انتخاب رشته نهم به دهمرشته کار و دانش

معرفی رشته کار و دانش

دانش آموزان با انتخاب رشته نهم به دهم مسیر آینده تحصیلی و شغلی خود را تعیین می‌کنند، بنابراین از تصمیمات مهم و تاثیرگذار در دوره تحصیلی هر شخصی انتخاب رشته می‌باشد. دانش آموز باید با توجه به علایق شخصی و تکمیل فرم های هدایت تحصیلی و همچنین استفاده از تجربیات دیگران انتخاب رشته مناسبی داشته باشد. رشته‌های کار و دانش برای دانش آموزان علاقمند به مفاهیم عملی مناسب می ‌باشد.

ما در ادامه به معرفی رشته ی کار و دانش و نکات مربوط به این رشته می‌پردازیم.

معرفی رشته کار و دانش
معرفی رشته کار و دانش

آشنایی با رشته کار و دانش

دانش آموزانی که به فعالیت‌های عملی و فنی علاقمند باشند، می‌توانند این رشته را انتخاب کنند. هدف اصلی رشته کار و دانش، آموزش مهارت به علاقمندان می‌باشد. دانش آموزان برای ورود به رشته کار و دانش باید دارای شرایط زیر باشند:

 • نمره درس ریاضی در سه سال دوره اول متوسطه با ضریب 2 و درس کار و فناوری با ضریب 3 محاسبه می‌شود.
 • حداقل معدل برای دانش آموزان رشته کار و دانش معدل بالای 12 است.
 • حداقل نمره مورد نیاز برای درس کار و فناوری و درس هنر 12 و حداقل نمره درس علوم و ریاضی 10 می‌باشد.
 • در انتخاب رشته کار و دانش باید مجموع سه نمره ریاضی و کار و فناوری در سه پایه هفتم، پایه هشتم و پایه نهم نباید کمتر از ضریب 36 باشد.
معرفی رشته‌ های نهم به دهم
معرفی رشته علوم تجربی
معرفی رشته ریاضی و فیزیک
معرفی رشته علوم و معارف اسلامی
معرفی رشته فنی حرفه‌ ای
معرفی رشته علوم انسانی

درس های رشته کار و دانش

پس از انتخاب رشته کار و دانش و ورود به دهم درس‌ های این رشته به صورت تخصصی تر به دانش آموزان آموزش داده می شود. داوطلبان رشته کار و دانش باید نمرات خوبی در دروس علوم، ریاضی، هنر و کار و فناوری پایه تحصیلی نهم کسب کرده باشند. به طور کلی رشته کار و دانش به 3 گروه اصلی تقسیم می‌شود.

 1. گروه صنعت: تولید و توسعه دهنده پایگاه های اینترنتی/تولید کننده چند رسانه ای/برنامه نویسی بازی های رایانه ای/اتوماسیون صنعتی/تعمیر ابزار دقیق/تابلوسازی برق صنعتی/تعمیر لوازم خانگی برقی/تعمیر تلفن های رومیزی و همراه/سیستم های صوتی و تصویری/طراحی و توسعه صفحات وب و…
 2. گروه خدمات و کشاورزی: پرورش صنعتی دام های سبک/پرورش درختان گرمسیری/پرورش ماهیان گرم آبی/پرورش زنبور عسل و کرم ابریشم/پرورش و نگهداری اسب/پرورش میگو/پرورش ماکیان/تکثیر و پرورش ماهیان سرد آبی/راهنمای گردشگری/بورس و اوراق بهادار و…
 3. گروه هنر: عکاسی/معماری داخلی/سفالگری، تصویر برداری/چهره سازی/نگارگری/منبت کاری/نقاشی ایرانی/نوازندگی ساز ایرانی/نوازندگی ساز جهانی/آواز ایرانی/آواز جهانی/خیاطی لباس زنانه/دستیاری طراحی لباس/هنر آیینه کاری/مدیریت آشپزی و قنادی و…
  در سال‌های اخیر آموزش و پرورش 6 گروه دیگر به این رشته تحصیلی اضافه کرده است، هر شش گروه اضافه شده از رشته‌های مهارتی هستند و شامل موارد زیر می‌شوند:
 4. مکانیک تراکتور
 5. تاسیسات سرمایشی
 6. تاسیسات مستقل ساختمان های مسکونی
 7. تاسیسات بهداشتی ساختمان
 8. تاسیسات گازرسانی ساختمان
 9. تاسیسات گرمایشی

با انتخاب هر یک از رشته‌های نام برده کتاب‌های‌ درسی متفاوت خواهد بود، اما دروس مشترک تمام رشته‌ها در پایه تحصیلی یکسان است. در جدول زیر دروس مشترک در هر پایه تحصیلی لیست شده اند.

پایه تحصیلی دروس مشترک
پایه دهم دین و زندگی 1/آمادگی دفاعی/جغرافیای ایران/تفکر و سواد رسانه‌ای/عربی زبان قرآن 1/زبان انگلیسی1/الزامات محیط کار
پایه یازدهم دین و رندگی 2/تاریخ معاصر ایران/تعلیمات ادیان الهی/انسان و محیط زیست/عربی و زبان قران 2/فارسی و نگارش2/انگلیسی2/راهنمای هنرآموز کارگاه نوآوری و کارآفرینی
پایه دوازدهم دین و زندگی3/هویت اجتماعی/تعلیمات ادیان الهی/مدیریت خانواده و سبک زندگی دختران/مدریت خانواده و سبک زندگی پسران/سلامت و بهداشت/فارسی و نگارش1/اخلاق حرفه ای/عربی زبان قرآن/فارسی و نگارش 3

آینده تحصیلی رشته کار و دانش

دانش آموزانی که دیپلم رشته کار و دانش را دریافت کنند مانند دارندگان دیپلم در رشته فنی و حرفه ای می‌توانند در دوره کاردانی پیوسته، رشته‌های بدون کنکور و با کنکور در دانشگاه‌های سراسری، آزاد، علمی کاربردی و… متناسب با رشته دیپلم ادامه تحصیل بدهند.

دانش آموزان با مدرک دیپلم نظام جدید می‌توانند بدون محدودیتی در کنکور سراسری شرکت کنند اما داوطلبان با مدرک دیپلم نظام قدیم با ارائه مدرک کاردانی و یا مدرک پیش دانشگاهی اجازه ثبت‌نام در کنکور راخواهند داشت.

تفاوت‌ رشته کار و دانش و فنی حرفه ای

هر دو رشته فنی حرفه ای و کار و دانش از رشته های هنرستان هستند، که در نگاه اول ممکن است مشابه هم تصور شوند اما در واقعیت اینطور نیستند. در ادامه تفاوت‌های این دو رشته را بیان کرده‌ایم.

☑️ تعداد درس‌های عملی رشته کار و دانش از درس‌های عملی رشته فنی حرفه ای بیشتر است. (شاخه کار و دانش حدودا 150 رشته و فنی حرفه ای حدود 40 رشته دارد.)

☑️ درس‌های رشته فنی حرفه ای از رشته کار و دانش سخت تر است.

☑️ میانگین نمرات برای ثبت‌نام در رشته فنی حرفه ای بالاتر از نمرات رشته کار و دانش می‌باشد.

☑️ دانش آموزان رشته کار و دانش پس از گرفتن دیپلم می‌توانند مستقیم وارد بازار کار شوند، در صورتی که دانش آموزان رشته فنی حرفه ای پس از اخذ دیپلم باید به عنوان کارآموز وارد بازار کار شوند تا مهارت‌های لازم را کسب نمایند.

آینده شغلی رشته کار و دانش

با توجه به اینکه دانش آموزان در رشته کار و دانش مهارت کسب می‌کنند، پس یافتن شغل برای این دسته از دانش آموزان کار دشواری نخواهد بود، اما دانش آموزان برای انتخاب رشته باید شرایط و توانمندی‌های خود را درنظر گرفته، و از تجربه دیگران نیز کمک بگیرند، سپس انتخاب رشته انجام دهند. از رشته‌های پر درآمد برای دانش آموزان علاقمند به شاخه کار و دانش می‌ توان رشته‌های زیر را نام برد:

 • خیاطی
 • رورش زنبور عسل
 • طراحی و ساخت جواهر
 • گلیم بافی
 • و…

سوالات متداول

تفاوت‌های رشته فنی حرفه ای با رشته کار و دانش کدام است؟

برای اطلاع از تفاوت‌های رشته فنی حرفه ای با کار و دانش به مقاله رجوع کنید.

رشته کار و دانش به چند گروه تقسیم می‌شوند؟

رشته کار و دانش به سه گروه اصلی صنعت، خدمات و کشاورزی و هنر تقسیم می‌شوند.

رشته فنی حرفه ای بهتر است یا کار و دانش؟

بستگی به شرایط نمرات و علایق دانش آموز دارد.

میانگین امتیاز 0 / 5. جمع امتیاز 0

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا