راهنمای ثبت نام کنکور

سهمیه ایثارگران در کنکور 1401

داوطلبانی که شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران در کنکور 1401 را دارند، باید در زمان ثبت نام کنکور سراسری با مراجعه به سایت ارگان مربوطه نسبت به دریافت کد 12 رقمی سهمیه ایثارگری ارتش و سپاه اقدام نمایند و کد دریافت شده را در فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی درج کنند. از سهمیه های موثر در کنکور سراسری می توان به سهمیه ایثارگری، سهمیه خانواده معظم شهدا، سهمیه رزمندگان، سهمیه مناطق و سهمیه بهیاری اشاره کرد.

داوطلبانی که براساس ضوابط استفاده از سهمیه ها در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور، شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران را دارند، لازم است کد 12 رقمی سهمیه ایثارگری را دریافت کرده و در فرم ثبت نام درج کنند. در این مقاله توضیحات کاملی در رابطه با جزئیات سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری ۱۴۰۱ ارائه داده شده است.

سهمیه ایثارگران در کنکور
سهمیه ایثارگران در کنکور

سهمیه ایثارگران چیست؟

سهمیه ایثارگران چیست؟ یکی از سهمیه های موثر در ثبت نام کنکور، سهمیه ایثارگری 5 درصد و سهمیه ایثارگری 25 درصد می باشد. داوطلبانی که شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران را دارند برای دریافت کد پیگیری 12 رقمی سهمیه باید به سایت کد سهمیه ایثارگری سپاه (ایثار) یا سایت ارتش (آجا) مراجعه کنند و کد سهمیه خود را به صورت غیر حضوری دریافت نمایند.

تاثیر سهمیه ایثارگران در آزمون سراسری ۱۴۰۱: براساس دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1401، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنها و جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنها، همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر مشمول سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری می باشند که لازم است برای دریافت کد ایثارگری اقدام نمایند.

داوطلبانی که در کنکور سراسری از سهمیه ایثارگری استفاده می کنند، علاوه بر سهمیه ایثارگران همانند سایر داوطلبان کنکور سراسری در سهمیه منطقه خود نیز گزینش می شوند.

سهمیه ایثارگران در کنکور چند درصد است

سهمیه ایثارگران در کنکور چند درصد است؟ سهمیه ایثارگران به دو دسته سهمیه ایثارگران 5 درصدی و سهمیه ایثارگران 25 درصدی تقسیم بندی می شود و هریک از سهمیه های مذکور به نسبت مشخصی بر روی نتیجه کنکور داوطلبان تاثیرگذار خواهد بود. شرایط استفاده از سهمیه 5 درصدی و 25 درصدی ایثارگران به صورت زیر است:

آیا سهمیه ایثارگری شامل نوه می شود؟ داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط زیر می توانند از سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری استفاده کنند:

سهمیه 5 درصدی ایثارگری

داوطلبانی که شرایط زیر را داشته باشند، می توانند از سهمیه 5 درصدی ایثارگری در کنکور سراسری استفاده نمایند:

✔️جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنها.

✔️همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه.

نحوه تاثیر سهمیه ایثارگران 5 درصدی در کنکور سراسری: 5 درصد از ظرفیت پذیرش کد رشته محل های هر رشته به سهمیه ایثارگران 5 درصد تعلق می گیرد. داوطلبان واجد شرایط لازم است کد رهگیری 12 رقمی سهمیه ایثارگری را دریافت نموده و در فرم ثبت نام اینترنتی درج کنند.

حدنصاب نمره ایثارگران (اعم از ایثارگران مشمول ظرفیت 5 درصدی یا 25 درصدی) 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل و حد نصاب نمره رزمندگان 75 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد در هر کد رشته محل است.

سهمیه 25 درصدی ایثارگری

داوطلبانی که دارای شرایط زیر باشند؛ می توانند مشمول اعمال سهمیه 25 درصدی ایثارگری در کنکور سراسری می شوند:

✔️همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران

✔️آزادگان و همسر و فرزندان آنها

✔️جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنها.

داوطلبان فوق در صورت کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد می توانند از سهمیه 25 درصدی ایثارگران در کنکور سراسری استفاده کنند.

سهمیه ایثارگران چند بار قابل استفاده است
سهمیه ایثارگران چند بار قابل استفاده است

سهمیه ایثارگری چند بار قابل استفاده است

سهمیه ایثارگری چند بار قابل استفاده است؟ طبق قانون، آن دسته از داوطلبانی که یکبار با استفاده از سهمیه ایثارگران در رشته های تحصیلی دوره روزانه (با آزمون یا بدون آزمون) پذیرفته شده اند، اعم از اینکه از رشته قبولی انصراف داده باشند یا در رشته قبولی ثبت نام کرده باشند یا ثبت نام نکرده باشند، شرایط استفاده از سهمیه مذکور را در هیچ دوره ای اعم از روزانه، شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی، خودگردان، آزاد و شهریه پرداز نخواهند داشت.

براساس قانون، داوطلبانی که یکبار با استفاده از سهمیه ایثارگران در دوره های غیر روزانه پذیرفته شده اند (با آزمون یا بدون آزمون) به شرط انصراف از تحصیل، فقط یکبار مجاز به استفاده مجدد از سهمیه های مذکور جهت ورود به دوره های غیر روزانه می باشند.

داوطلبی که یکبار از سهمیه ایثارگران برای ورود به دوره های روزانه از سال 68 به بعد استفاده کرده باشند، دیگر شرایط استفاده از سهمیه در هیچ دوره ای و همچنین دانشگاه آزاد را نخواهند داشت.

کد 12 رقمی سهمیه ایثارگر

داوطلبانی که شرایط استفاده از سهمیه ایثارگری در کنکور سراسری 1401، را دارند، لازم است در زمان ثبت نام کنکور سراسری با مراجعه به سایت ایثارگری سپاه و ارتش نسبت به دریافت کد پیگیری سهمیه اقدام نمایند. سایت دریافت کد سهمیه ایثارگری سپاه، ایثار و سایت دریافت کد ایثارگری ارتش آجا می باشد. متقاضیان لازم است کد 12 رقمی سهمیه ایثارگری سپاه و ارتش را به صورت اینترنتی دریافت نمایند.

داوطلبان توجه داشته باشند، باتوجه به آنکه کد سهمیه ایثارگری برای هر آزمون متفاوت است، برای ثبت نام در هر آزمون با مراجعه به واحد مربوط نسبت به دریافت کد 12 رقمی مخصوص همان آزمون اقدام نمایید.

جمع بندی

سهمیه ایثارگران 5 درصدی و 25 درصدی از سهمیه های موثر در کنکور سراسری است و داوطلبان واجد شرایط لازم است کد سهمیه ایثارگری خود را به صورت غیر حضوری دریافت نموده و در فرم ثبت نام سایت سنجش درج کنند. از مهم ترین شرایط استفاده از سهمیه ایثارگری کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد می باشد.


سوالات متداول

سهمیه 5 درصدی ایثارگران به چه کسانی تعلق می گیرد؟

جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آنها و همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه می توانند از سهمیه 5 درصدی ایثارگران استفاده نمایند.

حد نصاب قبولی سهمیه 25 درصدی ایثارگران در کنکور سراسری چه میزان است؟

حد نصاب قبولی کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد می باشد.

چگونه کد سهمیه ایثارگری را دریافت کنیم؟

داوطلبان برای دریافت کد سهمیه ایثارگری سپاه باید به سایت ایثار و برای دریافت کد ایثارگری ارتش به سایت آجا مراجعه کنند.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

    1. سلام، سهمیه ایثارگران به دو دسته سهمیه ایثارگران 5 درصدی و سهمیه ایثارگران 25 درصدی تقسیم بندی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا