انتخاب رشته نهم به دهمرشته تجربی

معرفی رشته علوم تجربی

رشته علوم تجربی از رشته های شاخه نظری می باشد، دانش آموزان پایه نهم در انتهای سال تحصیلی برای ورود به پایه دهم باید نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند. رشته تجربی از رشته‌های پرطرفدار میان دانش آموزان است، زیرا اکثر بچه‌ها علاقمند به رشته‌های پزشکی هستند، اما برای موفقیت در این رشته تنها علاقه دانش آموز کافی نیست بلکه باید تلاش و پشتکار فراوانی داشته باشند تا بتوانند به بالاترین درجات علمی برسند.

ما در ادامه مقاله به معرفی رشته علوم تجربی و شغل هایش می‌پردازیم. با تراز همراه باشید.

معرفی رشته علوم تجربی
معرفی رشته علوم تجربی

معرفی رشته علوم تجربی

رشته تجربی از رشته‌های نظری و مهم برای دانش آموزان می‌باشد، زیرا پایه رشته های ارزشمند پزشکی است. دانش آموزان علاقمند برای ادامه تحصیل در این رشته باید با توجه به تطبیق شرایط خود و شرایط ورود به رشته تجربی نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند. در ادامه برخی از شرایط ورود به رشته علوم تجربی را بیان کرده‌ایم:

  • نمره درس ریاضی و علوم در سه سال متوسطه اول با ضریب 3 محاسبه می‌شود.
  • حداقل نمره کسب شده در درس علوم 15 و در درس ریاضی 14 می‌باشد.
  • حداقل معدل لازم برای دانش آموزان داوطلب برای رشته علوم تجربی معدل بالای 14 است.
  • مجموع 3 نمره دروس ریاضی و علوم در پایه هفتم، پایه هشتم و پایه نهم نباید کمتر از ضریب 42 باشد.
معرفی رشته‌ های نهم به دهم
معرفی رشته علوم انسانی
معرفی رشته ریاضی و فیزیک
معرفی رشته علوم و معارف اسلامی
معرفی رشته فنی حرفه‌ ای
معرفی رشته کار و دانش

درس‌ های رشته علوم تجربی

دانش آموزانی که رشته علوم تجربی را انتخاب می‌کنند باید نمرات خوبی در سه سال متوسطه اول در دروس علوم و تجربی کسب کرده یاشند. پس از انتخاب رشته نهم به دهم دانش آموز به صورت تخصصی به یادگیری این مطالب می‌پردازد. در ادامه درس‌هایی که دانش آموز باید در مقطع متوسطه دوم با آن‌ها آشنا شود را در جدول زیر لیست کرده‌ایم.

درس های رشته علوم تجربی
پایه تحصیلی کتاب‌های درسی
پایه دهم زیست شناسی1/آزمایشگاه علوم تجربی1/شیمی1/هندسه1/فیزیک1/ریاضی1/فارسی1/دین و زندگی1/جغرافیای ایران/آمادگی دفاعی/عربی و زبان قران1/نگارش1/هنر/کارگاه کارآفرینی وتولید/تفکر سوادرسانه‌ای/تعلیمات ادیان الهی و اخلاق/انگلیسی1
پایه یازدهم زمین شناسی/زیست شناسی2/آزمایشگاه علوم تجربی 2/فیزیک2/دین و زندگی2/عربی و زبان قران2/فارسی2/درس هنر/نگارش2/شیمی2/تاریخ معاصر ایران/ تعلیمات ادیان الهی و اخلاق2/انگلیسی2/کتاب کار انگلیسی2/انسان و محیط زیست/دین و زندگی2/
پایه دوازدهم فیزیک3/زیست شناسی3/شیمی3/ریاضی3/سلامت و بهداشت/مدیریت خانواده و سبک زندگی (دختران و پسران)/کتاب کار انگلیسی3/انگلیسی3/نگارش3/دین و زندگی3/عربی زبان قران3/فارسی3/هویت اجتماعی/تعلیمات ادیان الهی/

آینده تحصیلی رشته تجربی

✅ رشته تجربی از رشته‌های پرطرفدار میان دانش آموزان و خانواده‌ها است، پس از اتمام دوه تحصیلی متوسطه دوم و گذراندن کنکور تجربی دانش آموزان باید انتخاب رشته با توجه به رتبه کسب شده انجام دهند، بنابراین هر چه نمرات کسب شده توسط دانش آموزان در متوسطه دوم بالاتر باشد، پس مفاهیم را بدرستی درک کرده‌اند و به دنبال آن رتبه‌های خوبی در کنکور بدست خواهند آورد.

✅ در درجه اول رشته‌های تجربی شاخه‌‌های پزشکی، داروسازی و داندان پزشکی قرار دارد که داوطلبان زیادی این سه رشته را انتخاب می‌کنند. مقاطع تحصیلی در دانشگاه به صورت کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا هستند، و با تفکیک پیوسته و ناپیوسته بودن ارائه می‌شوند. توجه کنید که در زمان انتخاب رشته نهم به دهم با استفاده از فرم‌های هدایت تحصلیلی شرایط دانش آموز باید به طور کامل بررسی شود تا انتخاب رشته به درستی صورت گیرد.

✅ دانش آموزان برای انتخاب رشته تجربی و ادامه تحصیل در این رشته باید روحیه قوی و توانایی بدنی کافی برای تحمل شیفت‌های طولانی در بیمارستان‌ها را داشته باشند، همچنین به دلیل تعداد شرکت کنندگان بالا برای انتخاب این رشته، رقابت سنگین برای کسب رتبه برتر میان داوطلبان وجود دارد، بنابراین توصیه می‌کنیم پس از انتخاب رشته نهم به دهم، مطالعه صحیح انجام دهید تا برای کنکور تجربی اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید.

✅ یکی از نقاط قوت رشته تجربی بازار کار خوب و پر درآمد و جایگاه اجتماعی مناسب در شاخه‌های رشته تجربی می‌باشد اما کنکور تجربی به دلیل رقابت دانش آموزان بسیار سخت است اما غیر ممکن نیست، شما با تلاش و برنامه ریزی درسی می‌توانید جز رتبه‌های برتر این رشته تحصیلی باشید.

آینده شغلی رشته تجربی

یکی از عواملی که باعث می‌شود شما رشته‌‌ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید، شرایط بازار کار آن رشته می‌باشد، تحقیق و استفاده از تجربیات دیگران بسیار کمک کننده هستند. رشته تجربی نسبت به سایر رشته‌ها برای خانم‌ها بازار کار بهتری دارد. دقت کنید که کسب مهارت صحیح در این رشته بسیار مهم است، دانش آموزانی که به رشته خود علاقه داشته باشند، به دنبال کسب مهارت نیز خواهند بود.

ممکن است شما افرادی را مشاهده کرده‌ باشید که پس از اتمام دوره تحصیل و حتی کسب نمرات خوب همچنان شغل دلخواه خود را نیافته‌اند، این افراد اغلب مهارت‌های مورد نیاز با رشته تحصیلی را کسب نکرده‌اند. پس تنها کسب نمره برتر مطرح نیست، باید علاقه و مهارت رشته تجربی را داشته باشید تا در نهایت شغل ایده‌آل و درآمد مناسب کسب کنید.

سوالات متداول

معدل لازم برای انتخاب رشته تجربی توسط دانش آموزان چقدر است؟

حداقل معدل لازم برای دانش آموزان جهات انتخاب رشته تجربی 14 می‌باشد.

نقاط قوت رشته تجربی کدام است؟

نقاط قوت رشته تجربی برای دانش آموزان شامل بازار کار خوب، درآمد عالی و جایگاه اجتماعی مناسب در جامعه می‌باشد.

رشته‌ های تاپ در تجربی کدام است؟

رشته‌هایی مانند پزشکی، داندان پزشکی و... از رشته‌های تاپ جربی هستند، برای اطلاعا بیشتر به مقاله رجوع کنید.

میانگین امتیاز 0 / 5. جمع امتیاز 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

    1. سلام دوست عزیز، حداقل معدل لازم برای رشته تجربی معدل 14 است.

  1. دلام من کلاس هشتمم و برام فرقی نمیکنه برم تجربی یا ریاضی ولی چون متقاضیای کنکور تجربی زیاده یکم میترسم . از کسایی که رفتن تجربی میشه راهنمایی کنن؟ ممنونم

    1. سلام عزیزم، هر رشته سختی خودشو داره، ولی رقابت در رشته تجربی بیشتر از ریاضی هستش. بهتره که با توجه به علاقت انتخاب رشته بکنی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا