راهنمای ثبت نام کنکور

ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ l آموزش ویدئویی نحوه ثبت نام کنکور سراسری

ثبت نام کنکور سراسری 1401 از ساعت 14 روز یکشنبه 10 بهمن 1400 از طریق سایت sanjesh.org آغاز شده و تا روز چهارشنبه مورخ 1400/12/04 ادامه دارد و متقاضیان هریک از گروه های آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان‌های خارجی، با آگاهی از شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری می‌توانند به سایت سازمان سنجش کشور مراجعه کرده و مراحل ثبت نام خود را به صورت اینترنتی انجام دهند. کلیه مراحل ثبت نام، تکمیل فرم و درج اطلاعات خواسته شده صرفاً به صورت اینترنتی و از طریق سایت سنجش امکانپذیر است.

لینک های مهم: تمدید مهلت ثبت نام کنکور سراسری 1401 || حذفیات منابع کنکور سراسری 1401

صفر تا صد نحوه ثبت نام کنکور سراسری، نحوه برگزاری کنکور سراسری و انتخاب رشته کنکور به صورت کامل در این مقاله آموزشی ارائه داده شده است، همچنین در انتهای مقاله می‌توانید ویدئو کامل آموزش ثبت نام کنکور را مشاهده کنید.

نحوه ثبت نام کنکور سراسری (شرایط + مدارک لازم)
نحوه ثبت نام کنکور سراسری (شرایط + مدارک لازم)

فهرست مطالب :

ویدئو آموزشی ثبت نام کنکور سراسری

 

ثبت نام کنکور سراسری 1401

ثبت نام کنکور سراسری هریک از پنج گروه آزمایشی به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش می باشد. لازم است متقاضیان پیش از ثبت نام، دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1401 را دانلود کرده و از کلیه شرایط، ضوابط، مدارک، نحوه ثبت نام، سهمیه های آزمون سراسری و… آگاهی یابند.

پس از اعلام زمان ثبت نام کنکور سراسری، داوطلبان فرصت دارند تا پایان مهلت ثبت نام، نسبت به تکمیل فرم ثبت نام کنکور اقدام کنند. توصیه می‌شود ثبت نام خود را در زمان مقرر انجام دهید و به روزهای پایانی موکول نکنید.

ثبت نام دانشگاه‌های سراسری، دولتی، غیرانتفاعی، پیام نور، دانشگاه آزاد، شهریه پرداز و پردیس خودگران به صورت همزمان و از طریق سایت سنجش است. زمان ثبت نام کنکور سراسری 1401 از بهمن ماه آغاز می‌شود.

توجه داشته باشید، تنها سایت رسمی برای ثبت نام کنکور سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org است. پرداخت هزینه ثبت نام کنکور سراسری، صرفاً به صورت اینترنتی و از طریق درگاه سایت سنجش امکانپذیر است. (در پرداخت هزینه ثبت نام دقت داشته باشید، هزینه پرداخت شده قابل بازگشت نخواهد بود.) ثبت نام آزمون سراسری صرفاً به صورت اینترنتی است لذا از مراجعه حضوری به سازمان سنجش برای ثبت نام خودداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر موضوع می‌توانید روی عنوان موردنظر کلیک کنید تا مقاله کامل را مشاهده کنید.

زمان ثبت نام کنکور سراسری

کلیه داوطلبانی که قصد ثبت نام در کنکور سراسری را دارند، باید در زمان تعیین شده برای تکمیل فرم ثبت نام به سایت سنجش مراجعه کنند. ثبت نام کنکور 1401 از تاریخ 10 بهمن ماه 1400 آغاز شد و تا تاریخ 04 اسفند ماه ادامه دارد. سازمان سنجش آموزش کشور با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده است زمان ثبت نام در کنکور سراسری تا روز چهارشنبه مورخ 1400/12/04 تمدید شده است.

ضمناً متقاضیانی که قبلاً در بازه‌‌ی زمانی تعیین شده (از تاريخ 1400/11/10 لغايت 1400/11/20) در کنکور ثبت نام کرده‌اند، درصورت تمایل در بازه‌ی زمانی جدیدی که اعلام شده است (از تاریخ 1400/12/01 تا 1400/12/04) می‌توانند نسبت به ویرایش اطلاعات ثبت نامی خود اقدام کنند. (مطلب تمدید مهلت ثبت نام کنکور سراسری)

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری

دفترچه ثبت نام کنکور 1401، همزمان با شروع فرآیند ثبت نام از طریق سایت سنجش منتشر می‌شود. داوطلبان باید برای آگاهی از شرایط و ضوابط ثبت نام، تاثیر سهمیه‌ها در کنکور، شرایط عمومی و اختصاصی و … دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری را دانلود و به دقت مطالعه کنند.

شرایط ثبت نام کنکور سراسری

شرایط ثبت نام کنکور سراسری چیست؟ کلیه داوطلبانی که می‌خواهند در آزمون سراسری ثبت نام و شرکت کنند باید داراری شرایط عمومی و اختصاصی مشخصی برای ثبت نام باشند. شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری برای کلیه گروه‌های آزمایشی یکسان است. در ادامه شرایط ثبت نام کنکور 1401 براساس آخرین تغییرات دفترچه ارائه داده شده است:

شرایط عمومی ثبت نام کنکور سراسری:

📌متقاضیان باید به دین اسلام یا یکی از ادیان رسمی شناخته شده در قانون اساسی اعتقاد داشته باشند.

📌عدم احراز عناد داوطلبان به جمهوری اسلامی

📌متقاضیان ثبت نام نباید در سازمان های غیرقانونی و فراماسونری عضویت داشته باشند.

📌عدم احراز فساد اخلاقی

📌عدم اعتیاد به مواد مخدر

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری
داشتن گواهینامه دوره پیش دانشگاهی / دیپلم نظام جدید / دیپلم چهارساله نظام قدیم / داشتم مدرک کاردانی یا فوق دیپلم دریافت مدرک تحصیلی تا تاریخ 31 شهریور 1401
انجام خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان برای فارغ التحصیلان رشته های وزارت بهداشت انجام تعهدات و خدمات قانونی برای فارغ التحصیلان دوره كاردانی رشته های  گروه های آموزشی غيرپزشكی تا 31 شهریور 1401
پذیرفته شدگان دوره روزانه (رشته های با آزمون و بدون آزمون) سال 1400 صرفا مجاز به انتخاب رشته دوره های غیرروزانه می باشند. دانشجویان دوره غیرروزانه به شرط نداشتن مشکلات نظام وظیفه بدون انصراف می توانند در کنکور ثبت نام کنند و پس از قبولی در دانشگاه، انصراف خود را قطعی نمایند.
نداشتن ممنوعیت تحصیل از نظر سازمان نظام وظیفه برای داوطلبان آقا نداشتن هرگونه تعهد خدمت به ارگان يا دستگاه های اجرايی، تعهدات سهميه بومی و يا سهميه مناطق محروم

شرایط رفع محرومیت کنکور

داوطلبانی که متقاضی ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری هستند باید توجه داشته باشند که دانشجویان دوره روزانه، فارغ التحصیلان رشته‌های علوم پزشکی مشمول طرح خدمت، داوطلبان مشمول خدمت نظام وظیفه و و افراد دارای تعهد خدمت به ارگان‌ها، شرایط ثبت نام در کنکور را ندارند. این دسته از افراد در صورتیکه قصد شرکت در آزمون سراسری را دارند، باید نسبت به رفع محرومیت اقدام کنند.

شرایط کنکور مجدد

دانشجویان دوره روزانه، دانشجویان اخراجی دانشگاه ها، دانشجویان انصرافی، دانشجویان دانشگاه آزاد، داوطلبان مشمول نظام وظیفه و فارغ التحصیلانی که مدرک کارشناسی خود را دریافت کرده اند، در صورتی که قصد ثبت نام و شرکت مجدد در کنکور سراسری را داشته باشند، ملزم به رعایت یکسری شرایط خواهند بود. در غیراینصورت شرایط شرکت در آزمون سراسری را ندارند.

شرایط معافیت تحصیلی برای پشت کنکوری ها

داوطلبان آقا، پس از وارد شدن به سن 19 سالگی (18 سالگی تمام)، در صورتی که قصد ثبت نام و شرکت در کنکور سراسریرا دارند، باید برای دریافت برگه معافیت تحصیلی اقدام نمایند. در ضمن، معافیت تحصیلی برای هر مقطع تحصیلی فقط یک بار صادر می شود.

مدارک ثبت نام کنکور سراسری
مدارک ثبت نام کنکور سراسری

مدارک ثبت نام کنکور سراسری

متقاضیان لازم است قبل از ثبت نام کنکور، نسبت به تهیه کلیه مدارک ثبت نام کنکور سراسری اقدام کنند. داوطلبان توجه داشته باشند برای ثبت نام آزمون سراسری، به همراه داشتن یکی از مدارک ذیل شامل گواهینامه دوره پیش دانشگاهی، دیپلم نظام جدید، دیپلم چهارساله نظام قدیم یا مدرک فوق دیپلم الزامی است. سایر مدارک لازم برای ثبت نام کنکور سراسری (کلیه گروه های آزمایشی) به صورت زیر است:

داوطلبان برای تکمیل فرم ثبت نام به اطلاعاتی از قبیل کدمنطقه، کد دانش آموزی و … نیز نیاز دارند. راهنمای دریافت هریک از کد های لازم برای ثبت نام کنکور سراسری، در جدول زیر بیان شده است.

مدارک ثبت نام کنکور
عنوان توضیحات
شناسنامه و کارت ملی
شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده ( به تعداد هر گروه آزمایشی که قصد شرکت در آن را دارید، لازم است یک کارت اعتباری مجزا خریداری کنید.) دریافت از سایت سازمان سنجش
کد سوابق تحصیلی دیپلم یا سوابق پیش دانشگاهی دریافت از سامانه dipcode.medu.ir (سامانه دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم)
کد دانش آموزی (شماره ای 8 تا 11 رقمی) دریافت از دبیرستان محل تحصیل یا کارنامه سال دوازدهم (دریافت کد دانش آموزی با کد ملی)
کد منطقه و کد پستی دریافت کد منطقه از سایت سنجش
کد وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان آقا دریافت از طریق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری بخش مقررات وظیفه عمومی
معدل کتبی و معدل کتبی دیپلم دریافت از طریق آخرین مدرک تحصیلی
کد منطقه آموزش و پرورش دریافت کد از سایت سنجش
کد سهمیه ایثارگری سپاه (12 رقمی) دریافت از  سایت isaar.ir
کد سهمیه ایثارگری ارتش دریافت از سایت aja.ir
کد استان (2 رقمی) دریافت از سایت سنجش
کد محل اشتغال (2 رقمی) دریافت از سایت سنجش
کد اتباع خارجی (13 رقمی) دریافت از سایت سنجش
فایل عکس اسکن شده

مدرک نظام وظیفه برای ثبت نام دانشگاه

داوطلبان مرد برای ثبت نام آزمون سراسری و ادامه تحصیل، لازم است وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نموده و مدرک نظام وظیفه برای ثبت نام دانشگاه را تهیه نمایند. ارائه مدارک نظام وظیفه برای ثبت نام دانشگاه الزامی است و لازم است داوطلبان مرد هنگام ثبت نام وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص نمایند.

کد سوابق تحصیلی دیپلم

یکی از اطلاعاتی که برای ثبت نام و تکمیل فرم ثبت نام اینترنتی کنکور سراسری لازم است، کد سوابق تحصیلی دیپلم می باشد که داوطلبان قبل از ثبت نام با مراجعه به سایت سوابق تحصیلی باید این کد را دریافت کنند. کد سوابق تحصیلی دیپلم به صورت اینترنتی از طریق مراجعه به سایت دیپ کد قابل دریافت می باشد.

سامانه سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی dipcode.medu.ir

آدرس سامانه سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی dipcode.medu.ir می باشد. داوطلبان هریک از گروه های آزمایشی که مشمول سوابق تحصیلی دیپلم یا پیش دانشگاهی می باشند برای دریافت کد سوابق تحصیلی باید به سایت دیپ کد مراجعه کنند و با به همراه داشتن اطلاعات لازم، کد مذکور را به صورت اینترنتی دریافت کنند.

کد دانش آموزی

یکی از اطلاعات لازم برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی از سایت دیپ کد، کد دانش آموزی می باشد که در بالای کارنامه دبیرستان درج شده است. افرادی که کد دانش آموزی خود را فراموش کرده اند یا به کارنامه دسترسی ندارند، می توانند برای دریافت کد دانش آموزی با کدملی از سایت سنجش اقدام نمایند.

کد منطقه

کد منطقه از دیگر اطلاعات لازم برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی از سایت دیپ کد می باشد. داوطلبان لازم است برای دریافت کد منطقه به سایت سنجش مراجعه نمایند و کد مذکور را به صورت اینترنتی دریافت کنند.

کد عنوان دیپلم

کد عنوان دیپلم یا کد رشته دیپلم، یک عدد دو رقمی است که در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور به تفکیک هریک از رشته ها درج شده است. کد عنوان دیپلم هریک از رشته های ریاضی، تجربی، انسانی، زبان، هنر و … بایکدیگر متفاوت است و لازم است مطابق گروه آزمایشی خود کد مذکور را در فرم ثبت نام وارد کنید.

کد نظام وظیفه

دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری و درج آن در فرم ثبت نام کنکور سراسری الزامی است. داوطلبان مرد، در صورتیکه قصد شرکت در کنکور سراسری را دارند، باید وضعیت نظام وظیفه خود را مشخص کرده و از نظر مقررات وظیفه عمومی منعی برای ثبت نام در آزمون سراسری نداشته باشند. داوطلبان باید برای دریافت کد نظام وظیفه به دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور مراجعه کنند.

کد 13 رقمی اتباع

داوطلبان غیرایرانی که قصد ثبت نام کنکور سراسری را دارند، باید کد 13 رقمی اتباع خارجی را به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش دریافت نمایند. درج کد اختصاصی اتباع در فرم ثبت نام کنکور سراسری الزامی است. کد مذکور منحصرا به صورت اینترنتی قابل دریافت می باشد.

بیشتر بخوانید:

لازم است بخوانید: رشته ها و مناطق ممنوعه برای داوطلبان اتباع غير ايرانی در کنکور 1401

کد محل تولد

یکی از اطلاعات لازم برای تکمیل فرم ثبت نام کنکور، کد محل تولد می باشد. داوطلبانی که به کد بخش محل تولد دسترسی ندارند، لازم است به سایت سنجش مراجعه کرده و کد مذکور را به صورت اینترنتی دریافت کنند. لازم به ذکر است، کد مذکور هم به صورت اینترنتی از سایت سنجش و هم از طریق دفترچه راهنمای ثبت نام (جدول شماره 7) قابل دریافت است.

سهمیه های کنکور

طبق آخرین تغییرات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری، سهمیه های موثر در کنکور 1401 عبارتند از: سهمیه ایثارگران، سهمیه مناطق (منطقه یک، دو و سه)، سهمیه بهیاری، سهمیه خانواده شهدا و سهمیه رزمندگان. داوطلبانی که شرایط استفاده از سهمیه های 5 درصد و 25 درصدی ایثارگری را دارند، باید کد سهمیه ایثارگری را دریافت نموده و در فرم ثبت نام اینترنتی درج نمایند.

سهمیه مناطق

از میان سهمیه های کنکور ، سهمیه مناطق، پرجمعیت ترین سهمیه آزمون سراسری می باشد و داوطلبان کلیه گروه های آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی، زبان و هنر، براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان یا هنرستان، جزء یکی از سهمیه های منطقه 1، منطقه 2 یا منطقه 3 محسوب می شوند.

بیشتر بخوانید: کدام سهمیه مناطق بهتر است؟

سهمیه مناطق سیل زده

آن دسته از داوطلبانی که در یکی از شهر ها یا بخش های درگیر بلایای طبیعی باشند، می توانند از سهمیه مناطق سیل زده در کنکور استفاده کنند. توجه داشته باشید، دوره تحصیلی در کلیه رشته های مناطق درگیر بلایای طبیعی (سیل و زلزله)، همانند دوره روزانه به صورت رایگان می باشد.

سهمیه بهیاری

5 درصد از ظرفیت هریک از رشته محل های رشته پرستاری، به بهیاران واجد شرایط اختصاص دارد. سهمیه بهیاران فقط جهت ورود به رشته پرستاری است و فقط شامل دوره روزانه (به جز رشته‌ محل‌های مخصوص مناطق محروم، بلایای طبیعی و دارای تعهد خدمت) می باشد و تنها به داوطلبان کنکور سراسری تجربی تعلق می گیرد.

سهمیه خانواده شهدا

خانواده شهدا شامل، پدر، مادر، خواهر و برادر شهید می باشد. خانواده شهدا برای استفاده از سهمیه شاهد باید ردیف مربوطه را فرم تقاضانامه ثبت نام کنکور تکمیل کنند. و در صورت تایید نهایی توسط بنیاد شهید، در سهمیه خانواده شهدا گزینش می شوند. خانواده شهدا نیازی به دریافت کد سهمیه ایثارگری ندارند.

سهمیه رزمندگان

5 درصد از ظرفیت پذیرش هر رشته محل به سهمیه رزمندگان اختصاص دارد. داوطلبانی که واجد شرایط استفاده از سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری می باشند، لازم کد 12 رقمی سهمیه را دریافت کرده و در فرم ثبت نام آزمون سراسری درج کنند.

سهمیه ایثارگران

براساس دفترچه ثبت نام، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنها و جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنها، همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر مشمول سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری می باشند که لازم است برای دریافت کد ایثارگری اقدام نمایند. سهمیه ایثارگری به دو دسته سهمیه 5 درصدی و 25 درصدی ایثارگری تقسیم می شود. دریافت کد 12 رقمی سهمیه ایثارگری الزامی است.

دریافت کد 12 رقمی ایثارگر ارتش و بنیاد شهید

 داوطلبانی که شرایط استفاده از سهمیه ایثارگری و سهمیه رزمندگان را دارند، برای تکمیل فرم ثبت نام کنکور لازم است به سایت ارگان مربوطه مراجعه کرده و کد پیگیری 12 رقمی سهمیه را دریافت کنند و در قسمت مربوطه درج نمایند.

سایت ثبت نام کنکور سراسری sanjesh.org

همانطور که در ابتدای مقاله بیان شد، ثبت نام آزمون سراسری منحصرا به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش انجام می شود. متقاضیان هریک از گروه های آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان برای تکمیل مراحل ثبت نام، تکمیل فرم ثبت نام اینترنتی، بارگذاری مدارک و پرداخت هزینه ثبت نام کنکور، باید در زمان تعیین شده به سایت sanjesh.org مراجعه نمایند. ثبت نام در کلیه دوره های روزانه، شبانه (نوبت دوم)، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد و … به صورت همزمان و از طریق سایت سنجش می باشد.

راهنمای تصویری ثبت نام کنکور سراسری

راهنمای تصویری ثبت نام کنکور سراسری به صورت گام به گام در این مقاله بیان شده است. داوطلبان پس از آگاهی از شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام، لازم است نسبت به تهیه مدارک مذکور اقدام نمایند سپس در زمان اعلام شده به سایت سنجش مراجعه نموده و ثبت نام خود را به صورت اینترنتی انجام دهند. کلیه مراحل ثبت نام به شرح زیر است:

توصیه می شود داوطلبان برای جلوگیری از اشتباه در ابتدا فرم پیش نویس ثبت نام کنکور سراسری را دانلود نموده و اطلاعات خود را در آن درج کنند.

 • در ابتدا به سایت سنجش مراجعه نموده و بر روی گزینه سراسری کلیک کنید:

راهنمای تصویری ثبت نام کنکور سراسری

 • پس از ورود به صفحه سراسری، لینک “ثبت نام کنکور سراسری 1401” را انتخاب کنید:

لینک ثبت نام کنکور سراسری 1401

 • سپس نظام تحصیلی خود را انتخاب کنید و شماره سریال 12 رقمی خریداری شده را در درج نمایید:

شماره سریال 12 رقمی ثبت نام کنکور

 • باتوجه به نظام آموزشی که در مرحله قبل انتخاب کرده اید، اطلاعات زیر را تکمیل کنید. در صورتیکه مشمول اعمال سوابق تحصیلی می شوید، کد سوابق دیپلم (که از سایت دیپ کد) دریافت کرده اید را وارد کنید:

کد سوابق دیپلم ثبت نام کنکور سراسری

 • در گام بعدی، عکس خود را باتوجه به توضیحات و نکات بیان شده بارگذاری کنید:

عکس ثبت نام کنکور سراسری

 • سپس فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی کنکور سراسری را تکمیل نموده و اطلاعات خواسته شده را به دقت وارد کنید.

ثبت نام کنکور سراسری از طریق کافی نت

اگر برای ثبت نام کنکور سراسری به کافی نت مراجعه می کنید، قبل از تایید نهایی حتما اطلاعات و عکس خود را چک کنید و این کار را به فرد دیگری واگذار نکنید. پس از تکمیل ثبت نام حتما، کد پیگیری 16 رقمی و شماره پرونده 7 رقمی را دریافت کنید. دریافت کد های مذکور برای داوطلب الزامی است. لازم است اطلاعات کارت های اعتباری را تا پایان آزمون نزد خود نگهداری کنید.

هزینه ثبت نام کنکور سراسری

هزینه ثبت نام کنکور سراسری 1401 منحصرا به صورت اینترنتی و از طریق سایت سنجش امکان پذیر است. داوطلبان پس از پرداخت هزینه ثبت نام و دریافت شماره سریال 12 رقمی، می توانند به سایت اصلی ثبت نام مراجعه نموده و نسبت به تکمیل فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی سنجش اقدام نمایند. در صورتیکه قصد شرکت در 2 گروه آزمایشی را دارید، باید دو کارت اعتباری مجزا خریداری کنید.

 فرم ثبت نام کنکور سراسری
فرم ثبت نام کنکور سراسری

فرم ثبت نام کنکور سراسری

داوطلبان پس از پرداخت هزینه و دریافت شماره سریال 12 رقمی ثبت نام، لازم است با به همراه داشتن، اطلاعات فردی و شناسنامه ای، مدارک ثبت نام و همچنین کدهای لازم برای تکمیل فرم به سایت سنجش مراجعه نمایند و فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی سنجش را تکمیل نمایند. فرم تقاضانامه سنجش دارای 54 ردیف می باشد که لازم است متقاضیان به دقت اطلاعات خواسته شده را در آن درج نمایند.

نحوه تکمیل تقاضانامه ثبت نام کنکور سراسری

نحوه تکمیل تقاضانامه ثبت نام کنکور سراسری به منظور آگاهی بیشتر داوطلبان در ادامه بیان شده است. هنگام درج اطلاعات خواسته شده دقت نمایید و اطلاعات را به صورت کامل وارد کنید. (امکان ویرایش برخی از اطلاعات از جمله تغییر گروه آزمایشی وجود ندارد.)

مراحل تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری در سایت سنجش
ردیف 1، 2 و 3 فرم ثبت نام کنکور : درج نام خانوادگی، نام، نام پدر (به صورت کامل و مطابق شناسنامه)
ردیف 4 : مشخص نمودن جنسیت داوطلب
ردیف 5: درج شماره شناسنامه (بدون خط تیره، نقطه و ممیز)
ردیف 6: شماره سری و سریال شناسنامه
ردیف 7: درج تاریخ تولد (روز، ماه، سال)
ردیف 8: درج شماره ملی 10 رقمی (بدون ممیز یا خط)
ردیف 9: کد بخش محل تولد (در دفترچه ثبت نام کنکور درج شده است.)
ردیف 10: كد منطقه و يا ناحيه آموزش و پرورش محل اخذ مدرک ديپلم (کد منطقه یا کد ناحیه آموزش و پرورش با کد بخش متفاوت است.)
ردیف 11: کد دانش آموزی مقطع دیپلم
ردیف 12: کد عنوان دیپلم (کد 2 رقمی که در دفترچه ثبت نام کنکور درج شده.)
ردیف 13: درج سال، ماه و روز اخذ مدرک ديپلم
ردیف 14: كد بخش محل اخذ مدرک متقاضیان نظام قدیم یا پایه دهم نظام جدید (در دفترچه ثبت نام کنکور درج شده.)
ردیف 15: كد بخش محل اخذ مدرک متقاضیان نظام قدیم یا پایه یازدهم نظام جدید
ردیف 16: معدل کل دیپلم
ردیف 17: معدل کتبی نهایی
ردیف 18: مشخص نمودن وضعیت دانش آموزی یا فارغ التحصیلی
ردیف 19: كد منطقه و يا ناحيه آموزش و پرورش محل اخذ مدرک پيش دانشگاهی
ردیف 20: کد دانش آموزی مقطع پیش دانشگاهی
ردیف 21: كد عنوان مدرک پيش دانشگاهی (دو رقمی در دفترچه ثبت نام درج شده است.)
ردیف 22: سال، ماه و روز اخذ مدرک دوره پيش دانشگاهی
ردیف 23:  كد بخش محل اخذ مدرک دوره پيش دانشگاهی
ردیف 24: معدل كل دوره پيش دانشگاهی
ردیف 25: انتخاب یکی از ادیان موردنظر (داوطلبان اقليت های دينی چنانچه به سوالات معارف غیر اسلام پاسخ می دهند.)
ردیف 26: مشخص نمودن سهمیه
ردیف 27: درج کد پیگیری سهمیه
ردیف 28: این ردیف مربوط به متقاضیان استفاده از سهمیه رزمندگان است.
ردیف 29: این بند مختص داوطلبان دارای معلولیت است.
ردیف 30: درج کد 13 رقمی (برای داوطلبان  غیرایرانی)
ردیف 31: (ويژه متقاضيانی كه درخواست استفاده از صندلی مخصوص متقاضيان چپ دست در جلسه آزمون می باشند.)
ردیف 32: مشخص نمودن وضعیت تحصیلی
ردیف 33: مشخص کردن وضعیت فارغ التحصیلی
ردیف 34: درج معدل کل کاردانی
ردیف 35: کد استان محل خدمت (داوطلبان شاغل)
ردیف 36: کد محل اشتغال متقاضی بهيار شاغل
ردیف 37: انتخاب گروه آزمایشی
ردیف 38: مشخص کردن نوع دفترچه پاسخگویی (برای دارندگان ديپلم علوم و معارف اسلامی و مدرک پيش دانشگاهی علوم و معارف اسلامی)
ردیف 39: مشخص نمودن زبان امتحانی
ردیف 40: خرید سریال اعتباری برای متقاضیان شرکت در گروه هنر
ردیف 41: خرید سریال اعتباری برای متقاضیان شرکت در گروه زبان های خارجی
ردیف 42: خرید سریال اعتباری برای گزینش دانشگاه پیام نور
ردیف 43: این ردیف برای متقاضیان علاقه مند به گزینش در دانشگاه غیرانتفاعی می باشد.
ردیف 44: این ردیف برای متقاضیان علاقه مند به گزینش در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی می باشد.
ردیف 45: این ردیف برای متقاضیان علاقه مند به گزینش در دانشگاه غیرانتفاعی امام صادق می باشد.
ردیف 46: كد استان و كد بخش محل اقامت
ردیف 47: درج کد نظام وظیفه (برای داوطلبان آقا)
ردیف 48: درج شماره تلفن ثابت با كد شهر
ردیف 49: درج شماره تلفن همراه برای استفاده از خدمات پیام کوتاه
ردیف 50: درج آدرس دقیق پستی
ردیف 51: درج کد پستی 10 رقمی
ردیف 52: درج منطقه شهرداری محل سکونت
ردیف 53: درج ایمیل
ردیف 54: داوطلبانی که در آزمون سراسری سال گذشته ثبت نام کرده اند، این بخش را علامت گذاری کنند.

پس از درج اطلاعات خواسته شده و تکمیل فرم ثبت نام، کد 16 رقمی ثبت نام را دریافت کنید.( کد 16 رقمی دریافت شده را یادداشت نموده و تا پایان برگزاری کنکور سراسری به همراه خود داشته باشید.)

اشتباه در ثبت نام کنکور

از اشتباهات رایج در ثبت نام کنکور می توان به اشتباه وارد کردن اطلاعات تحصیلی، اشتباه در درج معدل و کد نظام وظیفه و سوابق تحصیلی و … اشاره کرد. سازمان سنجش امکانی را فراهم کرده تا داوطلبان بتوانند با استفاده از شماره پیگیری خود، وارد صفحه ثبت نام شده و اطلاعات خود را به صورت اینترنتی تصحیح نمایند.

دانلود پاسخنامه خام کنکور سراسری

ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری

داوطلبانی که هنگام ثبت نام و درج اطلاعات در فرم ثبت نام کنکور دچار اشتباه شده اند، می توانند در بازه های زمانی مختلف که توسط سازمان سنجش اعلام می شود، با به همراه داشتن اطلاعات لازم، نسبت به ویرایش و تصحیح فرم ثبت نام کنکور سراسری اقدام نمایند. ویرایش اطلاعات ثبت نامی کنکور سراسری منحصرا به صورت اینترنتی و از طریق سایت سنجش می باشد.

امکان ویرایش اطلاعات ثبت نامی از طریق کد 16 رقمی ثبت نام و سایت سنجش برای داوطلبان وجود دارد.

زمان برگزاری کنکور سراسری

زمان برگزاری کنکور سراسری 1401 برای هریک از گروه های آزمایشی، هرساله در طی اطلاعیه ای از طریق سایت سازمان سنجش اعلام می شود. سال گذشته کنکور سراسری در 4 روز متوالی در تیرماه برگزار شد. پیش بینی می شود کنکور 1401 نیز در تیرماه برگزار شود. زمان دقیق برگزاری کنکور به زودی اطلاع رسانی خواهد شد.

زمان برگزاری کنکور خارج از کشور

زمان برگزاری کنکور خارج از کشور هریک از گروه های آزمایشی همزمان با زمان برگزاری کنکور سراسری داخل کشور می باشد. زمان برگزاری کنکور خارج از کشور 1401 به زودی اطلاع رسانی می شود.

بیشتر بخوانید: نتایج کنکور ۱۴۰۱ کی میاد؟

انتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 به صورت اینترنتی و از طریق سایت سنجش انجام می شود. داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت کرده اند، پس از اعلام نتایج اولیه و دریافت کارنامه کنکور می توانند فرآیند انتخاب رشته خود را به صورت اینترنتی و از طریق سایت سنجش انجام دهند. انتخاب رشته دانشگاه های سراسری از طریق سایت سنجش و انتخابِ رشته های تحصیلی غیر پزشکی آزاد، از طریق سایت azmoon.org انجام می شود.

داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند تا 150 کد رشته محل را در فرم انتخاب رشته اینترنتی سنجش وارد کنند. در انتخاب رشته، حتما علاقه و اولویت را در نظر بگیرید.

مدارک لازم برای انتخاب رشته کنکور

تهیه مدارک لازم برای انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد به تسهیل روند انتخاب رشته داوطلبان کمک می کند لذا توصیه می شود در ابتدا با مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته، آگاهی لازم در رابطه با اطلاعات مورد نیاز برای انتخاب رشته را داشته باشید. برای ورود به سامانه انتخاب رشته لازم است به اطلاعاتی از جمله شماره سریال 12 رقمی، شماره شناسنامه، شماره پرونده، کد رهگیری ثبت نام و کدملی دسترسی داشته باشید.

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور، داوطلبان به مدت یک هفته فرصت دارند، رشته های انتخابی خود را به ترتیب اولویت به سازمان سنجش اعلام کنند. مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 در طی اطلاعیه ای از طریق پایگاه اطلاع رسانی سنجش اعلام می گردد.

ویرایش انتخاب رشته کنکور

داوطلبان پس از اتمام فرآیند انتخاب رشته و دریافت کد انتخاب رشته، تا پایان مهلت تعیین شده برای انتخاب رشته فرصت دارند، با مراجعه به سایت سنجش اطلاعات درج شده را ویرایش کنند. پس از اتمام زمان انتخاب رشته، امکان حذف، جابجایی یا تصحیح فرم انتخاب رشته وجود ندارد. داوطلبان تا 8 نوبت می توانند فرم انتخاب رشته خود را ویرایش کنند.

راهنمای کارنامه کنکور

کارنامه کنکور سراسری شامل بخش های گوناگونی می باشد و اطلاعات مختلفی را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. بخش های مختلف کارنامه کنکور شامل، اطلاعات ثبت نامی و آزمونی، رتبه در سهمیه، رتبه کشوری، درصد دروس عمومی و اختصاصی و … می باشد.

تحلیل کارنامه کنکور سراسری

داوطلبان لازم است کارنامه کنکور را به دقت بررسی و تحلیل نموده تا انتخاب رشته دقیق تری انجام دهند. مهم ترین رتبه و معیار اصلی انتخاب رشته، رتبه در سهمیه و زیرگروه های مقابل آن است. داوطلبان با بررسی رتبه خود در هر زیرگروه می توانند انتخاب رشته دقیق تری داشته و شانس خود را نیز برای قبولی در رشته و دانشگاه مورد نظر خود افزایش دهند.

بیشتر بخوانید: رتبه اصلی کنکور کدومه

رتبه در سهمیه

رتبه اصلی و ملاک انتخاب رشته سراسری، رتبه در سهمیه می باشد و این رتبه در هریک از زیرگروه ها بایکدیگر متفاوت است. هر کدام از زیرگروه ها دارای تعدادی رشته می باشند که براساس رتبه ای که داوطلب در هریک از زیرگروه کسب کرده است، می تواند انتخاب رشته دقیق تری را انجام دهد. شانس قبولی متقاضیان در زیرگروهی که رتبه بهتر است، (عدد کمتر) بیشتر است.

تراز کنکور

یکی از قسمت های کارنامه اولیه کنکور، تراز و نمره کل می باشد که نشان دهنده سطح علمی داوطلبان در مقایسه با یکدیگر است. رتبه ترتیب میان داوطلبان را در کنکور سراسری نشان می دهد اما تراز، سطح علمی داوطلبان را مشخص می کند.

تغییر رشته با کارنامه سبز

داوطلبانی که پس از اعلام نتایج نهایی کنکور، از رشته و دانشگاه قبولی خود رضایت ندارند، در صورت دارا بودن شرایط لازم، می توانند نسبت به تغییر رشته با کارنامه سبز اقدام نمایند. از شرایط مهم تغییر رشته با کارنامه محرمانه، کسب رتبه و نمره قبولی بهتر، از آخرین نفر پذیرفته شده در همان رشته محل می باشد.

بیشتر بخوانید و بدانید:

سوالات پرتکرار ثبت نام کنکور سراسری

سوالات پرتکرار داوطلبان برای ثبت نام کنکور

سوال پاسخ
ثبت نام کنکور سراسری از چه زمانی آغاز می شود؟  ثبت نام کنکور سراسری هرساله در بهمن ماه شروع می شود.
سایت ثبت نام کنکور سراسری چیست؟ ثبت نام کنکور از طریق سایت سنجش می باشد.
کد دانش آموزی را برای ثبت نام کنکور از کجا دریافت کنیم؟ کد دانش آموزی در بالای کارنامه سال دوازدهم درج شده است.
کد پیگیری ثبت نام کنکور سراسری چیست؟ پس از انجام مراحل ثبت نام، سیستم یک کد پیگیری 16 رقمی به شما می دهد.
آیا امکان ویرایش اطلاعات کنکور وجود دارد؟ بله. داوطلبان پس از ثبت نام می توانند با مراجعه به سایت سنجش و درج کد رهگیری 16 رقمی اطلاعات خود را ویرایش کنند.
آیا امکان تغییر گروه آزمایشی وجود دارد؟ خیر. پس از انتخاب گروه آزمایشی امکان تغییر وجود ندارد.
امکان انتخاب دو گروه آزمایشی اصلی برای ثبت نام کنکور وجود دارد؟ خیر. داوطلبان فقط می توانند یک گروه آزمایشی اصلی (ریاضی، تجربی و انسانی) را انتخاب کنند.
شماره سریال اعتباری کنکور سراسری چیست؟ شماره سریال یک کد 12 رقمی است که پس از پرداخت هزینه ثبت نام به صورت اینترنتی در سایت سنجش، یه متقاضی داده می شود.

 

سوالات متداول

مدارک تحصیلی لازم برای ثبت نام کنکور سراسری چیست؟

به همراه داشتن یکی از مدارک ذیل شامل گواهینامه دوره پیش دانشگاهی، دیپلم نظام جدید، دیپلم چهارساله نظام قدیم یا مدرک فوق دیپلم الزامی است.

کد سوابق تحصیلی دیپلم را چگونه دریافت کنیم؟

داوطلبان برای دریافت کد سوابق دیپلم یا کد سوابق پیش دانشگاهی باید به سایت دیپ کد مراجعه نمایند و کد سوابق تحصیلی خود را به صورت اینترنتی دریافت کنند.

کد منطقه ثبت نام کنکور سراسری همان کد بخش است؟

خیر. کد منطقه یا کد ناحیه آموزش و پرورش با کد بخش متفاوت است.

میانگین امتیاز 4.9 / 5. جمع امتیاز 9

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

12 دیدگاه

  1. با سلام. طبق آخرین اخبار منتشر شده، ثبت نام کنکور 1401 از 10 بهمن آغاز میشود و تا تاریخ 17 بهمن 1400 ادامه دارد.

  1. سلام، دانش آموزان برای دریافت کد پیگیری 12 رقمی سهمیه ایثارگری لازم است به سایت ارگان مربوطه مراجعه کرده و کد پیگیری را دریافت کنند.

 1. سلام
  دانش آموزان سالجاری معدل کتبی ، معدل کل و تاریخ دریافت دیپلم رو چی وارد بکنن؟

  1. سلام، معدل و تاریخ دریافت دیپلم را به صورت تقریبی وارد کنید، در زمان معین برای ویرایش فرم ثبت نام، اطلاعات دقیق را ثبت خواهید کرد.

 2. سلام
  اگر کد سوابق دیپلم اشتباهی تایید شده باشد امکان اصلاح وحود دارد (در سالی واحدی) پیش دانشگاهی درست است دیپلم کلا مغایرت دارد

  1. دوست عزیز، ممکن است سوابق تحصیلی شما اشتباه درج شده باشد. با مراجعه به آموزش و پرورش یا مدرسه‌ای که در آن تحصیل می‌کردید، می‌توانید اقدام به اصلاح آن کنید.

 3. سلام من اخه یازدهمی هستم میخواستم امسال ثبت نام کنم فقط برای اینکه ازمایشی باشه ایا میتونم اخه تو ویدیو گفتین دیپلم میخواین بخاطر همون و اینکه سال قبل یکی از یازدهمیا ثبت نام کرده بود به نظرتون امسال میتونم شرکت کنم؟

  1. دوست گرامی، شما به عنوان دانش‌آموز پایه‌ی یازدهم امکان ثبت نام در کنکور و شرکت در این آزمون را ندارید. در ابتدای فرآیند ثبت نام، سایت سنجش از شما کد سوابق تحصیلی را می‌خواهد و اگر چنین کدی نداشته باشید، امکان ثبت نام وجود ندارد. آموزش و پرورش این کد را به دانش‌آموزان پایه‌ی دوازدهم می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا