انتخاب رشته نهم به دهمرشته تجربی

شرایط لازم برای انتخاب رشته تجربی

دانش آموزان در پایان مقطع متوسطه اول (پایه نهم) باید انتخاب رشته انجام دهند، با در نظر گرفتن تمام شرایط دانش آموز باید انتخاب رشته شود. رشته تجربی میان دانش آموزان و والدین طرفداران بسیاری دارد، حدود 46 درصد دانش آموزان کشور در رشته تجربی مشغول تحصیل هستند. اما برای ورود به پایه دهم و انتخاب رشته تجربی برای ادامه تحصیل باید شرایط ورود به این رشته را داشت.
در ادامه شرایط انتخاب رشته تجربی را توضیح خواهیم داد.

شرایط لازم برای انتخاب رشته تجربی
شرایط لازم برای انتخاب رشته تجربی

معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی

انتخاب رشته تجربی برای دانش آموزان پایه نهم شامل شرایطی می‌باشد، باید شرایط ذکر شده توسط آموزش و پرورش رعایت شود. در ادامه شرایط ورود به رشته علوم تجربی را بررسی خواهیم کرد.

 • نمره درس ریاضی و علوم در سه سال متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می‌شود.
 • حداقل نمره کسب شده در درس علوم 15 و در درس ریاضی 14 می‌باشد که به آن عملکرد تحصیلی می‌گویند و شامل 35 امتیاز از هدایت تحصیلی را شامل می‌شود.
 • حداقل معدل لازم برای دانش آموزان داوطلب برای رشته علوم تجربی معدل بالای 14 است.
 • برای انتخاب رشته تجربی برای دانش آموزان این است که مجموع 3 نمره دروس ریاضی و علوم در سه پایه هفتم، هشتم و نهم نباید کمتر از ضریب 42 باشد.
  تمام دانش آموزان برای ورود به پایه دهم نیازمند تکمیل فرم‌های هدایت تحصیلی هستند، هر یک از فرم‌ها باید توسط فردی تکمیل شود، در ادامه هر یک از فرم‌ها را توضیح می‌دهیم. برای در اختیار داشتن فرم های هدایت تحصیلی می‌توانید مقاله دانلود فرم‌های هدایت تحصیلی پایه نهم را مطالعه کنید.
 • آزمون‌های مشاوره‌ای توسط مشاور مدرسه با توجه به ارزشیابی‌های مداوم از دانش آموز تکمیل می‌شود که رشته‌ها را براساس اولویت از 1تا 30 امتیاز دهی می‌کند.
 • فرم دبیران با توجه به شرایط درسی دانش آموز از 1تا 10 رشته‌های تحصیلی را اولویت بندی می‎‌کند.
 • فرم مشاور، توسط مشاور مدرسه با توجه به شناخت دانش آموزان و توانایی‌های آن‌ها انجام می‌‍شود و رشته‌ها از 1 تا 10 انتخاب می‌شوند.
 • دانش آموزان با توجه به توانایی‌های فردی خود انتخاب رشته‌ دلخواه خود را از 1 تا 10 امتیازدهی می‌کنند.
 • فرم اولیا نیز با توجه به فرم دانش آموز، معلمان و مشاور از 1 تا 5 اولویت بندی خواهد شد.

برای تکمیل فرم‌های هدایت تحصیلی به مقاله راهنمای تکمیل فرم‌های هدایت تحصیلی رجوع کنید. از ویژگی‌های فردی برای انتخاب رشته علوم تجربی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استعداد وعلاقه به دروس آزمایشگاهی
 • نمرات بالا در ریاضی و علوم و علاقه به این دروس
 • علاقه به شاخه‌های پزشکی
 • تلاش در یادگیری مفاهیم و فرمول‌های شیمیایی

در پایان پس از بررسی تمام شرایط بالا می‌توان نسبت به انتخاب رشته اقدام کرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرم اولویت بندی می‌توانید مقاله راهنمای تکمیل فرم اولویت بندی را مطالعه کنید.

کتاب‌های رشته علوم تجربی

دانش آموزان پس از انتخاب رشته تجربی برای ادامه تحصیل در دوره متوسطه دوم باید یکسری مطالب تخصصی رشته علوم تجربی را مطالعه کنند. ما در جدول زیر دروسی که باید در سه پایه دهم، پایه یازدهم و پایه دوازدهم مطالعه کنید را لیست کرده‌ایم.

پایه تحصیلی دروس عمومی دروس تخصصی
پایه دهم عربی/ادبیات فارسی/دین و زندگی/جغرافیا/آمادگی دفاعی شیمی2و آزمایشگاه/زیست شناسی و آزمایشگاه1/هندسه1/فیزیک2وآزمایشگاه/ریاضیات2
پایه یازدهم ادبیات فارسی/دین و زندگی/عربی/زبان فارسی زمین شناسی/فیزیک3وآزمایشگاه/شیمی3وآزمایشگاه/ریاضی3/آمارومدلسازی/زیست شناسی و آزمایشگاه2
پایه دوازدهم زبان و ادبیات فارسی/زبان انگلیسی1و2/معارف اسلامی1و2/ فیزیک/شیمی فرایندهای شیمیایی/زیست شناسی/علوم زمین/ریاضی عمومی1و2

آینده شغلی رشته علوم تجربی

دانش آموزان هنگام انتخاب رشته نهم به دهم باید بازار کار رشته در آینده را تحقیق و بررسی کنند و سپس تصمیم نهایی را بگیرند، دانش آموزان پس از اتمام دوره تحصیل در رشته انتخابی در نهایت باید وارد بازار کار شوند، پس انتخاب رشته‌ای که در آینده بازار کار مناسبی داشته باشد از نکات مهم در انتخاب رشته به شمار می‌رود. رشته‌های گروه تجربی به 5 دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

🔵 دسته اول رشته‌هایی هستند که در میان دانش آموزان جز رشته‌های پرطرفدار محسوب می‌شوند، مانند پزشکی، دندان پزشکی، دامپزشکی، اتاق عمل، مامایی و…

🔵 دسته دوم رشته‌هایی مانند داروسازی، مهندسی بهداشت، شیمی و… می‌باشد.

🔵 دسته سوم شامل دو رشته زمین شناسی و اقیانوس شناسی است.

🔵 دسته چهارم شامل رشته‌هایی مانند حسابداری، شاخه‌های مدیریت، اقتصاد و… می‌شود.

🔵 دسته آخر رشته‌هایی مانند مددکاری اجتماعی، آموزش تربیت بدنی و… می‌باشد.

دانش آموزانی که بتوانند در کنکور تجربی با رتبه برتر در دانشگاه‌ پذیرش بگیرند و دوره تخصص را کامل بگذرانند می‌توانند درآمد بالا و جایگاه اجتماعی خوبی داشته باشند.

انتخاب رشته نهم به دهم دانش آموزان به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه پادا به نشانی pada.medu.ir انجام میشود. دانش آموزان واجد شرایط لازم است با به همراه داشتن اطلاعات لازم در زمان مقرر، به سایت پادا مراجعه نمایند.

شرایط لازم برای انتخاب هر رشته
شرایط لازم برای انتخاب رشته تجربی

شرایط لازم برای انتخاب رشته انسانی

شرایط لازم برای انتخاب رشته ریاضی فیزیک

شرایط لازم برای انتخاب رشته فنی و حرفه ای
شرایط لازم برای انتخاب رشته کار و دانش
شرایط لازم برای انتخاب رشته علوم و معارف اسلامی

سوالات متداول

حداقل معدل لازم برای انتخاب رشته علوم تجربی چقدر است؟

دانش آموزان برای انتخاب رشته تجربی نیازمند معدل بالای 14 هستند.

نمرات دروس ریاضی و علوم حداقل باید چقدر باشند؟

حداقل نمره کسب شده دانش آموزان پایه نهم برای درس ریاضی 14 و درس علوم 15 می‌باشد.

فرم هدایت تحصیلی والدین بر چه اساسی امتیازدهی می‌شود؟

فرم هدایت تحصیلی والدین بر اساس فرم‌های دانش آموزان، معلمان و مشاوران مدرسه از 1تا 5 اولویت بندی می‌شود.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

8 دیدگاه

  1. سلام
   توجه کنید حداقل معدل لازم برای داوطلبان رشته علوم تجربی معدل بالای 14 است.

  1. سلام دوست عزیز
   دروس عمومی شامل ادبیات فارسی، دین و زندگی، عربی، زبان فارسی است و دروس تخصصی شامل زمین شناسی، فیزیک3وآزمایشگاه، شیمی3وآزمایشگاه، ریاضی3، آمارومدلسازی، زیست شناسی و آزمایشگاه2 می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا