سامانه ها

سامانه سیدا sida medu ir – وزارت آموزش و پرورش

سامانه سیدا مختص دانش آموزان است که توسط آموزش و پرورش ارائه شده است. سامانه سیدا، سامانه‌ای یکپارچه برای جمع آوری اطلاعات و بررسی سوابق تحصیلی برای رسیدگی به امورات دانش آموزان می‌باشد. ورود و ثبت نام در سامانه سیدا به نشانی sida.medu.ir انجام می‌شود، این سامانه خدمات آموزشی والدین، دانش آموزان و کادر مدرسه را آسان‌تر و سریع‌تر می‌کند. ما در ادامه به نحوه ورود به سامانه سیدا می‌پردازیم.

سامانه سیدا sida.medu.ir - وزارت آموزش و پرورش
سامانه سیدا sida.medu.ir – وزارت آموزش و پرورش

sida.medu.ir

یکی از مهمترین سایت‌ها برای دانش آموزان سامانه sida.medu.ir می‌باشد، در سال‌های گذشته اطلاعات دانش آموزان به صورت کاغذی در مدارس وجود داشت، دانش آموزان با ورود به مدرسه جدید باید پرونده تحصیلی تازه‌ای ایجاد می‌کردند، علاوه بر این هرسال سوابق تحصیلی جدید نیز به آن پرونده اضافه میشد. امروزه تمام این فعالیت‌ها در سامانه سیدا به صورت جامع و یکپارچه و با امنیت بالاتر راحت تر انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید: آزمون رغبت و توانایی

کادر مدرسه نیز با زحمت کمتری کارهای آموزشی را انجام خواهد داد و در کمترین زمان ممکن نمرات دانش آموزان در کارنامه آن‌ها وارد می‌شود، از طرفی اطلاعات دانش آموزان چندین سال بعد هم در این سامانه موجود خواهد بود. دانش آموزان تمام پایه‌های تحصیلی در سال‌های بعد به راحتی می‌توانند به سوابق تحصیلی خود دسترسی داشته باشند، امکان حذف و از بین رفتن این اطلاعات نیز بسیار کم است.

سامانه سیدا به معلمان این امکان را می‌دهد تا به راحتی بتوانند نمرات دانش آموزان را در سامانه وارد کرده و در نهایت دانش آموزان راحت‌تر کارنامه دریافت کنند.
در واقع تمام اطلاعات دانش آموز همراه با سوابق تحصیلی در سامانه سیدا وجود دارد، مدیران و معلمان بدون محدودیتی به این بانک اطلاعات دسترسی خواهند داشت. ورود به سامانه سیدا برای کادر آموزشی از طریق نام کاربری (کد ملی) و رمزعبور (کد پرسنلی) انجام می‌شود. در ادامه نحوه ورود به سامانه سیدا را بررسی خواهیم کرد.

نحوه ورود به سامانه سیدا

ورود به سامانه سیدا دارای سه مرحله می‌باشد، برای استفاده از خدمات سامانه سیدا ابتدا باید وارد سامانه سیدا شوید، ورود به سیدا طبق مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. ابتدا آدرس اینترنتی سامانه سیدا به نشانی sida.medu.ir را در مرورگر سیستم جستجو کنید، پیشنهاد می‌کنیم از مرورگر کامپیوتر استفاده کنید. (برای ورود به سامانه سیدا اینجا کلیک کنید.)
 2. پس از جستجو آدرس سایت، وارد سامانه خواهید شد. در صفحه نمایش داده شده باید نام کاربری و رمز عبور وارد کنید، همانطور که بیان کردیم نام کاربری برای مسئولین مدرسه کد ملی و رمز عبور همان کد پرسنلی آن‌ها می‌باشد. پس از درج اطلاعات و کد امنیتی، گزینه ورود کاربران را انتخاب کنید.
 3. اکنون شما به سامانه سیدا وارد شده‌اید، و می‌توانید از خدمات سیدا استفاده نمایید.

ثبت نام سامانه سیدا

ثبت نام در سامانه سیدا توسط مسئولین مدارس انجام می‌شود. سامانه سیدا برای معلم‌ها، والدین، دانش آموزان و کادر آموزشی مزایای زیادی دارد، همانطور که بیان کردیم معلمان برای ورود به سامانه سیدا نیازمند درج نام کاربری و رمز عبور می‌باشند، اما دانش آموزان باید توسط مسئولین در سامانه ثبت شوند.

پس دانش آموزان نیز برای ورود به سیدا باید دارای رمز عبور و نام کاربری باشند. نام کاربری دانش آموز همان کد ملی و رمز عبور سامانه سیدا باید از مدرسه دریافت شود، در صورتی که دانش آموز رمز عبور را فراموش کرد، کافی است با مراجعه به مدرسه مجدد رمز عبور سیدا خود را دریافت کند.

📌 برای درج نام کاربری یا همان رمز عبور دقت کنید که کد ملی باید بدون صفر اول وارد شود.

ثبت نمرات در سامانه سیدا

ثبت نمرات در سامانه سیدا از امکاناتی است که به تازگی در سایت قرار گرفته است، از ویژگی‌های مهم در در سامانه سیدا امکان ثبت نمرات دانش آموزان می‌باشد، که سرعت کارهای معلمان را افزایش داده است. ثبت نمرات دانش آموزان ابتدایی به صورت متفاوتی از ثبت نمرات در متوسطه اول و دوم انجام می‌شود. اما مراحل کلی برای وارد کردن نمره به ترتیب زیر می‌باشد.

🔷ورود به سامانه سیدا به نشانی sida.medu.ir ازطریق نام کاربری و رمز عبور صورت می‌گیرد.
🔷پس از ورود به سامانه سیدا در سمت راست سایت دو آیکون مشاهده خواهید کرد، برای درج نمرات در سیدا روی گزینه ضمن سال کلیک کنید.
🔷اکنون روی لیست کلاس و ورود نتایج کلیک کنید تا به مرحله بعدی بروید.
🔷از زیر گزینه‌های نمایش داده شده، ورود نتایج از طریق کلاس را انتخاب کنید.
🔷در این مرحله باید کلاس خود را انتخاب کرده و نمرات دانش آموزان را وارد کنید، به ترتیب کلاس، درس مورد نظر و در نهایت نوبت تحصیلی اول یا دوم را مشخص کنید.

🔷پس از اتمام درج اطلاعات در سایت، سمت چپ سامانه جدولی نمایش داده خواهد شد که شامل نام ، نام خانوادگی، نام پدر، مستمر اول و پایانی اول دانش آموزان می‌باشد.
🔷برای ثبت نمره باید یکی از گزینه‌های مستمر اول یا پایانی کلیک کنید تا قسمت مربوط به وارد کردن نمره فعال شود. جهت ویرایش نمره‌های امتحان ترم اول دانش آموزان می‌توانید روی گزینه پایانی اول کلیک کنید تا برای ویرایش نمرات بتوانید به راحتی عمل کنید.
🔷جهت ویرایش نمرات ترم اول دانش آموزان، می‌توانید روی گزینه پایانی اول کلیک کنید تا قابل ویرایش شوند.
🔷در سمت راست سامانه گزینه‌ای با عنوان تکرار نمره مشاهده می‌کنید، این گزینه برای معلمانی می‌باشد که می‌خواهند به دانش آموزان نمرات یکسانی بدهند، با نوشتن نمره در کادر مختص تکرار نمره، و سپس با کلیک روی نمرات پایانی اول ثبت را انتخاب کنید تا نمره امتحان پایانی برای دانش آموزان ثبت شود.
🔷برای ثبت نهایی در سامانه سیدا ابتدا باید تمام نمرات دانش آموزان را جمع کنیم و در کادر سمت راست برای مجموع نمرات وارد کنید، دقت کنید که مجموع نمرات صحیح بدست آید، در غیر اینصورت سامانه ارور می‌دهد. اکنون گزینه ثبت نمره را انتخاب کنید.

دانش آموزان برای مشاهده کارنامه خود می توانند با به همراه داشتن نام کاربری و رمزعبور پادا به سامانه پرونده الکترونیکی دانش آموزان به نشانی pada.medu.ir مراجعه نمایند و نمرات خود را به صورت غیرحضوری مشاهده کنند.

افزودن کاربر سامانه سیدا

افزودن کاربر در سامانه سیدا توسط مدیر مدرسه انجام می‌شود که به ترتیب مراحل زیر می‌باشد. برای وارد کردن اطلاعات دانش آموزان دقت کنید که اطلاعات را به درستی وارد کنید، در صورتی که اشتباهی در سامانه ایجاد شود ممکن است در سال‌های آینده در روند سامانه مشکل ایجاد کند. در ادامه مراحل تعریف کاربر را توضیح داده‌ایم.

1) ابتدا سامانه سیدا به نشانی sida.medu.ir را در مرورگر خود جستجو کنید.

ورود به سامانه سیدا
ورود به سامانه سیدا

2) پس از درج نام کاربری، رمز عبور و کد امنیتی، روی گزینه ورود کاربران کلیک کنید.

درج نام کاربری و رمز عبور
درج نام کاربری و رمز عبور

3) از گزینه‌های سمت راست، قسمت مربوط به عملیات اولیه را انتخاب نمایید.

4) در این مرحله ابتدا مشخصات پرسنل غیر رسمی مدرسه را تکمیل کنید.

5) اکنون در قسمت مشاهده پرسنل گزینه ایجاد را انتخاب کنید.

6) اطلاعات خواسته شده برای ایجاد پرسنل را وارد کنید و در نهایت گزینه اعتبارسنجی و تایید را کلیک کنید.

7) برای ایجاد کاربران رسمی مدارس، گزینه لیست پرسنل مدرسه در دوره جاری را انتخاب نمایید.

8) اکنون در قسمت مشاهده پرسنل مدرسه در دوره جاری گزینه ایجاد انتخاب کنید.

9) اطلاعات لازم برای تکمیل فرم پرسنل را وارد کنید و روی گزینه اعتبار سنجی و تایید کلیک کنید.

10) حال برای ایجاد دسترسی برای کاربرانی که تعریف کرده‌اید، در قسمت مدیریت کاربران وارد بخش انتصاب و دسترسی شوید و گزینه تعریف کاربران را انتخاب کنید.

11) در صفحه نمایش داده شده، روی مستطیل “انتخاب” کلیک کنید تا لیست کاربران نمایش داده شده و اجازه دسترسی به اطلاعات برای آن‌ها صادر شود.

12) پس از انتخاب کاربر و مشاهده اطلاعات او گزینه اعتبار سنجی و تایید را انتخاب کنید تا دسترسی داده شده به کاربران نهایی شود.

در صورتی که سوالی از سامانه سیدا برای شما مطرح شده است، می‌توانید سوال خود را در قسمت کامنت این مقاله وارد کنید تا کارشناسان ما در کمتر از 24 ساعت به شما پاسخ دهند.

نکاتی که معلمان باید مدنظر داشته باشند

با توجه به آخرین اطلاعیه سامانه سیدا در کانال تلگرام، کادر آموزشی باید موارد زیر را رعایت کنند:

☑️ همانطور که مطلع هستید متاسفانه سامانه سیدا برای دانش آموزانی که در امتحانات نوبت دوم غیبت داشته‌اند برای نوبت اول نیز غیبت در نظر گرفته شده است، بنابراین کادر آموزشی باید برای اصلاح این مشکل اقدام کنند. اهمیت این موضوع بیشتر برای دانش آموزان دوازدهمی است، زیرا اگر اطلاعات اشتباه در سامانه امتحانات نهایی ارسال شده باشد، در زمان فارغ التحصیلی دچار مشکل می‌شوند.

☑️ در ورت انتقال دانش آموز به مدرسه‌ای دیگر نیازی به حذف دانش آموز از آن مدرسه نیست، متاسفانه مدارسی هستند که این دانش آموزان را از قسمت ارتقا پایه حذف می‌کنند، و دانش آموزان در مدرسه مقصد با پیام (این دانش آموز/شما در سال 1400 ثبت نامی ندارد/ندارید) مواجه می‌شود.

☑️ اگر دانش آموزان سال دهم دوره متوسطه پس از انتخاب رشته و ثبت نام در سامانه کتاب بخواهند تغییر رشته انجام دهند، نیازی نیست در سامانه دریافت کتاب درخواستی ثبت کنند، و باید منتظر بمانند تا اطلاعات آن‌ها از سامانه ثبت نام به سامانه فروش کتاب ارسال شود و سپس اقدام به دریافت کتاب نمایند.

☑️ اگر دانش آموز در هنگام درخواست انتقال با خطای (در سال ۱۴۰۰ ثبت نام ندارید) مواجه شود، ابتدا باید در مدرسه مبدا، دانش آموز را در سامانه سیدا ثبت نام نمایید تا بعد بتوانید درخواست انتقال را ثبت کنید.

☑️ امکان جدیدی که به تازگی به سامانه سیدا اضافه شده، ابطال ثبت نام اولیه دانش آموزان نهم و ششم است. این ویژگی به معلمان اجازه می‌دهد تا به ترتیب بیان شده (عملیات اولیه⬅️انتخاب سازماندهی⬅️ثبت نام⬅️کلیک برروی ثبت نام⬅️نمایش انتخاب دروس دانش آموزان) ابطال ثبت نام دانش آموزانی که قبولی دی، خرداد یا شهریور باشند را انجام دهد.

سوالات متداول

آدرس اینترنتی سامانه سیدا چیست؟

سامانه سیدا به نشانی sida.mdu.ir، سامانه‌ای یکپارچه برای دانش آموزان می‌باشد.

آیا ثبت نمرات در سامانه سیدا برای دانش آموزان ابتدایی متفاوت است؟

بله. ثبت نمرات در سامانه سیدا به صورت توصیفی انجام می‌شود.

نام کاربری و رمز عبور در سامانه سیدا چیست؟

برای ورود به سامانه سیدا نیلزمند درج نام کاربری و رمز عبور دارید که نام کاربری همان کد ملی کاربر است و رمز عبور برای معلمان برابر با کد پرسنلی می‌باشد و برای دانش آموزان باید از مدرسه دریافت شود.

میانگین امتیاز 4.7 / 5. جمع امتیاز 3

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

10 دیدگاه

  1. سلام دوست عزیز، طبق آموزش بیان شده در مقاله طریقه ثبت نمرات در سامانه سیدا گفته شده است.

  1. دانش آموزان برای مشاهده کارنامه ماهانه باید به سامانه پادا مراجعه کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ورود به سامانه پادا به مقاله سامانه پادا مراجعه کنید.

  1. سلام . رمزعبور سامانه سیدا همان شماره پرسنلی شما است. در صورت عدم دسترسی می توانید رمزعبور سیدا را از مدیر مدرسه دریافت کنید.

 1. سلام وقتتون بخیر . ثبت نمرات ابتدایی در سامانه سیدا به صورت توصیفی هست؟

  1. سلام، دوست عزیز امکان ثبت نمرات توصیفی پایه ابتدایی در سامانه سیدا امکان پذیر است.

 2. سلام نمرات ثبت شدند ولی الان تو کارنامه دانش آموز در سامانه پادا نمیان مشکل چیه ؟

  1. سلام دوست عزیز. باید منتظر بمونین تا بخش مربوط به دریافت کارنامه در سامانه پادا بروز رسانی بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا