌اند، پس به عنوان طلبه موفق فعالیت خواهند کرد.

دانش آموزان در تمام شاخه های رشته علوم انسانی می‌توانند ادامه تحصیل داده و در نهایت پس از کسب مهارت در بازار کار به فعالیت بپردازند. جهت داشتن شغل مناسب باید در زمان انتخاب رشته نهم به دهم به سوالات زیر پاسخ دهید:

◾️ به چه رشته‌هایی علاقه دارید؟
◾️ افراد دیگر در چه رشته‌ای تحصیل کرده اند که درحال حاضر شرایط خوبی دارند؟
◾️ مشاغل پر در آمد در آینده کدام اند؟
◾️ دانشگاه‌های برتر در رشته انتخابی کدام است؟

رشته معارف شامل 5 گرایش می‌شود: علوم و قران و حدیث، تاریخ و تمدن اسلامی، ادیان و عرفان تطبیقی، فلسفه و حکمت اسلامی و فقه و مبانی حقوق می باشد که پس از فارغ التحصیلی در این رشته‌های بیان شده، امکان استخدام در وزارت خانه‌هایی مانند وزارت امور خارج، وزارت ارشاد و وزارت آموزش و پرورش وجود دارد.

سوالات متداول

حداقل معدل لازم برای رشته علوم و معارف اسلامی چقدر است؟

حداقل معدل لازم برای انتخاب رشته علوم و معارف اسلامی معدل بالای 14می‌باشد.

مسیرهای اصلی برای ادامه تحصیل در رشته علوم و معارف اسلامی را بیان کنید؟

سه مسیر مشخص برای ادامه تحصیل در رشته علوم ومعارف اسلامی شامل: حوزه های علمیه مراکز خاص رشته های علوم انسانی دانشگاه های سراسری

آیا محدودیتی برای ثبت‌نام در رشته علوم و معارف اسلامی برای دختران یا پسران وجود دارد؟

خیر، محدودیتی برای ثبت‌نام دختران یا پسران وجود ندارد.

میانگین امتیاز 2 / 5. جمع امتیاز 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا