کنکور انسانیمنابع کنکور

ضرایب کنکور انسانی 1402

براساس آخرین اخبار منتشر شده، کنکور سراسری 1402 با تغییراتی همراه خواهد بود. از مهم‌ترین تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۲ می‌توان به تاثیر قطعی 40 درصدی سوابق تحصیلی، دو مرحله‌ای شدن کنکور، حذف دروس عمومی از دفترچه‌ی سوالات و حذف زیر گروه‌ها و ضرایب مختص به آن‌ها از گروه‌های آزمایشی، اشاره کرد.

به منظور آگاهی بیشتر داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی، ضریب دروس عمومی و اختصاصی رشته‌ی انسانی در کنکور سراسری 1402 در این مقاله گردآوری شده است.

ضرایب کنکور انسانی
ضرایب کنکور انسانی

ضرایب کنکور انسانی 1402

همانطور که ذکر شد، دروس عمومی از آزمون سراسری 1402 حذف شده‌اند. البته با توجه به افزایش تاثیر سوابق تحصیلی، نمره‌ی نهایی داوطلبان در دروس عمومی به عنوان سابقه‌ی تحصیلی در نتیجه‌ی نهایی کنکور آن‌ها اثرگذار خواهد بود. سوالات آزمون سراسری مختص به دروس اختصاصی است، اما دیگر زیرگروه‌های هر رشته حذف شده‌اند. برای هر درس اختصاصی ضریبی درنظر گرفته شده است که این ضریب برای قبولی در هر کدام از رشته‌های دانشگاهی ثابت است.

✅ برای هر داوطلب یک نمره‌ی کل سابقه‌ی تحصیلی حاصل از میانگین وزنی نمرات تراز شده‌ی سابقه‌ی تحصیلی دروس عمومی و تخصصی وی با توجه به ضرایب سوابق تحصیلی ساخته می‌شود. بر اساس اعلام سازمان سنجش سهم دروس عمومی و تخصصی در نمره‎‌ی کل سابقه‌ی تحصیلی در کنکور 1402 بدین صورت است: دروس عمومی 26 درصد و دروس اختصاصی 14 درصد. با این حساب سابقه‌ی تحصیلی (نمرات نهایی سال دوازدهم داوطلبان) درنهایت 40 درصد و به صورت قطعی در نتیجه‌ی کنکور 1402 اثرگذار است.

آگاهی از منابع و ضرایب کنکور انسانی 1402 به برنامه ریزی دقیق تر متقاضیان کمک خواهد کرد. کنکور سراسری انسانی از جمله گروه‌های آزمایشی پرطرفدار در میان داوطلبان است. از رشته‌های دانشگاهی پرطرفدار رشته‌ی انسانی می‌توان به حقوق، روان‌شناسی، مدیریت، حسابداری،  جامعه‌شناسی،  علوم قضایی و … اشاره کرد.

ضرایب سوابق تحصیلی دیپلم ادبیات و علوم انسانی نظام 3-3-6

ضرایب نمرات دروسی که داوطلبان در سال دوازدهم کسب می‌کنند و به عنوان سابقه‌ی تحصیلی در کنکور 1402 اثرگذار است، به قرار زیر است. اگر شما در نظام سالی واحد/ترمی واحدی تحصیل کرده‌اید، برای کسب اطلاع از ضرایب سوابق تحصیلی خود به مقاله‌ی «جزئیات تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402» مراجعه کنید.

عمومی: فارسی (3): 21.63 / تعلیمات دینی 3 (دینی، اخلاق و قرآن): 19.13 / زبان خارجی (3): 11.80 / سلامت و بهداشت: 3.44

تخصصی: ریاضی و آمار (3): 6.00 / علوم و فنون ادبی (3): 7.80 /  عربی 3 (زبان تخصصی رشته): 5.10 / تاریخ (3): 7.00 / جغرافیا (3): 6.00 / جامعه‌ شناسی (3): 7.00 / فلسفه (2): 5.10

ضرایب دروس اختصاصی در کنکور انسانی 1402

علاوه بر موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور 1402، موضوع عنوان و ضرایب دروس در کنکور سراسری 1402 نیز در اطلاعیه‌ی جدید سازمان سنجش مطرح شده است. عناوین و ضرایب دروس آزمون اختصاصی (که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود) برای گروه علوم انسانی به قرار زیر است:

  • ریاضی ضریب 6
  • اقتصاد ضریب 2
  • زبان و ادبیات فارسی (تخصصی) ضریب 8
  • زبان عربی (تخصصی) ضریب 5
  • تاریخ و جغرافیا ضریب 5
  • فلسفه و منطق ضریب 5
  • رونشناسی ضریب 2
بیشتر بخوانید و بدانید:

جمع بندی

کنکور سراسری انسانی یکی از گروه‌های آزمایشی پرطرفدار در میان داوطلبان آزمون سراسری است که داوطلبان برای قبولی در رشته‌های حقوق، روانشناسی، علوم قضایی، علوم سیاسی، ادبیات، جامعه شناسی و … در آن با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. اگر قصد برنامه ریزی برای مطالعه دروس و شرکت در کنکور انسانی را دارید، توصیه می‌شود در ابتدا هدف خود را مشخص کنید و با توجه به ضرایب دروس در کنکور، برنامه‌ریزی خود را انجام دهید.

 


سوالات متداول

در کنکور 1402 سوابق تحصیلی برای گروه‌های آزمایشی نظری چه میزان تاثیر دارد؟

سهم نمره‌ی کل سابقه‌ی تحصیلی پایه‌ی دوازدهم نظام 3-3-6 در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی آزمون سراسری سال 1402 به میزان 40 درصد با تأثیر قطعی است.

کنکور انسانی دارای چند زیرگروه است؟

در کنکور 1402 هیچ کدام از گروه‌های آزمایشی زیرگروه ندارند و دروس اختصاصی ضرایب ثابتی در آزمون دارند.

ضرایب دروس اختصاصی در کنکور انسانی 1402 چگونه است؟

ریاضی ضریب 6، اقتصاد ضریب 2، زبان و ادبیات فارسی (تخصصی) ضریب 8، زبان عربی (تخصصی) ضریب 5، تاریخ و جغرافیا ضریب 5، فلسفه و منطق ضریب 5 و رونشناسی ضریب 2.

میانگین امتیاز 5 / 5. جمع امتیاز 2

هنوز امتیازی ثبت نشده

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا