کنکورکنکور تجربی

میزان پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در کنکور 1402 | افزایش 20 درصدی پذیرش پزشکی

افزایش ظرفیت پذیرش در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی به دلیل نیاز کشور به متخصصین مجرب، از سال 1401 اجرایی شد. بر اساس مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی، ظرفیت پذیرش در رشته‌ی پزشکی ۲۰ درصد افزایش یافت و مقرر شد که این افزیش ظرفیت تا کنکور ۱۴۰۴ ادامه پیدا کند. البته این افزایش ظرفیت با اولویت پذیرش بومی‌گزینی و استفاده از سهمیه‌ی مناطق محروم مصوب شده است.

بر این اساس، معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور تازه‎‌ترین اطلاعات و میزان دقیق پذیرش در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی را در کنکور 1402 اعلام کرده است. برای اطلاع از این مورد با ما همراه باشید.

میزان پذیرش پزشکی و دندانپزشکی در کنکور

ظرفیت پذیرش در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی کنکور 1402

به استناد مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی، در کنکور 1402 نسبت به کنکور سال 1401، ۲۰ درصد معادل ۱۹۲۰ نفر به ظرفیت پذیرش رشته‌ی پزشکی و ۱۵ درصد معادل ۲۹۰ نفر به ظرفیت پذیرش رشته‌ی دندان‌پزشکی افزوده می‌شود.

این بدان معنی است که در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ در گروه آزمایشی علوم تجربی، ظرفیت پذیرش در رشته‌ی پزشکی برابر با ۱۱ هزار و ۵۲۰ نفر و در رشته‌ی دندانپزشکی ۲۲۱۵ نفر خواهد بود.

 بیشترین داوطلب در گروه آزمایشی علوم تجربی است، اما بیشترین میزان رشد داوطلب در مقایسه با سایر گروه‌های آزمایشی در سال‌های اخیر در گروه آزمایشی علوم انسانی بوده است. در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ به میزان تأثیر قطعی سوابق تحصیلی ۴۰ درصد خواهد بود که بر اساس ۱۱ درس دیپلم در پایه‌ی دوازدهم در نظام 6-3-3- خواهد بود و سهمیه‌ها در این آزمون تغییر نخواهد کرد.

جزئیات ماده واحده افزایش ظرفیت پزشکی در کنکور

بر اساس ماده واحده‌ی افزایش ظرفیت پزشکی در مقطع عمومی، سال 1401 اعلام شد «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالیِ تحت نظارت آن وزارت برای رشته پزشکی در مقطع عمومی از سال ۱۴۰۱ به مدت حداقل چهار سال، در هر سال ۲۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یابد.»

با انتشار دفترچه‌های انتخاب رشته‌ی کنکور ۱۴۰۱ مشخص شد که این ظرفیت با ایجاد رشته پزشکی در چند دانشکده کمتر شناخته شده افزایش پیدا کرده است و ۱۱ دانشکده برای اولین بار در رشته‌ی پزشکی دانشجو پذیرفتند.

در تبصره‌ی ۱ این ماده واحده آمده بود: «این افزایش ظرفیت مخصوص داوطلبان آزاد شهرستان‌ها و مناطق محروم و کم برخوردار است. پذیرش در این افزایش ظرفیت که به صورت کد رشته محل‌های مشخص در دفترچه‌های راهنمای سازمان سنجش آموزش کشور درج می‌شود، صرفاً برای ارائه خدمت در شهرستان‌ها و مناطق محروم و کم برخوردار خواهد بود. در صورت عدم وجود داوطلب واجد شرایط برای بخشی از این ظرفیت، ظرفیت باقیمانده صرفاً به داوطلبان آزاد سایر مناطق کشور با تعهد ارائه خدمت در شهرستان‌ها و مناطق تعیین شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اختصاص خواهد یافت.»

در تبصره‌ی ۲ این ماده واحده همچنین به رشته دندانپزشکی اشاره شده است که بر اساس آن، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف شد که طرح افزایش ظرفیت در رشته‌های تخصصی پزشکی، دندان‌پزشکی عمومی و تخصصی دندان‌پزشکی را به همراه اصلاحات پیشنهادی خود ارائه کند.

لینک دانلود اپلیکیشن رایگان هم‌درس
لینک دانلود اپلیکیشن رایگان هم‌درس

جدول فرآیند مراحل کنکور 1402

سازمان سنجش آموزش کشور برای تسهیل دسترسی دواطلبان به زمان برگزاری هر یک از مراحل آزمون سراسری سال 1402، جدول زیر را ارائه داده است:

ردیف مراحل زمان انجام توضیحات
1 ثبت نام نوبت اول:  8 تا 1401/8/18  نوبت دوم: 15 تا 1402/1/21 (ثبت‌نام نوبت اول از ساعت 8 صبح لغایت 17 روز یکشنبه 22 آبان 1401 تمدید شد)
2 مشاهده، کنترل و ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی نوبت اول:  8 تا 1401/8/14  نوبت دوم: 15 تا 1402/1/21 بعد از ثبت‌نام، تا آخر مهلت ثبت‌نام می‌توانید اطلاعاتی را که وارد کرده‌اید، ویرایش کنید.
3 دریافت کارت ورود به جلسه (نوبت اول) از سه‌شنبه 1401/10/27 تا پنجشنبه 1401/10/29 اطلاعات تکمیلی در درگاه اطلاع‌سانی سازمان سنجش و نشریۀ پیک سنجش (19 دی ماه 1401) اعلام می‌شود.
4 برگزاری آزمون سراسری (نوبت اول) پنجشنبه 1401/10/29 و جمعه 1401/10/30 زمان دقیق آزمون هر یک از گروه‌های آزمایشی در اطلاعیۀ مورخ 19 دی ماه 1401 اعلام می‌شود.
5 اعلام نمرات خام و نمره‌ کل آزمون اختصاصی (نوبت اول) نیمۀ اول اسفندماه 1401
6 برگزاری آزمون سراسری (نوبت دوم) چهارشنبه 1402/4/14 و پنجشنبه 1402/4/15 زمان دقیق آزمون هر یک از گروه‌های آزمایشی در اطلاعیۀ مورخ 5 تیرماه 1402 اعلام می‌شود.
7 اعلام نمرات خام و نمره کل آزمون اختصاصی (نوبت دوم) نیمۀ دوم مرداد ماه 1402
8 ارائه کارنامه نهایی و انتخاب رشته نیمۀ دوم مرداد ماه 1402 داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در مهلت اعلام شده و بر اساس ظرفیت‌های اعلام شده در دفترچۀ راهنمای انتخاب رشته، رشته‌های مورد علاقۀ خود را به صورت اینترنتی انتخاب می‌کنند.
9 اعلام نتیجۀ نهایی و بارگذاری کارنامه نتایج در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش نیمۀ دوم شهریور ماه 1402

اگر می‌خواهید با جزئیات مربوط به سهم سابقه‌ی تحصیلی، میزان تاثیر سوابق تحصیلی در گروه‌های آزمایشی نظری، میزان تاثیر نمره‌ی دروس عمومی و اختصاصی و ضرایب سوابق تحصیلی دیپلم نظام‌‌های جدید و قدیم آموزشی در کنکور سراسری 1402 آشنا شوید، مقاله‌ی «جزئیات تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402» را مطالعه کنید.

اگر با توجه به تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور 1402 قصد ترمیم معدل خود را دارید، مقاله‌ی «نحوه ترمیم معدل برای کنکور 1402 [زمان برگزاری آزمون ترمیم معدل]» را مطالعه کنید. عناوین و ضرایب دروس در آزمون اختصاصی سراسری 1402 (کنکور 1402) نیز در این مقالات با ذکر جزئیات ارائه شده است: «ضرایب کنکور انسانی 1402»، «ضرایب کنکور زبان های خارجی 1402»، «ضرایب کنکور هنر 1402»، «ضرایب کنکور ریاضی 1402» و «ضرایب کنکور تجربی 1402».

نتیجه‌گیری

اتخاذ تدابیر مناسب برای مواجهه با بحران پیری جمعیت در آینده، رفع کمبود پزشک، جلوگیری از فرسودگی کادر درمان و کاهش آسیب‌پذیری نظام سلامت در مواجهه با بحران‌ها، افزایش دسترسی اقشار مختلف مردم به پزشک و تنظیم ظرفیت دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی بر اساس نیاز جامعه، ازجمله اهداف افزایش ظرفیت پذیرش در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در کنکور است. بر اساس مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی این افزایش ظرفیت تا کنکور 1404 ادامه خواهد یافت و ظرفیت هر سال 20 درصد رشد می‎‌یابد.

بر همین اساس، در آزمون سراسری سال 1402 در گروه آزمایشی علوم تجربی، ظرفیت پذیرش در رشته‌ی پزشکی برابر با ۱۱ هزار و ۵۲۰ نفر و در رشته‌ی دندانپزشکی برابر با ۲۲۱۵ نفر خواهد بود.

از سال 1402 تغییرات مهمی در کنکور سراسری رخ خواهد داد که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تأثیر قطعی سابقه‌ی تحصیلی، حذف زیرگروه‌ها، برگزاری کنکور در 2 نوبت، تغییر ضرایب آزمون اختصاصی و تغییر ضرایب سوابق تحصیلی برای نظام ۳-۳-۶ و نظامی سالی واحدی/ترمی واحدی، اشاره کرد.


سوالات متداول

کنکور تجربی 1402 در چه تاریخی برگزار می‎شود؟

نوبت اول کنکور تجربی 1402 صبح روز پنجشنبه ۲۹ دی ماه 1401 برگزار می‌شود. نوبت دوم کنکور تجربی 1402 نیز صبح روز پنجشنبه ۱۵ تیر ماه سال ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

در کنکور 1402 چند نفر در رشته‌ی پزشکی پذیرفته می‌شوند؟

در آزمون سراسری سال 1402 در گروه آزمایشی علوم تجربی، ظرفیت پذیرش در رشته‌ی پزشکی برابر با ۱۱ هزار و ۵۲۰ نفر خواهد بود.

ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته‌ی دندانپزشکی در کنکور 1402 چند نفر است؟

در آزمون سراسری سال 1402 در گروه آزمایشی علوم تجربی، ظرفیت پذیرش در رشته‌ی دندانپزشکی برابر با ۲۲۱۵ نفر خواهد بود.

میانگین امتیاز 4 / 5. جمع امتیاز 5

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

  1. سلام
    این ۱۱۵۲۰ نفر ظرفیتی که داره فقط برای دانشگاه سراسری هست؟یا ازاد و پردیس و بقیه هم شامل میشه؟و اگه شمال میشه چه تعداد هست؟

    1. سلام دوست عزیز، بله شامل همه ی مواردی که گفتید هست. برای آگاهی از دانشگاه هایی که رشته ی پزشکی دارند و ظرفیت هر دانشگاه باید دفترچه‌های انتخاب رشته را دانلود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا