راهنمای ثبت نام کنکور

تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور 1401

در این مقاله به بررسی تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور 1401 پرداخته ایم. یکی از سهمیه های کنکور سراسری، سهمیه خانواده شهدا می باشد. داوطلبانی که براساس دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور، داوطلبانی که شرایط استفاده از سهمیه خانواده معظم شهدا را در کنکور دارند، لازم است سهمیه خود را در فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی مشخص نمایند.

در این مقاله به تعدادی از سوالات متداول داوطلبان پیرامون، سهمیه خانواده شهدا در کنکور چقدر است و شرایط استفاده مجدد از سهمیه خانواده شهدا در کنکور چگونه است؟ پاسخ داده ایم.

تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور
تاثیر سهمیه خانواده شهدا در کنکور

سهمیه خانواده شهدا در کنکور ۱۴۰۱

سهمیه خانواده شهدا نسبت به سایر سهمیه های کنکور، تعداد بسیار کمی از داوطلبان را شامل می شود. خانواده شهدا شامل، پدر، مادر، خواهر و برادر شهید می باشد. خانواده معظم شهدا برای استفاده از سهمیه مذکور باید نسبت به تکمیل ردیف مربوطه در فرم تقاضانامه اینترنتی در زمان ثبت نام کنکور سراسری اقدام نمایند و در صورت تایید نهایی توسط بنیاد شهید، در سهمیه خانواده شهدا گزینش می شوند. (نیازی به دریافت کد رهگیری سهمیه از سایت ایثار نمی باشد.)

در مورد سایر سهمیه های کنکور سراسری بیشتر بخوانید:

ظرفیت پذیرش برای دارندگان سهمیه خانواده شهید، به نسبت کل داوطلبان کنکور سراسری محاسبه می شود و گزینش سهمیه خانواده شهدا همانند سهمیه مناطق در کنکور سراسری می باشد و برای هر کد رشته محل به نسبت تعداد شرکت کنندگان این سهمیه ظرفیت جداگانه ای اختصاص داده می شود.

براساس اطلاعات مندرج در دفترچه ثبت نام، برای مشمولان سهمیه خانواده شهدا، حد نصاب نمره قبولی تعیین نشده است.

سهمیه خانواده شهید چند درصد است

سهمیه خانواده شهید در کنکور چند درصد است؟

مشمولان استفاده از سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری، پدر، مادر، خواهر و برادر شهید می باشند. هرساله ظرفیت پذیرش دانشجو در هر کد رشته محل، به نسبت تعداد شرکت کنندگان دارای سهمیه شهدا (شاهد) در هریک از گروه های آزمایشی تعیین می گردد. ظرفیت سهمیه شهدا همانند سهمیه مناطق و باتوجه به تعداد داوطلبان تعیین می گردد.

باتوجه به آنکه تعداد داوطبانی که هرساله از سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری استفاده می کنند متفاوت است، بنابراین ظرفیت اختصاص داده شده نیز در هر سال متغیر می باشد.

✔️داوطلبانی که مشمول استفاده از سهمیه شاهد در کنکور سراسری می باشند، نیازی به مراجعه به درگاه اینترنتی ایثار برای دریافت کد 12 رقمی سهمیه را ندارند. این دسته از مشمولان لازم است بند مربوط به سهمیه شهدا را در فرم تقاضانامه ثبت نام سنجش تکمیل نمایند. پس از تایید نهایی بنیاد شهید، سهمیه خانواده شهدا برای آنها اعمال خواهد شد.

استفاده مجدد از سهمیه خانواده شهدا در کنکور
استفاده مجدد از سهمیه خانواده شهدا در کنکور

شرایط استفاده مجدد از سهمیه خانواده شهدا

شرایط استفاده مجدد از سهمیه خانواده شهدا به منظور آگاهی بیشتر داوطلبان در ادامه بیان شده است:

✔️آن دسته از داوطلبانی که، با استفاده از سهمیه شهدا (سهمیه شاهد)، یکبار در رشته های تحصیلی دوره روزانه با آزمون و بدون آزمون (برای پذیرفته شدگان سهمیه شاهد از سال 1376 به بعد) پذیرفته شده اند، چه در رشته قبولی ثبت نام کرده باشند یا ثبت نام نکرده باشند و یا حتی انصراف داده باشند، حق استفاده از سهمیه شاهد را در آزمون سراسری، در هیچ دوره ای (روزانه، شبانه، غیرانتفاعی، شهریه پرداز و …)نخواهند داشت.

این دسته از داوطلبان، حق استفاده مجدد از سهمیه شاهد را در دانشگاه آزاد اسلامی نیز نخواهند داشت.

✔️براساس قانون، آن دسته از داوطلبانی که یکبار از سهمیه خانواده شهدا استفاده کرده اند و در رشته های با آزمون یا بدون آزمون دوره های غیر روزانه پذیرفته شده اند، در صورت انصراف از رشته قبولی، فقط یکبار مجاز به استفاده مجدد از سهمیه های مربوط در آزمون می باشند.

📌(در صورتیکه داوطلب یکبار از سهمیه ایثارگر استفاده کرده باشد و در دوره غیر روزانه پذیرفته شده باشد، با انصراف از تحصیل جهت ورود به دوره های غیر روزانه می تواند یکبار دیگر از سهمیه استفاده نماید.)

جمع بندی

یکی از سهمیه های موثر در ثبت نام کنکور سراسری، سهمیه خانواده شهدا می باشد که شامل پدر، مادر، خواهر و برادر شهید می شود. داوطلبانی که شرایط استفاده از سهمیه شاهد را در کنکور سراسری دارند؛ لازم است در زمان ثبت نام کنکور سراسری، نسبت به تکمیل ردیف مربوط به سهمیه شهدا اقدام نمایند و نیازی به دریافت کد رهگیری سهمیه از سایت isaar.ir نخواهد بود.

شرایط استفاده مجدد از سهمیه شاهد در کنکور سراسری نیز در این مقاله بررسی شده است.


سوالات متداول

چه کسانی مشمول استفاده از سهمیه خانواده شهدا در کنکور سراسری می باشند؟

خانواده معظم شهدا شامل پدر، مادر، خواهر و برادر شهید است.

نحوه اعمال سهمیه شاهد در کنکور سراسری چگونه است؟

متقاضیان لازم است بند مربوط به سهمیه خانواده شهدا را در فرم ثبت نام تکمیل نمایند . در صورت تایید نهایی توسط بنیاد شهید، این داوطلبان در سهمیه خانواده شهدا گزینش می شوند.

امکان استفاده مجدد از سهمیه شاهد در کنکور سراسری وجود دارد؟

داوطلبانی که با استفاده از سهمیه خانواده شهدا یکبار در دوره های روزانه پذیرفته شده اند، دیگر شرایط استفاده از سهمیه شاهد را نخواهند داشت. توضیحات تکمیلی در مقاله ارائه داده شده است.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 1

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا