کنکور

تعداد و زمان پاسخگویی به سوالات کنکور 1401

تغییرات در کنکورهای سراسری، از کنکور 1401 که تیرماه برگزار می‌شود کلید خواهد خورد. افزایش تأثیر معدل در کنکور و  تغییر در دفترچه‌ها، زمان پاسخگویی به سوالات و تعداد پرسش‌ها از جمله مواردی هستند که جزو تغییرات کنکور 1401 به حساب می‌آیند. اگرچه تحولات و تغییرات درنهایت به این موارد ختم نمی‌شوند و بناست که در سال 1403 شاهد برگزاری کنکور الکترونیکی باشیم.

بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر در کنکور سراسری 1401 شرکت می‌کنند. براساس اعلام سازمان سنجش کشور، دفترچه‌ها و سوالات کنکور سراسری 1401 به نسبت سال‌های گذشته با تغییراتی همراه خواهد بود. در این مقاله تعداد دفترچه‎‌ها و زمان پاسخگویی به سوالات پنج گروه آزمایشی؛ علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی در آزمون سراسری 1401 ذکر شده است.

تعداد و زمان سوالات کنکور 1401
تعداد و زمان سوالات کنکور 1401

تعداد و زمان پاسخگویی به دفترچه‌ های سوالات کنکور 1401

از تغییرات کنکور ۱۴۰۱ نسبت به ۱۴۰۰ می‌توان به تغییر در دفترچه‌ها، زمان پاسخگویی به سوالات و تعداد سوالات کنکور اشاره کرد. در کنکور 1401 تاثیر سوابق تحصیلی به صورت مثبت و به میزان 40 درصد است و داوطلبان در صورت دارا بودن شرایط لازم، مشمول اعمال سوابق تحصیلی خواهند شد.

دروس دفترچه‌ی عمومی برای تمامی گروه‌های آزمایشی شامل دروس زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی است. در ادامه جزئیات مربوط به تغییرات در دفترچه‌های سوالات عمومی و اختصاصی کنکور 1401 در تمام گروه‌های آزمایشی در قالب جداولی ارائه شده است. در این جداول تعداد داوطلبان هر گروه و زمان برگزاری کنکور نیز ذکر شده است:

تعداد و زمان پاسخگویی به سوالات کنکور هنر 1401

اگر داوطلب شرکت در کنکور هنر 1401 هستید، اطلاع از منابع کنکور هنر، رشته‌‌های بدون کنکور هنر و ضرایب کنکور هنر می‎‌تواند به شما کمک کند. همچنین اگر علاقمندید که بدانید رتبه‌‌ی برتر کنکور سراسری هنر در سال گذشته از چه روش‌هایی برای کسب موفقیت استفاده کرده‌ است، می‌توانید در وبلاگ تراز از نحوه‌ی مطالعه و درصدهای نفر اول کنکور هنر 1400 آگاه شوید.

گروه آزمایشی هنر
تعداد سوال عمومی زمان پاسخ به سوالات عمومی تعداد سوال اختصاصی زمان پاسخ به سوالات اختصاصی تعداد داوطبان زمان برگزاری کنکور
100 سوال 75 دقیقه 160 سوال 165 دقیقه 161 هزار و 343 نفر (110 هزار و 800 زن و مابقی مرد) چهارشنبه 8 تیر 1401

تعداد و زمان پاسخگویی به سوالات کنکور انسانی 1401

اگر داوطلب شرکت در کنکور علوم انسانی 1401 هستید، اطلاع از منابع کنکور انسانی، رشته‌های بدون کنکور انسانی ۱۴۰۱ و ضرایب کنکور انسانی می‎‌تواند به شما کمک کند. همچنین اگر علاقمندید که بدانید رتبه‌‌ی برتر کنکور سراسری انسانی در سال گذشته از چه روش‌هایی برای کسب موفقیت استفاده کرده‌ است، می‌توانید در وبلاگ تراز از نحوه‌ی مطالعه و درصدهای رتبه یک کنکور انسانی 1400 آگاه شوید.

گروه آزمایشی علوم انسانی
تعداد سوال عمومی زمان پاسخ به سوالات عمومی تعداد سوال اختصاصی زمان پاسخ به سوالات اختصاصی تعداد داوطبان زمان برگزاری کنکور
100 سوال 75 دقیقه 175 سوال (دو دفترچه با دو پاسخنامه اختصاصی) 160 دقیقه 412 هزار و 577 نفر (249 هزار و 51 زن و مابقی مرد) پنجشنبه 9 تیر 1401

برای گروه علوم انسانی دو دفترچه اختصاصی با دو پاسخنامه‌ی مجزا در نظر گرفته شده است. دفترچه‌ی اول شامل دروس ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی و علوم اجتماعی است. این دفترچه شامل ۸۵ سوال و زمان پاسخگویی به آن ۸۰ دقیقه است. در دفترچه‌ی دوم اختصاصی، سوالات زبان عربی، تاریخ، جغرافیا، فلسفه و منطق و روان‌شناسی آمده است. این دفترچه شامل ۹۰ سوال است و زمان پاسخگویی به آن ۸۰ دقیقه خواهد بود.

تعداد و زمان پاسخگویی به سوالات کنکور ریاضی 1401

اگر داوطلب شرکت در کنکور ریاضی فیزیک 1401 هستید، اطلاع از منابع کنکور ریاضی، رشته‌های بدون کنکور ریاضی ۱۴۰۱ و ضرایب کنکور ریاضی می‎‌تواند به شما کمک کند. همچنین اگر علاقمندید که بدانید رتبه‌‌ی برتر کنکور سراسری ریاضی در سال گذشته از چه روش‌هایی برای کسب موفقیت استفاده کرده‌ است، می‌توانید در وبلاگ تراز از نحوه‌ی مطالعه و درصدهای نفر اول کنکور ریاضی 1400 آگاه شوید.

گروه آزمایشی ریاضی
تعداد سوال عمومی زمان پاسخ به سوالات عمومی تعداد سوال اختصاصی زمان پاسخ به سوالات اختصاصی تعداد داوطبان زمان برگزاری کنکور
100 سوال 75 دقیقه 120 سوال (دو دفترچه با دو پاسخنامه اختصاصی) 160 دقیقه 145 هزار و 657 نفر (93 هزار و 329 زن و مابقی مرد) پنجشنبه 9 تیر 1401

در گروه علوم ریاضی و فنی علاوه بر دفترچه‌ی عمومی، دو دفترچه‌ی اختصاصی با دو پاسخنامه مجزا ارائه خواهد شد. در دفترچه‌ی اختصاصی اول، 50 سوالات درس ریاضیات ارائه و ۸۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی به آن‌ها در نظر گرفته شده است. دفترچه‌ی اختصاصی دوم شامل سوالات دروس فیزیک و شیمی است. این دفترچه حاوی ۷۰ سوال است و زمان پاسخگویی به سوالات ۸۰ دقیقه خواهد بود.

زمان و تعداد سوالات آزمون سراسری سال 1401
زمان و تعداد سوالات آزمون سراسری سال 1401

تعداد و زمان پاسخگویی به سوالات کنکور تجربی 1401

اگر داوطلب شرکت در کنکور تحربی 1401 هستید، اطلاع از منابع کنکور تجربی، رشته‌های بدون کنکور تجربی ۱۴۰۱ و ضرایب کنکور تجربی می‎‌تواند به شما کمک کند. همچنین اگر علاقمندید که بدانید رتبه‌‌ی برتر کنکور سراسری تجربی در سال گذشته از چه روش‌هایی برای کسب موفقیت استفاده کرده‌ است، می‌توانید در وبلاگ تراز از نحوه‌ی مطالعه و درصدهای نفر اول کنکور تجربی 1400 آگاه شوید.

گروه آزمایشی علوم تجربی
تعداد سوال عمومی زمان پاسخ به سوالات عمومی تعداد سوال اختصاصی زمان پاسخ به سوالات اختصاصی تعداد داوطبان زمان برگزاری کنکور
100 سوال 180 دقیقه 165 سوال (دو دفترچه با دو پاسخنامه اختصاصی) 180 دقیقه 574 هزار و 472 نفر (347 هزار و 712 زن و مابقی مرد) جمعه 10 تیر 1401

داوطلبان سهمیه‌ی بهیاری در گروه آزمایشی علوم تجربی یک دفترچه‌ی اضافی با یک پاسخنامه‌ی اختصاصی دریافت خواهند کرد. این دفترچه شامل ۳۵ سوال است و داوطلبان باید در ۲۰ دقیقه به این سوالات پاسخ بدهند.

در دفترچه‌ی اختصاصی اول گروه علوم تجربی، سوالات دروس ریاضی و زیست‌شناسی آمده است. این دفترچه حاوی ۸۰ سوال است و زمان پاسخگویی به آن ۹۰ دقیقه است. در دفترچه‌ی اختصاصی دوم، سوالات دروس فیزیک، شیمی و زمین‌شناسی آمده است. این دفترچه حاوی ۸۵ سوال است و داوطلبان ۹۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی به آن خواهند داشت.

تعداد و زمان پاسخگویی به سوالات کنکور زبان 1401

اگر داوطلب شرکت در کنکور زبان‌های خارجی 1401 هستید، اطلاع از منابع کنکور زبان، رشته‌های بدون کنکور زبان ۱۴۰۱ و ضرایب کنکور زبان می‎‌تواند به شما کمک کند. همچنین اگر علاقمندید که بدانید رتبه‌‌ی برتر کنکور سراسری زبان در سال گذشته چه درصدهایی کسب کرده‌اند، می‌توانید در وبلاگ تراز از نمونه کارنامه‌های کنکور زبان پذیرفته شدگان سال‌های گذشته آگاه شوید.

گروه آزمایشی زبان‌های خارجی
تعداد سوال عمومی زمان پاسخ به سوالات عمومی تعداد سوال اختصاصی زمان پاسخ به سوالات اختصاصی تعداد داوطبان زمان برگزاری کنکور
100 سوال 75 دقیقه 70 سوال 105 دقیقه 194 هزار و 910 نفر (66 هزار و 937 زن و مابقی مرد) شنبه 11 تیر 1401

شرکت در آزمون سرنوشت‌ساز و رقابتی کنکور، می‌تواند میزان اضطراب شما را افزایش داده و مانع مدیریت صحیح زمان شود، برای آشنایی با راهکارهای موثر در این زمینه، می‌توانید با 11 راهکار برای مدیریت زمان در کنکور + (مدیریت زمان در تست زنی) آشنا شوید. همچنین آگاهی‌ از راه ‌های کاهش اضطراب امتحان در دانش ‌آموزان موثر خواهد بود. توجه داشته باشید که آماده کردن وسایل مورد نیاز در روز کنکور از قبل و به همراه نداشتن وسایل ممنوعه می‌تواند نقش مهمی در کاهش استرس و کنترل تنش و نگرانی‌های ناخواسته داشته باشد.

لینک دانلود اپلیکیشن هم‌درس
لینک دانلود اپلیکیشن هم‌درس

تاریخ‌های مهم برای داوطلبان کنکور 1401

به یاد سپاری تاریخ‌های مهم برای اقدامات اساسی داوطلبان کنکور، با توجه به استرس این آزمون سرنوشت‌ساز، دشوار است. در ادامه جدولی برای یادآوری این زمان‌های مهم، ارائه شده است. با بهره‌گیری از این جدول، می‌توانید به حفظ آرامش خودتان قبل، حین و بعد از کنکور کمک کنید:

تاریخ‌های مهم برای داوطلبان کنکور 1401

دریافت و پرینت کارت ورود به جلسه‌ی کنکور از سایت سازمان سنجش آموزش کشور:

5 تا 7 تیر 

مراجعه به باجه‌های رفع نقص کارت ورود به جلسه‌ی کنکور، در صورت لزوم:

7 تا 10 تیر

شرکت در کنکور سراسری بر اساس گروه آزمایشی:

8 تا 11 تیر

پرداخت هزینه‌ی آزمون عملی هنر در سایت سازمان سنجش آموزش کشور:

5 تا 11 تیر

پرداخت هزینه‌ی آزمون عملی رشته‌ی تربیت بدنی در سایت سازمان سنجش آموزش:

5 تا 11 تیر

ویرایش سهمیه‌ی ثبت‌نامی در کنکور:

تا 11 تیر

ویرایش اطلاعات کارت ورود به جلسه‌ی کنکور:

تا 11 تیر

ویرایش اطلاعات شناسنامه‌ای در سامانه‌ی درخواست سازمان سنجش آموزش کشور:

تا 12 تیر

مراجعه به منطقه‌ی آموزش و پرورش در صورت مغایرت اطلاعات سوابق تحصیلی برای ویرایش:

تا 13 تیر

تکمیل پرسشنامه‌ی ارزیابی حوزه‌ی کنکور:

8 تا 15 تیر

مشاهده‌ی سوابق تحصیلی طبق اطلاعیه‌ی سازمان سنجش آموزش کشور:

 21 تیر

انتخاب رشته‌ی کنکور سراسری 1401:

نیمه‌ی دوم مرداد

پرداخت هزینه‌ و انتخاب رشته‌ی دانشگاه فرهنگیان:

نیمه‌ی دوم مرداد

پرداخت هزینه‌ی انتخاب رشته‌ی دانشگاه آزاد اسلامی:

نیمه‌ی دوم مرداد

جمع‌بندی

کنکور سراسری سال 1401 در تاریخ‌های هشتم تا یازدهم تیرماه برگزار خواهند شد و نتایج این آزمون سرنوشت‌ساز و رقابتی اواسط مردادماه اعلام خواهد شد. پس از اعلام نتایج، روند انتخاب رشته‌ی داوطلبان ورود به دانشگاه و موسسات آموزش عالی آغاز می‌شود و نتایج نهایی عموماً اوایل دهه‌ی سوم شهریور ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اعلام می‌شود.

یکی از تغییراتی که در کنکور 1401 به نسبت سال‌های گذشته رخ داده است، اختصاص دو دفترچه و پاسخنامه‌ به سوالات اختصاصی داوطلبان گروه‌های آزمایشی تجربی، انسانی و ریاضی است. یعنی پس از اتمام پاسخگویی داوطلب به بخش اول سوالات؛ پاسخنامه‌ی بعدی به داوطلب داده شود. بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، این تصمیم امنیت آزمون را افزایش می‌دهد. در کنکور 1401، یک میلیون و ۴۸۸ هزار و ۹۵۹ دانش‌آموز در پنج گروه آزمایشی ثبت‌نام کرده‌اند. این تعداد در مقایسه با کنکور 1400، حدود ۱۰ درصد رشد داشته است. در بین گروه‌های آزمایشی کنکور 1401، داوطلبان گروه تجربی با 574 هزار و 472 شرکت‌کننده، بالاترین میزان رقابت را تجربه خواهند کرد.

سوالات متداول

تاثیر معدل در کنکور 1401 چه میزان است؟

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ به میزان 40 درصد و به صورت مثبت است. داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را سال 84 به بعد و مدرک پیش دانشگاهی خود را سال 91 به بعد دریافت کرده اند، مشمول اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری می‌شوند.

منظور از تاثیر مثبت معدل در کنکور چیست؟

تاثیر مثبت سوابق تحصیلی در کنکور سراسری یعنی آن دسته از داوطلبانی که دارای معدل بالاتری هستند، از تاثیر مثبت معدل خود در کنکور بهره‌مند می‌شوند و در صورتیکه معدل داوطلبی پایین باشد، این معدل در کنکور او تاثیر منفی نخواهد داشت.

چرا در کنکور 1401 دو دفترچه و پاسخنامه‌ مجزا برای سوالات اختصاصی در نظر گرفته شده است؟

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور تفکیک دفترچه ها و پاسخنامه باعت دقت دیداری داوطلب و خطای چشمی کمتر و همچنین ضریب امنیت بالاتر آزمون می‌شود.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 5

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا